Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Ako zdravo vetrať, aby sme nebývali v igelitovom vrecku

TEXT: Zuzana Matúšová Girgošková a Ing. Ján Matúš

Stekance po oknách, plesne v kútoch a smradík, ale teplučko. Trochu prehnaný obraz a možno ani nie. Ako tomu zabrániť? Vetrať, vetrať, a potom kúriť a kúriť. 

Viete o tom, že dnes sa  dá vetrať aj bez toho, aby ste si teplo vyvetrali oknom?

Ponúkam vám článok o troch typoch vetrania v interiéri, od toho zabezpečeného technológiou až po taký, ktorý využíva len fyzikálne javy.

Ako zdravo vetrať, aby sme nebývali v igelitovom vrecku

Prečo sa dnes musí vetrať viac

Naše domy dnes a tie pred sto rokmi sú úplne iné. Kým kedysi mali drevenice prirodzené štrbiny alebo domy zo 60. rokov drevené okná, cez ktoré vám počas búrky svišťalo, dnes je dom alebo byt často tak tesný ako igelitové vrecko. Všetci sa totiž snažia ušetriť na energiách za teplo. Je to správny ekonomický aj ekologický postoj. Domy a bytové domy sa zatepľujú, vymieňajú sa okná. Nové domy majú takú skladbu konštrukcie, o akej sa nám pred 20timi rokmi ani nesnívalo. Zvyšuje sa komfort bývania. V minulosti domy vykurovali do 20 stupňov C, dnes si užívame trenkovú teplotu v decembri. O horúcich sprchách po mrazivej prechádzke ani nehovorím. Veľa za nás robí technológia, pračky, parne hrnce, žehličky…pomocníci, ktorý však majú jednu nevýhodu. Vytvárajú množstvo vodnej pary a tá nám v tých našich zateplených a zatesnených domoch nemá ako alebo kedy unikať. A potom nám na stenách, oknách alebo v konštrukciách kvitnú plesne.

Zdravá klíma bez plesní

V koncepte zdravého bývania je jednou z piatich hlavných priorít pre vytvorenie vnútornej pohody prostredia, alebo inak zdravého domova, zdravá klíma. Zdravá klíma s čerstvým vzduchom, bez plesní a baktérií. Dosiahnuť sa dá využitím zdravým a v čo najväčšej miere prírodných materiálov ako v konštrukcií, tak aj v interiéri. V našom mobilnom dome sme ju dosiahli použitím Ačkovým zdravým drevom, použitím napr. OSB dosiek bez prchavého formaldehydu, v konštrukcii sme sa vyvarovali agresívnym lepidlám a chemickému ošetreniu. V interiéri využitím sadrokartónov Activ Air, ktoré rozkladajú formaldehyd, množstvom dreva a korku. Poviete si, vy to máte vybavené! Pravda je, že aj áno, aj nie. Lebo síce máme zdravé prostredie, stále produkujeme rovnaké množstvo vodných pár a vydýchaného vzduchu ako každá iná domácnosť.

Ako zdravo vetrať, aby sme nebývali v igelitovom vrecku

Dýchanie základná životná činnosť

Napríklad aj spomínaný formaldehyd, sa nenachádza len v lepidlách, ktoré sú najčastejšie použité na drevotrieskovom nábytku, kobercoch, dokonca topánkach, ale vzniká aj ľudskou činnosťou, napríklad žehlením. Vetrať teda musíme aj my, tomu sa nevyhneme. Čerstvý vzduch nám totiž pomáha pri koncentrácií a zlepšuje dýchanie. Uvedomujem si že, dych považujeme za jednu zo základných životných činností, bez ktorej nevydržíme dlhšie ako pár minút.

Ak sa nám dobre dýcha zdraví a čerstvý vzduch, dobre sa nám prekrvuje celý organizmus, správne funguje imunita aj hlava. Pracuje sa nám, oddychuje sa, aj trávi večera na čerstvom vzduchu lepšie.

Tri tipy pre pravidelné vetranie

Nutnosť vetrania v dnešných domoch a dôležitosť čerstvého vzduchu sme si rozobrali. Vetrať môžete klasicky otvorením okna. No ako Janči neustále opakuje, ľudský faktor zlyhá veľmi často. Asi ani vám sa nechce vetrať niekoľkokrát do dňa a potom prikurovať, aby ste vyvetrané teplo vybalancovali. Možnosťou je aj mať okná neustále pootvorené v pozícii mikroventilácie, čo však aj znamená, neustály únik tepla. Dobré je to zautomatizovať. Prvé riešenie je privetrávacími hlavicami v kombinácií s tepelným čerpadlom, ktoré ohrieva vodu z odpadového vzduchu. (Tému tepelných čerpadiel sme si vysvetlili v článku Elektrická podlahovka, tepelné čerpadlá, kotle…Čo najviac ušetrí peniaze?)

Teplo zo „smradu“ pre ohrev vody

Tento systém funguje vďaka otvorom v stenách s privetrávacími hlavicami, cez ktoré podtlakom prúdi čerstvý vzduch z vonku. Privádzaný vzduch nie je v žiadnom potrubí, tým pádom odpadá nutnosť čistenia a servisovania. Nevýhoda však je, že v miestach, kde sú otvory, môže byť nárazovo po privetraní chladno. Naopak vydýchaný vzduch, napríklad vzduch z kúpeľne alebo kuchyne je odsávaný a vo výmenníku sa teplo z tohto vzduchu využije na ohrev teplej vody. Na to, aby systém takto fungoval a vodu ozaj vedel ohriať, potrebujeme veľké množstvo odpadového vzduchu. Práve preto sa hodí skôr do veľkých objektov a domov s rozlohou od 250m2.

Riadené vetranie bez starosti?

Druhí typ vetrania je prostredníctvom rekuperácie. Teda technológiou, ktorá čerstvý vzduch nasáva z vonku a vydýchaný odsáva. Finta je tá, že teplo z vydýchaného vzduchu z interiéru odoberá výmeník, ktorý ohrieva čerstvý vzduch z vonku. Znamená to, že vetráme vzduch a nie teplo, lebo privádzaný čerstvý vzduch je už ohriaty. Tepelné straty sú tak minimálne. Tým, že rekuperácia ide neustále, je v dome neustále čerstvý vzduch.  Dva hlavné argumenty, pre ktoré sme sa rozhodli do tohto riešenia ísť my. Skonzultovali sme to s odborníkom na rekuperáciu Adamom Brestovským, ktorý nám spravil návrh tej našej STIEBEL ELTRON. Keďže som bola tri roky proti nejakej rekuperácií. Proti technológii, ktorá by mala riadiť vzduch, ktorý dýcham. Potrebovala som sa o tejto technológií dozvedieť čo najviac. Aj preto som spravila s Adamom Brestovským rozhovor, ako to funguje, či je to zdravé, prečo do toho ísť a aké má systém úskalia.

Od rekuperácie si teraz sľubujem nie len čerstvý vzduch, ale aj ušetrené peniaze na splnenie nových cestovateľských snov:-).

Dá sa to aj prirodzene vďaka fyzike

Na festivale Permakultúra v meste prebehla veľká diskusiu o alternatívnom bývaní. Okrem nás ako predstaviteľov mobilného domu, vystúpil aj majiteľ eartshipu, v preklade zemelode, Karel Šebel. Eartship plne sebestačný dom , nie len energeticky, ale dokonca aj potravinovo. Zadarmo a bez technológie na príncípe fyzikálnych javov, považujeme vetranie komínovým efektom. Teplý vydýchaný vzduch prúdi hore a vyvetrá sa vetracím oknom. Studený čerstvý vzduch prúdi cez zakopanú rúru v zemi do vnútra. V zemi, v hĺbke približne dva a pol metra, má konštantná teplotu, studený vzduch ohrievame. Rúra má priemer 60cm a dĺžku niekoľko metrov. Odborníci vedia jej dĺžku a spád vyrátať podľa veľkosti objektu, výšky, skladby konštrukcie a ďalších údajov. Nevýhodou tohto systému je, že v klasickom dome vie fungovať bez ventilátora len v zime. Akonáhle je vonku teplejšie ako vo vnútri, komínový efekt nefunguje.

INFO K SERIÁLU: Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa

Riešiť dnes bývanie nie je otázkou už len nejakých múrov a strechy nad hlavou. Konštrukcie, materiály, techniky realizácie už tak pokročili, že nevyhnutnosťou sa stáva aj nová oblasť bývania – technológie a tzv. inteligentné domy a byty. Vďaka môjmu manželovi, projektantovi technického zariadenia budov, viem o dôležitosti tejto témy, ktorú potrebuju riešiť všetci ľudia, ktorí chcú žiť kvalitný bežný život. 

Dôvodom je aj to, že vyznať sa vo všetkých tých technológiách, je na zbláznenie. Spolu s Jančim sme preto pripravili túto tému, ktorá dá každého do obrazu a správne vám poradí, do čoho sa oplatí ísť, čo dnes považujeme za nevyhnutnosť a čo pokladáme z množstva trendov a noviniek za nerentabilnú investíciu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: