Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

LifeReset logo
Vyhľadať
Close this search box.

Najlepšie teplo je to, ktoré netreba vyrobiť

Najlepšie teplo je to, ktoré netreba vyrobiť

Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa I.

Autor: Ing. Ján Matúš, Zuzana Matúšová

Riešiť dnes bývanie nie je otázkou už len nejakých múrov a strechy nad hlavou. Konštrukcie, materiály, techniky realizácie už tak pokročili, že nevyhnutnosťou sa stáva aj nová oblasť bývania – technológie a tzv. inteligentné domy a byty. Keby som nežila s mojim manželom, projektantom technického zariadenia budov, s určitosťou by som nevidela dôležitosť tejto témy, ako väčšina ľudí, ktorí si potrebujú riešiť bežné žitie. Dôvodom je aj to, že vyznať sa vo všetkých tých technológiách, je na zbláznenie. Spolu s Jančim sme preto pripravili túto tému, tak, aby dala každého do obrazu  a správne vám poradila, do čoho sa oplatí ísť, čo je dnes nevyhnutnosť a čo z množstva trendov a noviniek je nerentabilná investícia. V seriáli Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa vám predstavujeme prvý praktický článok Najlepšie teplo je to, ktoré netreba vyrobiť

Najlepšie teplo je to, ktoré netreba vyrobiť

Zapojme sedliacky rozum

Poďme sa na túto tému pozrieť jednoduchým sedliackym rozumom. Domy kedysi veľmi dávno boli stavané z miestnych prírodných materiálov. Kým na severe bolo dostatok dreva a stavali sa drevenice, na juhu sa využívala hlina a kameň. Domy mali prirodzenú mikroklímu, no niekedy boli vlhké, s väčšími vetracími medzerami, ako by si človek želal. Dnes je priam horúca téma zatepľovanie. Nové budovy, aj staré sa zatepľujú, vymieňajú sa okná a pri zlej inštalácií a návrhu sa z domov a bytov stavajú igelitové vrecká. Uvedomíte si to hlavne vtedy, keď zbadáte stekať kvapky vyzrážanej vody po zarosených oknách. Alebo keď sa vám v kútoch izieb objavia nechcene „dekorácie“ rôznych podôb plesní. Tento obraz je odpoveďou na to, prečo dnes je technológiám venovaná toľká pozornosť, veď kedysi sme dokázali prežiť aj bez nich. Bývanie dnes a kedysi sa podstatne zmenilo. Nesmierne sa zvýšil komfort a s ním prichádzajú aj jeho dane.

Najlepšie teplo je zadarmo

Prioritná téma v našom klimatickom pásme je kúrenie. Rieši ho úplne každý bez ohľadu na to, aké bývanie má. Môj muž, Janči sa snaží pri každej konzultácií s klientom, vysvetliť zásadnú a pritom úplne logickú vec: Najlepšie teplo a celkovo energia sú také, ktoré netreba vyrobiť. Znamená to, že ak dom dobre zaizolujeme, minimalizujeme nutnosť kúrenia a nutnosť zakúpenia nejakej drahej vesmírnej technológie. Prv než otvoríme celú tému moderných technológií, rozoberme si aké sú možnosti pre udržania tepla v dome, bez toho aby sme ho museli komplet celé teplo vyrábať.

Pasívne zisky tepla

Sú to také zisky, ktoré vznikajú samé bez ďalšieho pričinenia. Úplne základným zdrojom pasívnych ziskov je orientácia domu či bytu na juh. Náš mobilný dom je orientovaný na juh a počas zimných mesiacov sa vďaka množstvu okien dokáže počas slnečného dňa vyhriať natoľko, že sa nám termostaty elektrickej podlahovky automaticky vypnú. (Prehrievanie v lete a s tým súvisiace vetranie a chladenie preberieme v samostatnom článku.) Podstatne menším, ale veľmi príjemným zdrojom pasívneho zisku je vodná plocha a odraz slnečných lúčov do domu na princípe zrkadla. Pred oknami mobilného domu je jedno malé úžitkovo-okrasné jazierko, z ktorého sa do interiéru odrážajú nie len slnečné lúče a teplo, ale aj obrazy vĺn, ktoré vytvárajú neopakovateľnú prímorskú atmosféru. Náš priateľ z Čiech si pred svoj drevodom, s úžasnými hlinenými omietkami a množstvom dreva v interiéri, umiestnil obrovské jazero. Pasívne zisky z tejto vodnej plochy sú už relevantným prínosom tepla.

Najlepšie teplo je to, ktoré netreba vyrobiť

Foto:www.helenakurus.sk 

Poloha bývania a pasívne izolácie

Na zamyslenie sa, ponúkam ešte jedno zaujímavé riešenie. Poloha domu, i bytového domu vzhľadom na terén. Správnym umiestnením budovy vieme zabezpečiť to, aby dom nebol vo veternej bráne, alebo nebol ochladzovaný vlhkosťou. Teda vďaka terénu si zabezpečiť akoby „pasívnu izoláciu“.  Kedy sa takto stavali domy bežne. Dnes sa stavajú domy, hlavne v okolí veľkých miest, hocikde. Ak máte tú možnosť, ste v štádiu hľadania domu, bytového domu alebo pozemku, skúste prihliadať na jeho polohu. Umiestnenie domu bolo najlepšie na južnom svahu kopca, na hranici prvej a druhej tretiny. Nie úplne na kopci kvôli vetru a nie úplne v dolinke, kde sa najdlhšie držia mrazy a chlad a v prípade vodných zdrojov hrozia povodne. Je to aj najlepšia poloha pre pestovanie a chov ak sa na bývanie pozeráme ako na komplexný systém.

Radšej si to prerátajte

Premostíme sa k izoláciam, ktoré dnes trh ponúka. Univerzálny recept na skladbu izolácie neexistuje, pretože závisí od toho, akú stavbu máte. Inak je nutné pristupovať k murovanej stavbe, drevostavbe, prírodnej slamenej stavbe. Presné prepočty tepelných strát pri každej skladbe a hrúbke stien, podlahy i strechy ponúkajú projektanti zameraní na stavebnú fyziku. Tí navrhujú tepelnotechnické posúdenia. Zvládnuť by to mali aj konštruktéri, ktorí navrhujú skladbu konštrukcii budov. Podľa údajov o skladbe a hrúbkach stien, podlahy a strechy vedia vyrátať, koľko a aký typ izolácie sa hodí vám. Pri dnešných možnostiach sa už nevypláca rozhodovať sa podľa typu izolácie, ktorú použil sused, alebo náš príbuzný. Správnymi prepočtami a na ich základe správnym výberom izolácie, dokážete ušetriť množstvo peňazí. Každý sme odborník na niečo iné a vďaka svojej odbornosti vieme nájsť najlepšie riešenie. Preto je aj celý náš mobilný dom do detailov riešený s odborníkmi, vďaka ktorým sme postavili nie len zdravý domček, ale ušetrili množstvo peňazí a dnes si veselo cestujeme:-).

Aby teplo zostávalo doma

Z druhou izolácií si môžete vybrať z materiálov, ktoré delíme na penové materiály, minerálne vláknité materiály a rastlinné materiály. Do prvej skupiny patria polymérne peny – polystyrény, polyuretány, PVC, PE, kaučuk, ďalej penové sklo či živica. Medzi minerálno vláknité patrí minerálna vlna, ktorá je pre dobrý pomer ceny, vlastností a výsledného efektu najpoužívanejšia tepelná izolácia. Vyrába sa tavením hornín, najčastejšie ide o čadič alebo kremeň, podľa východiskových surovín sa potom jedná o kamennú alebo sklenú vlnu. Na prírodnej báze môžete izolovať konopem, slamou, ovčím rúnom alebo celulózou. Celulózové tepelno-izolačné materiály sa vyrábajú z recyklovaného novinového papiera. Pri prírodných izoláciach treba rátať, že sú ako prírodný materiál háklivé. Rozhodovať sa treba s rozumom a po dobrom zvážení plusov a mínusov všetkých z možností. Naozaj radšej sa poraďte s odborníkom, tiež s človekom, ktorý tú či onú izoláciu použil, aby ste sa vyvarovali nedostatočnej skladbe, zlej inštalácií alebo nízkej životnosť a priveľkej investícii.

Najlepšie teplo je to, ktoré netreba vyrobiť

 

Podmienky pre mobilný dom

Môžem sa s vami podeliť o náš prístup pri zvažovaní izolácie na mobilný dom. Keďže od začiatku bola myšlienka mať dom, ktorý sa dá v budúcnosti posunúť novému majiteľovi, museli sme skladbu konštrukcie navrhnúť tak, aby bol dom ľahký pre transport. Aby šírka stien nebola príliš veľká, lebo by nám uberala z vnútorného priestoru, keďže rozmery pre kamiónový navez boli do šírky cca 3m plus mínus autobus:-).Vzhľadom na to všetko a ešte aj to, že je to drevostavba sendvičovej skladby s difúzne otvorenou konštrukciou, odpadla polovica z hore vymenovaných materiálov. Pri zvážení ceny a ekológie sme sa rozhodli pre minerálnu izoláciu zo sklennej vlny. Jej výroba je síce energeticky najnáročnejšia, ale tento materiál je veľmi trvácny, teda na celý život a stačí ho preto vyrobiť len raz. Nie je však sklenná vlna ako sklenná vlna. Existujú rôzne stupne kvality. Opäť veľa závisí od ceny, vašich očakávaní a životných postojov. Na vhodný výber skladby izolácie sme sa obrátili na Jančiho spolužiaka a odborníka zo spoločnosti Isover Martina Keszegha. Prešli sme si sním spomínanú skladbu, konštrukciu a naše očakávania.

Ekologické okienko a naša izolácia pre inšpiráciu

Navrhol nám fasádnu minerálnu izoláciu CLIMA 034, ktorá je vyrobená z recyklovaného skla. Teda až 80% materiálu tvoria recyklované sklenené fľaše. Do tejto izolácie sme šli aj preto, že je pružná a o polovicu ľahšia ako iné verzie sklennej vlny. Znamená to, že je vhodná práve pre mobilné domy, ktoré musia mať ľahkú konštrukciu a odolnú fasádu v prípade prevozu. Na bežnom dome je to tiež výhoda, pretože v prípade, že vám deti kopnú loptu do stien, fasáde sa nič nestane, kým pri málo pružnej izolácií hrozí možná preliačina. Do konštrukcie stien a strechy sme opäť použili sklennú vlnu Unirol profi. Aj v tomto prípade je to produkt vyrobený recyklovaním sklenených fliaš. Jej prednosťou je to, že je to pevný materiál, ktorý narozdiel od iných sklenných vĺn netreba nijako fixovať, pretože vďaka pevnosti v konštrukcii stabilne sedí, neposúva sa, nezošmykuje a podobne. Poslednú súčasť izolácie tvorí parozábrana Vario® KM Duplex. Ide o parozábranu, ktorá v lete dovolí zabudovanej vlhkosti v konštrukcii sa z konštrukcie odpariť a v zime nepustí vlhkosť do konštrukcie. Čím bráni vzniku plesní, drevokazných húb v konštrukcií a zároveň bráni aj prieniku zápachu napr. z ochranných náterov dreva do interiéru. Na čo si my pri budovaní zdravej interiérovej klímy potrpíme. A keď už má tento odsek názov ekologické okienko, tak len spomeniem, že pre spoločnosť Isover sme sa rozhodli aj preto, že ako jediný výrobca polystyrénu na Slovensku ponúka klientom bezplatnú služby zbierania odpadu izolácie, konkrétne polystyrénu napr. soklových dosiek, na to, aby odpad znovu použili vo výrobe. Šetria sa tým peniaze za odvoz a likvidáciu tohto stavebného odpadu a nezaťažuje sa životné prostredie.

V ďalšom článku preberieme aké sú možnosti pri riešení kúrenia, teda zdroja tepla v domoch a bytoch. 

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Technologické „vychytávky” mobilného domu

Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne

Exkluzívne! Rozhovor s konštruktérom mobilného domu

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: