Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to :)

Súčasný trend v architektúre a interiérovom dizajne dookola opakuje tie isté heslá – čistý, vzdušný, biely, rovné línie a priestranný. Súčasnú architektúru a dizajn tvoria hlavne muži. Tí, ktorí pre rozvoj svojej silnej stránky, racia, potrebujú čistý a nerušený priestor. Taký, ktorý podporuje ich koncentráciu. V časopisoch potom nájdete krásne biele izby, ktoré svojou dokonalosťou a v niektorých prípadoch až sterilitou, nejako nepasujú s rodinným životom. Biele lesklé nábytky ocapkané od maličkých prstíkov. Sklenený konferenčný stolík a batoľa s kladivkom. Biela lesklá kuchyňa a vysmiata gazdinka s dvoma plechmi koláčov. Chýba tomu jednoducho ženský princíp. Ten, ktorý zapĺňa, zútulňuje, vytvára, dáva do čistého priestoru organický chaos, jedným slovom povedané vnáša do všetkého DUŠU!

Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to :)

Foto: www.helenakurus.sk

O zdravom a útulnom domove natáčame dokumentárny film. Momentálne zháňame financie na jeho dokončenie. Aj vy sa môžete pričiniť na tom, aby sa tieto a mnoho ďalších dôležitých informácií o bývaní dostali medzi širokú verejnosť a vďaka nim vznikali zdravšie interiéry, domy, byty. Lebo v Zdravom dome bývajú šťastní ľudia. Klikni a čítaj viac.

1. nápad: Organické tvary dajú priestor do pohybu

Vymeňte rovné línie za oblé. U nás dominujú okrúhle okná zladené s konferenčným stolíkom, okrúhlymi kachľami, svietidlom, dierkovaným akustickým stropom a vlnami na hlinenej omietke.

Rúcajme súčasné dogmy

Interiér môže byť aj celkom iný. Môže byť príjemne teplý – v teplých tónoch či v teplých materiáloch. Môže byť aj pestrý, ako je život sám. Môže byť aj mäkký a oblý ako ženské telo. Neviete si to predstaviť? Vysvetlíme si to na príklade. Určite ste už niekedy navštívili reštauráciu, ktorá mala drevené stoly, príjemné farby, čalúnenie, kožušiny, niečo v chalupárskom či trendovom vintage štýle. Určite ste už navštívili niektorú z fastfoodových reštaurácií s nábytkom z umelých materiálov, dlažbou, bielymi stenami. Alebo ešte lepší príklad priestranné, biele, lesklé predajne s oblečením v nákupných centrách. Interiér spomínaných príkladov nie je vytvorený náhodne.

Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to :)
Foto: www.helenakurus.sk

2. nápad: Skúste ju zariadiť neštandardne, ale prakticky

Spravte si to inak, ako sa to očakáva. Ako inšpirácia, hľa, naše pódium miesto sedačky. Naň sme položili japonský futón, teda matrac vyplnený 100% bavlnou. Môžete použiť aj klasický matrac. Len my to už tak trochu šperkujeme. 🙂 Výborne sa na ňom leňoší. Návšteva má kde prespať. A pod ním sa nachádza veľkorysý úložný priestor.

Ako vo výkladnej skrini

Výskumy ukázali, že v reštaurácií s dreveným nábytkom, doplnkami, príjemným osvetlením a farbami, zákazníci radi posedia celý večer a minú viac peňazí ako v reštaurácií s moderným chladným interiérom. V prípade fastfoodu, kde sa človek len rýchlo naje, je správny zámer zariadiť interiér chladne a menej útulne. Vystrieda sa viac ľudí. Rovnako nablýskané predajne podnecujú ľudí ku konaniu v zmysle: popozeraj si, nedotýkaj sa, nakúp a nezdržuj sa. Tri príklady interiérov, v ktorých môžete vidieť rôzny vplyv na správanie sa človeka.  Obývačka je čosi mimoriadne špeciálne. Je to priestor, v ktorom práve naopak, chceme tráviť dlhé zimné večery, všetci v pohode a pokoji. K tomu je dôležitý vyrovnaný mužský a ženský princíp – telo a duša.

Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to :)
Foto: www.helenakurus.sk

V našej obývačke teda nájdete asi takmer všetky prírodné materiály od hliny, korku, dreva, bavlny až po kožušiny. Aby sa nepovedalo, že sme ortodoxne proti moderným materiálom, tak v obývačke máme z praktických dôvodov dva biele stolíky. Laminát je trvácnejší a ľahko sa čistí. Vybrali sme si ho v autentickej bielej farbe, čo je lepšie ako dekór dreva, ktorý môže klamať svojim vzhľadom, že je drevo, ale pritom sa tak “necíti, nevonia, nepočuje, ani nechutí:-)”. Platí pravidlo, že povrchov, ktorých sa dotýkame, ako je pracovný či jedálenský stôl, by mali byť z masívu. Konferenčného sa dotýkame málo, preto pri výbere zavážilo to, že sa ľahko utrie. 🙂

3. nápad: Inšpirovali sme sa Škandináviou – prírodou doma

Škandinávsky dizajn patri medzi lídrov v dizajnérskych štýloch na celom svete. V izolovanej Škandinávii sa vyvíjal roky samostatne. Nepodliehal rôznym módnym výstrelkom. Vychádzal maximálne z potrieb človeka. Tým, že v škandinávskych krajinách je chladno, málo slnka a menej príležitosti tráviť čas vonku, doniesli si prírodu domov, a to v podobe dreva, kameňa, textílie, kožušiny, kože. Prírodné materiály nás obklopovali milióny rokov, kým sme žili v lesoch. Sú pre náš organizmus natoľko nerušivé a priaznivé pre nervovú sústavu a všetky orgány previazané s ňou, že vytvárajú zdravé prostredie. Navyše majú antimikróbne účinky, preto na nich baktérie neprežijú tak dlho ako na skle, kove či lamináte. Ich nevýhodou je menšia odolnosť a niekedy zložitejšia údržba.

Sú však natoľko prirodzené, že aj na podvedomej úrovni podporujú človeka v tom, aby sa správal prirodzene, vľúdne, priateľsky a úprimne. Prírodné materiály v zdravom domove s dušou jednoducho nesmú chýbať.

Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to :)
Foto: www.helenakurus.sk

4. nápad: Zaplňte priestor 

Obrazy, rodinné fotky, talizmany, suveníry, kvety. Všetko toto má v interiéri s dušou opodstatnenie. Vypovedajú o živote, minulosti, vkuse a vzťahu k okoliu majiteľov. Muž vytvára praktický priestor a žena ho neprakticky zapĺňa. Rovnováha poriadku a chaosu.

5. nápad: Zababušte sa do mäkkého a teplého

Ak už máte v obývačke zariadenie, ktoré je neefektívne len tak vymeniť za prírodný materiál, ako napríklad klasickú laminátovú podlahu, nevyhadzujte ju. Aj tá má svoje výhody, napríklad v spomínanej jednoduchej údržbe a trvácnosti. Mäkkosť, teplo a môžete na zemi navodiť kobercami. Aj tu platí siahnite radšej po tkaných textilných kobercoch, namiesto tých zo syntetických materiálov. Rovnako kožušiny dlážku zateplia a pocitovo zmäkčia. Kožušiny sú prírodný materiál, o ktorých som ešte nepísala, pretože ma očarili toto leto. Najprv sme si kúpili jednu. Deti sa bili o to, kto si na ňu ľahne a zababuší sa do nej. A tak máme kožušiny na kreslách, pódiu aj zemi. Hľadala som spoľahlivé dodávateľa, u ktorého som zisťovala pôvod kožušín. Tie naše sú z oviec, ktoré neboli chované kvôli kožušinám, ale po ich dožití sa zúžitkovala. Zároveň som zistila, že prírodná kožušina má menšiu uhlíkovú stopu ako tá syntetická. Má antimikróbne vlastnosti rovnako ako drevo a ostatné prírodné materiály. Keďže má termoregulačné schopnosti, príjemne hreje iba v zime. Kožušina sa priam pýta do obývačky. Zababušte sa do jej mäkučkého povrchu a vyložte si nohy.

Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to :)

Foto: www.helenakurus.sk 

Keďže po takýchto článkoch dostávame stále maily s otázkami, odkiaľ nábytok máme, vopred píšem, že jediný nábytok, ktorý nie je na mieru, je sedenie, a to máme z www.jysk.sk. Kožušiny sme, po overení dodávateľa, objednali z www.ovciekoze.sk alebo www.ovcikozesiny.cz

6. nápad: Závesy, záclony a pohodlne sedenie

Závesy, koberce a čalúnený nábytok zlepšujú akustiku. Spoznáte to hlavne vtedy, keď pri vrave doma nebudete ohučaný, akoby ste diskutovali v plechovke. Závesy a záclony sú ozdobou okien a priestoru dávajú jeho vlastný charakter – kráľovský s lesklými tmavomodrými závesmi, vidiecky s jemne vyšívanými prvkami, moderný s geometrickými tvarmi. Svetlo dopadajúce do obývačky cez záclony je príjemne rozptýlené. V obývačke je dôležité sedenie, ktoré podporuje komunikáciu. Ľudia by si mali počas rozprávania vidieť do očí. Podporuje to sedenie do polkruhu a kruhu. Takúto flexibilitu sedenia poskytujú solitérne kreslá. Ja som dlho, dlho, predlho túžila po pohodlnom veľkom kresle s podnožkou, na ktorom si v pokoji nadojčím naše tretie dieťa. Čakanie sa vyplatilo a s Matejom v ňom zažívame naše posvätné chvíle spolu:-).

Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to :)

Foto: www.helenakurus.sk

7. nápad: Dajte do toho čosi svoje

Dôležité je docieliť punc originality. Nech je miesto, v ktorom žijete originálne, nenapodobiteľné, a tým pádom len vaše. U nás sme to dosiahli originálnou plastikou z hliny. Kaplnku sv. Rozárie pri našej dedine nám zobrazila umelkyňa Majka. Kúsok seba sme vložili aj do mozaikovej dlažby pod krbovými kachľami. S Jančim sme ju robili celý deň. Krásna skúsenosť, no už druhýkrát si to zopakovať nepotrebujeme. 🙂 Ide o handemade veci s odtlačkom kúska srdca, ktorý bol do nich vložený.

To najdôležitejšie na koniec

Zaplňte priestor! V časopisoch nájdete rôzne rady ako schovať všetok „život“ z priestoru. Suveníry sú vaše spomienky, ktoré vám navodzujú nejaký príjemný pocit. Rodinné fotografie umocňujú pocit spolupatričnosti. Obrazy vytvárajú atmosféru. Hračky na zemi poukazujú na to, že v obývačke žijú ľudia, ktorí milujú deti. Časopisy či knihy na konferenčnom stolíku signalizujú, že v obývačke naozaj trávite čas. Vyvážený mužsko-ženský interiér hovorí o praktickosti a zároveň chaose. Ide o skĺbenie praktického odkladacieho priestoru, stabilného nekolízneho nábytku, pohodlného sedenia s okrúhlymi, oblými tvarmi, mäkučkými textíliami, drevom, teplými povrchmi a vecami, ktoré obývačke dajú dušu, život a kúsok z vás.

O zdravom dizajne, domove, ktorý podporuje správne hodnoty natáčame dokumentárny film. Potrebujeme získať peniaze na zaplatenie odborníkov z www.vyrobilo.sk, ktorí film tvoria. Aj vďaka vašej podpore sa medzi ľudí môžu dostať dôležité informácie o bývaní s dušou. Kliknite, podporte a zdieľajte. Ďakujeme. STARTLAB: V zdravom dome bývajú šťastní ľudia

POZOR! 25.2 organizujeme u nás doma celodenný seminár, na ktorom preberieme tému zdravého dizajnu pre rodinu a deti, rôzne technologické vychytávky. Aj ako postaviť dom s malým rozpočtom ako bol ten náš – 25 tisíc – a pritom kvalitne, ekologicky a zdravo. Tiež rôzne technické detaily k stavbe mobilného domu a permakultúrnej záhrade. Tak, aby ste sa ľahko zorientovali vo výbere pozemku, umiestnení domu a dokázali nájsť riešenia pre rôzne výzvy. Tešíme sa na vás. Viac info na https://lifereset.sk/info/ Počet miest je limitovaný, netreba s prihlásením otáľať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Nafúkli sme mobilný dom z 45m2 na 84m2

10 tipov ako vytvoriť zdravú detskú izbu

To čo nás obklopuje vplýva na naše telo, myseľ aj zdravie

Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny umelý materiál

 

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: