Radi by sme sa s vami podelili o naše skúsenosti z ciest o vychytávky, ktoré sa nám skvele zišli. Sú to také drobnosti. No môžu vám uľahčiť cestovanie. Aktuálne brázdime cesty po Škandinávií a rozhodli sme sa pre sebestačný spôsob cestovania. Našu Daciu Lodgy sme komplet povrch nabalili všetkým dôležitým pre život. Vďaka tomu nás nič neobmedzuje v pohybe, ani čase 🙂. Stanujeme, kempujeme, varíme si sami a aby bolo naše dobrodružstvo aj komfortné, máme so sebou pár vecičiek, ktoré nám cestovanie uľahčujú.
Vzali sme si dvojizbák
S Jančim sme za tých 11 rokov, čo sme spolu, stanovali nespočetne veľa krát. Náš starý stan sme doslova zodrali a vyrástli z neho, keďže nám pribudli deti. Bolo načase kúpiť si nový, veľký, rodinný. Mala som však riadnu hrôzu z náročného stavania veľkého stanu, a to takmer každý deň. Po dlhom vyberaní, sme si vybrali Caravan 12. Moje obavy sa s týmto stanom rozplynuli. Žiadne tenké tyčky, ale tri základné hrubé konštrukcie a potom už len pár kolíkov. Žiadne vnútorné a vonkajšie vrstvy stanu, všetko v jednom. Zažili sme v ňom aj riadnu nočnú búrku na pobreží. Nepremokol, nepolámal sa, neprefučalo ho. Navyše počas škandinávskych dennodenných prehánok, v ňom máme peknú predsieň, kde sa za stolom vieme najesť, písať články alebo zahrať pexeso.:-) Na cesty sme si teda vzali taký malý dvojizbák, v ktorom vieme komfortne tráviť chladné alebo daždivé počasie.
Spánok ako základ
Za tie roky stanovania, sme si vyskúšali všetko možné pre náš dobrý spánok. Samozrejme klasické karimatky aj nafukovacie matrace, či epeda. Na tenkej klasickej karimatke nám bolo chladno a hlavne sme sa ráno zobudili dolámaní. Nafukovacie matrace sa často sfúkli, alebo preležali na jednom mieste a človek v nich spal ako v korýtku. Tento krát sme si na cesty zbalili samonafukovacie karimatky hrúbky 5cm. Ráno sme sa zobudili oddýchnutí a bez pocitu chladu. Aj keď máte kvalitný spacák, je príjemné mať so sebou aj deku a v prípade takej chladnej dobrodružnej cesty, akú sme si vybrali my, zakrútiť sa do nej. A komfort je komfort. Nezabudnúť na vankúše. Náš tip je spacáky, deky a vankúše zbaliť do priehľadného vreca so zipsom. Všetko je pokope, chránené pred vodou a špinou. Štyri spacáky, deky a vankúše naraz vo vreci prenesieme do stanu, aj do auta.
Efektívne varenie
Rovnako ako spánok je dôležité jedlo. Počas našej cesty si sami varíme na plynovom dvojvariči. V škatuli máme zbalené riady na varenie. Čo máme akoby navyše je malý plech na pečenie. Skvelá vec. Vzala som ho miesto jednorázových grilovacích misiek. V kepme si vieme v ňom upiecť zeleninu či klobásky v rúre. Alebo na varičoch osmažiť slaninku, zeleninu i chlebík vo vajíčku. Pribalili sme si aj grilovacie vedierko. Opäť vec, vďaka ktorej nie ste obmedzovaní miestom, ohniskom. Je veľmi ľahké a malé. A čo si také varievame? Uvediem pár príkladov pre rýchle a jednoduché varenie. Napríklad zeleninovú polievku, ktorá nemusí byť sáčková. Potrebujeme jeden zemiak, konzervu zeleniny a cestovinu. Komu konzervovaná zelenina nereže, môže pridať len vajíčko. Rýchle a chutné. S najväčšou obľubou si pochutíme na ryžovej polievke, ktorú sme sa naučili jesť v Thajsku. S ryžou varíme čerstvú koreňovú zeleninu do hustej polievky. Konzervu zeleniny viete využiť aj na uvarenie rizota. Maroško zbožňuje ryžu s tuniakom. Už ste to niekedy skúšali? Čiže varenie počas kempovania si nepredstavujte ako otročinu pri šporáku, ale tiež nie ako trojchodové gurmánske hody :-).
Prehľadné skladovanie
Pri sebestačnom cestovaní potrebujete kvantum vecí od stanu, cez variče, riady, jedlo, oblečenie. Super bonus pre zvýšenie komfortu je stôl so stoličkami. Pri tom všetkom je fajn mať veci pekne usporiadané. My sme zvolili priehľadné škatule, ktoré opäť chránia obsah pred dažďom špinou a už z ďaleka vidíte, čo v nich máte. Viac o tom v článku Ako sebestačne zbaliť rodinu. No za zmienku stojí aj skladovanie vody. Preferujeme robiť si zásoby vody v sklenených nádobách, džbánoch. Sú náchylné na rozbitie, ale aj napriek tomu majú vyššiu životnosť ako plastové. Lepšie sa i čistia. Voda v nich vydrží dlhšie. Podľa vedcov Emote alebo Schauberger, štruktúra vody je kvalitnejšia. Vzhľadom na efektivitu alebo šetrenia miesta, je dobrý tip extra tenký a savý športový uterák. Dá sa zrolovať do malej rolky. Pri štyroch kusoch, malý balíček osušiek a uterákov veľmi oceníte. Navyše, pri našom škandinávskom počasí aj majú šancu vyschnúť. Máte aj vy nejaké vychytávky, s ktorými je cestovanie komfortnejšie? Napíšte do komentára pod článok, nie len pre nás, ale aj pre ostatných:-).
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako sebestačne zbaliť celú rodinu
Jednohubka o Švédsku našimi očami
Tri tipy na veľké cesty s deťmi