Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

6 farieb vhodných pre detskú izbu

Farby podprahovo pôsobia na psychiku človeka. Kým niektoré podporujú chuť do jedla, napríklad ako oranžová a hodia sa do jedálne, iné pôsobia priveľmi povzbudzujúco, ako napríklad červená a nie sú vo veľkom vhodné do detskej izby. Aká farba sa preto hodí do detského sveta? Do ich kráľovstva, tak aby rozvíjala ich osobnosť a vytvárala príjemné zdravé prostredie? Prejdime si spoločne celú paletu farieb, aby ste sa vo farbách vedeli dokonale zorientovať a individuálne zvoliť tú správnu pre svoje dieťa.
6 farieb vhodných pre detskú izbu

Fotografia detskej izby domčeka, v ktorom sme rok bývali v podnájme, kým sme sa presťahovali do mobilného domu. Šlo o veľmi starý dom, z ktorého vykúzliť domov nebolo vôbec ľahké. Napriek tomu, si myslím, že sa nám to podarilo a na ten rok sme dokázali prežiť vo veľmi skromných podmienkach.  PS: V dome sme nahodili okrem iného aj túto laminatovú podlahu tiež z druhej ruky, ktorá stála pár eur za rozobranie a odvoz. Je k tomu veselá príhoda, ako sme s mužom prekvapili majiteľov, že nie sme sociálny prípad, len recyklujeme to čo je dobré a nemusí skončiť na smetisku.:-)

Rúžová, modrá a zelená

Jednotlivé farby majú svoj význam a vplyv na zmenu atmosféry izby i nálady. Keď izbu zdieľajú súrodenci, práve farby nábytku a doplnkov pomôžu dobre rozlíšiť jednotlivé územie. Rúžovú farbu máme zafixovanú ako dievčenskú. Je to i tým, že pôsobí upokojujúco a materinsky. Upriamuje pozornosť na emócie. V človeku prehlbuje jemnosť a nehu. Modrá naopak pôsobí na naše racio a dáva pozitívne stimuly pre koncentráciu. Tmavšie odtiene pomáhajú pri učení sa, kým svetlejšie pôsobia skôr upokojujúco. V každom prípade je to dobrá farba na vzbudenie optického klamu, keď potrebujeme priestor zväčšiť. Kombináciou oboch farieb môžete dosiahnuť príjemné vyváženie emocionality aj racionality, čo je dôležité pre obe pohlavia. Zelená je jedna z veľmi dôležitých farieb, ktorú môžeme vidieť všade okolo nás v prírode, kde človek žil po milióny rokov. Pôsobí priaznivo na našu vitálnosť. Aj preto ju môžeme často vidieť v nemocniciach, kde chorým pomáha uzdraviť sa. Navyše sa nachádza v strede farebného spektra, a preto neunavuje naše oči, ale pomáha im oddýchnuť si. Zelená je výborný kompromis pre nábytok v detskej izbe, v ktorej kraľujú súrodenci opačného pohlavia. Kombináciou žltej sa do priestoru dostáva rovnováha.

6 farieb vhodných pre detskú izbu

Žltá, oranžová, fialová

Žltá je farba slnka a rovnako ako slnko aj táto farba dokáže deti nabiť energiou, veselosťou chuťou do života. Príliš krikľavé odtiene môžu pôsobiť až rušivo, preto by sme sa mali držať buď pravidla menej je viac, alebo vyberať skôr teplejšie a jemnejšie tóny. Oranžový nábytok detskú izbu prežiari a osvieži. Naladí ho do teplých pocitov z priestoru. Ako sme v úvode spomínali, povzbudzuje chuť do jedla. Poslednou obľúbenou farbou v detských izbách je fialová. Je to farba spirituality, pri ktorej sa dobre hĺba alebo inak medituje. Na druhej strane vzbudzuje pocit luxusu, a preto jej svedčí používať ju v menšej miere. Dobre sa kombinuje s klasickou rúžovou i oranžovou. Kto má rád kontrasty a má na to odvahu, moderná je kombinácia zelenej, limetkovej či žltej. Ostatné farby ako sivá, čierna, hnedá sa tešia obľube skôr u detí pred pubertou. Pri dospievajúcich by sme výber farby mali nechať skutočne na ne. Je to prejav ich osobnej individuality, ktorá už v tomto veku je zreteľná a je dobré ju podporiť a nie udupať.:-)

 

Myslite kreatívne a pritom nadčasovo

V detských izbách dnes víťazí nadčasový dizajn a s ním aj krásne kombinácie v jemných pastelových farbách. Dokážu navodiť príjemnú, veselú a zároveň pokojnú atmosféru. Farebný nábytok v týchto tónoch sa dobre ladí s ďalšími doplnkami, ako sú lampičky, koberce, vankúšiky alebo tapety. Detská izba spĺňa niekoľko funkcií, je spálňou, zároveň herňou, neskôr študovňou i obývačkou. Jednotlivé obdobia sa menia pomerne rýchlo. Pri výbere nábytku, jeho farebných kombinácií, preto myslite nadčasovo. Správnym výberom je modulový nábytok, ktorý sa dá rôzne presúvať a meniť. Samozrejme rozhoduje aj cena. Lamino alebo DTDL je jeden z najpoužívanejších materiálov pri výrobe detského nábytku, pretože je lacné a odolné. Ja osobne by som do toho materiálu šla, v prípade, že by som bola človek háklivý na poškodenia nábytku. Ak mám deti neustále okrikovať, aby si dávali na nábytok pozor, tak potom zvolím radšej túto variantu.

Výhody nevýhody materiálov

Na našom blogu však preferujeme samozrejme drevo ako prírodný materiál, ktorý sa dá kedykoľvek prebrúsiť a zreparovať. Ešte aj preto, že z lamina a lepených DTDL dosiek vyprcháva už toľko omieľaný formaldehyd spolu s ďalšími chemickými látkami, ktoré dráždia sliznice a môžu spôsobovať bolesti hlavy. Pre detský organizmus, ktorý ma v takomto priestore aj odpočívať to nie je vhodné. No aj na to máme fintu. Sadrokartón Activ Air, ktorý dokáže tieto prchavé látky pohltiť. Stojí o pár centov na m2 viac, ale z našich skúseností a ľudí, kt. sme ho odporúčali, ozaj zaberá. V našom dome máme z lamina len kuchynskú linku, ktorú sme zohnali z druhej ruky cez internet. Bola nejaký čas inštalovaná v novostavbe a za ten čas množstvo formaldehydu vyprchalo. Teda čo ešte odporúčam a obzvlášť pre detské izby, nebojte sa použitého nábytku. Je lacnejší, nebude vás hnevať jeho opotrebovanie tak ako v prípade nového a je to ekologické aj v prípade syntetických materiálov rovnako ako prírodné drevo, pretože sa nemusí pre tú vašu detskú izbu vyrábať nový nábytok, ale použije sa už existujúci. A viete čo? Ušetrené peniaze môžete investovať buď do zdravých materiálov, alebo niekedy ešte lepšie do spoločných zážitkov s deťmi.

ČLÁNOK vyšiel v časopise INŠPIRÁCIA, ktorý pre spoločnosť DÉMOS TRADE píšem.

TEXT A FOTO: ZMG

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Psychológia zdravej detskej izby

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Sadrokartón ako prírodný materiál?

Hlina vie pojať nie len vlhkosť, ale aj negatívnu energiu

 

 

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: