Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

[:SK]Áno, dostávame udivené a nedôverčivé otázky k tomu, ako dokážeme bývať štyria v minidome. Tieto otázky prichádzajú od ľudí, ktorí samozrejme neboli u nás. Naopak tí, ktorí u nás strávili posedenie pri káve, čaji, alebo vínku, s úžasom tvrdia – je to neuveriteľné, ako efektívne sa dá využiť každý centimeter miesta. A viet čo? Neznamená to pritom, že máte natrieskaný dom, v ktorom je síce všetko, ale neviete sa v ňom poriadne nadýchnuť. Ako teda docieliť plnohodnotné bývanie priestorovo aj kvalitatívne?

tbp_1361_1

Naše začiatky pred dvoma rokmi… Dnes je z mobilného domu skutočný domov s rozlohou 84m2. Viac inšpirácie nájdete v článku Nafúkli sme mobilný dom zo 45 m2 na 84 m2. A tiež v pripravovanom dokumentárnom filme. Na jeho dotočenie potrebujeme vašu pomoc. Viac na STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia

Dom šitý na mieru

Už som o tom písala, ale opakovanie matka múdrosti – náš dom nie je katalógový dom, ale dom šitý nám na mieru, náš individuálny projekt. Keďže sme rodina extrovertov, obľubujeme otvorené priestory, ktoré sú ľahko prehľadné, vzdušné a presvetlené. Introverti u v našom dome trpia, pretože im chýbajú menšie komôrky na zatvorenie sa pred svetom. Dispozícia preto vyzerá nasledovne. Na prvom poschodí máme spoločenskú miestnosť – kuchyňu s priestranným sedením, na ktorom si nedeľnú kávu s nami vypilo naraz 11 ľudí.

Vitajte u nás:-)

V kuchyni máme všetko, čo gazdiná a matka detí potrebuje – od potravinovej skrine, až po umývačku riadu.

Kuchyňa má všetko, od potravinovej skrine až po umývačku riadu.

Oproti kuchyni je pracovňa, ktorú oddeľuje kúpeľňa s WC a vstupná chodba.

Vstupná chodba.

Kúpeľňa je úžasným, príjemným a krásnym priestorom. Veľmi efektívne usporiadaná, tak aby ste sa pokojne zmestili aj s deťmi pri večernom chystaní do postele a komfortne vybavili čo potrebujete.:-)

Vďaka optickým klamom pôsobí veľkoryso.

Pracovňa je zariadená dlhým pracovným stolom. Dá sa zatvoriť posuvnými dverami.

unnamed3

Nejde o žiadny provizórny priestor, ale pracovňu s celým vybavením a dostatočným odkladacím priestorom.

tbp_1571_1

Oproti pracovnému stolu je schodisko na poschodie, pod ktorým je zabudovaný priestranný šatník v tvare L.

dsc_0782

FOTO: ZMG

Na poschodí, v otvorenej galérií, sa nachádza detská izba našich detí. Nič jej nechýba. Rozťahovacia posteľ, mobilná skrinka, ktorá sa pri roztiahnutí postele odtiahne súbežne s posteľou.

dsc_0536mm

FOTO: ZMG

V detskej izbe majú naši malí synovia hračky, knižky aj hraciu plochu, ako ktorékoľvek iné deti. Nič im nechýba. Vidíme to aj na tom, že sa vo svojej izbe radi hrajú.

Detská izba našich detí v galérií s rozťahovacou posteľou, hračkami, hracou plochou.

Posledným priestorom je galéria za detskou izbou, ktorú sme si obľúbili my, rodičia. Máme tu príjemné spanie na poctivom japonskom futóne, knižnicu, Tv pre videá z youtubu, (keďže už 9 rokov sme bez TV signálu) nočný stolík.

tbp_1583_1

Otázka ako sa dá bývať v mini dome?

Je to podobne ako so všetkými našimi projektmi, ktoré na tomto blogu môžete sledovať. Keď sme odišli dobrovoľníčiť s malými deťmi na opačný koniec sveta, ľudia sa divili, ako je to možné. Keď sme sa rozhodli predať dom, skončiť v starých zamestnaniach, rok bývať v skromnom podnájme a pre mnohých absolútne nelogicky, najprv budovať záhradu a nie dom, klepali si na čelá a pýtali sa, ako je to možné?  Ako? Ľudia si myslia, že s príchodom detí im život končí. Že stabilná práca a teplé miesto je viac, ako ich túžba  realizovať sa v tom, čo milujú. Že záhrada je len pekný trávnik.  Vidia tisícky obmedzení, pritom obmedzenia existujú väčšinou v našich hlavách. Preto sa divia. No keď prídu k nám, sú pozitívne prekvapení a hovoria, ako efektívne sa dá využiť priestor, že skutočne nás v tom brzdí, len naša predstava o tom, ako sa to nedá.

tbp_1631_1

Šťastie človeka nezávisí od toho čo vlastní, s kým je, kde sa nachádza, ale ako sa k životu postaví.

Viac fotografií nájdete v galérií zdravé bývanie, ktorých autorom je Helena Kurusová, www.helenakurus.sk.

ĎAKUJEME za podporu nášho projektu dokumentárneho filmu, v ktorom sa s vami radi podelíme o naše skúsenosti a informácie od rôznych odborníkov k zdravému, ekologickému a efektívnemu bývaniu. Klik na STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia

25. februára môžete zmeny v našom dome vidieť na vlastné oči počas celodenného seminára u nás doma. Viac info na http://lifereset.sk/info/

TEXT: ZMG

FOTO: www.helenakurus.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Z čoho postaviť slobodný domov a skutočný domov III.

Technologické “vychytávky” mobilného domu – reportáž pokračovanie II.

Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne I.

To čo nás obklopuje vplýva na našu myseľ, telo aj zdravie

[:]

Tiež sa ti môže páčiť

Od Zuzana Matúšová Girgošková
27. 10. 2021
Celý rok sa na ne tešíme, najmä deti. Pre ne sme ochotní urobiť niekedy všetko. A to všetko si často…
Od Zuzana Matúšová Girgošková
23. 06. 2021
Nech bude raz naše dieťa remeselník, vedec alebo obchodník, v práci i súkromnom živote veľmi ocení schopnosť dokázať sa…
Od Zuzana Matúšová Girgošková
27. 04. 2021
Z rôznych strán neustále počúvam – chceme bývať viac v prírode, pestovať si vlastnú zeleninu a žiť v súlade s…
Od Zuzana Matúšová Girgošková
13. 03. 2021
Čaro éterických olejov som spoznala pred piatimi rokmi. Nazačiatku to bolo o pomoci pri liečení detských soplíkov kvapkami do nosa…
Od Zuzana Matúšová Girgošková
12. 03. 2021
 Rada by som s vám opísala príbeh radostneho tehotenstva.  Nebude taký. Pritom ho nepostrehla žiadna tragédia, “len negatívne” emócie….
Od Zuzana Matúšová Girgošková
05. 02. 2021
To by jeden neveril, že bábätká  nepotrebujú plienky. Ani ja som tomu veľmi neverila, pretože to chce vnímať signály dieťaťa….
Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: