Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Permakultúrna záhrada 2014

 

Naša cesta k permakultúre

 

Permakultúrna záhrada 2014

Spolu s deťmi prichádzajú do života človeka veľké zmeny. Celý svet je hore nohami a vy pre ten malý zázrak robíte všetko možné, aj nemožné. Napríklad všetko pre jeho zdravie. Tak sa začala naša cesta a záujem o vlastné zdravé potraviny a permakultúru. Naše začiatky boli formou pokus-omyl, preto nám prvú zeleninovú úrodu, ešte na samote v Maďarsku, zjedli myši, v novej záhrade na Slovensku ju zožrali kozy, vietnamské prasatá celú záhradu vyrýpali…Čo sa však podarilo, bol chov baranov a vrh 9 maličkých vietnamských prasiatok. No chceli sme sa naučiť a zažiť v ekofarmárčení viac. Podarilo sa! A to na opačnom konci sveta – na Novom Zélande. Jedným z hlavných cieľov nášho reštartu bolo dobrovoľníčenie – wwooofing na ekofarmách.

Permakultúrna záhrada 2014

Permakultúra na Novom Zélande

Nový Zéland sa nazýva aj najväčšou farmou sveta. Tamojší farmári produkujú najzdravšie potraviny na svete. Do dobrovoľníckych aktivít v sieti www.wwoof.net (celosvetová sieť farmárov a dobrovoľníkov) je zapojených vyše tisíc ekofariem, kým na Slovensku s rovnakým počtom obyvateľov  je ich trinásť.  Na každej z fariem sú nejakým spôsobom uplatňované princípy permakultúry. No permakultúra a vzťah k pôde je všade! V školách majú žiaci skleníky a vlastné záhrady, kde trávia hodiny biológie. Počas nášho rodinného dobrovoľníčenia sme takmer tri týždne pomáhali na Awhifarme, ktorú na Zélande nazývajú aj výkladnou skriňou permakultúry. Nazberali sme tam bohaté skúsenosti a hlavne hlbšie pochopili jej myšlienku a etiku.

Permakultúrna záhrada 2014Permakultúra doma

Po troch mesiacoch sme sa zo Zélandu vrátili domov. Všetky naše skúsenosti sme chceli použiť v praxi už v našom sade. No z nikoho sa za tri mesiace nestane odborník ani na permakultúru, ani na ekofarmárčenie. Oslovili sme preto najlepších špecialistov na Slovensku, ktorí nám pomohli krok po kroku prelúskať základy permakultúry. V priečinku Odborníci nájdete ich zoznam. Od novozélandských ekofariem sme sa dostali až k vlastnej permakultúrnej záhrade. Veľa sme o nej publikovali, aby sme pomohli šíriť myšlienku a etiku permakultúry na Slovensku. Pravidelne pomáhame organizovať jediný slovenský permakultúrny festival Permakultúra v meste. A po absolvovaní úplného permakultúrného dizajnérského kurzu navrhujem vo voľnom čase permakultúrne záhrady.

Napísali sme o permakultúre články, rozhovory a reportáže, ktoré vás rýchlo zasvätia:-)

Permakultúra je vlastne zdravý sedliacky rozum

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov

Ako pracujú permakultúrní odborníci

Záhrada, tak trochu, dosť inak

Pre inšpiráciu náš permakultúrny dizajn

Keby deti mohli stráviť pol detstva na strome, tak to urobia

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

Jakubkova a Maroškova čarovná záhradka

Záhrada s úžasnou atmosférou

Skutočne živý plot plný života

Naše šialené začiatky

O našich permakultúrnych začiatkoch píšeme aj pre mesačníky Vitalita a Ekobývanie.

Fotografie nájdete v Galérii a na Facebooku.

 Permakultúrna záhrada 2014