Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Vyhľadať
Close this search box.

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

Aby si deti zamilovali sad a chceli doň chodiť, museli sme sa rozhodnúť, aké lákadlá im tam pripravíme. Najjednoduchšia, no nie najlacnejšia cesta, by bola prísť do obchodu, kúpiť plastový domček, šmýkačku, hojdačku, pieskovisko a nejaké preliezky. Vybavené za pár hodín, ak ste ochotní za to zaplatiť pár stovák eur. Tieto hračky si síce deti môžu vybrať, ale nemôžu ich nijak dotvárať. Sú dané a o chvíľu o ne deti stratia záujem, alebo lepšie povedané vášeň a zanietenie z hry. Aby sa to nestalo a naši chlapci boli stále veľkí pátrači, silní piráti, malí Tarzani, oslovila som odborníčku na výchovu a vzdelávanie detí Eriku Galanskú, aby mi poradila, čo všetko nesmie v hravej záhrade chýbať. A prezradím vám, že to funguje. Vďaka prírode sa naše deti skvele vyhrali celé tri mesiace počas nášho dobrovoľníčenia na Novom Zélande. Nemali žiadne hračky, len to čo si v prírode našli.:-)

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

 1. Pestrá, tajomná a ich 

Záhrada musí byť aj pre deti miesto, do ktorého chcú chodiť. Anglický trávnik a „tujky“ nie sú žiadnym lákadlom. Preto by sme mali začať s pestrou výsadbou. Deti vnímajú prírodou rukami. Rôzne štruktúry kmeňa stromu, kríkov, konárov, kvetín. Druhým zmyslom sú vône. Záhrada by mala voňať a vtedy môže dokonca aj aromaterapiou upokojovať. Mala by chutiť. Nie je nič krajšie, ako si z vlastnej záhrady odtrhnúť paradajku alebo jahôdku. A mala by byť pastvou pre oči, plná farieb, ktoré sa počas ročných období menia. V neposlednom rade, by mala byť plná zvukov, vtákov, včielok, mušiek a pre „odvážnych“ aj žabiek a hadov. Vtedy majú deti tisíc podnetov, pre ktoré do záhrady prídu, budú ju spoznávať, tešiť sa znej a celé hodiny sa v nej hrať.

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

 Ako vytvoriť „Krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa“, sa dočítate v knihe s týmto názvom, ktorú sme vydali. Kuk, o čom je tu: www.homereset.sk/obchod

2. Vysaďte im malú rajskú záhradu

V detskom priestore by nemali chýbať pestré kvety, na ktoré si sadne aj včielka. Bylinky, ktoré rozvoňajú priestor, trebárs okolo pieskoviska. Ovocie a zelenina, ktorú si kedykoľvek odtrhnú a potešia svoje brušká. Všetko to zasaďte pokojne do jedného, môže byť aj menšieho, zaujímavého záhonu. Vytvorte ho hlavne s deťmi. Opýtajte sa ich, čo by v ňom chceli vidieť, cítiť a ochutnať. Vo väčších záhonoch skombinujte rastliny, tak aby boli vždy pestré od jari do jesene. My sme na náš prvý mini záhon použili starú debničku a vysadili do nej pestrú begóniu, sanvitáliu, osteospermu, voňavú mätu, medovku a levanduľu, červenú jahôdku, šalátik a plantičku paradajky. 🙂

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

 3. Strom základ záhrady

Základnú kostru záhrady tvoria stromy. Rastú však niekoľko rokov, preto by ste s ich výsadbou mali začať ako úplne s prvou činnosťou, ešte aj pred stavbou domu. Samozrejme na miestach, kde nebudú stavebným prácam zavadzať. Ak stromy nemáte dostatočne veľké, je pre deti lákadlom domček na vyšších nôžkach. Šťastnejší sú tí, ktorí ich majú. Koruna stromu je miestom pre vytváranie detského sveta, útočisko pre dušu, aj telo. Naši chlapci si z mnohých stromov v sade, prirodzene vybrali jeden a na ten sme im pripevnili rebrík. V korune sme im z drevenej palety vytvorili malú plošinku. Jakub nechce zo stromu ani zliezť. Dokáže tam sedieť aj hodinu a pozorovať ostatných. Z koruny má nádherný výhľad na celý sad. A až táto jabloň dozrie, bude tam zrejme aj spávať.:-)

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

4.  Vyblázniť sa na strome

Plošinka, rebrík a strom sú jednoduché a pritom efektné preliezky pre deti. Zábava pri strome však môže byť aj vďaka lanu s drievkom. Zavesia sa naň už malí lezúni, škôlkari, žiaci a dokonca aj dvadsaťroční „dospeláci“. Hojdať sa môžu aj dvaja. Stačí pritom skutočne málo – lano a drievko, ktoré nájdete vo vašej záhrade. Pre deti, ktoré si chcú pri hojdaní oddýchnuť, je vždy dobrá aj klasická drevená hojdačka.

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

 5. Malí budovatelia

Ako nám Erika Galanská v rozhovore povedala, deti sa potrebujú prírodou nasýtiť a zažiť si ju. Behať bosí po tráve a držať v rukách rôzne štruktúry. Čo ich skutočne baví, je hrať sa s pieskom, hlinou a kamienkami. Jakubko a Maroško zbožňujú piesok, preto sme im zo starých trámov urobili pieskovisko. Na spodok sme dali starý koberec a naň vysypali piesok. V momente boli v pieskovisku a utešene sa hrali. No veľký efekt pre deti urobí aj kôpka kamienkov, či štrku, zeminy alebo kanárikov.

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

6.  Kde je voda, tam je život

Vytvorte s deťmi jazierko vo vašej záhrade. Nemusí byť vôbec veľké, ani hlboké. No čím je menšie, tým viac údržby si vyžaduje. My sme v zberných surovinách zohnali starú plechovú vaničku a tú sme zakopali do zeme. Jazierko sme naplnili vodou zo skutočného jazierka, z ktorého sme si vykopali aj rastlinky a zem. Jazierko vám do záhrady pritiahne život a prírodu. Napájať sa prídu vtáčiky, hmyz, jašteričky a ďalšie divé zvieratá. Nebráňte deťom kontaktu s vodou. Deti milujú prelievať vodu z pohárika do pohárika. Umožnite im to a naučte ich ako sa pri jazierku správať. Bude to dobrý základ pre vytváranie vzťahu s prírodou a jej ochranu.

10 tipov ako vytvoriť hravú záhraduDieťa naučíme bezpečnosti tak, že ho naučíme s nožom pracovať a nie ho pred ním schovávať. Tento príklad, ktorý reálne s deťmi aj žijeme, často spomínam na našich seminároch k téme jazierka v záhrade. Jazierko ľudia na záhradu nechcú zo strachu pred utopením sa v ňom. My sme deti od mala učili stabilnej pozícii pri jazierkach a vody v ňom sme im neodopierali. Znamená to, že si kľaknúť na kolienka, aby si znížili ťažisko a jednou rukou sa musia držať zeme. Tú druhú majú na hranie. Samozrejme brehy jazierko musia byť kaskadove, aby po nich vedelo vyliezť z vody aj zviera. Dobre je mať cez hladinu prehodeny konár či v niektorých našich jazerách (máme ich 4) celý kmeň stromu. A to najužitočnejšie je samozrejme učiť dieťa plávať 😉. Naše deti vnímajú jazierka za takú samozrejmosť, ako strom či kvet. Horšie je to už s deťmi, ktoré prídu na návštevu a jazierka „v živote“ nevideli. Dajte deťom nôž a účte ich s ním pracovať. 

7.  Hotel pre hmyz

Ak sa jazierko v záhrade nechcete mať. Existujú aj ďalšie spôsoby, ako zvieratká do záhrady prilákať. Vtáčikov napríklad na proso vo vtáčej búdke. Troškou vody v starom hrnci, ktorý bude napájadlom nie len pre vtákov, ale aj pre mušky, či motýľov. Kôpku kameňov zabijete hneď dve muchy jednou ranou. Sú lákadlom pre rôzne chrobáčiky, pavúky a jašteričky a deti sa s kameňmi môžu zároveň hrať. Dokonca počas teplých jarných dní sa na nich vyhrievať. Výborný tip, ako s deťmi niečo pre živú prírodu urobiť je, vytvoriť hotel pre hmyz. Potrebujete búdku, do ktorej naukladáte predmety s rôzne veľkými otvormi. Napríklad duté paličky, tehlu s dierkami, v ktorých si nájdu nový domov. Deti môžu priamo pozorovať život chrobákov a mušiek. Službu urobíte aj celej záhrade, ktorej užitočný hmyz pomáha vytvárať balans.

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

V súčasnosti je veľký globálny problém enormný úbytok hmyzu. Ľudia registrujú úhyn včiel, no týka sa to celého hmyzu. Pomôcť môže každý z nás troma jednoduchými krokmi: Pestujte kvety, aj na balkónoch či oknách, kríky i stromy. Nekoste trávu úplne na krátko a nechávajte v trávniku ostrovčeky vyššej trávy pre úkryt hmyzu. Nepoužívajte chemické postreky. Každý má svoj ekvivalent v prírodných postrekoch a výluhoch. Konkrétne príklady nájdete aj v našej knihe Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa. 

8. Mobilné preliezky

Erika Galanská nás inšpirovala v chápaní, čo všetko môže byť preliezka. Od rebríka na strome až po veľké drevené kocky. Hneď ako sme veľký trám popílili na tri časti, deti si vzali kocky do pieskoviska a zakomponovali ich do pieskovej stavby. O chvíľu už na nich sedeli. Ľahko a rýchlo ich premiestnili, kam potrebovali.

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

 9. Neh žijú bunke!

Ja som ich milovala, moje deti ich milujú, vy ich milujete, všetci ich milujú. Bunkre! Miesto, do ktorého im nezasahujú dospeláci. Miesto, kde si ukryjú svoje tajomstvá. Nemusí to byť nič prevratné a náročné. No musí to byť ich. Postavené práve deťmi. Pozberali sme zopár starých konárov, previazali ich špagátom a natiahli na túto jednoduchú konštrukciu deku. Vznikla tak mobilná preliezka, skrýš, ktorú môžu aj zničiť a postaviť si novú. Vzrušenie z hry, ktorá je voľná, kreatívna a vždy iná.:-)

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

  10. Desiaty bod len pre vás

Týchto desať tipov spraví z vašej záhrady hravú záhradu pre deti. Deti budú so vzrušením a fantáziou vstupovať do ich priestoru a vám odrazu vznikne drahocenný čas, bez plaču, tisícich požiadaviek unudených detí, bez stresu. Nezabudnite si preto v hravej záhrade vytvoriť priestor na sedenie aj pre vás. Drevo, teplý kameň, lavičku alebo len trávu, v ktorej si budete vychutnávať  čaj z čerstvých byliniek z vami vytvoreného záhonu, vyzujete si topánky a ponoríte nohy do sviežej trávy. Sedenie nemusí byť nijak komplikované, no malo by byť stále prepojené s prírodou, ktorá je balzamom pre vašu, aj detskú dušu.

 10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

FOTO: www.tomasbencik.com a www.helenakurus.sk

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu  10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu 10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

Knihy a dokumentárny film o našej prírodnej permakultúrnej záhrade nájdete tu: www.homereset.sk/obchod   

SÚVISIACE ČLÁNKY: 

Jakubkova a Maroškova zazračná záhradka

10 typov pre zdravú a hravú detskú izbu

Záhrada tak trochu, dosť, inak

Bylinková reportáž

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: