Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Vyhľadať
Close this search box.

Taký akurát, taký náš „slamák“



Päť rokov sme o ňom snívali, o slamenom dome. Nikdy nebol na to správny čas, lebo deti boli malé, lebo bolo pre nás nepredstaviteľné predať to, čo máme a žiť v podnájme. Poznáte to, dookola sa opakujúce – RAZ…Nič už neodkladáme! Ak máme žiť, tak dnes a nie raz! Architekta Stana Vaneka sme oslovili s našou predstavou. Po dvoch týždňoch prišiel za nami s úplne iným návrhom, ale lepším návrhom :-).  Spĺňal všetky kritéria a limity, ktoré sme Stanovi dali. Z nášho uhla pohľadu dostal podobne zložitú úlohu ako rozprávková Popoluška, keď triedila rozsypaný hrach a šošovicu. Na relatívne malom priestore musel navrhnúť veľkú detskú izbu, minimum chodieb, čo najviac orientovať izby na juh a myslieť aj na efektivitu inštalácii.

Taký akurát, taký náš „slamák“

Približne takto bude náš slamený dom vyzerať – jednoducho a prírodne.

Radšej v malom a spolu

Chystáme sa postaviť náš v poradí tretí dom. Prvý na maďarskej samote mal menej ako 80m2 a chýbalo nám pár „štvorákov“ do pohody. Druhý dom mal 120m2. Pre nás bol zbytočne priveľký. Mala som pocit, že nabehám kilometre a neustále upratujem. Všetko trvalo dlhšie. Slamený dom bude mať 95 m2, teda tak akurát. Rátame s tým, že deti s nami budú bývať ešte cca 15 rokov. Načo nám potom budú prázdne izby? Prihliadali sme aj na cenu -radšej v malom, dokončenom a kvalitnom dome, ako v never ending story dome, pre ktorý neuvidím muža a deti otca. To sme si už zažili…

Zjednodušme si život

Inšpirovaní Novým Zélandom a jednoduchým prístupom k životu, architektúre, technológiám, dizajnu, farmárčeniu…sme si povedali, že si náš komplikovaný európsky život zjednodušíme, ako sa len bude dať. Preto aj napriek tomu, že chceme výnimočný dom, neplánujeme to demonštrovať nejakým zvláštnym tvarom. Výnimočný bude slamou, hlinou, drevom, okolitou prírodou a zelenou strechou:-). Dispozícia a konštrukcia domu je preto veľmi jednoduchá.

Taký akurát, taký náš „slamák“

Pôdorys domu aj s hrubým interiérovým dizajnom od našej špeciálnej interiérovej dizajnérky Veroniky Kotradyovej, ktorú už čoskoro predstavíme v rozhovore.

Spoločný detský svet

Vždy som si uvedomovala akú výhodu som mala oproti niektorým mojim spolužiakom na vysokej škole. Kým oni bývali vo vlastnej izbe, ja som si tú svoju delila s dvomi sestrami. Kým oni mali frustrácie so zdieľania izby, mne v ich neprítomnosti chýbala spoločnosť. Zdieľanie jednej detskej izby je podľa nás aj dobrá príprava na manželstvo, neustálu spoločnosť inej osoby. Chlapci budú mať tiež spoločnú izbu. Na druhej strane, ak by ich to veľmi obmedzovalo, izbu mal Stano navrhnúť, tak aby sa dala rozdeliť na dve. No dúfame, že to nebude potrebné. Lebo doteraz si pamätám ako sme si so sestrami večer rozprávali o svojich tajomstvách, formovali si a budovali vzťahy. Presne to chceme dopriať aj naším deťom. Celé stáročia to bolo prirodzené, že deti boli spolu a dokonca spávali v jednej posteli, presne tak ako tie naše.

Taký akurát, taký náš „slamák“

Večer sa chichotajú v posteli, pozerajú si obrázkové knižky a debatujú o náročnom dni.

Galéria na tajomstvá

Hneď ako boli chlapci dosť veľkí, na to aby spávali v detskej izbe, kúpili sme im spoločnú posteľ. Možno pre niekoho zvláštne, ale nám sa to výborne osvedčilo. Vďaka tomu, nebol problém s „presťahovaním“ sa zo spálne do detskej. Nebojovali sme sa s nočnými strašiakmi, ani s pocitom opustenosti, či samoty. Chlapci spolu v posteli? Deti si neuvedomujú predsudky, ktoré majú dospelí. Stano mal teda v detskej izbe vyriešiť veľké lehovisko, ktoré by bolo zároveň skrýšou alebo vlastným svetom pre deti. Také miesto, kde si budú môcť tie tajomstvá navzájom rozprávať. Vymyslel im veľkú poschodovú posteľ v otvorenej galérií. Ich izba bude preto nie len veľká, ale ešte aj poschodová s galériou na tajomstvá.

Permakultúrne, teda efektívne

Zdôrazňovali sme mu, že chceme mať jednoduché a zároveň veľmi efektívne usporiadanie technologických zariadení, čo ovplyvňovalo aj dispozíciu. Kúpeľňa, kuchyňa a technická miestnosť, mali byť čo najbližšie k sebe, aby boli čo najkratšie rozvody vody a odpadu. Vplyv to má aj na rozvody kúrenia a rekuperácie.

 Taký akurát, taký náš „slamák“

Náš dom nebude vyzerať ako táto chalúpka, aj keď bude rovnako  jednoduchý. Výnimočnosť mu dodajú prírodné materiály hlina, slama a drevo.

Orientácia na juh

Ak si chceme znížiť výdavky musíme mať dom, ktorý sa bude blížiť k pasívnemu domu. Orientácia domu bola preto pre nás zásadná. Čo najviac obytného priestoru orientovaného na juh. Výnimkou je spálňa, v ktorej sa človek zdržiava minimálne a príjemnejšie je spávať v chladnej miestnosti. Dom je navrhnutý tak, aby sme mali čo najväčšie tepelné zisky zo slnka a zároveň najviac slnečnej energie na dobitie vlastných bateriek:-).

Dominanta z chodby

Nemáme radi chodby. Možno preto, že v socializme boli veľmi častým prvkom v každej budove a akosi ich je priveľa aj dnes. Nechceli sme preto žiadne dlhé katakomby, tmavé chodby, neestetickú nutnosť a podobne. Musím Stana pochváliť, že to výborne vyriešil. Z chodby spravil dominantu domu. Bude okrúhla, so špeciálnym estetickým prvkom. Nechajte sa prekvapiť.

 FOTO:autorka

 Nadväzujúce články:

Krása a jednoduchosť – slamené balíky z poľa

Záhrada s úžasnou atmosférou

Permakultúra je zdravý sedliacky rozum

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: