Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Hodnotný darček pre deti

Darčeky, ktoré letia celým svetom

Darčeky, ktoré letia celým svetom. Možno si pod tým predstavíte tie top najlepšie veci, ktoré potešia každého pod ligotajúcim sa stromčekom. Nejaké rokmi overené tipy či absolútne novinky. Nie, je to 70% darčekov, ktoré preletia celé kontinenty, aby na chvíľu potešili a raz aj tak skončili na skládke. 

Darčeky, ktoré letia celým svetom

Zamyslíme sa predtým, ako nakúpime darčeky...

Čo by ste mali vedieť predtým, ako nakúpite kopec vecí pod Vianočný stromček. Väčšina vecí vyrobených v Ázii sa preváža nákladnými loďami. Jedna obria nákladná loď zaťaží životné prostredie viac ako 50 miliónov osobných automobilov. Iba pätnásť najväčších lodí vyprodukuje viac nežiaducich látok ako všetkých 760 miliónov áut sveta. 

Podporujme preto lokálnu výrobu a remeselníkov. Nie je to otázka nejakého ovzdušia, nejakej prírody, je to otázka prostredia, ktoré potrebujeme všetci pre život. A hlavne teda naše deti. Darujme im preto radšej hračky vyrobené na Slovensku.  

Naše dcéry majú takto ručne šité bábiky. Ale aké! Nádherné! Každý sa nás vypytuje, odkiaľ ich máme. No z weboviek, ktoré združujú kreatívnych ľudí ako „Sashe“ a „Čo dokáže mama“. 

Darčeky, ktoré letia celým svetom

Vytvorila som hodnotný darček aj pre deti...

Áno, aj ja som slovenský tvorca, ktorý vytvoril knihu Alžbetka s Klárkou si vysnívajú čarovnú záhradku. Je tlačená na Slovensku, ilustrovaná, fotograficky plná a graficky spracovaná slovenskými maminami ktoré do diela dali celé svoje srdce. Knihu nájdete tu >>>

Naozaj musím mať tento darček aj za cenu, že ...

Naše rozhodnutie ovplyvňuje životy iných. Pre mňa je až bolestivé, keď sa vcítim do kože kuriérov a poštárov. Bolestivé? Áno, súcit prináša možnosť vcítiť sa do kože tých ľudí, ktorí sa pre vianočné bláznenie dostanú pod obrovský tlak. A sú to, pravdaže, aj výrobcovia a predajcovia a ďalší. Ten tlak to sme všetci tí, ktorí si na poslednú chvíľu zmyslia, že ešte mi nevyhnutne chýba k dokonalosti taký a taký darček. Alebo je to aj príbeh tej skupiny ľudí, ktorí darčeky vybavujú 23. decembra. Naozaj sú o tom tie Vianoce? Naozaj musím mať tento darček aj za cenu, že človek na druhej strane ide dušu vypľuť?

Darčeky, ktoré letia celým svetom

Moja dcéra Alžbetka s knihou, ktorá prinesie praktické inšpirácie aj samotným rodičom, ako pre naše deti vytvoriť prírodný raj. Láskavý príbeh dvoch kamarátok, vtiahne najmenších do deja malých prírodných zázrakov. 

Skutočný príbeh

Minulý rok mi kamoška hovorila, ako jej na poslednú chvíľu kuriér doručil vianočný darček. „Bol bledý, vystresovaný. Mala som až výčitky svedomia. Tak som mu podala spontánne čokoládu, že ďakujem a ospravedlňujem sa, že som ho ešte aj mojím darčekom zaťažila.“ On odpovedal: „Ďakujem. No je to strašné naháňanie sa. Cesty sú plné a my musíme balíky odovzdať do termínov, ktoré ako dopravcovia garantujeme. Ak to nestihneme, máme pokuty. Mám stres z toho, potom z ciest a potom z ľudí, ktorí sú nevrelí a nervózni. Ďakujem preto za čokoládu. Potešil ma váš prístup.“ Buďme k sebe ohľaduplní. Ohľaduplní k predavačkám, upratovačkám, ktoré končia neskoro pre predĺženú smenu, ku skladníkom, predajným manažérom a ku všetkým, ktorí pre naše vianočné šialenstvo nemôžu zažiť pokoj cez sviatky pokoja. 

Darčeky, ktoré letia celým svetom

Začnime od seba. Čo vieme urobiť preto, aby sme odbremenili dopravu, našu planétu? Skúsme najbližších obdarovať zážitkami či cennými vedomosťami. Inšpiráciu môžete nájsť aj v našej špeciálnej Vianočnej ponuke tu >>>

Autor: Zuzana Matúšová, Foto: Helena Benčíková

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: