Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Intímne o našej ceste k hlbokej intimite

O prehĺbenie intimity sme sa začali zaujímať pred troma rokmi. Vtedy to bolo pre mňa ešte veľmi citlivé a nedokázala som do toho vstúpiť naplno. Z dnešného pohľadu viem, že prekážkou bolo srdce. Srdce, v ktorom sa ukrývajú všetky naše city, láskyplné, aj tie bolestivé. Pred troma rokmi som nebola pripravená otvoriť si srdce, pretože som sa bála, či unesiem tie bolestivé. Dnes rozumiem slovám Jána Pavla II. „Lásku bez kríža nenájdeš a kríž bez lásky neunesieš!“ Dozrela som. Pochopila som, že chcieť len lásku a popierať bolesť, nejde. A tak sme sa tomu otvorili a začali sme sa venovať našej intimite.

 Vulgárne a povrchné?

Písať o intimite je dnes na jednej strane veľmi populárne a na druhej strane je to absolútne tabu. Z tej populárnej strany, je to vo väčšine prípadov, žiaľ podávané pre mňa vulgárne a povrchne. Myslím tým intimitu z pohľadu sexu, erotiky, vzrušenia. Už je to klišé, spomínať všetky tie nahé telá na billboardoch a články o tom, aké afrodiziakum použiť na svojho partnera, niekedy aj úplne cudzieho človeka, ktorého sme spoznali pred pár hodinami. Intimita, ktorá sa však opomína a ľudia o nej len veľmi málo hovoria, je tá so skutočnou hĺbkou. Musela som si sama prejsť ťažkým vývojom, kým som pochopila prečo je to tak. Po článkoch Techniky, kurzy, knihy a kouči I. II. , sa s vami chceme podeliť o oblasť nášho života, ktorú sme v ceste za sebapoznaním začali objavovať tiež – náš intímny vzťah. Môj intímny vzťah s mojim mužom po 11 rokoch spolu, s dvoma deťmi a tretím na ceste.

Intimita cez srdce

Možno to poznáte. Toľké roky spolu, deti, práca a aj napriek spoločným koníčkom, ste si stále dosť ďaleko. Ako to zmeniť? Čo môže byť za tým? Málo času, nebezpečné odkryť sa partnerovi, hanba, strach z odsúdenia? Tým, že som v očakávaní s našim tretím dieťaťom, som citlivejšia a vnímavejšia. Cítim vzdialenosť, ktorú som si pred tým neuvedomovala. Preto padlo rozhodnutie zamerať pozornosť od seba samých na nás INAK, viac do hĺbky. Intimita je pre mňa v tomto stave vyslovene vec srdca, lásky, nehy, bezpečia a starostlivosti. Aj preto načasovanie pre rozvoj intimity prišiel v tomto období, i napriek tomu, že sme okolo neho chodili už tri roky.

Učiť sa intimite

Málo komu sa do toho chce. Venovať sa partnerskej intimite, vzťahu, vedomému milovaniu. Bodaj by nie, veď je to tak intímne, tak veľmi citlivé, často tak veľmi bolestivé. Len píšem tieto riadky a srdce mi zoviera. Je to oblasť, ktorá je naozaj najviac citlivá a odkrýva veľmi hlboké časti nášho ja. Zájsť kvôli tomu ešte za nejakým koučom, ktorý by nám mal v našom intímnom živote poradiť, to už je pre mnohých úplný nonsens. Túto vetu som už napísala v článkoch X krát, ak staviame dom, ideme za architektom, keď chceme mať zdravý chrup, ideme za zubárom. Preto existujú odborníci aj na vzťahy a intimitu, rovnakí ako ktoríkoľvek iní z ostatných oblastí, ktoré nám prídu úplne normálne.

Spôsob ako z krízy von

Po troch rokoch skúšania a hľadania sme našli manželov Komedových. Tiež si prešli krízou po 10 rokoch manželstva a rozhodli sa pre životný reštart. Ten ich vyzeral inak, ako ten náš. Začali sa prioritne venovať intimite. Pomohlo im to znovu naštartovať ich vzťah a objaviť hĺbky, ktoré dovtedy nepoznali. Sami si prešli celým zložitým a často bolestivým vývojom, až kým nedozreli a nezačali učiť a posúvať ich skúsenosti ďalej. Páči sa mi, že sa citlivo delia o svoje prešľapy, bolesti i radosť. Učenie a vedomie, ktoré majú aj naozaj žijú a to je pri výbere učiteľov nesmierne dôležité. Spolu s nimi sme začali zložitý a pritom krásny proces spoznávania jeden druhého, aj samých seba INAK. Viac do hĺbky, vedome, celostne.

Sex alebo milovanie?

Aký je rozdiel medzi sexom a milovaním? Asi každý tuší. Sex je pohlavný styk na fyzickej úrovni, cieľom ktorého je väčšinou orgazmus. Milovanie je pre mňa jedno telo a jedna duša, ako sa o tom píše v Biblii. Je to láskyplné prepojenie plné emócií, nie len vzrušenia. Je plné odovzdania, nie len brania si. Je to absolútne prítomný okamih, teda stav keď sme tu a teraz a nie pri našich deťoch, raňajkách, správe pre šéfa atď a v tom tu a teraz nasávame prítomnosť toho druhého. A čo je jeho cieľom? Odovzdať a prijať lásku. Povedzme si úprimne. Koľko z nás to takto naplno prežíva? Koľko z nás prežíva 20 minútové fyzické spojenie s partnerom. Koľko z nás prežíva hlboké vrúcne dvojhodinové milovanie?

Vedomé milovanie ako základná výbava do života

Určite by ho mohlo zažívať viac ľudí, keby sa základy vedomého milovania prirodzene odovzdávali z generáciu na generáciu a nenechávalo sa to na sexuálnu výchovu o pohlavnom styku na základných školách. Deti sa tak učia, čo je sex a nie láskyplné milovanie. Indiáni zasväcovali do vedomého milovania každého dospievajúceho člena kmeňa ako základnú výbavu pre budúci vzťah. Koľko z nás o láskyplnom milovaní sníva, túži a pre koľkých je to len ilúzia z romantických filmov? Zažili sme to na začiatku nášho vzťahu, keď sme boli čerstvo zamilovaní, vzrušenie, prijímanie sa takých, akí sme. Postupom času, sa to tak, asi ako z každého vzťahu, vytratilo aj z toho nášho. Jeden z najčastejších dôvodov, prečo sa páry rozchádzajú. Už ma nepriťahuje, už ho nemilujem. Pritom toto všetko môže mať každý z nás, nie je to vec len krátkeho obdobia vzťahu. Pre nás sa vedomé milovanie stalo jednou z ciest ako vdýchnuť vzťahu život.

Intímne o našej ceste k hlbokej intimite

Láska zo srdca cez pohlavie

My sme sa rozhodli a po rokoch sme opäť pocítili, aké je to byť prijímaný, takí akí sme. Aké je to, keď ma môj muž po dúškach celú vdychuje. Aké to je, keď po ňom ako žena túžim každým kúskom môjho tela a duše. Komedoví nám svojim vedením dali vhľad do duše muža a ženy. Že žena dáva lásku zo srdca do srdca, ale muž zo srdca, cez svoje pohlavie do srdca ženy. Preto na to, aby vo vzťahu kolovala láska medzi mužom a ženou má byť plnohodnotný intímny vzťah. Muž si lásku zo srdca do srdca zažil s matkou. Žene ju potrebuje dávať cez svoje pohlavie. Preto muži tak túžia po ženách. Preto ich ženy robia celistvými mužmi a nie chlapcami a synmi. Preto netreba splynutie muža a ženy podceňovať. Milovanie je súčasť prejavenia a udržania lásky. Dôležité je ešte naučiť sa ako lásku dávať a prijímať. Že nemôže byť o braní si, ale odovzdávaní a prijímaní. Vďaka technikám vedomého milovania sme sa dostali z „teórie“ do zážitku.

Energia, emócia a telo

Pri jednoduchých cvičeniach s vedomým dýchaním v objatí partnera som začala vnímať to, čo bolo  pre mňa pred tým úplne sci-fi, energie. Obdivovala som ľudí, ktorí dokážu vidieť nejaké aury, energie, vnímať človeka jednoducho inak ako len jeho fyzické telo. Odrazu som to cítila a videla aj ja! Cítila som svoju aj manželovú energiu, ktorá prechádzala celým mojím telom do jeho tela. S energiou sa spustila lavína emócií. Hovorím o lavíne, pretože celé tie roky som ich potláčala. V dnešnom svete sa neoplatí byť veľmi citlivý a prežívať všetko. Je to vlastne nepraktické a niekedy aj nebezpečné. Preto mnohí z nás uspávajú svoje emočné telo, alebo emócie, srdce. Ja som krásnym príkladom toho. Vedomé milovanie ma priviedlo k otváraniu srdca.

Liečivý smútok

Znamená to, otvoreniu sa všetkým emóciám. Ako sa spustila lavína, tak sa odkryli aj staré rany, bolesti a smútok. Cesta k vedomému milovaniu sa stala nie len krásna, ale aj bolestivá. No bolestivá v zmysle liečivá. Kým z jedného kurzu som odchádzala rozžiarená ako pri prvom zamilovaní, z iného som odchádzala unavená, uplakaná s rozprestierajúcim sa pokojom v mojom vnútri. Pochopili sme, že spoznávať seba, posúvať sa vpred, znamená spoznávať aj našu temnú stránku duše. Prijímať sa so všetkým a spoznávať aj to, do čoho sa nám vôbec nechce, čo nás bolí. Vedomé milovanie, ako prístup k intimite, k vzťahu, vnímania muža a ženy, nám opäť ukázalo hĺbku nádherného oceánu plného rýb, koralov, ale na druhej strane nebezpečného a plného strachov, ktoré sme si za celé tie roky života naukladali v nás.

Sme na ceste

Sedím s mojim mužom na terase. Ešte pred časom sme sedeli len vedľa seba a rozprávali sa o prežitom dni. Dnes večer sedíme v objatí a nič nehovoríme, iba spolu dýchame s celou pozornosťou venovanou tomu druhému. Kým Jančiho objatia boli ešte nedávno tvrdé, pevné, teraz sú vrúcne a veľmi nežné. Sama neverím tomu, ako sa ten človek predo mnou mení. Sama neverím tomu, že som sa aj ja rozhodla otvárať svoje srdce a znova prežívať všetko. Bolesť, smútok, ale aj radosť a úprimnú hlbokú lásku.

 

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Môj tip na to, ako nájsť vnútorný pokoj

Tajomstvo úspešného time manažmentu

Ako nám Kambodža a Thajsko zmenili život

Vychutnajme si život TERAZ!

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: