Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Majme SÚCIT pri nakupovaní vianočných darčekov

Celý rok sa na ne tešíme, najmä deti. Pre ne sme ochotní urobiť niekedy všetko. A to všetko si často vypýta veľkú daň. Poďme sa pozrieť na darčekovanie inak, so súcitom k ľudom, sebe, veciam a Zemi.

 

Mám priateľov, ktorí sú ochotní každý rok vyčleniť z rozpočtu stovky eur na darčeky, hračky pre deti. Keď som k nim zavítala, pod stromčekom bolo kopec plastu a vecí, ktoré deti skutočne potešia len dovtedy, kým vianočný stromček stojí. Môj prvý tip a prosba na vás všetkých je – kupujme darčeky, ktoré sú nadčasové, trvácne a hodnotné.

Sú to tie hračky, ale aj veci pre dospelých, ktoré sa dokážu dediť. Majú nadčasový dizajn, prírodný materiál a nerozpadnú sa po pár použitiach. Radšej jednu kvalitnú vec ako kopec odpadu. A tu nadväzujem na druhý tip – nevytvárajme odpad, prosím. Čím viac nekvalitná a naoko vábivá vec, ktorá nemá ďalšiu pridanú hodnotu, tým väčšia pravdepodobnosť, že o chvíľu skončí v koši. Darmo budeme bojovať proti novým skládkam odpadu, proti spaľovniam a sťažovať sa na spoločnosti, ktoré spracúvajú odpad, že zmiešali vytriedený odpad. To najdôležitejšie je odpad NEVYTVÁRAŤ. Naše deti vedia samé posúdiť, a to i to štvorročné, ktorú hračku im nekúpim. Vedia, že na otázku, či by ju mohli mať, odpoveď – „skončí to ako odpad. Naozaj to chceš na tú chvíľku?“ Napríklad balóny, slamky do džúsu, lacné suveníry, drobné hračky, kinder vajíčko…

Stojí to len euro

Tretí tip – prosím, nenechajte sa omámiť ani nízkou cenou. „Však ten sliz pre deti stojí euro, to umelé oko dve eurá, na a kúp si,“ počujem rozhovor kamošky s jej dcérou. O chvíľu je po zábave. Pravda? Niekto túto zábavu musel vytvoriť, zabaliť, naložiť do krabíc, ktoré tiež skončia ako odpad, naložiť na loď či kamión, vyložiť v obchode a až potom sa to euro dostalo k nám do rúk. To je skutočná cena tých vecí, na ktoré máme, tak prečo si ich nekúpiť. Ďalšia cesta tejto veci je do smetného koša, ktorý vyprázdnia smetiari, odvezú – teda míňajú fosílne palivá – vysypú, prípadne vytriedia a obrovský kus energie ide na likvidáciu odpadu či jeho recykláciu. Toto naozaj nie je euro. To sú státisíce, ktoré platíme z našich daní. Prosím, spomeňte si na tieto riadky, keď uvidíte niečo pre seba či pre svoje dieťa vo výpredaji,  či je hodnota toho naozaj len euro. Za mňa to nikdy euro nie je.

Majme SÚCIT pri nakupovaní vianočných darčekovFoto: Heena Benčíková Tento domček sme zdedili a naša Alžbetka si ho našla pod vianočným stromčekom.

Ako nevytvárať odpad?

Štvrtý tip – jeden zo spôsobov je nakúpiť darčeky z druhej ruky. Naše deti majú každý rok hračky kúpené z internetového bazáru. Je kopec rodičov, ktorí svoje deti zahŕňajú množstvom hračiek a tie sa jednoducho kopia. Sú často kvalitné, preto ich nechcú vyhodiť a ponúkajú ich ďalej. Náš syn mal takto minulý rok veľmi bohaté Vianoce, lebo vychytal celú sadu hračkárskych značkových stavebných strojov. Bol v siedmom nebi! A áno, aj sme výrazne ušetrili. Hračky z druhej ruky sú u nás priorita číslo jeden. Priorita číslo dva sú hračky a veci vyrobené na Slovensku a ideálne ručne konkrétnou osobou. Piaty tip – podporujme šikovných ľudí, ktorí robia veci naozaj s radosťou. Transport z ázijského kontinentu a anonymita tým pádom odpadá. Naša dcéra má takto ručne šité bábiky. Ale aké! Nádherné! Každý sa nás vypytuje, odkiaľ ich máme. No z weboviek, ktoré združujú kreatívnych ľudí ako „Sashe“ a „Čo dokáže mama“.

Aj kuriér je človek

Pre mňa je až bolestivé, keď sa vcítim do kože kuriérov a poštárov. Bolestivé? Áno, súcit prináša možnosť vcítiť sa do kože tých ľudí, ktorí sa pre vianočné bláznenie dostanú pod obrovský tlak. A sú to, pravdaže, aj výrobcovia a predajcovia a ďalší. Ten tlak to sme všetci tí, ktorí si na poslednú chvíľu zmyslia, že ešte mi nevyhnutne chýba k dokonalosti taký a taký darček. Alebo je to aj príbeh tej skupiny ľudí, ktorí darčeky vybavujú 23. decembra. Naozaj sú o tom tie Vianoce? Naozaj musím mať tento darček aj za cenu, že človek na druhej strane ide dušu vypľuť?

Skutočný príbeh

Minulý rok mi kamoška hovorila, ako jej na poslednú chvíľu kuriér doručil vianočný darček. „Bol bledý, vystresovaný. Mala som až výčitky svedomia. Tak som mu podala spontánne čokoládu, že ďakujem a ospravedlňujem sa, že som ho ešte aj mojím darčekom zaťažila.“ On odpovedal: „Ďakujem. No je to strašné naháňanie sa. Cesty sú plné a my musíme balíky odovzdať do termínov, ktoré ako dopravcovia garantujeme. Ak to nestihneme, máme pokuty. Mám stres z toho, potom z ciest a potom z ľudí, ktorí sú nevrelí a nervózni. Ďakujem preto za čokoládu. Potešil ma váš prístup.“ Šiesty tip – buďme k sebe ohľaduplní. Nevyhovárajme sa na predajcov, že ak nechcú stres, nech zatvoria skôr. Pozerajme na seba, čo ja viem urobiť preto, aby boli Vianoce pohoda pre všetkých a keď nie pre mňa, tak aspoň pre ostatných, ktorých moje rozhodnutia ovplyvňujú.

Obal predáva

Siedmy tip – správne načasovanie je základ. Nech tie Vianoce nie sú o zháňaní darčekov, ale o atmosfére stíšenia. Teda úplný opak toho zhonu, ktorý toľko ľudí žije. U nás sa darčeky začínajú zháňať v októbri. V decembri je už pokoj. A potom nasleduje druhá fáza darčekovania – balenie. Facebook a Instagram sú plné fotiek najprv nablýskaných vianočných stromčekov a potom roztrhaného papiera. Veď to je také krásne, keď sa deti tešia z trhania papiera a toho, čo je v ňom zabalené. Čo opäť učíme naše deti? Že prvoradá je krátkodobá zábava, že radosť je zo vzrušenia alebo z obsahu, ktorý sa pod papierom ukrýva.

Majme SÚCIT pri nakupovaní vianočných darčekov

Skúsme uvidieť naše automatické programy. Skúsme sa nad nimi zamyslieť. Týmto prehnaným obdarúvaním často kompenzujeme vlastné nedostatky. Nedostatky z detstva, nedostatky z prázdna v našom vnútri. Smútok v duši, nenaplnenie, má aspoň na chvíľku potešiť radosť detí z vecí. Čo ich tým však učíme? Takto sa tento kompenzačný reťazec nepretrhne. A v bludnom a často podvedomom kruhu budú pokračovať aj naše deti. Toto je však pre spoločnosť a našu Zem naozaj neudržateľné. Zastavme sa a pozrime sa, či sa tieto príklady týkajú aj nás. Ak áno, viem byť v nadhľade a pripustiť si, že je to tak? Viem to zmeniť? Aspoň postupne po malých krôčikoch?

Tie darčeky majú cenu lesa

Nakupujeme baliace papiere, ktoré predstavujú pri tom obrovskom množstve ľudí na planéte kvantá ton papiera. Papiera, ktorý bol kedysi lesom. A čo sa s ním stane? Niečo skončí v koši, niečo sa separuje a opätovne recykluje. Na samotnú recykláciu je však nutné obrovské množstvo energie a pitnej vody. Naozaj musíme dať deťom radosť z ničenia?

Ôsmy tip – u nás doma máme darčeky balené v bavlnených látkach s vianočným dekórom. Nakúpila som ich vo výpredaji a po každých Vianociach ich odložím spolu so stužkami, aby boli na ďalší rok k dispozícii. Vianočné darčeky sú teda vkusne zabalené, ale do obalu, ktorý viem využívať celý rok. A nie, nebojte sa, deti neprekuknú Ježiška preto, že použil tú istú látku na balenie darčekov.

 

Majme SÚCIT pri nakupovaní vianočných darčekovFoto: Tomáš Benčík Návod ako si vyrobiť drevený vianočný stromček nájdete v tomto článku.

 

Vianočný stromček

Vianoce by mali byť o vzťahoch. Práve v tomto období by sme sa mali čo najviac zamerať na vzťah k sebe samému, svojim blízkym, ale aj vzťahu k prírode. Vďaka nej sme všetci nažive. Teda v tomto reťazci dôležitých vzťahov by mala patriť na popredné priečky. Vianoce sa v súčasnosti menia na nablýskané trendy plastové aranžmán, ktoré sa každým rokom mení. Teraz je in zlatá, budúci rok červená. A po Vianociach končia v smetiakoch neaktuálne farebné kombinácie. Deviaty tip – prosím, buďme aj v tomto nadčasoví a investujme do niečoho, čo môžu dediť aj naše deti. U nás doma máme drevený vianočný stromček. Vyrobil ho môj muž s najstaršími synmi. Je to niečo, čo nám všetkým zahreje srdia, keď ho v decembri vytiahnem z uloženého miesta. Je to pre nás symbol rodiny, tradícií a hodnoty skutočného dreva. Zdobíme ho slamenými ozdobami a tiež textilnými. Niektoré som šila ja po večeroch, keď som uložila deti spať a časť sme dostali od našej známej, ktorá na Sashe šije. Sú nádherné, hodnotné, dušu hrejúce. Každý rok sa teším, kedy ich znova vybalíme. Všetci sme spolu spomíname na predchádzajúce Vianoce či na tie, ktoré boli niečím výnimočné.

Majme SÚCIT pri nakupovaní vianočných darčekovProsto navštívte náš e-shop, ktorý sme tvorili s heslom – darčeky s hodnotou. Okrem iného tým podporíte projekty, ktorými sa snažíme inšpirovať spoločnosť k novým pohľadom na život. Pozrite si náš príbeh tu.

Desiaty tip na darčeky

Na záver by som vám rada predstavila darčeky, ktoré sú z našej dielne alebo sme presvedčení, že stoja za to posúvať ich ďalej. Pre najmenších je to určite detská kniha Alžbetka s Klárkou si vysnívali čarovnú záhradku. Učí dospelých aj deti ako sa správať k prírode, zvieratkám a ľuďom. Je písaná tak, aby v nej našli veľký úžitok i dospelí a radosť deti od veku dvoch do ôsmych rokov. Spoločný darček do domácnosti je kniha Útulný a zdravý domov. V prvej časti sa nasýti novými pohľadmi na interiérový dizajn žena, v druhej časti nájde zaujímavý obsah s technickými informáciami a vychytávkami muž. V zime sa najlepšie plánuje záhradka, preto ak na Vianoce začnete čítať našu knihu Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa, tak do jari si všetko pekne premyslíte a na jar môžete rovno vyhrnúť rukávy.

Majme SÚCIT pri nakupovaní vianočných darčekovFoto: Tomáš Benčík

Knihy sú písané mnou po večeroch, keď deti spali, aby som odovzdala čo najväčšiemu množstvu ľudí udržateľné a prirodzené princípy pre život, bývanie a prírodu. Sú tlačené na Slovensku a tvorené šikovnými mamičkami, ktoré vytvorili grafiku, fotografie, ilustrácie. Podporíte konkrétnych ľudí.

Potešte svoju žienku

V prípade, že chcete darovať niečo osobné, pozrite obrazy u nás. Moja dobrá priateľka maľuje mandaly. Každá je originál a každá nesie nejaké posolstvo. Kúpou obrazov podporujete konkrétnu osobu, o ktorej sa dozviete viac v popise produktu. Aký darček pre manželku, priateľku? Balík cyklická žena. Obsahuje magnet cyklická žena, ktorý by mala mať každá dospievajúca i zrelá žena a dozaista i partneri! S ním sa stanú fázy cyklu a vzťahy také prehľadné. V balíku je aj roler s éterickými olejmi na hormonálnu rovnováhu. Používam ho a naozaj mi veľmi pomáha, viac info k olejom v tomto článku.   Ak sa vám to zdá zaujímavé, tak k týmto krásnym a hodnotným veciam môžete dokúpiť ešte knihu Cyklická žena a éterický olej Clary Sage, ktorý pomáha zmierňovať menštruačné bolesti.

Ďakujem za to, že ste článok dočítali až tu a prípadne ho zdieľali. Naša spoločnosť a príroda potrebuje ráznu zmenu. Nech za tou zmenou nemusia byť epidémie, ale srdcia naplnené súcitom. Prajem vám krásne Vianoce so skutočnými hodnotami a atmosférou. Zuzka Matúšová Girgošková, www.lifereset.sk

 

Odporúčané články:

Záchrana prírody? Začnime od seba týmito maličkosťami!

Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?
Pre stres skutočne nežijeme. Zmeňme to všímavosťou

Antistresové menu alebo vplyv jedla na psychiku

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: