Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Search
Close this search box.

August

August v záhrade

Začiatkom augusta určite ešte vyrazte na dovolenku. S webinárom Ako odísť na dovolenku a nezblázniť sa zo záhrady získate ľahkosť pustiť sa do cestovateľských plánov. Čo sa však deje v záhrade? V záhrade sa zbiera úroda, ale siatie a vysádzanie má teraz pauzu. Je príliš horúco na to, aby rastlinky dobre vzišli a rástli. Bolo by okolo toho príliš veľa práce s malým efektom. 

V druhej polovici augusta to však pomaly začne! Vysievanie, priesady aj priestor pre nové projekty v záhrade. Teraz prichádza druhá šanca chytiť sa a začať s prírodnou záhradou krok za krokom.

MINIKURZ ZDARMA 19. - 23. 8. 2024

Druhá šanca pre záhradu

Obsah

Pestovanie

Vysievame v neskoré leto

Celá skupina zelenín obľubuje tzv. dni krátkeho slnka. Dni sa nám skutočne skracujú a večery ako kde bývajú už chladnejšie. Menej slnečného svetla a nižšie teploty ocenia špenáty, šaláty, reďkovky…

Priesady v auguste

Oplatí sa ich robiť, pretože zem na záhonoch je príliš rozpálená a keď ju nezamulčíme ostane aj rýchlo tvrdá, čo je pre drobné semienko prekážka. Omnoho rýchlejšie sa dostane cez priepustnú pôdu, akú používame na priesady.

Druhá šanca začať pestovať

Nikdy ste ešte nepestovali? Nečakajte s tým do jari, ale začnite v malom krok po kroku teraz. Ešte je leto, nie sme tak zavalení povinnosťami a môžeme mať prázdnu hlavu na to, aby sme skúsili vypestovať si svoju prvú úrodu. 

Budovanie zeleninovej záhradky v lete

Ak ste naozaj zmeškali pestovanie a v záhrade ešte nemáte žiadny záhon, alebo jeden dva s chabou úrodou, poďme to zmeniť. Teraz si viete v rámci pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu založiť zeleninovú záhradku a vysiať druhú vlnu zeleniny, ktorá vás bude tešiť až do mrazov. Vytvorte si podľa presných technických inštrukcií a presného výpočtu plochy záhony, ktoré vám bude každý závidieť. Hlavne keď z nich vytiahnete čerstvú zeleninu. 

Škodcovia v plnej sile

Ešte je ich v záhrade stále dosť. Možno ste s nimi už stratili trpezlivosť a siahli ste po postrekoch zo záhradkárstva. Chcem vám dať tip na aspoň jeden bio postrek, ktorý môžete aplikovať celé leto, odpudíte ním množstvo škodcov a ešte aj pohnojíte vašu pôdu. Ja ním striekam neustále a na množstve škodcov je to skutočne vidieť.

Tip na BIOpostrek

Mladú vňať pŕhľavy/ žihľavy zberáme v záhrade alebo v prírode v dňoch, keď je pod mrakom. Postačí asi kilogram čerstvej vňate.

  1. Nasekáme ju nožom nadrobno.
  2. Vložíme do nádoby, plastového či plechového suda s objemom aspoň 15 litrov.
  3. Vňať zalejeme 10 litrami (ideálne) dažďovej vody.
  4. Nádobu umiestnime do polotieňa.
  5. Výluh nesmie začať kvasiť. 

Budovanie

Oplatí sa vybudovať skleník či fóliovník

Ešte sa oplatí vybudovať malý fóliovník či skleník. Ak to urobíte začiatkom augusta, už v polovici mesiaca v ňom môžete mať niektoré priesady. Do konca mesiaca viete fóliovník vysiať tak, že úrodu z neho budete môcť zbierať pokojne až do februára. To však už vysejete nové a kontinuálne vyzbierate úrodu až do ďalšieho augusta. Skleníky a fóliovníky nám umožňujú pestovať takmer celoročne a preto stojí za to pustiť sa do ich vybudovania.

Oplatí sa vybudovať si krásne záhony

Vyššie som spomínala, že ak si dokážete navrhnúť efektívny systém pestovania, čo znamená efektívnu pestovateľskú plochu a úplne po lopate – aké záhony, koľko, v akej skladbe a kde, môžete sa pustiť do ich budovania. Návrh je u mňa vždy krok číslo jeden, aby sme v kroku číslo dva, pri realizácií neprišli na to, s čím sa často pri klientoch či študentoch stretávam – záhony sú v tieni, príliš ďaleko, nemajú správnu skladbu, chýba k ním infraštruktúra.

Kto ma už dlhšie sleduje vie, že zeleninová záhrada je z môjho dizajnérskeho pera centrom diania, je srdce DOMOVA, kde rodina spoločne trávi čas, deti si odzobávajú plody. Zeleninové hriadky nie sú niekde na konci záhrady, kde môže prekvitať burina.

Záhony na teréne a vyvýšené záhony

Permakultúrna záhrada nie je len tá s vyvýšenými záhonmi. Môžu byť úplne v pokoji aj tie vybudované na teréne a ohraničené nízkym obrubníkom, aby bolo jasne vidieť, kde pestujem a kde chodím. Slúžia nám na to nízke drevené fošne, škridle, betóny, plastové obrubníky či tehly. Hlavne chodníky spevniť a zamulčiť štiepkov či štrkom a dodržať presné rozmery záhonov aj chodníkov.

Plánovanie

Dôležitosť relax zóny

Možno ste si až teraz uvedomili, že je polovica leta preč a vy ste v záhrade extra neoddychovali. Ja to veľmi dobre poznám, pretože celé roky som podceňovala relax zóny. Nebolo kedy relaxovať, keď som mala plné ruky detí. Deti však podrástli a náš prvorodený syn prišiel s myšlienkou, že v záhrade máme všade kvety a nikde lavička medzi nimi. To ma prinútilo zamyslieť sa nad relax zónami, ktoré mám sama v mojom kurze permakultúrnej záhrady, v časti Naplánuj.

Miesta pre lavičky

August v záhrade

V záhrade nestačí mať len jednu lavičku a už vôbec nestačí mať len terasové sedenie. Dobré je rozmiestniť rôzne relax prvky po záhrade, ktoré vytiahnu človeka pobudnúť v záhrade a na chvíľu žiť prítomný okamih, precitnúť. 

Tými miestami je:

  • zeleninová záhradka, kde si môžeme posedieť a obdivovať našu bohatú úrodu,
  • rovnako je to lavička v predzáhradke,
  • lavička pri pieskovisku,
  • jednoduché sedenie pod stromami,
  • plošinka na sedenie v korune stromu,
  • lavička pri jazierku,
  • lavička uprostred kvetinového ostrova, ktorý má aspoň 4×3 m.

Pripomeňme si z minulého mesiaca, čo všetko vieme urobiť ešte aj v auguste a čítali ste o tom v predchádzajúcom mesiaci.

Vysadiť ich môžete kedykoľvek, len je nutné v horúce dni rastliny poriadne zalievať. Ak sa teraz pustíte do budovania kvetinových a bylinkových záhonov, ešte do prvých mrazov môžete mať krásne farebné potešenie, pre ktoré sa vám z domu nebude chcieť odchádzať. Ešte celý august i september si môžete užívať farby, chute a vône.