Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Áno, dostávame udivené a nedôverčivé otázky k tomu, ako dokážeme bývať štyria v minidome. Tieto otázky prichádzajú od ľudí, ktorí samozrejme neboli u nás. Naopak tí, ktorí u nás strávili posedenie pri káve, čaji, alebo vínku, s úžasom tvrdia – je to neuveriteľné, ako efektívne sa dá využiť každý centimeter miesta. A viet čo? Neznamená to pritom, že máte natrieskaný dom, v ktorom je síce všetko, ale neviete sa v ňom poriadne nadýchnuť. Ako teda docieliť plnohodnotné bývanie priestorovo aj kvalitatívne?

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Naše začiatky pred dvoma rokmi… Dnes je z mobilného domu skutočný domov s rozlohou 84m2. Viac inšpirácie nájdete v článku Nafúkli sme mobilný dom zo 45 m2 na 84 m2. A tiež v pripravovanom dokumentárnom filme. Na jeho dotočenie potrebujeme vašu pomoc. Viac na STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia

Dom šitý na mieru

Už som o tom písala, ale opakovanie matka múdrosti – náš dom nie je katalógový dom, ale dom šitý nám na mieru, náš individuálny projekt. Keďže sme rodina extrovertov, obľubujeme otvorené priestory, ktoré sú ľahko prehľadné, vzdušné a presvetlené. Introverti u v našom dome trpia, pretože im chýbajú menšie komôrky na zatvorenie sa pred svetom. Dispozícia preto vyzerá nasledovne. Na prvom poschodí máme spoločenskú miestnosť – kuchyňu s priestranným sedením, na ktorom si nedeľnú kávu s nami vypilo naraz 11 ľudí.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

V kuchyni máme všetko, čo gazdiná a matka detí potrebuje – od potravinovej skrine, až po umývačku riadu.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Oproti kuchyni je pracovňa, ktorú oddeľuje kúpeľňa s WC a vstupná chodba.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Kúpeľňa je úžasným, príjemným a krásnym priestorom. Veľmi efektívne usporiadaná, tak aby ste sa pokojne zmestili aj s deťmi pri večernom chystaní do postele a komfortne vybavili čo potrebujete.:-)

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Pracovňa je zariadená dlhým pracovným stolom. Dá sa zatvoriť posuvnými dverami.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Nejde o žiadny provizórny priestor, ale pracovňu s celým vybavením a dostatočným odkladacím priestorom.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Oproti pracovnému stolu je schodisko na poschodie, pod ktorým je zabudovaný priestranný šatník v tvare L.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

FOTO: ZMG

Na poschodí, v otvorenej galérií, sa nachádza detská izba našich detí. Nič jej nechýba. Rozťahovacia posteľ, mobilná skrinka, ktorá sa pri roztiahnutí postele odtiahne súbežne s posteľou.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

FOTO: ZMG

V detskej izbe majú naši malí synovia hračky, knižky aj hraciu plochu, ako ktorékoľvek iné deti. Nič im nechýba. Vidíme to aj na tom, že sa vo svojej izbe radi hrajú.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Posledným priestorom je galéria za detskou izbou, ktorú sme si obľúbili my, rodičia. Máme tu príjemné spanie na poctivom japonskom futóne, knižnicu, Tv pre videá z youtubu, (keďže už 9 rokov sme bez TV signálu) nočný stolík.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Otázka ako sa dá bývať v mini dome?

Je to podobne ako so všetkými našimi projektmi, ktoré na tomto blogu môžete sledovať. Keď sme odišli dobrovoľníčiť s malými deťmi na opačný koniec sveta, ľudia sa divili, ako je to možné. Keď sme sa rozhodli predať dom, skončiť v starých zamestnaniach, rok bývať v skromnom podnájme a pre mnohých absolútne nelogicky, najprv budovať záhradu a nie dom, klepali si na čelá a pýtali sa, ako je to možné?  Ako? Ľudia si myslia, že s príchodom detí im život končí. Že stabilná práca a teplé miesto je viac, ako ich túžba  realizovať sa v tom, čo milujú. Že záhrada je len pekný trávnik.  Vidia tisícky obmedzení, pritom obmedzenia existujú väčšinou v našich hlavách. Preto sa divia. No keď prídu k nám, sú pozitívne prekvapení a hovoria, ako efektívne sa dá využiť priestor, že skutočne nás v tom brzdí, len naša predstava o tom, ako sa to nedá.

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Šťastie človeka nezávisí od toho čo vlastní, s kým je, kde sa nachádza, ale ako sa k životu postaví.

Viac fotografií nájdete v galérií zdravé bývanie, ktorých autorom je Helena Kurusová, www.helenakurus.sk.

ĎAKUJEME za podporu nášho projektu dokumentárneho filmu, v ktorom sa s vami radi podelíme o naše skúsenosti a informácie od rôznych odborníkov k zdravému, ekologickému a efektívnemu bývaniu. Klik na STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia

25. februára môžete zmeny v našom dome vidieť na vlastné oči počas celodenného seminára u nás doma. Viac info na https://lifereset.sk/info/

TEXT: ZMG

FOTO: www.helenakurus.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Z čoho postaviť slobodný domov a skutočný domov III.

Technologické „vychytávky“ mobilného domu – reportáž pokračovanie II.

Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne I.

To čo nás obklopuje vplýva na našu myseľ, telo aj zdravie

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: