Môj muž Janči mal odjakživa sen postaviť si vlastnými rukami dom. Ten sen nebol až tak nereálny, keďže má vyštudovanú Stavebnú fakultu na STU v Bratislave. Pustil sa do drevostavby, ktorá nás vyšla na 25 tisíc eur. Prinášame vám fotopostup zo stavby tohto domu. Dom má rozmery, konštrukciu, technické riešenia pre prevoz ako mobilný dom. Je recyklovateľný a postavený z prírodných materiálov. Interiér domu je špeciálne navrhnutý tak, aby priaznivo pôsobil na psychiku a zdravie človeka. Podrobnejšie o tom v článkoch na konci a v pripravovanom dokumentárnom filme tu.
Údaje mobilného domu za 25 tisíc bez prístavby. Tá vznikla potom, ako sme sa rozhodli mobilný dom nepredávať novému majiteľovi, ale zostať v ňom bývať natrvalo. Jeho dômyselné riešenia nám z dočasného bývania vytvorili skutočný domov. STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia
Názov: Mobilný ekodom Lokalita: Malé Karpaty
Autor a realizátor projektu: Ing. Ján Matúš Architektúra: Ing. Milan Jakub – Grega Interiérový dizajn: Veronika Kotradyová
Pôdorys: 3,5 x 10m, dve podlažia
Zastavaná plocha: 35 m2 (terasa 17m2)
Obytná plocha: 63 m2
Energetická trieda: nízkoenergetický
Investičné náklady: 25 tisíc bez ceny práce, keďže stavba bola realizovaná autorom projektu a zároveň majiteľom domu
Mesačné náklady: 70 eur/voda + elektrika (elektrické podlahové kúrenie)
1. Terénne úpravy
Na jeseň sme začali s budovaním infraštruktúry, a to s pevnou prístupovou cestou pre prípadný odvoz domu, ktorý je skonštruovaný tak, aby sa dal odviesť novému majiteľovi dvoma kamiónmi z pozemku; tiež s budovaním prípojky elektriny, vody a kanalizácie a na záver terénnymi úpravami. Detailnejšie v článku Exkluzívne! Rozhovor s konštruktérom mobilného domu. Potrebné však bolo vytvoriť vo svahu rovinu pre budúci dom.
2. Základy
Nasledovalo zabetónovanie 18 železobetónových pätiek, na ktorých dom stojí, keďže nie je pevne spojený so zemou pre prípadný transport na nové miesto.
3. Precízne výkresy
Keďže Janči nikdy predtým drevodom nestaval, veľmi dôsledne venoval pozornosť príprave a vypracovaniu projektu. Konštrukčné výkresy si spracoval sám. Vďaka tomu na stavbe nevznikla žiadna nepresnosť a steny domu do seba zapadli ako stavebnica. Podrobnejšie v článku Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne.
4. Montovanie stien
Po Vianociach v roku 2014 šesť dní Janči s mojím otcom konštruoval vo veľkej hale steny drevodomu na budúcu „sendvičovú“ konštrukciu. Pôvodne sme plánovali celý dom postaviť v hale a previesť ho na pozemok. Po konzultácií s výrobcami mobilných domov, sme dostali tip skladať dom na mieste. Ušetrilo sa tým na preprave, na ktorú stačilo nákladné auto a neboli potrebné žiadne povolenia na transport. „Bola to taká veľká skladačka, no všetko muselo sedieť na milimeter!“ tvrdí môj muž Ján Matúš.
5. Prevoz stien domu
Keď sa umúdrilo počasie, hneď začiatkom februára sme z haly doviezli na pozemok steny domu a za slnečného počasia sme nasledujúce štyri dni stavali dom.
6. Drevený rošt
Na pätkách sme urobili drevený rošt a naň sa skladali steny. Všetko muselo na milimeter sedieť, aby pri montovaní nevznikali žiadne improvizácie. Na konštrukciu domu sme použili kvalitné Ačkové rezivo, kontrolované odborníkom Richardom Bielekom tak, aby nemalo ani len náznak drevokazných húb, či plesní.
7. Prvé poschodie
Na druhý deň sme na rošt skladali zavetrené stĺpikové steny prvého poschodia. Zábery z toho ako sme dom stavali uvidíte aj v pripravovanom dokumentárnom filme. Ukážka tu. Ďakujeme za podporu:-)
8. Druhé poschodie
Na tretí deň sme pokračovali s druhým poschodím. Dosť náročné bolo vytiahnuť steny hore. Ako môj muž hovorí: „Množstvo komplikácií by sme si ušetrili, keby dom nebol poschodový, ale prízemný.” Hlavne preto, že sme stále museli myslieť na nosné prvky pre každú bunku zvlášť, a to isté platilo pri elektrine, kotvení a pod. No vďaka čomu bolo možné dom rozdeliť na dve bunky.
9. Strecha domu
Štvrtý deň sme robili strechu s odvetrávanou vzduchovou medzerou pre zelenú vegetačnú strechu. Túto skladbu sme si zvolili, aby sa dom neprehrieval. Na jar sme pokračovali s výsadbou skalničiek, ktorých úlohou je tiež zabrániť prehrievaniu.
10. Hrubá stavba dokončená
Hotová hrubá stavba mobilného domu bola po necelom týždni práce na pozemku.
11. Fasáda, okná a izolácia
Spolu s dvoma majstrami sme za 10 dní urobili drevenú fasádu, osadili okná, všetko dokončili položením EPDM fóliu na zelenú strechu. Z týždňa na týždeň vyrástol v starom ovocnom sade atypický dom.
12. Izolácia domu
Aby bol dom mobilný, potrebovali sme maximálnu šírku 3,5 m. Keďže sme si nechceli uberať z vnútorného priestoru domu, zvolili sme si izoláciu z minerálnej vlny. Konštrukcia je difúzne otvorená.
13. Inštalácie elektriky a vnútorné priečky kúpeľne
Nasledovala stavba priečok kúpeľne so svetlíkom do kuchyne. Priečka na poschodí oddeľujúca galériu nad kuchyňou a galériu nad pracovňou – teda izbu nad kúpeľňou. Robili sa inštalácie elektriky.
14. Sadrokartón a drevený obklad
Celá konštrukcia domu musí byť pre potenciálny transport ľahká. Z tohto dôvodu sme volili sadrokartón. Dvaja robotníci so sadrokartónom nám nahodili ten náš „špeci“ sadrokartón, ktorý rozkladá formaldehyd Activ Air a taktiež akustický „dierkovaný” sadrokartón.
15. Podlaha v dome
Steny a rovnako aj podlaha skeletu je skonštruovaná z OSB dosiek triedy E0 bez obsahu formaldehydu. Na OSB dosky v podlahe boli položené sádrovláknité roznášacie dosky. Na zvyšok sme boli sami. Ruku k dielu priložili muži z rodiny i priatelia a aj vďaka nim sme dokončili drevený obklad dvoch stien, priečky kúpeľne a podlahy.
16. Ošetrovanie dreva
Mojou úlohou bolo nekonečné natieranie drevenej fasády, maľovanie vnútorných stien alebo ošetrovanie drevených preglejkových stien kúpeľne a celodreveného nábytku.
17. Inštalácia technológie
Po dokončení povrchov a priečok sme sa sústredili na inštalovanie technológie: zásobníka, prípravy na solár, nádoby na zber dažďovej vody, 12V rozvodov pre osvetlenie.
18. Drevená preglejková kúpeľňa
Súčasne sa budovala masívne kúpeľňa, ktorej steny z vodeodolnej preglejky sme museli dôkladne ošetriť. V sprchovom kúte sme na jej ochranu použili sklené tabule. Kúpeľňa je vo výsledku bez jediného keramického obkladu. Celá je z masívu, vrátane nábytku, a na zem sme použili prírodné marmoleum, pričom je prírodná a recyklovateľná.
19. Kúrenie
Nasledovalo inštalovanie elektrických podlahových fólií. Opäť nie obyčajných, ale takých, ktoré majú vlnovú dĺžku rovnakú ako ľudské telo, preto nevytvárajú elektrosmog – heatflow. V tom čase k nám domov prišli už aj krbové kachle na dokurovanie a pre atmošku.
20. Korkové podlahy
Na roznášacie dosky šla už korková podlaha s klik-klak systémom ukladania, ktorú si ešte aj po štyroch rokoch len pochvaľujem. Síce je náchylnejšia na zádery a nie je farebne stála, ale doteraz nemáme jeden rozbitý hrnček či detské kolienko. Je totiž príjemne mäkká a navyše teplá.
21. Nábytok 🙂
Na záver nasledovala výroba masívneho nábytku na mieru z ihličnatých drevín – smrek a borovica. Nábytok je príjemný na dotyk, dodnes v dome vonia a vytvára nádhernú atmosféru domova.
Myšlienka:-)
Pôvodná myšlienka bola postaviť nízkorozpočtový mobilný dom, ktorý po postavení rodinného typu predáme a prevezieme na dvoch kamiónoch novému majiteľovi. Dom sme však postavili natoľko kvalitne, premyslene do detailov, že v ňom bývame dodnes. Vyše dva roky bol domovom pre nás a našich dvoch synov. S príchodom tretieho syna sme sa rozhodli dom len rozšíriť o prístavbu obývačky a dotiahnuť pôvodné otvorené galérie nadstavením podlažia. Dom sme nafúkli z pôvodných 45 m2 na súčasných 84 m2.
Žijeme si tu veľmi spokojne, a to aj vďaka tomu, že sme náš nový domov vytvárali podľa princípov zdravého dizajnu. V zdravom dome bývajú šťastní ľudia. Vlastná skúsenosť sa nám stala poslaním. Chceme šíriť princípy zdravého bývania, ekologického a dostupného pre každého. Sprostredkovávať tiež skúsenosti a informácie pre mobilnú stavbu, aj keď tá naša stále stojí na pôvodnom mieste. Podporte túto myšlienku prispením na natáčanie dokumentu, v ktorom vám to všetko pekne ukážeme. STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia
Rozpočet:
- Stavebné rezivo WCUT 3600 eur
- roznášacie dosky Rigidur 1050 eur
- masívny plošný materiál Démos trade 1500 eur
- EPDM fólia na strechu 550 eur
- ríny a oplechovanie 240 eur
- Isover Vario KM Duplex UV 160 eur
- Activ’Air sadrokartón 180 eur
- akustické podhľadové dosky Rigiton 800 eur
- Rekuperácia STIEBEL ELTRON s rozvodmi 3600 eur
- tepelné čerpadlo vzduch vzduch Mitsubishi Electric 1500 eur
- korková podlaha Trems s.r.o. 1150 eur
- elektrické fólie Heatflow Ramis eu 980 eur
- dizajnové krbové kachle Zaragoza od Thorma 470 eur
- OSB dosky 920 eur
- olej na ošetrenie fasádneho obkladu 300 eur
- drevený fasádny obklad 1200 eur
- okná a dvere 3900 eur
- vnútorné rozvody vody 470 eur
- elektrický zásobník TUV 260 eur
- elektroinštalácie 420 eur
Hrubý rozpočet za najväčšie výdavky predstavujú spolu 22100 bez ceny práce.
V článku Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť nájdete podrobnejšie rozpísaný rozpočet a množstvo vychytávok a kreatívnych riešení, ako na stavbe ušetriť a s malým rozpočtom vytvoriť krásne a zdravé bývanie. Oplatí sa prečítať a prezdieľať:-).
Podrobný postup s množstvom detailov, know how k mobilite domu, dostupnej a efektívnej technológii, zdravých materiáloch a dizajne, s ktorým vyčarujete príjemný domov ako aj informácie o permakultúre, vhodnom pozemku a umiestnení domu zodpovedáme na celodennom seminrári u nás doma 25.2. O zdravom a efektívnom bývaní nie len čítať, ale aj zažiť. Viac info tu. Miesta sú limitované, netreba s prihlásením otáľať:-).
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu
Nafúkli sme mobilný dom zo 45 m2 na 84 m2
Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to 🙂
Exkluzívne! Rozhovor s konštruktérom mobilného domu
Technologické „vychytávky“ mobilného domu
Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne
A ĎALŠIE V SEKCII Mobilný dom a zdravé bývanie