Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Korok – mäkký, teplý a príjemný ako sám domov

Interiérová dizajnérka Veronika Kotradyová hovorí, že to čo nás obklopuje vplýva na naše telo, myseľ a zdravie. Nikdy pred tým som si tieto slová neuvedomovala v takej miere ako dnes, keď interiér mobilného domu tvoria prírodné a zdravé materiály. Hovorí aj o tom, že korok príjemne vonia a ak nám niečo vonia, dobre sa nám dýcha a vďaka tomu aj pracuje. A aj tieto slová môžem potvrdiť a doplniť – dýcha sa mi s pôžitkom a slobodou. Aké ďalšie pozitíva, ale aj negatíva korok má, som sa opýtala špecialistov na korok a prírodné linoleum – Miriam Macejkovú a Alexandera Franka zo spoločnosti Trems s.r.o. – porozprávali o pocite domova vďaka korku, ktorý je teplý, mäkký, príjemný a zdravý.

Korok – mäkký, teplý a príjemný ako sám domov

Odborníkov na korok zo spoločnosti Trems korok očaril svojou originalitou. „Oslovila nás kvalita. Korok nie je obyčajný sortiment v porovnaní napríklad s  laminátmi, ktorých je na trhu mnoho, korok je kvalitný a výnimočný produkt.“

Korok je rovnako ako drevo stopercentný prírodný a ekologický produkt.  Z čoho korok získavame a čo to vlastne korok je?

Korok je kôra z korkového duba, ktorá sa spracúva lúpaním. Tým, že sa táto kôra len olúpi a nevytína sa celý strom, je to obnoviteľný, ekologický materiál. Strom zregeneruje a kôra mu jednoducho opäť dorastie. Samotné lúpanie sa robí raz za deväť rokov, a to až po 30 rokoch rastu stromu, pričom priemerne sa korkový dub dožije asi 200 rokov.  Tieto stromy rastú hlavne v Portugalsku a v Španielsku. Korok ako produkt, ktorý poznáme, sa získava rôznymi technikami, drvením, prekladaním a lisovaním tejto kôry.

Korok má univerzálne využitie. V ktorých odvetviach má uplatnenie?

V mnohých, od  priemyslu, cez stavebníctvo, či domácnosti. Hoci sa vo svete využíva vyše sto rokov, u nás je korok, napriek svojim vzácnym vlastnostiam,  málo známy. V priemysle ako izolačný a antivibračný materiál. Antivibračný, vďaka pamäťovej vlastnosti, čo znamená, že po stlačení sa vráti do pôvodného tvaru. V stavebníctve napríklad ako izolácia, či už ako sypaná drť, alebo izolačná doska. Môže sa pridávať priamo do omietok, farieb, alebo ako výplň v dutinách stien, a to aj exteriérových. Vydrží veľké namáhanie poveternostnými podmienkami. Neprekáža mu voda. Jeho životnosť je okolo 70 rokov bez straty vlastností. Ak ho použijete na izoláciu v priečke, zostane vám bezozmeny, dá sa povedať, že navždy. Na rozdiel, napríklad od a polystyrénu, ktoré degradujú a časom prichádzajú o izolačné vlastnosti. Na druhej strane, nástupná cena je vyššia.

Korok – mäkký, teplý a príjemný ako sám domov

Korok síce nie je náš domáci materiál, no má veľmi podobné vlastnosti ako u nás preferované drevo.

Keď sme pri polystyréne, ľudia dnes už začínajú siahať aj po alternatívnych možnostiach zatepľovania za účelom zdravšieho bývania. Dá sa korok využiť aj na klasické zateplenie?

Áno, dá sa a to rôznymi spôsobmi. Napríklad priamo do výplne priečok, ako sme už hovorili, alebo potom, korkovými doskami, tak ako polystyrénom, alebo minerálnou vlnou. Jeho výhodou je, že dom zateplený korkom dýcha. Preto je vhodný na zateplenie hlavne starých domov, ktoré majú problém s vlhkosťou, alebo inak povedané, potrebujú dýchať. Korok je paropriepustný, kým polystyrén vlhkosť neprepúšťa. Minerálna vlna zas pri kontakte s vodou stráca svoje vlastnosti. Opäť však treba rátať s vyššou investíciou, ktorá je jednorázová a pri záchrane pamiatok sa oplatí.

Korok sa používa v podlahách, v zátkach pre vínové fľaše a ešte aj v stavebníctve. Aké vlastnosti umožňujú jeho rôznorodé využitie?

Najznámejší korkový produkt na svete je práve zátka na vínové fľaše. No využíva sa aj v obuvníctve, na výrobu ortopedických topánok, alebo pre domácnosti v podobe rôznych podložiek pod poháre a iný riad. To všetko vďaka štruktúre a chemickému zloženiu bunkových membrán. Každý kubický centimeter obsahuje okolo 30 miliónov buniek, ktoré vypĺňa vzduch. Ten tvorí asi polovicu objemu, a preto má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Už sme hovorili, že reguluje vlhkosť v miestnosti, podobne ako hlina. Ortopédi ho odporúčajú ľuďom, ktorí majú problémy s kĺbmi, pretože je mäkký a vhodný na kráčanie, či už v topánkach z korku, alebo po korkovej podlahe. V neposlednom rade je málo horľavý. Jeho zložkami sú suberín ( pôsobí ako prírodný repelent – odpudzuje hmyz) a vosk, ktoré neprepúšťajú tekutiny, ani plyn, preto korok ani po stáročia nevytlačilo z vinárstva nič iné.

Korok – mäkký, teplý a príjemný ako sám domov

Korok môže mať dnes množstvo dizajnových prevedení, vďaka ktorým zapadne aj do moderného interiéru ako je ten náš v mobilnom dome. Môžeme potvrdiť, že je skutočne mäkký a chôdza na ňom je príjemná. Navyše nádherne vonia!

Korok v interiéri je rovnako zdraví ako drevo, či hlina. Ktoré jeho vlastnosti pozitívne vplývajú na zdravie človeka?

Je antimikróbny, antibakteriálny a antistatický. Ak si to rozmeníme na drobné. Tak je vhodný pre alergikov, pretože nedrží prach a roztoče. To isté platí aj v prípade plesní. Tým, že má všetky spomínané vlastnosti, a teda aj antibakteriálnosť, jeho údržba je veľmi jednoduchá. Na čistenie stačí iba vlhká handra, žiadne čistiace prostriedky netreba. Ľahkou údržbou sa šetrí životné prostredie, aj peniaze. Navyše, tým že je mäkký a teplý, je príjemný na dotyk. V priestore vytvára aj akustickú pohodu, lebo tlmí hluk. Rovnako pozitívne vlastnosti má aj prírodné linoleum. Používa sa vyslovene v priestoroch, ako sú nemocnice, či materské školy, kde sa maličké deti hrávajú často na zemi.

Pod linoleom si ľudia často predstavia klasické panelákové lino. Nie je to však to isté…

Prírodné linoleum tvorí drevitá múčka, vápenec, ľanový olej, živica, prírodné pigmenty, juta, preto je to opäť 100% prírodný produkt.  Používalo sa ešte pred tým, ako ho vytlačilo PVC, ktoré bolo za socializmu veľmi obľúbené, hlavne pri výstavbe panelákov. Prírodné linoleum sa zrodilo v druhej polovici 19. storočia. Môžeme ho vidieť  v starých slovenských filmoch z prvej republiky natáčaných v budovách. Bohužiaľ, často sa PVC  zamieňa s prírodným linoleom, pretože sa mu hovorilo tiež lino. V socializme bol jeho, na výrobu rýchlou a lacnejšou, náhradou. Pritom ide o dve úplne odlišné materiály. PVC je cenovo dostupnejšie, no prírodné linoleum, má všetky už spomínané pozitívne vlastnosti ako korok. Napríklad, výskumy dokázali, že linoleum nevytvára podmienky pre život baktérií salmonely. Aj preto je samozrejmosťou v rôznych zdravotníckych, či sociálnych zariadeniach. PVC je polyvinylchlorid, umelo vyrobený plastický polymér. Dnes sa o jeho prchavých látkach často diskutuje v súvislosti so vplyvom na zdravie. Naopak prírodné linoleum vonia.:-)

Korok – mäkký, teplý a príjemný ako sám domov

Výsledná textúra korku  vzniká technikou prekladania, lámania a lisovania rôznych vrstiev kôry korkového duba.

Vráťme sa ku korku, o ktorom sme si povedali už množstvo pozitív. Aká sú však jeho nevýhody?

Korok je síce veľmi odolný a podľa techniky spracovania znáša vysoké záťaže, no jeho nevýhodou je, že ho môžu poškodiť ostré predmety. Neodporúča sa preto vo vstupných halách, kde ho môžu poškrabať kamienky. V kuchyni si treba dávať pozor na to, aby nám na podlahu nepadli ostré predmety. Korku sa pri nejakom reze ostrým predmetom, nič nestane, no naruší sa vrchná dizajnová, pohľadová vrstva. Ak však nedôjde k výraznému mechanickému poškodeniu, korok vydrží desiatky rokov. Navštevujem príbytky, v ktorých majú korkové podlahy tridsať rokov a vyzerajú absolútne bezo zmeny. Výhodou je, že sa dá rovnako ako drevo, prebrúsiť a opäť oživiť. Je to výhradné pozitívum prírodných materiálov.

Ako sme spomínali, korok je výborný izolant a teplý materiál. Je vhodný k podlahovému vykurovaniu?

Korok je vhodný, aj keď znižuje prestup tepla, ale tým že je prírodný materiál, všetko teplo, ktoré dostane, vie aj odovzdať, a preto spĺňa všetky štandardy pre použitie podlahového kúrenia.

Na podlahu môžeme použiť klasické korkové dlaždice, alebo korok v podobe plávajúcich podláh so klikacím systémom. Aké sú prednosti a nevýhody každého z nich?

Lepené korkové podlahy sú náročnejšie na pokládku, pri podlahovom kúrení zabezpečujú lepší prestup tepla a sú lacnejšie. Naproti tomu pokládka plávajúcich podláh spájaných zámkovým systémom Uniclic, je síce jednoduchšia, ale produkt je drahší. Aj plávajúca forma podlahy je certifikovaná pre podlahové vykurovanie. No vzniká pod ňou vzduchová medzera  a zároveň hrúbka materiálu zhoršuje prestup tepla oproti lepeným formám. Šikovnejší domáci majster, zvládne oba spôsoby pokládky korku. Ak použije predpísané postupy, odporúčané lepidlá, ošetrenie korku, má rovný povrch, jediné čo mu hrozí, je že mu to bude trvať dlho.:-)

Korok – mäkký, teplý a príjemný ako sám domov

Korok môžeme vidieť nie len na podlahách, ale aj ako obklad stien. Dnes je na trhu množstvo prevedení korku a rôzne prístupy ošetrenia. Tento nad našou kuchynskou linkou je voskovaný, aby sa dal ľahšie udržiavať.

Niektorí ľudia majú voči korku predsudky. Poznajú ho ešte z dávnych čias a  tvrdia, že sa do moderných interiérov nehodí. Plávajúce systémy dnes už ani zďaleka nevyzerajú ako korkové podlahy spred dvadsiatich rokov. Môžu mať aj klasické korkové dlaždice moderný dizajn?

Dokonca pri lepených dlaždiciach je väčšia variabilita, ako pri plávajúcej podlahe. Na objednávku si môžete dať vyrobiť dlaždice rôznych rozmerov, so skosenými hranami a vďaka pigmentom rôzne farebné prevedenia. Dekór vzniká lepením, prekladaním a lisovaním kôry, ktorá môže vyzerať rôzne, podľa toho, či ide o kôru pri kmeni stromu, alebo vrchnú vrstvu. Je to prírodný produkt so svojou vlastnou textúrou, no napriek tomu, vie mať veľmi atraktívny a moderný vzhľad.   

Korok sa používa aj ako obklad. Na aké povrchy ho môžeme použiť? Vzhľadom na jeho vodeodolnosť, je vhodný aj do kúpeľní namiesto keramiky?

Bežne sa korkový obklad používa  ako dekoratívny prvok v halách, chodbách a izbách, prípadne ako zateplenie pri posteliach. Je ale nutné zvážiť povrchovú úpravu korku vzhľadom na namáhanie. Ako o 100% náhrade za keramické obklady nemôžeme hovoriť. V špecifických prípadoch a s kvalitnou povrchovou úpravou  je možné korok použiť aj vo vlhkom prostredí. Treba mať na pamäti, že je to prírodný materiál, veľmi podobný drevu a v kontakte s vodou určité množstvo absorbuje a potom ho aj vydá. Samotnému korku voda neublíži ale hrozí, že pri zle utesnených prechodoch a spojoch, prejde za korkový obklad a poškodí podklad pod ním. Voda sa takisto „podpíše“ na vzhľade. Napríklad designová vrstva môže zdegradovať.

Korok – mäkký, teplý a príjemný ako sám domov      Korok – mäkký, teplý a príjemný ako sám domov

Korok dnes už presiahol svoj tradičný vzhľad ako ho poznáme spred desiatkov rokov. Dnes môže mať rôznu štruktúru, farbu aj spôsob pokládky. My sme si zvolili jednoduchý klik-klak systém.

Korok odoláva plesniam a aj vlhkosti. Musí byť pre použitie do kúpeľne špeciálne ošetrený?

Ak by sme tento materiál už chceli použiť do kúpelne je nutné ho kvalitne ošetriť. Buď prírodnými spôsobmi ošetrenia voskom alebo olejom, ktoré vytvárajú na povrchu vodoodpudivý film, alebo elastickými lakmi. Elasticita laku je pri korkoch nutná preto, že korok je pružný a má tvarovú pamäť. Pri záťaži sa stlačí a po uvoľnení sa vráti do pôvodného stavu, preto potrebuje mať úpravu, ktorá je rovnako prispôsobivá.

Na záver trochu taká filozofická otázka. Ako je to možné, že napriek tomu nespornému množstvu pozitív, nenachádza korok v našich domácnostiach až také uplatnenie?

Mladí ľudia túžia po novinkách, ktoré ponúka trh. In sú minimalistické interiéry s použitím moderných materiálov. Čím sú však starší a hlavne po založení rodiny, vracajú sa späť k tradičným materiálom, ktoré sú hlavne zdravšie. Kto sa zaujíma o zdravé bývanie, cestu k prírodným materiálom si nájde. No faktom je, že na Slovensku je spomedzi prírodných materiálov najpreferovanejší náš tradičný- drevo. Menej ľudí vie o korku. Do domu si ho dávajú skôr ľudia, ktorí ho už mali, niekde ho videli alebo ho poznajú ešte z čias socializmu. Pritom, pre jeho dnes už moderné prevedenie a skutočne vynikajúce vlastnosti, vie pocit domova navodiť ako v moderných interiéroch, tak aj v tradičných, rustikálnejších.

FOTO: autorka 

SÚVISIACE ČLÁNKY:

To čo nás obklopuje, vplýva na naše telo, myseľ aj zdravie

Sadrokartón ako prírodný materiál?

Hlina vie pojať nie len vlhkosť, ale aj negatívnu energiu

Technologické „vychytávky“ mobilného domu

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: