Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa II.
AUTOR: Ing. Ján Matúš a Zuzana Matúšová
Ľudia v exotických krajinách termíny ako plynový kotol, tepelné čerpadlo či elektrická podlahovka ani nepoznajú. O teplo majú celoročne postarané. Ale čo my? U nás je to práve teraz horúca téma. Riešime kúrenie pre poschodie mobilného domu, ktoré vniklo len v lete a museli sme ho dodatočne domyslieť. Ak máte doma projektanta kúrenia, nie je problém. Má v tom celkom jasno. Za iných okolností sa môžete cítiť, ako málo čo tušiaci exoti v teplých krajinách. Týmto článkom sa s vami podelíme o základné informácie pri výbere vykurovania pre váš dom alebo byt, spolu s inšpiráciami ako sme to vyriešili pri prestavbe domu my. Samozrejme efektívne, ekonomicky a čo najviac šetrne voči prírode a stavebným zásahom:).
Akumulačná pec v našom druhom dome, ktorý sme po príchode z Nového Zélandu predali. Kto okúsil jej teplo, bude mať živé spomienky na teplo domova.
Absolútny základ pre pochopenie
Aby sme sa v kúrení domov a bytov vedeli orientovať, je potrebné si objasniť základnú terminológiu a rozdelenie. Teplo môžeme vyrobiť najčastejšie z plynu, elektriny alebo dreva. Zdrojom tepla môže byť kotol, tepelné čerpadlo alebo elektrické priamo výhrevné telesá. Teda ak už vieme z čoho budeme teplo vyrábať – elektrina, plyn, drevo a podobne, ak už vieme zdroj, či kotlom alebo napríklad tepelným čerpadlom, tak si musíme ešte objasniť, akým vykurovacím systémom. Tie sa rozdeľujú na konvenčné – radiátory, alebo plošné s nízkoteplotným spádom, ako sú podlahové, stenové, stropné vykurovanie, novinkou sú aktívne jadrá. To, ktorý zdroj a systém sa hodí do vášho domu alebo bytového domu, vám vie najlepšie poradiť projektant TZB – technických zariadení budov. Je to špecializácia môjho muža, preto je táto téma pre mňa po 11 rokoch spoločného života, obzvlášť blízka:). Prv než za nejakým projektantom TZB zájdete, je dobré mať aký taký prehľad, prečo je to, či ono riešenie vhodné pre váš dom.
Aby sa to oplatilo
Niekedy ľudia pod vplyvom aktuálnych trendov kúrenie vo svojom dome tak prekombinujú, že sa investícia a návratnosť stáva úplne nerentabilná. Takýchto prípadov nie je podľa Jančiho málo. Vždy si preto prerátajte koľko stojí technológia, koľko vás vyjdú ročné náklady a zohľadníte servis, alebo životnosť technológie. Možno prídete na to, že ste to ozaj prešvihli alebo prekombinovali. Často je to aj o tom, že ľudia nepoznajú nové možnosti, ktoré trh ponúka. Neodborným výberom si potom predražujú účty za energie, prípadne uberájú priestor veľkou technickou miestnosťou. Vyberú si napríklad klasiku, kúrenie plynovým kotlom a radiátormi. Do stavieb s dobrou skladbou, zaizolovaním, kde by sa hodil účinnejší systém so zdrojom a ušetrili by sa nemalé peniaze. Rozoberme si najčastejšie riešenia kúrenia v domoch a bytových domoch, ich výhody a nevýhody.
Hviezdy posledných 30 rokov -plynové kotle
Posledných 30 rokov panovali na slovenskom kurenárskom trhu plynové kotle. Vytesnili z domov kotle na tuhé palivo, akumulačné pece a krby. Výhodné boli, pretože plyn bol lacný a neexistovali iné, efektívnejšie a cenovo dostupné alternatívy. Dnes sú na mieste tam, kde plynová prípojka už existuje a ste vlastníkom veľkého domu nad 100m2 či menej pravdepodobné, bytu. Pri zvažovaní vykurovania plynovým kotlom je dobre si prerátať koľko stojí plynová prípojka, plynový kotol a mesačné náklady na kúrenie plynom. Konkrétne v našom prípade to bola nevýhodná investícia, pretože plynovú prípojku nemáme, domček je malý a zvládne ho vykúriť elektrické podlahové vykurovanie. Ušetrené peniaze je dobre investovať do zateplenia alebo obnoviteľného zdroja akým je tep. čerpadlo, fotovoltaika lebo termické solárne panely. Pri dobre zateplených domoch a bytoch (viď článok Najlepšie teplo je také, ktoré netreba vyrobiť) s rozlohou do 100m2 sa dnes viac oplatí kúriť elektrikou. Ako je to možné, veď elektrika je drahá? Tak tieto predsudky už dávno neplatia. Dôvodov je viacero.
Teplo ako zo slnka
Elektrikou sa oplatí kúriť vtedy ak sa rozhodneme kúriť plošným nízkoteplotným systémom. Predstavuje ho podlahové, stenové alebo stropné vykurovanie. Tento systém vykuruje celé plochy sálavým teplom a stačí mu nízka teplota na vykúrenie priestoru. Napríklad taký radiátor je lokálne kúrenie. Často býva pod oknami a jeho teplota musí byť vysoká, aby dokázal ohriať vzduch v miestnosti. Rozdiel je aj v spôsobe odovzdávania tepla. Kým celoplošné systémy ohrievajú predmety napr. podlahu, stenu, strop, z ktorých teplo sála, radiátor ohrieva vzduch. Pre človeka je prirodzené sálavé teplo, pretože najväčší zdroj tepla na Zemi, slnko, na nás pôsobí tiež sálaním. Týmto princípom vzniká teplo aj akumulačnými pecami na drevo. Patria medzi najzdravšie zdroje a systémy kúrenia.
Istota a tradícia – krby, kachle a pece
Oheň bol zdroj tepla, ktorý človek používal od nepamäti. Znamená to, že je zakódovaný do nášho DNA, a preto v domoch navodzuje, staré známe, teplo domova. Keďže je to jeden zo štyroch živlov, má celkovo v koncepte zdravého bývania svoje opodstatnenie. Akumulačné pece, krby a krbové kachle sú výborným alternatívnym zdrojom tepla. V prípade, že dôjde k výpadku elektriny, alebo plynu, ako sme tu už mali, kúriť môžete nimi. Alebo v prípade, že sa vám vaša technológia pokazí. Presne z tohto dôvodu máme v mobilnom dome aj my malé krbové kachle. Ak by sa čosi stalo s podlahovým kúrením fóliami heatflow, máme alternatívu.
Romantika pri ohni
No pravda je taká, že teplo z krbových kachlí je natoľko príjemné, že ho využívame nie len v prípade výpadku, ale veľmi často. Práve preto, že teplo do priestoru príjemne sála, drevo krásne puká a svetlo z plameňov vytvára úžasnú svetelnú kulisu. Na čo by Janči chcel zvlášť upozorniť, z vlastnej skúsenosti, nie je dobré kombinovať krby s teplovodnými výmenníkmi. Sú to také krby, v ktorých je inštalovaná špirála na ohrev teplej vody do vykurovacej sústavy. Vtedy sa z krbu stáva akoby kotol na tuhé palivo. Znižuje sa tak účinnosť vykurovania. Teplovodný krb je odkázaný opäť na elektrické čerpadlo, ktoré čerpá vodu z krbu do sústavy. My sme v našom prvom dome na samote takýto krb, v dobrej viere, mali, ale už by sme do tohto zdroja nešli.
Fólie heatflow sú našim podlahovým kúrením, ktoré dopĺňa záložný zdroj tepla, malé krbové kachle.
Tepelné čerpadlá a ich plusy aj mínusy
Spomínam ich v druhej polovici článku, pretože sú používané menej často, no s ich dostupnejšou cenou sa stávajú stále viac populárne. Ide o modernú technológiu, ktorá využíva obnoviteľné zdroje. Teplo totiž vyrába z okolia, teda zo zeme, vzduchu alebo vody. Výmenník v čerpadle funguje podobne ako chladnička. Kým chladnička odoberá teplo v potravinách a odovzdáva ho smerom von, tepelné čerpadlo získava teplo zo zeme, vody alebo vzduchu a odovzdáva ho najčastejšie do nízkoteplotného systému – teda podlahového, stropného alebo stenového. Neoplatí sa tepelné čerpadlo kombinovať s konvenčnými radiátormi, práve pre nutnosť vysokej teploty, čo je pre čerpadlo náročnejšie z okolitej teploty vyrobiť. Výhodou tepelného čerpadla je, že teplo dokáže vyrobiť nie len pre vykúrenie domov a bytov, ale aj pre zohriatie teplej vody. Druhou zásadnou výhodou je, že dokáže nie len kúriť, ale aj chladiť. Treťou výhodou, že je ekologické, keďže využíva teplo z prostredia a má nízke režijne náklady, vďaka tomu že využíva fakticky teplo zadarmo, zo zeme, vody, vzduchu. Nevýhodou však je, že jeho cena je mierne vyššia od bežných vykurovacích zdrojov. Kedy sa teda hodí investovať do tepelného čerpadla?
Teplovodný krb v našom prvom dome na samote. Chceli sme zabiť dve muchy jednou ranou. Mať krb a mať aj teplé radiátory. Preto sme zvolili zdroj teplovodný krb a systém radiátory. Jeho účinnosť však bola nižšia a vyžadoval si väčšiu údržbu a boli sme odkázaní na elektriku. Jednoducho sa to neoplatilo…
Kúriť vodu vodou
Teplné čerpadlá rozdeľujeme podľa toho, z čoho teplo vyrábajú – zem, vzduch, voda a do akého systému ho odovzdávajú – voda alebo vzduch. Najpoužívanejšie je tepelné čerpadlo vzduch – voda. Znamená to, že teplo odoberá zo vzduchu vonku alebo najefektívnejšie zo vzduchu nevykurovanej miestnosti, ako sú pivnice. Týmto teplom ohrieva vodu, ktorá putuje do trubičiek v podlahe, stenách, strope alebo jadre – zabudované v konštrukcií. Do tejto investície sa oplatí ísť v prípade väčšieho domu ako je 100m2. Najviac peňazí ušetrí na mesačné náklady za teplo tepelné čerpadlo voda- voda, ktoré čerpá teplo z geotermálnych vrtov. Je to však najvyššia investícia, preto sa hodí do veľkých objektov, prevádzok, bytoviek a podobne. V prípade, že ste v situácií ako sme my, potrebujete dokúriť, vykúriť malý priestor, malý dom alebo priestor po prestavbe, tak sa oplatí investovať do tepelného čerpadla vzduch – vzduch. Je cenovo najdostupnejšie a nevyžaduje si veľké stavebné úpravy.
V detskej budeme kúriť vzduch – vzduchom
Naše riešenie sme konzultovali s odborníkom zo spoločnosti Ing. Martinom Hanicom zo spoločnosti CS-MTRADE. Čerpadlo vzduch-vzduch Mitsubishi Electric nám navrhol preto, aby sme jednou ranou zabili dve muchy. Priestor detskej izby, ktorá vznikla prekrytím otvorenej galérie v pracovni, vykúriť aj vychladiť. Ide o podkrovie drevostavby. Väčšina podkroví má problém s prehrievaním a náš dom tým trochu trpí tiež. Naschvál sa vyjadrujem „trochu trpí“, pretože teplota na poschodí je síce vyššia ako na prízemí, ale odvetraná zelená strecha a umiestnenie domu v sade medzi stromami, robí ozaj dosť a vďaka tomu to nie je v horúcom lete kritické. No systém, ktorý by nám v dome vytvoril aj počas horúcich nocí balans a zároveň počas studených zimných dní vykúril, sa nám zdal najvhodnejší.
Výhodné chladenie
Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch je z technologického hľadiska aj najjednoduchšie, pretože obsahuje len ventilátor s výmenníkom. Znamená to, že jeho cena nie je vysoká, riziko nejakých porúch minimalizovaný a efektívnosť opäť vysoká. V porovnaní s inými systémami pre chladenie má tú výhodu, že môžeme chladiť koľko chceme. Pri stropnom alebo stenovom chladení je limitom rosný bod, teda stretnutie teplôt, kedy dochádza ku kondenzovaniu a môže nastať situácia, že vám kvapká voda zo stropu. Pri tepelnom čerpadle vzduch- vzduch sa to stať nemôže. Toto riešenie odporúčame, ak sa nachádzate v podobnej situácií ako sme my, alebo v prípade, že máte pasívny dom, ktorý potrebuje len dokúriť či nízkoenergetický s malými tepelnými stratami.
Zatiaľ máme len solárny panel na ohrev teplej vody, ktorý sa nachádza pod oknom, teda nižšie ako je samotný zásobník na vodu. To preto, lebo využívame princíp samostlaku, kedy teplá voda stúpa hore a studená dole, bez čerpadiel a elektriny.
Je fotovoltaika rentabilná?
Či už sa rozhodnete pre plynový kotol, tepelné čerpadlo, alebo elektrické vykurovanie, je dobré mať v každom z týchto systémov a zdrojov tepla plán B. Už som to spomínala, že je dobré investovať do akumulačnej pece, krbu alebo krbových kachlí. Plán B však môže predstavovať aj fotovoltaika. Teda fotovoltaické panely, ktoré zo slnečnej energie vyrobia elektrinu na kúrenie v dome alebo prípravu teplej vody. Nejde o stabilný zdroj elektriny, pretože je závislý od počasia a treba s tým rátať. Mnoho ľudí motivuje investovať do fotovoltaiky predstava tepla zadarmo, bez mesačných výdavkov za teplo. Pred tým, ako sa rozhodnete zakúpiť panely, prerátajte si ich cenu a návratnosť. V našom prípade, mobilného domu, bola návratnosť investície vyše pätnásť rokov, pričom životnosť panelov je približne 20 rokov. Ako budeme ďalej s našou víziou ekologickej sebestačnosti pracovať sa ešte uvidí. Fotovoltaika je z pohľadu ekológie dobrý systém, ak máte voľné financie na jej zakúpenie. Ak si však máte požičať a ešte aj splácať úroky, tak je to na zváženie. Okrem fotovoltaiky môžete pri vhodných podmienkach využiť aj veterné turbíny, ktoré sú čoraz dostupnejšie.
Krtkov dom, eartship či masívny dom
Dá sa dnes byť bez vykurovacej technológie? A nemyslím tým, technológiu čerpajúcu z obnoviteľných zdrojov, ale naozaj žiadnu technológiu. Dá sa to v našich podmienkach? Jedna možnosť je dobre zaizolovaný dom, z ktorého teplo neuniká a chlad doň nevniká. Písali sme o tom v článku Najlepšie teplo, je také ktoré netreba vyrobiť. Druhá možnosť sú alternatívne stavby. Na Slovensku a v susednom Česku sú už prvé lastovičky domov, ktoré využívajú plne pasívne zisky tepla. Ide o krtkové domy, zemelode – eartshipy a masívne drevodomy. Krtkové domy sú osádzané do južných svahov, kde je strecha a časť alebo celé steny prihrnuté zemou. Okrem južnej fasády. Využíva sa tak stála teplota zeme a chránenie domu od vetra a chladu z vonkajšieho prostredia. Krtkové domy sú orientované na juh a využívajú slnečné zisky. Pri takýchto domoch stačí na dokúrenie stará dobrá pec alebo krb.
Sebestačný dom
Eartship je dôsledne premyslený koncept sebestačného domu, ktorý každému odporúčam bližšie si pozrieť. Dom je sebestačný energeticky aj potravinovo. Z hľadiska získavania tepla, je to vďaka veľkému skleníku pred fasádou domu, v ktorom sa pestujú vlastné potraviny a využíva sa viacnásobne odpadová voda z domácnosti na polievanie, hnojenie a opätovné čistenie. Skleník s južnou fasádou je orientovaný na juh a je zakopaný do svahu podobne ako krtkov dom. Aj v tomto prípade stačia už len krbové kachle, pec a je o teplo postarané. Poslednou možnosťou, ktorú by som chcela spomenúť, je masívny drevodom, ktorého protagonistom je Erwin Thoma, autor knihy Videl som ťa rásť. Po celom svete stavia domy z masívneho mesačného dreva, ktorých hrúbka masívnych stien je dostatočná na to, aby teplota v domoch neklesala pod určité minimum. V jeho domoch opäť stačí už len zdroj tepla na dokúrenie.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najlepšie teplo je to, ktoré netreba vyrobiť
Technologické „vychytávky” mobilného domu
Exkluzívne! Rozhovor s konštruktérom mobilného domu
Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne
INFO K SERIÁLU: Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa
Riešiť dnes bývanie nie je otázkou už len nejakých múrov a strechy nad hlavou. Konštrukcie, materiály, techniky realizácie už tak pokročili, že nevyhnutnosťou sa stáva aj nová oblasť bývania – technológie a tzv. inteligentné domy a byty. Keby som nežila s mojim manželom, projektantom technického zariadenia budov, s určitosťou by som nevidela dôležitosť tejto témy, ako väčšina ľudí, ktorí si potrebujú riešiť bežné žitie. Dôvodom je aj to, že vyznať sa vo všetkých tých technológiách, je na zbláznenie. Spolu s Jančim sme preto pripravili túto tému, tak, aby dala každého do obrazu a správne vám poradila, do čoho sa oplatí ísť, čo je dnes nevyhnutnosť a čo z množstva trendov a noviniek je nerentabilná investícia. V seriáli Moderné technológie – ako sa v nich vyznať a nezblázniť sa vám predstavujeme ďalší praktický článok Elektrická podlahovka, tepelné čerpadlá, kotle…Kto sa v tom má vyznať? Čítajte:)