Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

S olejmi podporíme imunitu i psychickú pohodu

Čaro éterických olejov som spoznala pred piatimi rokmi. Nazačiatku to bolo o pomoci pri liečení detských soplíkov kvapkami do nosa z nich. Postupne som sa dostala až k celej  lekárničke éterických olejov, ktorými si popri psychosomatike pomáham. Éterické oleje sa dostali aj do našej kozmetiky a dokonca som si urobila semester základov aromaterapie. Čím ma oleje tak nadchli? Prečítajte si rozhovor s aromaterapeutkou Monikoou Vegh a uvidíte, ako naň zareaguje vaše srdce:-). S olejmi podporíme imunitu i psychickú pohodu

Monika je jemné éterické žieňa, ktoré vás prekvapí svojou silou. Ako náhle prehovorí, viete, že ide o rozvážnu a zrelú ženu. Na konzultácie a rovnako tak aj na naše stretnutia si so sebou nosí tri veľké kufre, ktoré jej po ceste hrkocú fľaštičkami. Keď ich otvorí, ohúri vás množstvom éterických olejov v nich. Asi stovka maličkých olejov a ich podmanivá vôňa zaraz navodí priam mystickú atmosféru. Monika Végh je aromaterapeutka s titulom klinický aromaterapeut z rakúskej Krankenpflege Schule, Univerzitnej kliniky v Tullne a zároveň osobnostná koučka.

Napriek tomu, že si útla modrooká blondína, k aromterapii si sa dostala cez zdĺhavú cestu, počas ktorej si najprv vyštudovala „strojarinu“. Môžeš nám povedať, ako sa z inžinierky stala aromaterapeutka?

Na začiatku som robila vo svojom obore. Na cestu ma naviedol môj prvý syn, ktorý mal problém s ekzémom. Snažila som sa ho vyliečiť bylinkami, ku ktorým ma priviedla ešte počas detstva moja babka. Vďaka nim ekzém môjho syna po roku zmizol. Naštartovalo to moju zvedavosť a túžbu dozvedieť sa o liečivých bylinách ešte viac. Medzizastávkou bol môj vlastný biobchodík, v ktorom som zákazníkom robila aj bylinkové konzultácie. Vtedy som prvýkrát „pričuchla“ k aromaterapii.

Aromaterapia nemá v našich končinách až takú silnú tradíciu ako liečivé byliny. Preto moja otázka smeruje k tomu, či sa niekto v tvojej rodine venoval bylinkám alebo príprave olejov z nich. Spomínala si starú mamu.

Vzťah k bylinám mi budovali babky z oboch strán. Vlastne bylinami tak trochu žili všetky ženy v našej rodine. Jedna babka bola pôrodná babica ešte za Rakúska-Uhorska. Druhá robila pomocníčku židovskému lekárovi, ktorý si miešal vlastné liečivá. Doktor si ju veľmi obľúbil a naučil ju liečivá pripravovať.  Keď sme cez prázdniny chodili za babkou, miešali sme s ňou. V mojich 14 rokoch som si namiešala moje prvé vlastné pleťové krémy. Kým moje rovesníčky mali v tom čase záľubu v šminkách, ja som miešala z bylín krémiky (úsmev). Chcela som túto problematiku študovať, ale mama mi vybrala školu, ktorá sa mi v živote bude vraj viac hodiť. Tak som skončila na „strojarine“.

S olejmi podporíme imunitu i psychickú pohodu

Éterické oleje sa mi v živote natoľko osvedčili, že celú ponuku éterických olejov nájdete aj v našom e-shope tu. 

Ako možno aj jediná na Slovensku máš titul klinického aromaterapeuta z Rakúska. Pritom dostať sa na štúdium otvorené len pre farmaceutov alebo zdravotníkov nie je jednoduché. Ako sa ti to podarilo?

Mala som silnú vôľu. Na Krankenpflege Schule, Univerzitnej kliniky v Tullne mi povedali, že si musím urobiť minimálne medzistupeň aroma expert, čo je v porovnaní s naším školským systémom niečo ako jedenapolročná nadstavba. Bol to pre mňa veľký krok, pretože ako angličtinárka som mala pred nemčinou veľký rešpekt. Vtedy ma veľmi podporil môj manžel. Prísť medzi farmaceutov, ktorí mali nemecký jazyk ako svoj materinský jazyk, si vyžadovalo aj veľkú odvahu. Po absolvovaní záverečnej skúšky som dostala ponuku od jednej prednášajúcej (ktorá sa za mňa zaručila), či nechcem v štúdiu pokračovať. Dostala som možnosť študovať s farmaceutmi a zdravotníkmi, ale bez nároku na diplom. Keďže mňa viac než diplom zaujímalo, ako byliny a éterické oleje fungujú, súhlasila som. Napokon vďaka dobrým výsledkom urobili výnimku a ku skúškam pred lekárskou komisiou ma pripustili.

S olejmi podporíme imunitu i psychickú pohodu

Ako ti éterické oleje zmenili život?

Keď sa na to spätne pozriem, tak v mnohom a veľa. Bola som človek, ktorý do všetkého skáče rovnými nohami. Podstatne sa to zjemnilo a začala som svet vnímať cez vône, viac vnútorne ako navonok, tak jemnocitne. A najmä mi to otvorilo cestu k ľudom. Doslova ich cítim. Celkovo sa vibrácie okolo mňa zjemnili.

Zaujalo ma, že ľudí doslova cítiš…

Áno, na klasickej fyzickej úrovni mám nos natoľko citlivý, že môj 18-ročný syn by predo mnou neskryl ani hlt alkoholu. No nie je to len o vôni ako takej. Často cítim aj to, že sú ľudia chorí. Majú iné vyžarovanie a aj inak voňajú ako zdraví ľudia. Cítim napríklad zápalový proces. Stav, keď sa v tele niečo deje. Zjemnilo sa mi aj vnútorné cítenie, v rámci ktorého dokážem vycítiť, v akej nálade sa človek nachádza, či je úprimný, či má masku. Vďaka tomu aj pri poradenstve viem, či sa človek otvorí, otvorí sám pred sebou. Pre lepšiu predstavu uvediem zážitok s jedným grónskym šamanom, u ktorého som absolvovala kurz. Každého z nás objal, aby nás ovoňal. Vysvetlil nám, že Eskimáci sa nebozkávajú nosmi, ale v skutočnosti sa voňajú. Človek bežne cez emóciu vyžaruje vôňu. Keď som poznamenala, že dnes ucítiť skutočnú vôňu človeka pri všetkých kozmetických prípravkoch nie je jednoduché, zareagoval slovami, že je to náš postoj, v ktorom sa maskujeme, zakrývame. Teda emócie voňajú a každá emócia má svoju vôňu.

Keď emócie voňajú, tak potom to musí ísť aj opačným smerom. Éterické oleje vôňou ovplyvňujú emócie človeka. Hovorím správne?

Vône účinkujú na človeka na fyzickej, hormonálnej aj na mentálnej úrovni. Éterický olej je silný koncentrát, ktorý obsahuje komplexnú zmes účinných látok. Na mojich školeniach vysvetľujem poslucháčom, že na pokožke olej funguje podobne ako náplasť na bolesť.  Účinné látky sa cez kožu dostávajú do tela a pôsobia na rôzne chemické a hormonálne procesy v ňom. Účinné látky sú nosičmi určitých informácií a môžu spustiť napríklad tvorbu hormónu seretonínu, ktorý zmierňuje pocity úzkosti a strachu. Informácie, ktoré sú v olejoch obsiahnuté, fungujú na jemných vibráciách a namiešať olej či už ako liečivo, alebo kozmetický produkt je taká malá alchýmia. Práve preto miešam individuálne s klientom počas konzultácie. Každý človek má tak možnosť namiešať si podľa seba svoje vlastné fluidum, ktoré je dôležité hlavne, ak ide o psychické ťažkosti.

S olejmi podporíme imunitu i psychickú pohodu

Levanduľa alebo inak “olej komunikácie” nájdete aj v našom obchodíku tu.

Čo všetko môže človek cez éterické oleje vo svojom živote alebo životnej situácii vyriešiť?

Rozprávame sa o bežných kozmetických prípravkoch, ako sú pleťové oleje, soli do kúpeľov, parfumy až po oleje na zdravotné problémy. Rozdiel medzi kozmetikou bežne dostupnou a individuálne namiešanou je v tom, že sa namieša napríklad pleťový olej presne na typ pokožky, aký potrebujeme a zároveň presne taký, aký potrebuje naša duša. Vôňa, ktorou dušu pohladíme. Pri zdravotných ťažkostiach miešam kvapky do ucha, nosa, masti na opuchy či zápaly. S účinkami na psychiku miešam oleje napríklad na koncentráciu pre deti v školskom veku alebo naopak na naladenie do pohody, na usporiadanie si myšlienok. Vône môžu stimulovať nálady a pomáhajú navodzovať radosť, a to opäť tým, že pôsobia na hormonálne procesy v tele. Aj z toho dôvodu som už veľakrát pomáhala aromaterapiou ženám, ktoré nemohli otehotnieť. Ak žena nemá vážny zdravotný problém, často potrebuje len psychicky vyladiť. Pre takéto prípady miešam oleje na uvoľnenie a zároveň tonizovanie ženských orgánov.

Keď éterické oleje pôsobia takto komplexne aj na telo, aj na  psychiku človeka, máš skúsenosti s tým, že sa ľuďom vďaka nej zmení nielen zdravotný stav, ale aj životné postoje?

Určite áno. Je to viditeľné hlavne u spomínaných žien s problémom otehotnieť. Olejmi sa môže uvoľniť psychika a odrazu to, za čím sa hnali, stresovalil, už nie je také dôležité. Poľavia, zmenia pohľad na život. Nejde to však zo dňa na deň. Aromaterapia pôsobí po troške. Nie je to zázračná tabletka. Výsledky je vidieť po dlhšom čase.

Je aromaterapia vhodná aj pre maličké deti? Pri akých ťažkostiach vieme deťom pomôcť éterickými olejmi?

Je vhodná už pre dojčatá. S éterickými olejmi pri bábätkách však treba zaobchádzať opatrne. Nie každý olej je vhodný pre deti. Rozhodne nie som za to, aby sa éterické oleje kvapkali deťom na pokožku a sliznice v nezriedenej forme. Koncentrácia je dôležitá. Miešam prípravky do kúpeľa, pri kolikách masážne oleje na bruško, olejové kvapky do nosa, na hruď pri kašli a dá sa podporiť aj imunita, tým že sa domov prevonia podpornými olejmi, ktoré dokážu eliminovať baktérie. Veľmi obľúbené sú masážne oleje ako pre bábätká, tak aj pre staršie deti. Deti milujú, keď sa ich dotýkame, hladkáme, masírujeme. Je to mnohokrát silnejší liek ako čokoľvek iné. 🙂

Viac sa o éterických olejoch dočítate priamo v popisoch každého z nich tu. 

S olejmi podporíme imunitu i psychickú pohodu

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Vedome milovanie zachránilo naše manželstvo

Prebuďte svoju dušu a nájdite seba samého

Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny umelý materiál

Hlina vie pojať vlhkosť aj negatívnu energiu

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: