Mobilný dom II. 2016
„Umenie prežiť nespočíva v sile, ale v schopnosti prispôsobiť sa vždy meniacim sa, aktuálnym podmienkam.“
Takto to chodí v prírode a je to jeden dôležitý predpoklad na to, aby sme v živote boli šťastní. Vedieť sa prispôsobiť novým podmienkam. Nebrať zmenu ako katastrofu, ale ako výzvu. Nestáť, nestagnovať, ale vyvíjať sa spolu so životom a flexibilne sa mu prispôsobovať, plynúť s ním a nebojovať proti. S týmto postojom môžeme tvrdiť, že máme život vo vlastných rukách a sme strojcom svojho šťastia. Nám sa naša životná a rodinná situácia za posledné mesiace vyvinula do nádherného očakávania tretieho prírastku. S tým súvisí aj náš nový projekt riešenia otázky bývania Mobilný dom, rastúci dom.
Aktuálny stav mobilného domu, ktorý bude už čochvíľa rásť s nami.
Permakultúrne a efektívne
Pri permakultúrnych riešeniach sa vždy zohľadňujú tri zložky efektivity – energetická, časová a finančná. Pred rokom a pol sme sa nasťahovali do nášho mobilného domu. Malého ekologického domčeka, ktorý všetkými piatimi spĺňa vysoké kritéria pre zdravé bývanie. Použitím nadštandardných kvalitných ekologických a prírodných materiálov, o ktorých sa môžete dočítať viac v priečinku so základným opisom mobilného domu Mobilný dom 2015 a v článkoch o ňom. Vzhľadom na kvalitu bývania sa nám v našom mobilnom dome býva veľmi dobre. Máme slnečný, voňavý, teplý, na dotyk príjemný domček, ktorý je hravý zároveň a podnecuje nás doslova v našej osobnej tvorivosti. Z toho dôvodu sme dočasné bývanie prijali za skutočný domov. Keď sme sa rozhodovali ako ďalej s našim bývaním, pretože sme plánovali dieťatko, padol návrh flexibilne doriešiť domov, tak aby vyhovoval rozšíreniu našej rodinky.
Nová detská izba podľa princípov zdravého bývania. Na tieto články sa obzvlášť teším, lebo formujú osobnosti a zdravie našich detí. Budú povzbudením a dúfam, že aj inšpiráciou, nebáť sa byť hraví v hravom detskom svete.
Väčšia detská izba a nová obývačka
Teda nad pracovňou nadstaviť podlažie a rozšíriť tak detskú izbu a ku kuchyni pristaviť spoločenskú, obývaciu izbu. Postupovali sme podľa hore spomínaného permakultúrneho kľúča. Stavba rodinného domu, či už slameného, dreveného alebo murovaného nás vyjde z energetického hľadiska na množstvo práce, v porovnaní s prístavbou obývačky či rozšírením detskej izby. Postaviť rodinný dom, znamená žiť stavbou približne dva roky, kým spomínanými úpravami mobilného domu to predstavuje mesiac života. Finančné hľadisko hralo jasne za prístavbu, ktorá je desaťnásobne lacnejšou investíciou ako postavenie rodinného domu. Opäť sme sa k tomu postavili ako pri kúpe auta, cestovaní a ďalších riešení. Radšej investujeme ten čas, energiu a peniaze do nás, do cestovania, do spoločných zážitkov. A tak sa z konceptu mobilného domu stal, koncept rastúceho domu, ktorý rastie a vyvíja sa spolu s nami.
O architektúru sa opäť postaral architekt Milan Grega- Jakub.
Zdravo od podlahy až po strechu
Ak sledujete náš blog viete, že kvalita bývania, zdravé prostredie a ekológia sú základné piliere, na ktorých pri riešení domova pre naše deti a nás staviame. Teda kvalitne a zdravo úplne všade aj v konštrukciách, kde oko konštrukčné materiály nemá šancu odhaliť, no pocit zo zdravej klímy neoklame. Tak ako pri konštrukciách mobilného domu, aj v prístavbe hodláme použiť zaujímavé stavebné materiály, pri výbere ktorých nás usmernili odborníci. Pripravili nám výpočty a projekt, ktoré nás presvedčili o ich kvalite. Napríklad Isover Vario KM Duplex UV. Ide o parozábranu, ktorá v lete dovolí zabudovanej vlhkosti v konštrukcii sa z konštrukcie odpariť a v zime nepustí vlhkosť do konštrukcie. Čím bráni vzniku plesní, drevokazných húb v konštrukcií a zároveň bráni aj prieniku zápachu napr. z ochranných náterov dreva do interiéru. Tiež sme sa pohrali so skladbou izolácie prístavby, pretože Janči ako projektant technológie pre kúrenie každému radí, že najlepšie teplo je také, ktoré sa nemusí vyrobiť. Teda najlepšie je dom poriadne zaizolovať a v tom prípade nemusíme špekulovať nad drahou a komplikovanou technológiou na výrobu tepla. My sme sa podľa odporúčaní rozhodli pre Isover Unirol Profi. Na dobrú izoláciu domu nadväzuje efektívne kúrenie, vetranie a celá inteligentná technológia, ktorá je už takmer pravidlom pre pasívne domy.
Pohľad uzavretého stropu pracovne s pochôdznym sklom v detskej izbe, ktoré obe izby prepája, dodáva pracovni vzdušnosť a detskej izbe hravosť.
Rozšírenie technologických vychytávok
Stavebné úpravy nášho mobilného domu zasiahli aj jeho technológiu. Ako sme pred rokom písali napríklad v článkoch Technologické vychytávky mobilného domu alebo Rozhovor s konštruktérom mobilného domu, mobilný dom má prípravu na rôzne technologické vychytávky, tak aby využíval v maximálnej miere obnoviteľné zdroje a náklady na jeho réžiu boli minimálne. Keďže rozšírenie technológie je nákladnou investíciou, museli sme chvíľu šetriť a teraz nastal čas časť z nej inštalovať. Konkrétne spolu so stavebnými úpravami pripravujeme inštaláciu technológie rekuperácie STIEBEL ELTRON, teda zariadenia, ktoré riadi výmenu vzduchu v interiéri. Zabezpečuje tým zdravú klímu v dome a zároveň šetrí peniaze, pretože teplo z vydýchaného vzduchu z interiéru odoberá výmeník, ktorý ohrieva čerstvý vzduch z vonku a vďaka tomu vetráme vzduch a nie teplo.
Flexibilné kúrenie
Druhá vychytávka prišla spolu s rozšírením detskej izby. Keďže sme zatvorili galériu v pracovni a vznikla nová veľká (ako pre koho, pre nás veľká:)) miestnosť, museli sme flexibilne vyriešiť kúrenie na poschodí domu. Odborníci nám poradili čerpadlom vzduch vzduch Mitsubishi Electric, ktoré v zime kúri a v lete prijemne vychladí priestor. Klimatizačnou jednotkou sme zabili dve muchy jednou ranou, prehrievanie podkrovia a jeho jednoduché dokurovanie. Do tretice prišli na rad fotovoltaické panely, ktoré plánujeme v dohľadnej dobe inštalovať. Momentálne sme v projekčnej časti, kedy sa systém pre naše potreby a dom navrhujú. Keďže technológií je dnes na trhu nesmierne veľa a ich kombinácií ešte viac, v článkoch sa s vami podelíme s informáciami, ktoré sme pri našom prieskume k tejto téme prišli. Lebo bývanie dnes nie je len o stavebných materiáloch a interiérovom zariadení, ale rovnocenne aj o technológií, ktorá určuje mieru tzv. inteligentných domov. No môžte mať aj vesmírnu technológiu, ak nie je správne nainštalovaná, neprinesie vysnívaný efekt. Keďže nás v tom všetkom koordinujú odborníci, pokúsime sa odovzdať vám informácie nie len čo, ale aj ako, aby ste dosiahli zdravý domov. Viac v pripravovaných článkoch.
Dispozícia mobilného domu po nadstavbe detskej izby, po zrušení galérie nad pracovňou.
Myslieť dopredu
Ľudia sa pýtajú, prečo sme si rovno nepostavili rodinný dom. Odpoveď je, že mobilný dom nás priviedol k obrovskému poznaniu, čo sa kvality bývania týka a nášho osobného rozvoja. Vďaka skvelým odborníkom, ktorí nás pri stavbe usmerňovali sme pochopili, aké dôležité je radšej postaviť si malý a kvalitný domov, ako naopak. Teraz po roku a pol bývania v mobilnom dome, vidíme veľké rozdiely v bývaní a bývaní. V domoch, ktoré sme mali pred tým, v niektorých domoch a bytoch, ktoré sme navštívili a podobne. V tomto projekte, by sme sa s vami radi podelili opäť o nesmierne dôležité informácie o zdravom bývaní. Takmer nikde sa nepíšu a pritom tak veľa ovplyvňujú. Na tomto blogu budeme nasledujúce mesiace písať o tom, ako dôležité je mať zdravý domov, prečo a dáme vám aj praktické rady a tipy z nášho života a bývania.
Ak sa vám články na našom blogu páčia, prosím zahlasujte za náš blog v súťaži Bloger roka. Záleží nám na tom.Nejde o titul, nejde o výhru, ide o príležitosti, ktoré nám táto súťaž otvára. Aj vďaka nim vznikajú zaujímavé články. Hlasuj teraz na blogerroka.sk/2017/lifereset. Ďakujeme.
Súvisiace články:
Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu
Technologické „vychytávky” mobilného domu
Z čoho postaviť slobodný domov a skutočný domov
Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne
.