Ako zdravo vetrať, aby sme nebývali v igelitovom vrecku

 

TEXT: Zuzana Matúšová Girgošková a Ing. Ján Matúš

Stekance po oknách, plesne v kútoch a smradík, ale teplučko. Možno trochu prehnaný obraz a možno ani nie. Ako tomu zabrániť? Vetrať, vetrať, vetrať a potom kúriť a kúriť. Viete o tom, že dnes sa  dá vetrať aj bez toho, aby ste si teplo vyvetrali oknom? Ponúkam vám článok o troch typoch vetrania v interiéri, od toho zabezpečeného technológiou až po taký, ktorý využíva len fyzikálne javy.

 Ako zdravo vetrať, aby sme nebývali v igelitovom vrecku

Prečo sa dnes musí vetrať viac

Pretože naše domy dnes a tie pred sto rokmi sú úplne iné. Kým kedysi mali drevenice prirodzené štrbiny alebo domy zo 60. rokov drevené okná, cez ktoré vám počas búrky svišťalo, dnes je dom alebo byt často tak tesný ako igelitové vrecko. Všetci sa totiž snažia ušetriť na energiách za teplo. Je to správny ekonomický aj ekologický postoj ako o tom píšem v článku Najlepšie teplo, je také ktoré netreba vyrobiť. Domy a bytové domy sa zatepľujú, vymieňajú sa okná. Nové domy majú takú skladbu konštrukcie, o akej sa nám pred 20timi rokmi ani nesnívalo. Zvyšuje sa komfort bývania. Kým kedysi boli domy vykurované do 20 stupňov C, dnes si užívame trenkovú teplotu v decembri. O horúcich sprchách po mrazivej prechádzke ani nehovorím. Veľa za nás robí technológia, pračky, parne hrnce, žehličky…pomocníci, ktorý však majú jednu nevýhodu. Vytvárajú množstvo vodnej pary a tá nám v tých našich zateplených a zatesnených domoch nemá ako alebo kedy unikať. A potom nám na stenách, oknách alebo v konštrukciách kvitnú plesne.

Zdravá klíma bez plesní

V koncepte zdravého bývania je jednou z piatich hlavných priorít pre vytvorenie vnútornej pohody prostredia, alebo inak zdravého domova, zdravá klíma. Zdravá klíma s čerstvým vzduchom, bez plesní a baktérií. Dosiahnuť sa dá využitím zdravým a v čo najväčšej miere prírodných materiálov ako v konštrukcií, tak aj v interiéri. V našom mobilnom dome sme ju dosiahli použitím Ačkovým zdravým drevom (Viac o dôležitosti a výbere reziva na stavbu v rozhovore Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny iný materiál), použitím napr. OSB dosiek bez prchavého formaldehydu, v konštrukcii sme sa vyvarovali agresívnym lepidlám a chemickému ošetreniu. V interiéri využitím sadrokartónov Activ Air, ktoré rozkladajú formaldehyd, množstvom dreva a korku. Poviete si, vy to máte vybavené! Pravda je, že aj áno, aj nie. Lebo síce máme zdravé prostredie, stále produkujeme rovnaké množstvo vodných pár a vydýchaného vzduchu ako každá iná domácnosť.

Dych je základná životná činnosť

Napríklad aj spomínaný formaldehyd, sa nenachádza len v lepidlách, ktoré sú najčastejšie použité na drevotrieskovom nábytku, kobercoch, dokonca topánkach, ale vzniká aj ľudskou činnosťou, napríklad žehlením. Vetrať teda musíme aj my, tomu sa nevyhneme. Čerstvý vzduch nám totiž pomáha pri koncentrácií a zlepšuje dýchanie. Píšem to už po x-tý krát, ale je to ozaj dôležité uvedomiť si, že dych je jeden zo základných životných činností, bez ktorého nevydržíme dlhšie ako pár minút. Ak sa nám dobre dýcha zdraví a čerstvý vzduch, dobre sa nám prekrvuje celý organizmus, správne funguje imunita aj hlava. Pracuje sa nám, oddychuje sa, aj trávi večera na čerstvom vzduchu lepšie.

Tri tipy pre pravidelné vetranie

Nutnosť vetrania v dnešných domoch a dôležitosť čerstvého vzduchu sme si rozobrali. Vetrať môžete klasicky otvorením okna. No ako Janči neustále opakuje, ľudský faktor zlyhá veľmi často. Asi ani vám sa nechce vetrať niekoľkokrát do dňa a potom prikurovať, aby ste vyvetrané teplo vybalancovali. Možnosťou je aj mať okná neustále pootvorené v pozícii mikroventilácie, čo však aj znamená, neustály únik tepla. Dobré je to zautomatizovať. Prvé riešenie je privetrávacími hlavicami v kombinácií s tepelným čerpadlom, ktoré ohrieva vodu z odpadového vzduchu. (Tému tepelných čerpadiel sme si vysvetlili v článku Elektrická podlahovka, tepelné čerpadlá, kotle…Čo najviac ušetrí peniaze?)

Teplo zo „smradu“ pre ohrev vody

Tento systém funguje vďaka otvorom v stenách s privetrávacími hlavicami, cez ktoré podtlakom prúdi čerstvý vzduch z vonku. Privádzaný vzduch nie je v žiadnom potrubí, tým pádom odpadá nutnosť čistenia a servisovania. Nevýhoda však je, že v miestach, kde sú otvory, môže byť nárazovo po privetraní chladno. Naopak vydýchaný vzduch, napríklad vzduch z kúpeľne alebo kuchyne je odsávaný a vo výmenníku sa teplo z tohto vzduchu využije na ohrev teplej vody. Na to, aby systém takto fungoval a vodu ozaj vedel ohriať, je potrebné veľké množstvo odpadového vzduchu. Práve preto sa hodí skôr do veľkých objektov a domov s rozlohou od 250m2.

Riadené vetranie bez starosti?

Druhí typ vetrania je prostredníctvom rekuperácie. Teda technológiou, ktorá čerstvý vzduch nasáva z vonku a vydýchaný odsáva. Finta je tá, že teplo z vydýchaného vzduchu z interiéru odoberá výmeník, ktorý ohrieva čerstvý vzduch z vonku. Znamená to, že vetráme vzduch a nie teplo, lebo privádzaný čerstvý vzduch je už ohriaty. Tepelné straty sú tak minimálne. Tým, že rekuperácia ide neustále, je v dome neustále čerstvý vzduch. To boli dva hlavné argumenty, pre ktoré sme sa rozhodli to tohto riešenia ísť my. Skonzultovali sme to s odborníkom na rekuperáciu Adamom Brestovským, ktorý nám spravil návrh tej našej STIEBEL ELTRON. Keďže som bola tri roky proti nejakej rekuperácií. Proti technológii, ktorá by mala riadiť vzduch, ktorý dýcham. Potrebovala som sa o tejto technológií dozvedieť čo najviac. Aj preto som spravila s Adamom Brestovským rozhovor, ako to funguje, či je to zdravé, prečo do toho ísť a aké má systém úskalia. Ak vás to zaujíma viac, ponúkam rozhovor Až polovicu tepla vyvetráme oknom. Čo robiť, aby to tak nebolo. Od rekuperácie si teraz sľubujem nie len čerstvý vzduch, ale aj ušetrené peniaze na splnenie nových cestovateľských snov:-).

Ako zdravo vetrať, aby sme nebývali v igelitovom vrecku

Dá sa to aj prirodzene vďaka fyzike

Na festivale Permakultúra v meste sme mali veľkú diskusiu o alternatívnom bývaní. Okrem nás ako predstaviteľov mobilného domu, vystúpil aj majiteľ eartshipu, v preklade zemelode, Karel Šebel. Eartship je dom, ktorý vie byť plne sebestačný, nie len energeticky, ale dokonca aj potravinovo. O tomto dome som písala v závere článku Elektrická podlahovka, tepelné čerpadlá, kotle…Čo najviac ušetrí peniaze? ako jedno z riešení pre zabezpečenie tepla v dome zadarmo. Zadarmo a bez technológie len na princípe fyzikálnych javov je zabezpečené aj vetranie v tomto dome, a to komínovým efektom. Teplý vydýchaný vzduch prúdi hore a vyvetrá sa vetracím oknom. Studený čerstvý vzduch prúdi cez zakopanú rúru v zemi do vnútra. V zemi, v hĺbke približne dva a pol metra, kde je konštantná teplota, sa studený vzduch ohrieva. Rúra má priemer 60cm a dĺžku niekoľko metrov. Odborníci vedia jej dĺžku a spád vyrátať podľa veľkosti objektu, výšky, skladby konštrukcie a ďalších údajov. Nevýhodou tohto systému je, že v klasickom dome vie fungovať bez ventilátora len v zime. Akonáhle je vonku teplejšie ako vo vnútri, komínový efekt nefunguje.

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Až polovicu tepla vyvetráme oknom. Čo robiť, aby to tak nebolo.

Elektrická podlahovka, tepelné čerpadlá, kotle…Čo najviac ušetrí peniaze?

Najlepšie teplo je to, ktoré netreba vyrobiť

Sadrokartón ako prírodný materiál?

Technologické „vychytávky” mobilného domu

Exkluzívne! Rozhovor s konštruktérom mobilného domu

INFO K SERIÁLU: Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa

Riešiť dnes bývanie nie je otázkou už len nejakých múrov a strechy nad hlavou. Konštrukcie, materiály, techniky realizácie už tak pokročili, že nevyhnutnosťou sa stáva aj nová oblasť bývania – technológie a tzv. inteligentné domy a byty. Keby som nežila s mojim manželom, projektantom technického zariadenia budov, s určitosťou by som nevidela dôležitosť tejto témy, ako väčšina ľudí, ktorí si potrebujú riešiť bežné žitie. Dôvodom je aj to, že vyznať sa vo všetkých tých technológiách, je na zbláznenie. Spolu s Jančim sme preto pripravili túto tému, tak, aby dala každého do obrazu  a správne vám poradila, do čoho sa oplatí ísť, čo je dnes nevyhnutnosť a čo z množstva trendov a noviniek je nerentabilná investícia. V seriáli Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa vám predstavujeme ďalší praktický článok 

INFO K SERIÁLU: Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa Riešiť dnes bývanie nie je otázkou už len nejakých múrov a strechy nad hlavou. Konštrukcie, materiály, techniky realizácie už tak pokročili, že nevyhnutnosťou sa stáva aj nová oblasť bývania – technológie a tzv. inteligentné domy a byty. Keby som nežila s mojim manželom, projektantom technického zariadenia budov, s určitosťou by som nevidela dôležitosť tejto témy, ako väčšina ľudí, ktorí si potrebujú riešiť bežné žitie. Dôvodom je aj to, že vyznať sa vo všetkých tých technológiách, je na zbláznenie. Spolu s Jančim sme preto pripravili túto tému, tak, aby dala každého do obrazu a správne vám poradila, do čoho sa oplatí ísť, čo je dnes nevyhnutnosť a čo z množstva trendov a noviniek je nerentabilná investícia. V seriáli Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa vám predstavujeme ďalší praktický článok Elektrická podlahovka, tepelné čerpadlá, kotle…Kto sa v tom má vyznať? Čítajte:) Elektrická podlahovka, tepelné čerpadlá, kotle…Kto sa v tom má vyznať? Čítajte:)

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: