Súčasný trend v architektúre a interiérovom dizajne dookola opakuje tie isté heslá – čistý, vzdušný, biely, rovné línie a priestranný. Súčasnú architektúru a dizajn tvoria hlavne muži. Tí, ktorí pre rozvoj svojej silnej stránky, racia, potrebujú čistý a nerušený priestor. Taký, ktorý podporuje ich koncentráciu. V časopisoch potom nájdete krásne biele izby, ktoré svojou dokonalosťou a v niektorých prípadoch až sterilitou, nejako nepasujú s rodinným životom. Biele lesklé nábytky ocapkané od maličkých prstíkov. Sklenený konferenčný stolík a batoľa s kladivkom. Biela lesklá kuchyňa a vysmiata gazdinka s dvoma plechmi koláčov. Chýba tomu jednoducho ženský princíp. Ten, ktorý zapĺňa, zútulňuje, vytvára, dáva do čistého priestoru organický chaos, jedným slovom povedané vnáša do všetkého DUŠU!
Foto: www.helenakurus.sk
O zdravom a útulnom domove natáčame dokumentárny film. Momentálne zháňame financie na jeho dokončenie. Aj vy sa môžete pričiniť na tom, aby sa tieto a mnoho ďalších dôležitých informácií o bývaní dostali medzi širokú verejnosť a vďaka nim vznikali zdravšie interiéry, domy, byty. Lebo v Zdravom dome bývajú šťastní ľudia. Klikni a čítaj viac.
1. nápad: Organické tvary dajú priestor do pohybu
Vymeňte rovné línie za oblé. U nás dominujú okrúhle okná zladené s konferenčným stolíkom, okrúhlymi kachľami, svietidlom, dierkovaným akustickým stropom a vlnami na hlinenej omietke.
Rúcajme súčasné dogmy
Interiér môže byť aj celkom iný. Môže byť príjemne teplý – v teplých tónoch či v teplých materiáloch. Môže byť aj pestrý, ako je život sám. Môže byť aj mäkký a oblý ako ženské telo. Neviete si to predstaviť? Vysvetlíme si to na príklade. Určite ste už niekedy navštívili reštauráciu, ktorá mala drevené stoly, príjemné farby, čalúnenie, kožušiny, niečo v chalupárskom či trendovom vintage štýle. Určite ste už navštívili niektorú z fastfoodových reštaurácií s nábytkom z umelých materiálov, dlažbou, bielymi stenami. Alebo ešte lepší príklad priestranné, biele, lesklé predajne s oblečením v nákupných centrách. Interiér spomínaných príkladov nie je vytvorený náhodne.
2. nápad: Skúste ju zariadiť neštandardne, ale prakticky
Spravte si to inak, ako sa to očakáva. Ako inšpirácia, hľa, naše pódium miesto sedačky. Naň sme položili japonský futón, teda matrac vyplnený 100% bavlnou. Môžete použiť aj klasický matrac. Len my to už tak trochu šperkujeme. 🙂 Výborne sa na ňom leňoší. Návšteva má kde prespať. A pod ním sa nachádza veľkorysý úložný priestor.
Ako vo výkladnej skrini
Výskumy ukázali, že v reštaurácií s dreveným nábytkom, doplnkami, príjemným osvetlením a farbami, zákazníci radi posedia celý večer a minú viac peňazí ako v reštaurácií s moderným chladným interiérom. V prípade fastfoodu, kde sa človek len rýchlo naje, je správny zámer zariadiť interiér chladne a menej útulne. Vystrieda sa viac ľudí. Rovnako nablýskané predajne podnecujú ľudí ku konaniu v zmysle: popozeraj si, nedotýkaj sa, nakúp a nezdržuj sa. Tri príklady interiérov, v ktorých môžete vidieť rôzny vplyv na správanie sa človeka. Obývačka je čosi mimoriadne špeciálne. Je to priestor, v ktorom práve naopak, chceme tráviť dlhé zimné večery, všetci v pohode a pokoji. K tomu je dôležitý vyrovnaný mužský a ženský princíp – telo a duša.
V našej obývačke teda nájdete asi takmer všetky prírodné materiály od hliny, korku, dreva, bavlny až po kožušiny. Aby sa nepovedalo, že sme ortodoxne proti moderným materiálom, tak v obývačke máme z praktických dôvodov dva biele stolíky. Laminát je trvácnejší a ľahko sa čistí. Vybrali sme si ho v autentickej bielej farbe, čo je lepšie ako dekór dreva, ktorý môže klamať svojim vzhľadom, že je drevo, ale pritom sa tak „necíti, nevonia, nepočuje, ani nechutí:-)“. Platí pravidlo, že povrchov, ktorých sa dotýkame, ako je pracovný či jedálenský stôl, by mali byť z masívu. Konferenčného sa dotýkame málo, preto pri výbere zavážilo to, že sa ľahko utrie. 🙂
3. nápad: Inšpirovali sme sa Škandináviou – prírodou doma
Škandinávsky dizajn patri medzi lídrov v dizajnérskych štýloch na celom svete. V izolovanej Škandinávii sa vyvíjal roky samostatne. Nepodliehal rôznym módnym výstrelkom. Vychádzal maximálne z potrieb človeka. Tým, že v škandinávskych krajinách je chladno, málo slnka a menej príležitosti tráviť čas vonku, doniesli si prírodu domov, a to v podobe dreva, kameňa, textílie, kožušiny, kože. Prírodné materiály nás obklopovali milióny rokov, kým sme žili v lesoch. Sú pre náš organizmus natoľko nerušivé a priaznivé pre nervovú sústavu a všetky orgány previazané s ňou, že vytvárajú zdravé prostredie. Navyše majú antimikróbne účinky, preto na nich baktérie neprežijú tak dlho ako na skle, kove či lamináte. Ich nevýhodou je menšia odolnosť a niekedy zložitejšia údržba.
Sú však natoľko prirodzené, že aj na podvedomej úrovni podporujú človeka v tom, aby sa správal prirodzene, vľúdne, priateľsky a úprimne. Prírodné materiály v zdravom domove s dušou jednoducho nesmú chýbať.
4. nápad: Zaplňte priestor
Obrazy, rodinné fotky, talizmany, suveníry, kvety. Všetko toto má v interiéri s dušou opodstatnenie. Vypovedajú o živote, minulosti, vkuse a vzťahu k okoliu majiteľov. Muž vytvára praktický priestor a žena ho neprakticky zapĺňa. Rovnováha poriadku a chaosu.
5. nápad: Zababušte sa do mäkkého a teplého
Ak už máte v obývačke zariadenie, ktoré je neefektívne len tak vymeniť za prírodný materiál, ako napríklad klasickú laminátovú podlahu, nevyhadzujte ju. Aj tá má svoje výhody, napríklad v spomínanej jednoduchej údržbe a trvácnosti. Mäkkosť, teplo a môžete na zemi navodiť kobercami. Aj tu platí siahnite radšej po tkaných textilných kobercoch, namiesto tých zo syntetických materiálov. Rovnako kožušiny dlážku zateplia a pocitovo zmäkčia. Kožušiny sú prírodný materiál, o ktorých som ešte nepísala, pretože ma očarili toto leto. Najprv sme si kúpili jednu. Deti sa bili o to, kto si na ňu ľahne a zababuší sa do nej. A tak máme kožušiny na kreslách, pódiu aj zemi. Hľadala som spoľahlivé dodávateľa, u ktorého som zisťovala pôvod kožušín. Tie naše sú z oviec, ktoré neboli chované kvôli kožušinám, ale po ich dožití sa zúžitkovala. Zároveň som zistila, že prírodná kožušina má menšiu uhlíkovú stopu ako tá syntetická. Má antimikróbne vlastnosti rovnako ako drevo a ostatné prírodné materiály. Keďže má termoregulačné schopnosti, príjemne hreje iba v zime. Kožušina sa priam pýta do obývačky. Zababušte sa do jej mäkučkého povrchu a vyložte si nohy.
Foto: www.helenakurus.sk
Keďže po takýchto článkoch dostávame stále maily s otázkami, odkiaľ nábytok máme, vopred píšem, že jediný nábytok, ktorý nie je na mieru, je sedenie, a to máme z www.jysk.sk. Kožušiny sme, po overení dodávateľa, objednali z www.ovciekoze.sk alebo www.ovcikozesiny.cz
6. nápad: Závesy, záclony a pohodlne sedenie
Závesy, koberce a čalúnený nábytok zlepšujú akustiku. Spoznáte to hlavne vtedy, keď pri vrave doma nebudete ohučaný, akoby ste diskutovali v plechovke. Závesy a záclony sú ozdobou okien a priestoru dávajú jeho vlastný charakter – kráľovský s lesklými tmavomodrými závesmi, vidiecky s jemne vyšívanými prvkami, moderný s geometrickými tvarmi. Svetlo dopadajúce do obývačky cez záclony je príjemne rozptýlené. V obývačke je dôležité sedenie, ktoré podporuje komunikáciu. Ľudia by si mali počas rozprávania vidieť do očí. Podporuje to sedenie do polkruhu a kruhu. Takúto flexibilitu sedenia poskytujú solitérne kreslá. Ja som dlho, dlho, predlho túžila po pohodlnom veľkom kresle s podnožkou, na ktorom si v pokoji nadojčím naše tretie dieťa. Čakanie sa vyplatilo a s Matejom v ňom zažívame naše posvätné chvíle spolu:-).
Foto: www.helenakurus.sk
7. nápad: Dajte do toho čosi svoje
Dôležité je docieliť punc originality. Nech je miesto, v ktorom žijete originálne, nenapodobiteľné, a tým pádom len vaše. U nás sme to dosiahli originálnou plastikou z hliny. Kaplnku sv. Rozárie pri našej dedine nám zobrazila umelkyňa Majka. Kúsok seba sme vložili aj do mozaikovej dlažby pod krbovými kachľami. S Jančim sme ju robili celý deň. Krásna skúsenosť, no už druhýkrát si to zopakovať nepotrebujeme. 🙂 Ide o handemade veci s odtlačkom kúska srdca, ktorý bol do nich vložený.
To najdôležitejšie na koniec
Zaplňte priestor! V časopisoch nájdete rôzne rady ako schovať všetok „život“ z priestoru. Suveníry sú vaše spomienky, ktoré vám navodzujú nejaký príjemný pocit. Rodinné fotografie umocňujú pocit spolupatričnosti. Obrazy vytvárajú atmosféru. Hračky na zemi poukazujú na to, že v obývačke žijú ľudia, ktorí milujú deti. Časopisy či knihy na konferenčnom stolíku signalizujú, že v obývačke naozaj trávite čas. Vyvážený mužsko-ženský interiér hovorí o praktickosti a zároveň chaose. Ide o skĺbenie praktického odkladacieho priestoru, stabilného nekolízneho nábytku, pohodlného sedenia s okrúhlymi, oblými tvarmi, mäkučkými textíliami, drevom, teplými povrchmi a vecami, ktoré obývačke dajú dušu, život a kúsok z vás.
O zdravom dizajne, domove, ktorý podporuje správne hodnoty natáčame dokumentárny film. Potrebujeme získať peniaze na zaplatenie odborníkov z www.vyrobilo.sk, ktorí film tvoria. Aj vďaka vašej podpore sa medzi ľudí môžu dostať dôležité informácie o bývaní s dušou. Kliknite, podporte a zdieľajte. Ďakujeme. STARTLAB: V zdravom dome bývajú šťastní ľudia
POZOR! 25.2 organizujeme u nás doma celodenný seminár, na ktorom preberieme tému zdravého dizajnu pre rodinu a deti, rôzne technologické vychytávky. Aj ako postaviť dom s malým rozpočtom ako bol ten náš – 25 tisíc – a pritom kvalitne, ekologicky a zdravo. Tiež rôzne technické detaily k stavbe mobilného domu a permakultúrnej záhrade. Tak, aby ste sa ľahko zorientovali vo výbere pozemku, umiestnení domu a dokázali nájsť riešenia pre rôzne výzvy. Tešíme sa na vás. Viac info na https://lifereset.sk/info/ Počet miest je limitovaný, netreba s prihlásením otáľať.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nafúkli sme mobilný dom z 45m2 na 84m2
10 tipov ako vytvoriť zdravú detskú izbu
To čo nás obklopuje vplýva na naše telo, myseľ aj zdravie
Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny umelý materiál