Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Search
Close this search box.

Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!

Viete, prečo si ľudia kedysi vychutnávali chvíle na „kadibudke“? Možno preto, že trónili akoby v prírode. Možno preto, že ich obklopovalo drevo. Drevo je pre nás tak prirodzená súčasť existencie, že naša nervová sústava ho dôverne pozná a nemusí ho nanovo skenovať. Tým pádom môže naše telo oddychovať. Kúpeľňa je miesto, ktoré môžete spojiť s domácim wellnessom. Žiada si to ale navodiť príjemnú, teplú, mäkkú atmosféru. Chce to však prestať myslieť v zabehaných koľajniciach a otvoriť sa netradičným riešeniam. Jedno také vám na príklade tej našej prírodnej kúpeľne s rozpočtom a postupom ponúkame. Ekologické, zdravé a svojpomocné riešenie.

Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!

Foto: www.helenakurus.sk: Táto prírodná kúpeľňa bola vytvorená podľa princípov interiérového dizajnu Body Conscious Design. Viac o zdravom dizajne pre ľudské telo a psychickú pohodu nájdete v článkoch na tomto blogu a v pripravovanom dokumentárnom filme: STARTLAB: V zdravom dome ťijú šťastní ľudia

Drevo namiesto obkladačiek

Ľudia majú bežne predsudky pred používaním dreva v kúpeľni. Boja sa plesní, začernení a zlej údržby. Pritom drevo sa vo veľkom používa vo wellness centrách alebo saunách. Na lyžovačke v Alpách vás ubytovanie na farme prekvapí drevenou kúpeľňou. Francúzske horské chaty sú známe kombináciou masívu v kúpeľni s keramickým zariadením. V škandinávskych kúpeľniach má drevo svoje samozrejmé miesto. Drevo nájdete aj v japonských zenových kúpeľniach, ktoré sledujú vyváženú harmóniu tela a duše. V našej kultúre sa uprednostňuje keramický obklad a keramická podlaha spravidla z dôvodu ľahšej údržby. Preto prvá zaujímavá informácia o dreve je, že má silné antimikróbne účinky.

Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!

Pôdorys našej malej a veľmi praktickej kúpeľne, v ktorej rýchlo a pohodlne vybavíte všetko, čo potrebujete. Veľká výhoda malej kúpeľne je v jej rýchlej a ľahkej údržbe. Efektívne máme riešený aj zvyšok domu. Viac v článkoch o Zdravom bývaní.

Na dreve baktérie neprežijú

Na dreve sa nevytvárajú podmienky pre rast a život baktérií a mikróbov. Potvrdil to výskum vedeckého tímu pod vedením Doc. Ing. Veroniky Kotradyovej PhD. v čakárni Národného onkologického centra v Bratislave. V čakárni umiestnili drevené lavice, drevený obklad stien a dyhovanie dvier. Jednou časťou výskumu bolo aj sledovanie toho, ako dlho prežijú na dreve i lamináte baktérie streptokokov. Výsledkom bolo, že laminát na rozdiel od dreva vytvoril ideálne prostredie pre život mikroorganizmov. Údržba drevených a celkovo prírodných povrchov si preto nevyžaduje použitie agresívnych čistiacich prostriedkov a často postačí len voda. Na druhej strane na dreve je väčší predpoklad vytvárania rôznych fľakov, ako je tomu na iných materiáloch. Môžeme to vnímať ako efekt určitej patiny alebo ako znečistenie, ktoré sa dá prebrúsiť alebo prekryť novým náterom. Vďaka prirodzeným antimikróbnym schopnostiam dreva sú mimochodom aj v kuchyni vhodnejšie drevené dosky na krájanie. Na toalete zas drevené dosky na WC.

Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!

Foto: www.helenakurus.sk:  Svetlík pred umývadlom má viacero praktických účelov. Kúpeľňu opticky zväčšuje. Presvetľuje. Na dvodou a nečistotami namáhanej priečke sa nachádza ľahko čistiteľné sklo. Na druhej strane svetlíka je kuchynský drez. Svetlík výborne plní svoju úlohu aj v kuchyni. Umývadlá na jednej priečke majú minimálne rozvody vody, tepelné straty teplej vody a vďaka tomu veľký efekt aj pre peňaženku :-). Viac v článku Technologické vychytávky mobilného domu.

Aké drevo sa hodí do kúpeľne?

Najtrvácnejšie sú exotické dreviny, nokologickejšie sú tie z našich lesov. Z našich domácich drevín sú vhodné ihličnany. Na steny môžete využiť namiesto keramického obkladu ten drevený. Hodia sa na to profily Tatran, Klasik alebo smreková palubovka. My sme siahli po trendovej preglejke. Steny kúpeľne tvoria vodeodolné preglejkové tabule s konštrukčnou hrúbkou 1,8 mm. Čo znamená, že steny sme ničím neobkladali, ale vytvorili ich priamo z preglejkových tabúľ. Ušetrili sme tým čas, peniaze a energiu za vytvorenie napríklad sadrokartónových či murovaných priečok a obkladanie, obklad i obkladača. Ide o ľahkú konštrukciu, s ktorou sme rátali do nášho pôvodne mobilného domu. Na podlahu sme použili prírodné marmoleum, ktoré má vynikajúce antibakteriálne vlastnosti, preto je predpísané pre nemocničné priestory a materské školy. To naše sme vybartrovali ako „odpad“ zo škôlky, keďže naša kúpeľňa má malé rozmery – 2 x 2,5 m. Na podlahu môžete dať do kúpeľne exteriérové podlahy ako smrekovec sibírsky. Alternatívou je korok, ktorý však musí byť správne uložený.

Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!

Foto: www.helenakurus.sk: Silno vodou zaťažené miesta, ako napríklad sprchovací kút, je nutné pri preglejkovej stene prekryť priehľadným sklom, a to hlavne z dôvodu ľahšej údržby. Tvrdeným voskom natreté drevené steny sa dajú čistiť mokrou handrou a po rokoch, rovnako ako sadrokartónové steny, nanovo natrieť. Výhodou vosku a olejky je, že náter na rozdiel od laku netreba brúsiť iba nanovo naniesť.

Masívny nábytok v kúpeľni

Aj nábytok môže byť drevený. Vhodné je naň použiť smrekovú, borovicovú alebo dubovú škárovku. Najlepšia, pretože je tvarovo stála, teda sa nepokrúti, je biodoska. Rozdiely medzi materiálmi ako biodoska, preglejka a škárovka nájdete v rozhovore s odborníkom Čo sa ukrýva pod dyhou alebo ako rozpoznať masív. Neodporúča sa použitie buku, pretože je vode a vlhkosti najmenej odolný. Ak nechceme riešiť poškodenia dreva, pleseň a začernanie, je mimoriadne dôležité drevený materiál správne ošetriť. POZOR! Aj vodeodolnú preglejku je nutné impregnovať a ošetriť olejom alebo voskom. My sme siahli po tvrdenom oleji. Najdôležitejšie je natrieť hrany preglejky, cez ktoré si drevo môže natiahnuť vlhkosť a v dôsledku toho prasknúť na ploche. Všetky hrany, urobené dierky a rezy, dôkladne natrite! To isté platí aj pre masívny nábytok.

Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni! Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!

Návod pre svojpomocne vyrobenú kúpeľňu

Najmä do drevodomov sa hodí na výrobu priečok kúpeľne masívny plošný materiál. My sme siahli po vodeodolnej borovicovej preglejke s hrúbkou 18 mm. Ide o konštrukčnú preglejku rozmerov 2500 cm x 1250 cm. Vytvorili sme si nosný drevený rošt. Vnútro sme vyplnili izoláciou. Naposledy sme použili textilnú izoláciu z recyklovaného textilu, ktorá je zároveň aj akustickou izoláciou proti šíreniu zvuku. Rošt sme obložili konštrukčnými tabuľami preglejky. Tabule sme pred inštaláciou dôkladne ošetrili. Ide o podobný suchý postup konštrukcie ako pri použití sadrokartónu. Rovnako je nutné urobiť nosný rošt a vnútro vyplniť izoláciou. Rozdiel nastáva vo finálnej povrchovej úprave. Sadrokartón je nutné obložiť keramickým obkladom alebo natrieť umývateľnou farbou. Preglejku je potrebné natrieť, čo zvládate aj vy sami a nemusíte zháňať obkladača a obklad. Ak ste zručný, rovnako zvládnete postaviť drevený rošt a vyrezať tabule preglejky na potrebné rozmery. Takáto kúpeľňa sa teda dá vytvoriť svojpomocne.

Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!Koľko to stojí?

Porovnanie cien kúpeľne budovanej suchým procesom, buď využitím sadrokartónu, alebo vodeodolnej preglejky. V oboch prípadoch ide o podobný postup pri konštrukcii priečok.

Masívna kúpeľňa zo smrekovej vodeodolnej preglejky:

smreková vodeodolná preglejka 20 eur/m2

kvalitný tvrdený vosk 3 eur/m2

impregnačný náter 4 eur/m2

Celkovo za materiál zaplatíte 26 eur/m2 (V cene nie je zahrnutá cena práce za ošetrenie dreva.).

                                                     

Kúpeľňa s keramickým obkladom na sadrokartónovej stene vás stojí:

                                                         sadrokartónové dosky cca 3 eur/m2

                                                         keramický obklad so špárovkou a lepidlom priemerne 15 eur/m2

                                                         práca obkladača približne  15 eur/m2

Celkovo je suma za materiál a pracovníka suma 33 eur/m2

Pôžitok z kúpeľne

Drevená kúpeľňa je na rozdiel od keramického obkladu na dotyk príjemne teplá a mäkká. Okrem hmatu drevo poteší svojou štruktúrou aj oko. Nepravidelnou kresbou letného a zimného dreva pôsobí antidepresívne a náš zrak si pri pohľade na drevený povrch dokáže oddýchnuť. Drevo navyše prirodzene odráža svetlo a vytvára svetelnú pohodu. Drevená kúpeľňa vonia po dreve, a to aj vďaka tomu, že drevo z ihličnanov vylučuje aromatické látky do ovzdušia, čo zaručuje menej pachov. Svojou pórovitou štruktúrou zlepšuje i akustiku priestoru, keďže lepšie odráža zvukové vlny, a preto nedochádza ani k efektu ozveny, ako je tomu pri keramických kúpeľniach. Drevená kúpeľňa teda dokáže rozoznieť všetky zmysly – hmat, sluch, čuch, nielen zrak.

Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!

Foto: www.helenakurus.sk

Kúpeľňa podľa dizajnu  Body Conscious Design

Predstaviteľkou dizajnu  Body Conscious Design je interiérová dizajnérka Veronika Kotradyová. Podľa jej odporúčaní sme vytvárali celý interiér. Veronika tvrdí, že drevo starne s gráciou. Čím je staršie, tým vyzerá lepšie, ako ženy. Súčasné inovácie v oblasti materiálov prinášajú stále nové napodobeniny, novú autenticitu, čo je v podstate novodobými „fejkmi“. Napríklad keramická dlažba s dekórom dreva. Každý materiál má svoju vlastnú autenticitu, aj keramika, aj drevo a snahou pretvárať jeden typ materiálu na iný vzniká falošná ilúzia. Imitácie majú nízku morálnu hodnotu, pretože sú výkrikom módy a stoja na opačnom póle od autentických prírodných materiálov s vlastným identickým povrchom. Imitácie sú zároveň veľmi nevhodné pre deti. Ak sú od malička obklopené imitáciami, strácajú schopnosť rozlišovať, čo je skutočne drevo a čo laminát. Narúša to aj ich hodnotový systém a dôveru nielen v to, čo vidia, ale aj v ich svet – je skutočný alebo nie? Aj o tom bude dokumentárny film, ktorého súčasťou môžete byť aj vy:  STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia

POZOR! 3. decembra u nás doma organizujeme celodenný seminár o stavbe mobilného domu, permakultúre a zdravom bývaní. Voľné sú posledné dve miesta. Ak sa chcete dozvedieť viac o svojpomocnom stavaní výhodne, mobilnom dome, ekologickom stavaní, zdravom interiéri a permakultúrnej záhrade, príďte a všetko si zažijete. Viac info tu.

Foto: www.helenakurus.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Čo sa ukrýva pod dyhou alebo ako rozpoznať masív

Dokumentárny film o mobilnom dome, permakultúrnej záhrade a zdravom dizajne

Fotopostup domu za 25 tisíc

Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to 🙂

 

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: