Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Thajsko a Kambodža 2016

 


„Necestujeme aby sme utiekli od života, ale cestujeme, aby nám neutiekol život.“

 

Thajsko a Kambodža 2016

V permakultúre je dôležité nastaviť systém, tak aby bol čo najstabilnejší, dokázal fungovať nezávisle a myslelo sa v ňom už od začiatku aj na to, čo všetko môže priniesť čas. Keďže sa pre nás permakultúra stala nie len spôsobom záhradníčenia, ale aj životným štýlom, premietame si jej princípy aj do bežného života. Nastavili sme si napríklad pracovný režim, spôsob práce, druh aj pracovných partnerov tak, že nám umožňuje nie len doma žiť slobodnejšie, ale aj za hranicami. Napríklad počas zimy 2016 v Thajsku a Kambodži!

Thajsko a Kambodža 2016

Thajsko

Náš život digitálnych nomádov

Digitálni nomádi sú ľudia, ktorí pracujú na diaľku, cez internet, z rôznych miest na svete. Vyskúšali sme si to na dva a pol mesiaca aj my v Thajsku a Kambodži. Naša cesta do exotických krajín teda nebola reštartom, ani dobrovoľníčením, ale kontinuálnym pokračovaním života, ktorý sme si nastavili, tak že nám to umožnil. Naše zážitky a nomádsky život v ďalekej Ázii bol veľmi nevyspytateľný. Napriek tomu, že sme mali plán cesty, aj kúpené letenky pre vnútroštátny let vrámci krajiny, život nám cestovanie v Thajsku pomenil natoľko, že sme sa napokon nechali ním tak trochu unášať. A to až do susednej krajiny Kambodže, kde sme zažili veľmi silné momenty, a to nie len my, ale aj naše deti. Prečítajte si články o našom nomádskom živote, ktoré vás nepredvídateľnosťou situácie a totálnou autentickosťou života dostanú.

Thajsko a Kambodža 2016

Kambodža

Ako sme cestu financovali?

Dostali sme ponuku od cestovnej kancelárie Travel.sk, aby sme pre nich napísali niekoľko reportáži a tým si pokryli časť nákladov na letenky. Na život, cestovanie po krajine sme si zarábali pokračovaním v našej práci, len na diaľku cez internet. Aj preto platí – „Necestujeme aby sme utiekli od života, ale cestujeme, aby nám neutiekol život.“ Pravdu povediac, pred cestou sa nám doslova nechcelo opustiť domov. Píšem to pre všetkých, ktorí majú podobné pocity. Lebo je pohodlnejšie zostať doma vo svojej komfortnej zóne, v bezpečí a pokoji. Na druhej strane, v zóne komfortu je podstatne menej výziev, príležitosti pre získanie nových skúseností, nadviazanie nových vzťahov a podobne. Cestovanie je jedno z najlepších zážitkových školení životom, kedy sme často krát odkázaný na vlastné sily. Nehľadíme na to, čo si kto o nás pomyslí. Nezaťažujeme sa problémami doma, ale žijeme prítomne. Stretávame sa so situáciami, ktoré by sme doma možno nezažili a posúvate vlastné hranice vedomia, síl aj pohľadu na šťastie.

Thajsko a Kambodža 2016

Prečo Thajsko?

Pretože je to krajina úsmevov. Vraj je pre Thajčanov prirodzené usmievať sa a bolo tomu tak aj pred tým, ako túto krajinu začali húfne navštevovať turisti a ich úsmev sa začal tak trochu predávať. Je to krajina, ktorá vyznáva budhizmus, pre ktorý je vychýrená mierumilovnosťou a vysokou bezpečnosťou. Keďže sme mali v tom čase dve deti vo veku päť a skoro štyri roky, opäť sme na výber krajiny prihliadali optikou bezpečnosti. Bezpečnosti v zmysle slobodného a pokojného cestovania po krajine, v zmysle rizika ochorení, v neposlednom rade z pohľadu zdravej stravy. Thajsko sme si vybrali aj z toho istého dôvodu ako Nový Zéland – je tam teplo, kým u nás je zima. Keďže od jari do neskorej jesene žijeme so sadom (záhradou) a aj preň, čas na vycestovanie prichádza do úvahy pre nás práve v zime. Napokon Thajsko je už známou turistickou destináciou, ktorá nie je až tak ďaleko ako Nový Zéland a pre turistov je veľmi dobre vybudovaná. Zavážilo samozrejme aj to, že náklady na život v Thajsku sú veľmi nízke, vďaka čomu sme si mohli dovoliť náš dva a pol mesačný nomádsky život.

Thajsko a Kambodža 2016

Kambodža

Sloboda bez hraníc

Sloboda znamená pre každého niečo iné. Pre nás napríklad aj to, urobiť slobodné rozhodnutia a k ním patričné kroky. Zabezpečili sme si ju všetkými bláznivými alebo odvážnymi krokmi, ktoré ste mali možnosť sledovať. Odišli sme reštartovať si život dobrovoľníčením na Novom Zélande, vďaka čomu sme od podlahy zmenili pohľad na život, predali sme dom, vyplatili veľkú časť hypotéky, kúpili starý sad, vybudovali permakultúrnu záhradu s cieľom, byť čo najviac sebestační a napokon sme si postavili mobilný dom. To všetko preto, aby sme si znížili náklady a mohli napríklad nie len tráviť viac času s rodinou, ale aj cestovať. Podarilo sa. Náklady sme si reálne znížili. No nič nie je len tak zadarmo. Znížili sme si, podľa niektorých, aj komfort bývania. My to až tak nepociťujeme, lebo nám to stojí za to. Naše náklady na hypotéku a réžiu domu sú teraz v takej výške, že si môžeme dovoliť cestovať a život ozaj žiť. 

Partneri projektu je Travel.sk a Poistenie.sk

Thajsko a Kambodža 2016

Thajsko a Kambodža 2016

O našej ceste sa dočítate v článkoch a vo videoklipoch pod nimi:

21 hodín vo vzduchu, vo vlaku, v taxíku a na lodi

O jedle, ľuďoch, mori aj záchodoch – Ako to vlastne je?

Päť vecí, pre ktoré Kambodžanov a Thajčanov obdivujem

Dobrodružná cesta, stretnutie s mafiou a usmievavá Kambodža

Čo všetko naša cesta deťom dáva a berie

Naš nočné mory sa vyplnili!

S deťmi ste v Thajsku a Kambodži vážený človek

Ako nám Kambodža a Thajsko zmenili život