Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Škandinávia 2016

 

Keď vaše hodnoty, určujú váš smer

Na našom blogu je jasne viditeľné naše smerovanie – najdôležitejší je pre nás život. Plnohodnotný, prítomný, vedomý a pestrý. Pre všetky tieto kvality je nevyhnutný čas. Mať dostatok času prežívať prítomný okamih, mať dostatok času byť vedomý a uvedomovať si čo sa nám deje a prečo, mať dostatok času, aby sme ním len nepreleteli, ale skutočne ho žili. Mať dostatok času, aby mohol byť pestrý a mohli sme v ňom ochutnať všetky jeho chute.

https://www.youtube.com/watch?v=_hT3NxI31sk&feature=youtu.be

Nórsko 2016

Menej výdavkov, viac kilometrov

Čo nás oberá najviac o čas? Veľa vecí, no u nás to boli hlavne peniaze. Ich zarábanie a míňanie, ich požičiavanie a splácanie. Preto sme sa po návrate z Nového Zélandu nastavili, že správna cesta pre nás, je znížiť si výdavky a získať viac času a pre rodinu a život. Cesta do Thajska a Kambodže nám opäť potvrdila, že pre nás je správne nastavenie, radšej bývať v menšom a zdravom s malou réžiou a skoro žiadnou splátkou ako naopak. Mobilný dom nám dal slobodu, možnosť cestovať bez záväzkov a pomyselných okov. Cesta do Škandinávie nadväzuje na našu filozofiu, ktorá môže niekoho osloviť a iného nie. Nie je totiž univerzálna.

Škandinávia 2016

 

Idete kúpiť auto, skončíte v Škandinávii

Pôvodne sme cestu do vysnenej Škandinávie vôbec neplánovali. Plánovali sme kúpiť auto. Jazdíme už celé roky na starších vozidlách a po poslednej poruche sme sa rozhodli kúpiť si úplne nové, ktoré nás nenechá v štichu, keď ho potrebujeme. Také, s ktorým máme na roky pokoj a nemusíme neustále riešiť nejaké opravy. Pri výbere auta sme postupovali tým istým kódom ako pri stavaní domu. Potrebujeme spoľahlivé rodinné auto, pre ktoré sa však nebudeme musieť zadlžiť. Radšej ušetrené peniaze investujeme do cestovania. Našli sme jedno, aj druhé. Rodinné auto Dacia Lodgy, ktoré zdieľa moderné technológie a know-how vozidiel Renault. Je teda spoľahlivé.  Je cenovo dostupné, pretože má najlepší pomer ceny a hodnoty na trhu. A už žiadne opletačky so servismi, pretože záruka platí tri roky. Z kúpy auta vznikla pod jedným rovno aj cesta. Cesta do Škandinávie. Vznikla nie len príležitosť mať spoľahlivé auto, ale aj nové zážitky a nabrať nové životné skúsenosti.
Škandinávia 2016Nórsko 2016

Prečo Škandinávia?

Škandinávia patrí k vysneným destináciám dobrodružných cestovateľov. Má nádhernú prírodu, spoločnosť je veľmi vyspelá, je tam bezpečne a všetky služby až po lekársku starostlivosť sú na vysokej úrovni. Má ešte jeden bonus navyše. Často ho nevidíme pre naše slovenské more v Chorvátsku. Je tam more. Teda kým sa stredná Európa sťahuje počas letných prázdnin na juh, aby načerpali nové sily pri mori, my sme sa rozhodli podobne, len úplne opačným smerom. Dovolenku, alebo výstižnejšie, ďalšiu dobrodružnú cestu, uskutočniť na sever, k polárnemu kruhu.

Škandinávia 2016

 Komfort verzus zážitky

Čiže veľa z nás odchádza relaxovať na juh, my na sever. Veľa z nás do krásnych komfortných rezortov. A my? My sme sa rozhodli, inšpirovaní našimi priateľmi z Nového Zélandu, ktorí u nás minulý rok stanovali vo veku 69 rokov, že to vyskúšame takto tiež. Ich filozofia bola, že ak budú cesty po Európe tráviť v penziónoch, môžu si dovoliť maximálne dva mesiace spoznávania krajín. Keď však budú stanovať, získajú ďalšie štyri mesiace navyše, tým že ušetria na ubytovaní. Pre mnohých Slovákov, starí penzisti, zažili dobrodružnú cestu s neuveriteľnými zážitkami. Stanovanie nie je pre nás nič nové, lebo stanovanie milujeme – LifeReset s tebou mne baví svět. Aspoň raz za rok zažiť noc v bezprostrednom kontakte so Zemou, pod hviezdami a v prírode je veľmi nabíjajúce, aj keď mnohí za tým vidia ubolené kríže. Vôbec to nemusí byť tak. Stanovanie dnes môže byť vysoko komfortné! Veď napokon sami usúďte a urobte si vlastný názor na základe reportáži, ktoré počas našej opäť nevyspytateľnej cesty vznikli.

Články z našej cesty po Škandinávií:

Ako sebestačne zbaliť celú rodinu

Tri tipy na veľké cesty s deťmi

Jednohubka o Švédsku našimi očami

Výchytávky, ktoré si na cesty oplatí zobrať

Nórsko v obrazoch a pocitoch

Dobrodružný život nie je pre mäkké povahy:)