Sny si treba plniť, dokonca aj tie slamené
Za našim reštartom stála únava z dnešného uponáhľaného života, v ktorom majú hlavné slovo peniaze, účty, hypotéky… Žiť bez nich sa dá len ťažko, no žiť s vedomím, koľko vlastne pre dôstojný a šťastný život potrebujem je mimoriadne oslobodzujúce a vlastne ľahké:-). Vďaka trom mesiacom dobrovoľníčenia na Novom Zélande sme si okúsili život v rôznych podmienkach, od bývania celej našej rodiny v chatke iba s posteľou, bez elektriny a teplej vody, až po luxusný dom na pláži len pre nás, ktorý nám ponúkla jedna farmárka za našu pomoc. Okúsili sme, čo je to mať málo a začali si vážiť veľa. Preto bolo našim riešením ako vystúpiť zo zrýchleného vlaku, ktorý aj tak podstatné zameškáva, znížiť si náklady na život. Ešte pred odchodom na Nový Zéland sme začali predávať náš pekný dom, aby sme z predaja mohli vyplatiť väčšiu časť hypotéky. Vyhliadli sme si starý ovocný sad a rozhodli sa, že po šiestich rokoch len rozprávania o slamenom dome, si ho aj skutočne postavíme…a ako to dopadlo, sa oplatí čítať ďalej!
Kľukatá cesta alebo nič nejde bez boja
Dom sa nám mesiac po návrate domov podarilo predať a dokonca ľuďom, u ktorých sme kedykoľvek vítaní, preto môžme sledovať, ako sa náš bývalý domov pod ich rukami mení. Skontaktovali sme sa s majiteľmi, pozemku, teda starého sadu, ktorý sme obdivovali dva roky. Akurát v tom čase prebehol projekt ROEP, v ktorom štát prideľoval neurčenú pôdu a my sme zistili, komu patrí časť sadu. Náhody neexistujú! A keďže neexistujú, do cesty sa nám pri kúpe sadu dostali rôzni ľudia a rôzne prekážky. Zažili sme si mnoho peripetii, no to bola daň za to, že sme si vybrali tú ťažšiu cestu – vyhliadnuť si kúsok zeme, ktorá sa vám páči, kontaktovať všetkých vlastníkov a zrealizovať celú kúpu, narozdiel od už hotových parciel realitných kancelárii.
Príprava na slamený dom
Na Slovensku nie sú slamené domy tak populárne, ako napríklad v susednom Česku alebo v Škandinávii. Odborníkov na ne preto nie je veľa, rovnako ako informácií. Prelúskali sme všetky zdroje, oslovili a rozprávali sa s mnohými alternatívnymi staviteľmi a vybrali si architekta pre náš slamák – Ing. Stanislava Vaneka, odborníka na rezivo Richarda Bieleka a ďalších, ktorých nájdete v priečinku Odborníci, aby sme spoločnými silami postavili slamený dom, z ktorého by mohli čerpať informácie a inšpirácie fanúšikovia prírodných stavieb i bežní čitatelia. Predchádzala tomu veľmi náročná príprava. Dohodnutí boli ľudia, materiály, aj termíny. Škrty v harmonograme urobili nepredvídané udalosti. Síce sme mali všetky potrebné dokumenty na získanie stavebného povolenia a veľmi ústretovú pracovníčku na stavebnom úrade, chýbala vôľa dotknutej strany…A tak sme sa dostali do časového sklzu, pre ktorý sa celá realizácia slameného domu presunula na jar. Boli sme chvíľu sklamaní. No nič v živote sa nedeje náhodne, ale má svoj hlbší zmysel. Preto dnes všetky udalosti, aj ľudí vnímame ako veľké lekcie do života, ktoré nás len posunuli vpred. Dokonca po dlhých mesiacoch sme naopak vďační konkrétnej osobe, za to, že nás zbrzdila a tým nás vlastne naviedla na správnu cestu! Čítaj viac v priečinku Mobilný domov 2015.
S prípravou boli spojené články, rozhovory aj rozhlasová relácia Životný reštart na Jemných:
Krása a jednoduchosť – slamené balíky z poľa
Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny umelý materiál
Hlina vie pojať nie len vlhkosť, ale aj negatívnu energiu
To čo vás obklopuje vplýva na vaše telo, myseľ aj zdravie
Materiály, ktorými deti obklopíme, ovplyvníme ich hodnoty aj vzťahy
Najväčšie životné posuny sú cez bolesť