Ako sebestačne zbaliť celú rodinu

S balením máme bohaté skúsenosti. Nie len čo sa týka našich veľkých ciest, ale aj tých malých po Slovensku a Česku. Za posledné tri mesiace sme napríklad najazdili 20 tisíc kilometrov. Cieľom bola babka na východe, kurzy a workshopy po oboch spomínaných republikách a služobné cesty. Kde sa dá cestujeme vlakom alebo cesty sharujeme s inými, často i náhodnými stopármi :-). Cesta do Škandinávie je opäť celkom iná, nová výzva. Na Nový Zéland sme šli s 60kg batožiny na tri mesiace, hlavne oblečenia a trekingovej výbavy, do Thajska sme šli na dva a pol mesiaca s dvoma poloprázdnymi kuframi, s plavkami, šortkami a tričkami. Škandinávia je na kratšie, pár týždňov, no napriek tomu s rekordne väčšou výbavou. Prečo? Lebo do Škandinávie ideme s plne sebestačnou výbavou.

Ako sebestačne zbaliť celú rodinu

A nezabudnúť na deti! Na ich hračky, knižky, CDčka, časopisy, autíčka, loptu a drobnosti :-).

Ako byť sebestačný na cestách

Sebestačný znamená, nezávislý. Často používané slovo napríklad v permakultúre. Na cestách, to znamená to, že máte pre svoju nezávislosť na ceste úplne všetko so sebou. Nemusíte sa obmedzovať tým, kde si nájsť ubytovanie, ako naplánovať cestu, aby ste boli na v danom penzióne načas, alebo ako si rozvrhnúť prestávky, tak aby ste boli v čase obeda niekde v meste s reštauráciou. Rozhodnutie pre sebestačné cestovanie prišlo u nás úplne prirodzene. Uvedomovali sme si, že naša vysnívaná destinácia je jednou z najdrahších v Európe. Ak chceme Škandináviu spoznať, musíme nejaký ten dlhší čas šetriť alebo si znížime výdavky, ale s nimi aj komfort. Hádajte, čo si takí lifereseťáci ako sme my vyberú? No predsa život tu a teraz a nie v budúcnosti :-).

Ako sebestačne zbaliť celú rodinu

Na tejto fotke ešte chýba kempingová výbava – rodinný stan, spacáky, karimatky, matrace, deky, vankúše, stôl, stoličky, sušiak, rybárske náčinie.

Všetko pre komfortné stanovanie

Snažili sme si vybaviť aj dobrovoľníčenie na farmách, ale farmy mali podmienku dlhšieho wwoofingu, ako sme my mohli, tak nám táto možnosť padla. To bol impulz začať plánovať cestu inak. Kempingovo a outdoorovo. Naša praktická výbava začala kúpením si veľkého rodinného stanu. Volá sa Caravan a názov píšem zámerne, aby ste si vedeli predstaviť, o aký veľký stan ide. Má priestrannú predsieň, kde vieme stráviť čas počas daždivého počasia, ktoré nás má na Škandinávii zastihnúť. Predsieň využijeme aj na sušenie prádla a zloženie časti batožiny. Je to taká naša malá obývačka. K stanu sme si pribalili samonafukovacie karimatky, spacáky, kempingový stôl, stoličky sme stiahli z terasy, dvojhorák na varenie nad plynovými bombičkami. Keďže v Škandinávii je ozaj zima a počasie podobné tomu Novozélandskému, tak sme si pribalili aj nafukovacie matrace, deky a vankúše pre každého. Všetko pre to, aby bolo naše stanovanie po krásnych a drsných krajinách čo najkomfortnejšie. Uvidíme, či nám to bude stačiť pri predpovedaných „príjemných“ 15C stupňoch.

Nestratiť prehľad v batožine

Byť sebestačný na cestách znamená aj plne nabalený. Ako nestratiť prehľad? Zbaľte si veci do priehľadných škatúľ. Ich obsah uvidíte hneď a narozdiel od cestovania po hoteloch a rezortoch, zostáva vaša celá batožina v aute, ktorý sa stáva vašim dočasným domovom. Škatule viete na seba pekne poukladať a ľahko s nimi manipulovať. My sme si ich roztriedili nasledovne. Máme dve samostatné škatule na teplé oblečenie. Jednu pre deti a jednu pre mňa s jančim. Jednu škauľu a cestovnú tašku, ktorú sme dali Jakubkovi pod nohy v interiéri Dacie, s letným oblečením, ktoré budeme potrebovať prvé dni, kým nedorazíme na sever. Škatuľu sme vyčlenili aj pre topánky a náhradné topánky a gumáky.:-) Prosto Škandinávia, žiadne Chorvátsko. Dve škatule sme vyčlenili na jedlo. V jednej sú raňajkové kaše, suroviny na olovrant, čaje, káva, sladkosti a v druhej suroviny na prípravu vareného jedla, cestoviny, korenie na ryby, ktoré veríme, že nachytáme a budeme večerať, aj nejaké konzervy… Jedna samostatná debnička je len čisto ovocie a zelenina. V ďalších menších škatuliach je riad na varenie, príbor, prestieranie/  rybárske náčinie/ knihy a hračky/ technika.  Všetko má svoje miesto podobne ako v skrini.

Ako sebestačne zbaliť celú rodinu

Aký veľký kufor máte, zistíte, až keď doň napracete takmer aj nemožné! Dacia Lodgy:-)

Správne poradie

Samozrejme nestačí mať len dobre roztriedené oblečenie, jedlo a kempingovú výbavu. Veľa spraví aj to, ako logicky si veci v aute naskladáte. Dobré je predstaviť si seba na ceste, ako bude prebiehať, aby ste vedeli, čo budete potrebovať ako prvé a čo možno z auta ani nevytiahnete. Na naše prvé dva dni sme potrebovali len jeden batoh, do ktorého som zbalila pyžamá, čistú bielizeň na jeden deň a kozmetiku. Prvú noc sme spali u priateľov v Prahe a nič viac sme nepotrebovali. Organizácia v aute potom vyzerala nasledovne. Škatule s jedlom uložene na sebe, tak aby boli dostupné, škatule s letným oblečením a za nimi tie s teplým. Vzadu je uložená kempingová výbava, z ktorej najzaloženejšie sú stoličky, stôl a sušiak na bielizeň. Škatule majú vrchnáky a chránia veci aj pred dažďom, na ktorý sme sa zodpovedne pripravovali. Len dúfam, že zbytočne :-). To isté spacáky, deky a vankúše sú zbalené do jedného velikánskeho priehľadného vreca na zips. Nič nenechávame na náhodu. Ak máte nejaké zlepšováky, pokojne píšte do komentára, možno pomôžu aj iným :-).

Text a foto: ZMG


Súvisiace články:

K našej ceste po Škandinávii

LifeReset s tebou mne baví svět

V 70-siatke wwoofujú, stanujú a spoznávajú svet

Techniky, kurzy, knihy a kouči I.

Techniky, kurzy, knihy a kouči II.

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: