Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Search
Close this search box.

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?

Každá farba na vedomej aj povedomej úrovni vplýva na našu náladu a dokonca hormonálny systém. Ten zase ovplyvňuje správne fungovanie nášho tela. 

 

Čo sa deje, ak seba alebo dieťa obliekame do čierno-sivo-bielej od hlavy po päty alebo malé bábätko prespí väčšinu dňa v čiernobielom hniezde detskej postieľky? 

 

A pri ktorej farbe si náš zrak aj telo oddýchne najviac? Ktorá doslova lieči? Či už v interiéri, alebo na sebe, nie je jedno, aké farby nás obklopujú. A práve o tom je psychológia farieb.

 

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?

 

FOTO: Helena Benčíková.   Táto fotka vznikla ako momentka pri fotení interiéru do našej knihy o zdravom bývaní Útulný a zdravý domov pre každého v dome či byte, s minimálnym rozpočtom a veľkým efektom. 

 

Natoľko vystihla našu veselú atmosféru so štyrmi deťmi doma, že sme ju začlenili do knihy. 

 

 

 

Význam farieb: čierna

 

Zámerne začneme farbami, ktoré sú dnes veľmi trendové a nič nimi „nepokazíme“. Vždy však platí zlaté pravidlo – všetkého veľa škodí. Čierna, biela a sivá sa dnes nachádzajú všade. V interiérovom dizajne bytov, domov, predajní i áut. Nachádza sa aj v móde, záhradnej architektúre a dokonca už aj medzi hračkami. 

 

Čierne úchytky ako doplnky v interiéri či čierne tričko k pestrej sukni. Dobrá kombinácia pre vyzdvihnutie predností, krásy, niečoho originálneho. No pozor už na veľké plochy ako celá čierna kuchynská linka či čierny outfit na každý deň. 

 

Aké posolstvo má čierna farba? Podobné ako tuje v záhrade. Komunikuje smrť, cintorín, pohreb. 

 

Nech to znie akokoľvek tvrdo, čierna farba je za stovky rokov v našom podvedomí zapísaná ako farba smútku. Ak seba či dieťa obliekame do čiernej farby, vytvárame bariéru, pod ktorou sa dobre schovávajú negatívne emócie. 

 

Kedysi ľudia vedeli, že ten kto nosí čiernu, smúti a treba k nemu citlivo pristupovať. Pomáha udržiavať si odstup. Čierna farba emócie zadržiava a nepomáha ich liečeniu a čisteniu. Emočný chlad či odstup je vhodné touto farbou podporiť pri pracovných schôdzkach. Určite však nepatrí na detské ihriská.

 

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?

Čierne úchytky či spotrebiče dajú drevu na kuchynskej linke vyniknúť. Originalita je však v niečom vkusne vyskočiť z radu, a to červenou chladničkou. 

 

Fotografia je z nedokončeného interiéru vzorového mobilného domu, ktorý staviame v rámci nášho projektu www.homereset.sk. Tento domček bude po dokončení slúžiť na prenájom, aby ste si mohli vyskúšať a zažiť, aké je to mať naozaj zdravý a útulný domov. Viac vo vlogoch na našom youtube

 

Pozor na potlačené emócie!

 

Čo znamená zadržanie emócií? Znamená to aj typ stresu, ktorý môže byť spúšťačom rôznych ochorení. To, že zo stresu môžeme mať žalúdočné vredy, neplodnosť či ťažkosti so srdcom, je dnes už nepopierateľné. Nebojme sa svoje emócie prejavovať. Je to ľudské! Cítiť a byť cítiaci tvor. Bránením sa emóciám z nás naopak robíme bezcitných. 

Okrem farieb môže s optimizmom pomôcť aj mandarínka vo forme oleja. 

 

 

Pri deťoch je mimoriadne dôležité, aby sa v ich okolí a šatníku nachádzali farby, ktoré im naopak pomôžu ventilovať množstvo nových podnetov cez emócie. Napríklad opakom čiernej je ružová, ktorá nám otvára srdce pre city. 

 

Pozor však na priveľa ružovej. V každom prípade môžeme farbami podporiť naše nálady, pocity a deti vďaka tomu naučiť rozlišovať ich a prejavovať. Prúdením emócií ich podporíme v ich autentickosti a môžeme smerovať k priateľskosti, prítulnosti, otvorenosti, a teda vľúdnosti. 

 

K dosiahnutiu tohto prirodzeného správania sa pre človeka slúžia farby.

 

Sivá a biela farba vs. poznatky z prírody

 

Sivá farba signalizuje v prírode pleseň, chorobu či rozklad. Človek pochádza z prírody, kde strávil tisícky rokov, preto podvedome stále vyhodnocuje konkrétne farby podľa skúseností, ktoré s nimi mal v prírode, lese, džungli, jaskyni. Dokonca ich má zapísané v DNA. Sivá je aj farbou neživej minerálnej prírody či oblohy pred búrkou. 

 

Sivou komunikujeme ticho, medzipriestor či stagnáciu. Ak sme v stave, že sa potrebujeme pohnúť z miesta, tak sivú treba obmedziť a radšej doplniť červenou. No na druhej strane sivá komunikuje tiež neutralitu, opatrnosť a ochotu ku kompromisom. Hodí sa ako výplňová farba, no už menej ako dominantná, ktorou zahalíme celý náš dom či byt. 

 

O detskom nábytku, stoličke či ohrádke ani nehovoriac. Biela dokáže priestor aj človeka úžasne rozjasniť. Je archetypálne vnímaná ako farba čistoty a zrodenia. Hodí sa preto ako na zavinovačku pre bábätká, tak aj do ambulancií. 

 

Pozor však na príliš veľa bielej. V našom klimatickom pásme sa biela v prírode nenachádza permanentne. Všimli sme si už, aké emócie máme pri príchode jari, keď sneh zlezie z krajiny? 

 

Pestré farby patria do života človeka! Biela farba má áno. V interiérovom dizajne však dbajme na to, aby sme z nášho príbytku nevytvorili spomínanú ambulanciu.

 

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?

FOTO: Helena Benčíková. 

 

Svojpomocne vyrobenou mozaikou pod krbom sme „zabili jednou ranou hneď viacero múch“! Využil sa odpad z obkladačiek, ktoré sme dostali od priateľov a inak by skončil na skládke. Interiér je osobnejší. Zároveň originálny, lebo dve také rovnaké už nikde neuvidíte! 

 

Jej výroba nás stála kopec energie a viac už preto mozaiku robiť neplánujeme :-). Tiež dielo je vysoko funkčné. Vlny a červená s hnedou a výplňovou bielou prepájajú interiér obývačky.  Zároveň tieto farby v kombinácií s krbom navodzujú teplú a príjemnú atmosféru. Radosť tu žiť!  

 

Vplyv farieb na psychiku

 

Nie je jedno, akú farbu zvolíme na steny nášho príbytku. Oranžová v kuchyni podporuje chuť do jedla. Je to raz tak dané a potvrdené mnohými vedeckými výskumami. 

 

Východné tradície ju spájajú s druhým energetickým centrom, ktoré je prepojené aj s trávením a našimi chuťami. 

 

Rovnako je to so zelenou, ktorú má naša nervová sústava v strede farebného poľa, vďaka čomu sa nám neunavuje zrak. 

 

 

 

Pozeráme sa dlho na obrazovku počítača? Pozrime sa na stromy a zrak sa uvoľní. Opäť prichádza otázka, odkiaľ človek pochádza. No predsa z prírody. Keďže mu je toto prostredie dôverne známe, zelenú, ako jeho dominantnú farbu, vyhodnocuje nervová sústava ako bezpečnú. 

 

Zelená farba pomáha pri liečení syndrómu vyhorenia a celkovo upokojuje nervový systém, vďaka čomu môže nerušene pracovať náš imunitný systém. Aj preto je taká úspešná v nemocničných priestoroch a ozdravovniach. 

 

Pozitívny vplyv má napríklad aj pri migréne. Hodí sa do spální i obývačiek, v ktorých chceme prioritne oddychovať a užívať si uvoľnenú atmosféru. Zelená na oblečení podporuje vitalitu, teda zdravie človeka.

 

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?

FOTO: Helena Benčíková. 

 

Farbami to hýri aj v našej záhrade. Nájdete v nej červený vlčí mak, biele margaréty, fialovú echynaceu, oranžový kultivar rebríčka a nádherne modrý kocúrnik či žlté irisy. 

 

Ako mať takúto kvetinovú pastvu pre oči sa dočítate aj v článkoch: Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov! a Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Červená a oranžová výrazne ovplyvňujú pocity

 

Červené oblečenie nám dodá sebadôveru pri náročných schôdzkach. Červená v interiéri nás nabudí, pretože zvyšuje krvný tlak. Pozor s ňou pri výbušných povahách. Celkovo pomáha uvoľňovať emócie a prospieva aj komunikácii. Vhodná je skôr pri doplnkoch ako na veľkých plochách. 

 

Ak sme my či naše dieťa vyčerpaní a máme pocit frustrácie, červenou farbou môžeme našej nálade dopomôcť. Oranžovú farbu sme už načrtli. Vďaka nej budeme mať chuť nielen do jedla, ale aj do života. V interiéri vytvára pocit tepla, pohody a priestoru, vďaka tomu zútulňuje. 

 

Hodí sa tiež do detských izieb, ale aj do obývačky, v ktorej chceme docieliť lepšiu komunikáciu a vzájomnú blízkosť. Práve preto napríklad na oblečení posmelí plaché deti.

 

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?

 

FOTO: Helena Benčíková. 

 

Žltá je základ pre každého človeka!

 

Žlté je slnko, energia, teplo, radosť. Žltá farba patrí do každého priestoru, pretože zlepšuje náladu. Vytvára pocit slobody, radosti, povzbudzuje a pomáha pri liečení smútku. Krásne ňou vieme presvetliť a vyvážiť tmavý priestor. Niekedy pocitovo viac ako bielou. Rovnako opticky rozširuje priestor. 

 

Žltú farbu by mali nosiť všetky deti. Pomáha im prichádzať k svojej podstate, bezprostrednosti, hravosti a otvorenosti. Práve preto sa hodí do detských izieb. Ak čakáme nejakú návštevu, je dobré mať na stole aspoň niečo žlté, napríklad sviečku. 

 

Žltá dodá nášmu domovu pozitívnu atmosféru. V prípade príliš „žltej nálady“ doma je dobrá kombinácia s hnedou, ktorá už uzemňuje a upokojuje, vytvára pocit stability. Veď je farbou zeme.

 

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?

 

Nebojte sa farieb! Aj kvety nemusia byť uniformne len červené či modré na všetkých oknách. Inšpirujte sa prírodou a vytvoríte nádherné potešenie pre oči a dušu. 

 

Pánska živá modrá a nežná ružová

 

Modrá farba sa hodí hlavne v lete. Jej účinky sú ochladzujúce a zároveň odpudzuje hmyz. Kedysi sa ňou natierali latríny či rámy okien na chalúpkach. Pamätáme si? Modrá je farbou stredomorských domčekov, v ktorých chládku si vieme dobre odpočinúť. 

 

V našom klimatickom pásme až tak populárna nie je. Inak zlepšuje aj koncentráciu, a preto nie náhodne je dominantnou farbou mužov, ktorých silnou stránkou je racionalita. 

 

Opakom je nežná rúžová farba. Symbolizuje nehu, lásku bez pudovej zložky. Ak je však naše dieťa veľký „snílko“ bez odvahy konať, potom s ružovou opatrne. Radšej im do šatníka či detskej izby primiešajme trocha oranžovej, žltej či červenej. 

 

Medzi týmito farbami je fialová, farba spirituality a srdečnosti. Je to farba vhodná pre filozofovanie, meditovanie a rozvíjanie intuície, pokory a vďačnosti. Pre ľudí, ktorí trpia psychickými problémami nie je vhodná vo veľkom.

 

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?

FOTO: Helena Benčíková. 

 

Farebný svet patrí cítiacim ľuďom

 

Ktorú farbu sme si vybrali za tú svoju? Najlepšie každú vo vyváženej miere. Povzbudiť chcem hlavne v tom, aby farby v našom živote a živote našich detí nechýbali. Nebojme sa ich. Nebojme sa ich kombinácií. Bielou nič nepokazíme, ale ani výrazne nepovzbudíme. 

 

Aj v prírode je lúka posiata farebnými kvetmi a v nás vyvoláva pocit radosti. Aj dieťa oblečené hravo a zdravo nám preň otvára náruč. Ak hračky, oblečenie či detská izba, tak farebné, tak, ako nám to bolo a je už tisícky rokov prirodzené. A na záver – čo už, keď tá čierna tak zoštíhľuje? 

 

Maskujme! Plnšie krivky, ako silné stehná, čiernou a vrch kombinovať s pestrým tričkom. Veľké prsia v čiernom budú komunikovať správny odstup, ak ho chceme. Kvetinová sukňa zase ženskosť a radosť zo života. 

 

Naša rodina sa rada oblieka do farieb a všetky farby nájdeme aj v našom zdravom domčeku, o ktorom sme natočili dokumentárny film V zdravom dome žijú šťastní ľudia

 

Informácií o tom, ako vytvoriť zdravý, hravý, radostný a útulný domov, ktorý z nás robí vľúdnych ľudí, nájdeme aj v našich dvoch knihách. 

 

Poďme do toho! Vytvorme krásne, prirodzené prostredie s farebnými emóciami a farebným svetom.

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?  Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?  Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú nás a naše zdravie?

 Súvisiace články

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: