Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Vyhľadať
Close this search box.

Živý plot plný radosti do vašej záhradky

Skúste si predstaviť ako kráčate záhradou, ktorú lemujú pestré, voňavé a jedlé kríky. Takú, ktorá vás láka k dotyku, láka vás zhlboka sa nadýchnuť, či na chvíľu si posedieť a pozorovať život v nej. Takú malú oázu, v ktorej nájdete únik od rýchleho sveta. 

 

Ak nie sú záhony a okrasné zátišia vašou vášňou, alternatívou môže byť prostý živý plot. Ale skutočne živý!

 

Živý plot plný radosti do vašej záhradky

Kríky sme sadili na jeseň, preto sme na záver využili na mulčovanie to, čoho bolo v záhrade najviac – padnuté listy zo stromov.

 

Živý plot a šťastné deti: ako spolu súvisia?

 

Ohraničenie pozemku je v našich končinách samozrejmosťou. Veľmi obľúbené sú práve betónové ploty alebo ploty vysadené jedným druhom dreviny, najčastejšie z tuje. Z miest a dedín sa vytrácajú prirodzené, rôznorodé živé ploty. Vyžadujú si totiž čas a energiu na údržbu. 

 

Zároveň kríky či dreviny potrebujú čas, aby vyrástli v krásny a efektívny plot. Nie sú hneď ako väčšina produktov dnes na trhu. Negatíva sú nesporné. 

 

No uvedomujete si ich výhody? Pestrá, zelená, voňavá záhrada príjemne pôsobí na celkovú psychickú pohodu človeka a skvalitňuje život. Podľa odborníčky na školské záhrady Eriky Galanskej, živú záhradu rozpoznáme tak, že v nej nájdeme deti. 

 

Pestré kvety, hmyz, vtáci a sladké plody ich prilákajú a postarajú sa o ich zábavu a tiež o dostatok podnetov na spoznávanie sveta. 

 

Živá záhrada hrá na všetky zmysly – zrak tým, že je krásna, čuch, lebo vonia, hmat, pretože láka k dotyku a jej plody chutia. Ten istý efekt viete docieliť správnou kombináciou rastlín určených na vysádzanie živých plotov.

 

 

Harmonicky a efektívne, teda permakultúrne

 

Našu záhradu tvorí starý ovocný sad a v jeho srdci ukážková permakultúrna záhrada. Tvoria ju vyvýšené záhony z prírodných materiálov ako drevené trámy, stará tehla a kameň. 

 

Lemujú ju kvetinové záhony z našich tradičných kvetín, takých aké mali vo svojich predzáhradkách naše staré mamy. 

 

Do tohto harmonického prírodného konceptu sme potrebovali vytvoriť, samozrejme, živý plot, ktorý by nerušene splynul so záhradou. Touto úlohou sme poverili záhradné architektky Ing. Moniku Gálovú a Ing. Luciu Kováčovú. 

 

Požiadavky na ne boli nasledovné – vytvoriť živý plot, ktorý bude kvitnúť od jari do jesene, čiastočne bude jedlý, voňavý, pritiahne zvieratá i hmyz a zároveň nebude náročný na údržbu. Úloha ako pre Popolušku :-).

 

Živý plot plný radosti do vašej záhradky

Kríkom bude trvať asi dva roky, kým sa zapoja do živého plota a naplno začnú plniť svoju funkciu.

 

Ako navrhnúť skutočne živý plot?

 

Záhradné architektky si pripravili projekt, v ktorom navrhli plot v rôznych výškových úrovniach od 1,5 m, až do výšky dvoch metrov (troch metrov).

 

Nakombinovali vyššie kry hlohyňu (Pyracantha), vtáčí zob (Ligustrum), zlatovku (Forsythia), pajazmín (Philadelphus) a nižšie dráč (Berberis), vajgelu (Weigela), svíb (Cornus) tak, aby si netienili a neobmedzovali sa v raste. 

 

Jarnými kríkmi ako zlatovka (Forsythia), či orgován (Syringa) sa plot začne na jar prebúdzať do prvých farieb. Krami, ktoré kvitnú v lete ako budleja (Buddleia), vajgela (Weigela) či pajazmín (Philadelphus), bude postupne ožívať do plného rozkvetu a plodov. 

 

„V jeseni ozdobia tento živý plot zlaté a červené farby listov zlatovky (Forsythia) a vajgely (Weigela).“

 

Živý plot plný radosti do vašej záhradky

 

Keďže v zimnom období v našich podmienkach nekvitne až také veľké množstvo krov vhodných  do živého plota, záhradné architektky navrhli kry s farebnou kôrou ako svíb (Cornus) a  plodmi, ktoré na kríkoch ostávajú až do neskorej zimy hlohyňa (Pyracantha), imelovník (Chaenomeles) a stálozelené kry ako vtáči zob (Ligustrum), kalina (Viburnum) a hlohyňa (Pyracantha), ktorým listy ostávajú na konároch po celý rok. 

 

Koncept pestrého plota zjednotili nepravidelným opakovaním sa niektorých druhov kríkov, aby nepôsobil chaoticky. 

 

Zakomponovali doň aj vysoké okrasné trávy ozdobnice  (Miscanthus), ktoré ho prevzdušnia a dodajú mu dynamiku. Navyše vytvoria zimný efekt. Trávy lákajú k dotyku, pohladeniu. Veľmi obľúbené sú najmä medzi deťmi. Asi preto, že vo vánku, či vetre sú rovnako živé ako oni sami.

 

V kurze Vybuduj vám poradíme nielen ako vybudovať kvetinové záhony, bylinkovú špirálu, jazierko, nový dom a príbytok pre domáce zvieratá, ale áno, poradíme vám aj ako postaviť živý plot.

 

V kurze Sadíme stromy máme ako bonus aj časť o živých plotoch. Pomocou fotografií vám ukážeme celý proces „výroby“ nášho živého plota a mnoho ďalších cenných skúseností.

 

Živý plot z ovocia a zeleniny? Tiež sa dá.

 

V čase veľkých polemík o kvalite a bezpečnosti potravín, sa ľudia čoraz viac spoliehajú na zeleninu a ovocie z vlastnej záhrady. Nie v každej je priestor a možnosť pestovať si ich. Živý plot môže byť v tomto prípade jednou z alternatív. 

 

Monika a Lucia navrhli do toho nášho jedlé kry ako drieň (Cornus), ríbezľa (Ribes), dulovec (Chaenomeles), ktorý svojimi zlatožltými plodmi pripomína citróny a muchovník (Amelanchier) s plodmi podobnými čučoriedkam. Plodov by malo byť dostatok, dokonca aj na zaváranie. 

 

Prilákate do záhrady aj zvieracích priateľov

 

Na svoje si prídu aj zvierací návštevníci. Najmä vtáci vytvoria v záhrade príjemnú zvukovú kulisu. Potravu či priestor na hniezdenie im zabezpečia kríky hlohyne (Pyracantha). 

 

Vtáci sú predátori neželaných hmyzích hosťov, rovnako ako užitočný hmyz, ktorý dopĺňa bzučaním zvukovú kulisu a opeľuje kvitnúce kríky. 

 

Perličkou skutočne živo živého plota sú vznešené motýle. Rajom pre nich je motýlí ker budleja (Buddleia), vďaka ktorému budeme mať počas celého leta a sčasti aj jesene vznešené potešenie duše.

 

Živý plot plný radosti do vašej záhradky

Foto: ZMG. Vďaka zaujímavej kombinácií kríkov, bude okrem kvetinových záhonov aj živý plot pastvou pre oči, sluch, chuť aj dušu.

 

Živé ploty a ich náročnosť?

 

Dnešnému svetu vládne čas. Každý ho máme málo, preto sa väčšina obáva toho, aby nebola pre svoju záhradu otrokom. O živý plot je nutné sa starať. No aj záhradu s trávnikom treba kosiť…Starostlivosť o živý plot pritom nie je až tak náročná. Napokon to bola aj jedna z podmienok. 

 

Ak máme nejaké požiadavky na výšku plota, alebo ho túžime mať stále krásne a pravidelne kvitnúci, je potrebný minimálne presvetľovací rez. Nemali by sme zabúdať na vystrihávanie odumretých alebo odkvitnutých častí, tiež na orezávanie do nami požadovanej výšky.

 

 

Záhradné architektky radia

 

Pod kvitnúcimi alebo voľne rastúcimi živými plotmi si môžete predstaviť nestrihané živé ploty. Určené sú do záhrad práve takým záhradkárom, ktorí túžia po záhrade riešenej v harmónii s prírodou a majú síce dostatočne veľký priestor, no málo času na údržbu. 

 

Tento typ živého plota potrebuje vyčleniť pre rast šírku aspoň 2m. Čím je plot rôznorodejší, tým je aj odolnejší voči škodcom a chorobám. Je farebnejší počas celého roka, keďže môžeme kombinovať rôzne kontrasty a kombinácie farieb kvetov, listov, plodov či kôry. Taktiež jeho vôňa bude prenikavejšia. 

 

Čo sa týka druhového zloženia, vyberáme kry z našich domácich druhov, ktoré nachádzame i vo voľnej  prírode. Doplnili sme ich o kry, ktoré nie sú síce pôvodom od nás, ale v našich podmienkach sa udomácnili a darí sa im veľmi dobre. 

 

Do kvitnúceho živého plota je tiež dôležité vyberať druhy s rýchlejším rastom, aby si kry boli schopné navzájom konkurovať. Pri samotnom vysádzaní je dôležité prihliadať na ich veľkosť v budúcnosti a nesadiť ich príliš nahusto.

 

Živý plot plný radosti do vašej záhradky

 

Záhradné architektky – Ing. Monika Gálová a Ing. Lucia Kováčová

 

Monika a Lucia sú mladé záhradné architektky (absolventky Záhradnej a krajinnej architektúry, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre), ktoré sa venujú dizajnu a realizácií okrasných záhrad v duchu záhradníčenia podľa vzoru prírody, vo forme tvorby vidieckych a kvetinových záhrad, s využitím našich tradičných domácich rastlinných druhov a materiálov. 

 

Sledujú tiež moderné trendy ako sú Shabby chic, Provence a Cottage design. Súčasne sa snažia pri tvorbe využívať princípy permakultúry.  

 

FOTO:  helenakurus.sk

 

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: