Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Vyhľadať
Close this search box.

Ku komu si chodíme po rozumy

Ako ste mohli postrehnúť, je po nás ticho. Ticho, ktoré nás lieči a posúva ďalej. Každé obdobie, kedy na našom blogu nič nepribúdalo, bolo o našom dozrievaní. Aj teraz je tomu tak. Dozrievame v otázkach, pre ktoré nemôžeme momentálne čas tráviť s vami, ale len sami so sebou.

Dozrievanie po celý čas

Toto obdobie nášho dozrievania mi prišlo ako jedno z najvhodnejších na povenovanie sa téme, ktorú často na prednáškach otvárate. Odkiaľ čerpáme rôzne zaujímavé informácie, názory a postrehy. Kde nájsť alebo sa dočítať informácie, ktoré vás postavia na vlastné nohy, ktoré vám umožnia žiť dohĺbky…slobodnejšie, plnohodnotnejšie.

Je ťažké popísať našu trojročnú cestu, ktorú si poctivo dennodenne šliapeme a skutočne na dennodennej báze na sebe, na nás ako partneroch, rodičoch pracujeme. V tomto článku na pokračovanie sa s vami rada podelím o naše skúsenosti, o našich učiteľov, o tipy na literatúru a techniky, ktorými sme si za posledné tri roky prešli. Všetko sa to začalo presne vtedy. V čase, keď vznikol náš blog.

Ku komu si chodíme po rozumy

Foto: Nový Zéland 2013

Knihy nás naštartovali

Precitnutie prišlo v tých najťažších chvíľach, pre ktoré sme začali náš blog písať. Keď nám ako ľuďom, partnerom a rodine bolo najhoršie. Kríza spred troch rokov, bola očami dnes, tá najúžasnejšia príležitosť vidieť, ako životy, ktoré nám médiá a spoločnosť prezentujú, ničia našu dušu, našu podstatu, kto sme. Vďaka nej prišlo rozhodnutie, že takto nechceme žiť a chceme zmeniť zabehnuté celospoločenské koľaje. Tá najdôležitejšia informácia hneď na úvod je – urobiť rozhodnutie. Vďaka tomu, že sme povedali „stačí, musí sa dať žiť aj inak“, slobodnejšie, prišli odpovede. Platia zákony, že kto chce ten získa, alebo kto hľadá ten nájde či kto sa pýta, tomu je odpovedané. Preto je rozhodnutie, chcem zmeniť svoj život to najdôležitejšie, lebo vďaka nemu sa začnú veci diať.

Náhody neexistujú?

Rozhodnutým, pozitívne zvedavým ľuďom, začnú chodiť odpovede, príležitosti či záchranné loďky, ktoré mohli chodiť aj pred tým, ale kým sme sa nerozhodli, tak sme ich nemohli vidieť. Nám pár dni pred odchodom na Nový Zéland prišli napríklad správne knihy. Dostali sme ich od rôznych priateľov so slovami – oslovili ma, ako pre vás vhodné – Miluj svoj život Hayová, Sila prítomného okamihu Eckhart Tolle a Úvod do permakultúry od Billa Mollisona. Knihy nezmenili náš život. Ale naštartovali nás a nasmerovali smerom, ktorým kráčame dnes. Objaviť silu prítomného okamihu a prežiť ju naplno ako to opisujem v článkoch Lifereset/náš príbeh , bolo ako objavenie novej dimenzie života. Života s hĺbkou, s precítením, s dennodennou radosťou. Lebo v prítomnom okamihu je vždy podnet, ktorý vám dá dôvod na radosť.

Ku komu si chodíme po rozumy

Foto: Nový Zéland 2013

Miluj svoj život

Milovať svoj život, znamená spoznávať kto som, aby som dokázal pochopiť, koho vlastne milujem. Priviedlo nás to k našej prvej osobnostnej koučke Daniele Nitonovej z Bratislavy. Po príchode z Nového Zélandu sme cítili, že potrebujeme pochopiť nie len seba, ale aj prečo sa veci okolo nás dejú či už pozitívne alebo negatívne, prečo sa k nám ľudia rôzne správajú a čo nám to všetko má povedať. Doslova osud nám do cesty poslal Danku. Pol roka chodenia k nej nás naučilo čítať životné a dennodenné situácie. Rozumieť im a vedieť sa  k nim s nadhľadom a bez emócií postaviť. Bola to však tvrdá práca na sebe, ktorá si vyžadovala pozrieť sa na naše vlastné nedostatky, slabosti a nezrelosti, čo sa väčšinou ľuďom nechce riešiť. Komu by sa chcelo špárať vo svojich slabostiach, však?:-) Dali sme sa na to a rozvinulo to v nás úprimnosť samých k sebe a vďaka blogovaniu aj verejne k vám.

Máme svoje denníky

Zaviedli sme si denníky. Daniela nám vysvetlila aké máme/ majú ľudia nezrelé vlastnosti (inak povedané zlé ľudské vlastnosti, len z pohľadu duality, neexistuje niečo iba zlé, lebo aj to má svoj pozitívny prínos). Tiež ako ich každý z nás reflektuje do svojho konania, čo všetko to ovplyvňuje. Znamenalo to, že každý deň si jednu svoju nezrelú vlastnosť z daného dňa zapíšeme. Technika spočíva v tom, že ak vedome pracujeme na našich nezrelostiach, dokážeme ich spracovať a vytvoriť priestor pre opak – zrelosť. Napríklad, ak máme problém s ohováraním, aroganciou alebo nedochvíľnosťou, často stretávame arogantných alebo nedochvíľnych ľudí, pritom vášmu partnerovi či kamarátom sa nemusia vôbec zdať arogantní alebo mu vôbec neprekáža ich nedochvíľnosť, je to znak vašej vlastnej nezrelosti – spomínanej arogancie či nedochvíľnosti, ktorú vám títo ľudia zrkadlia. Pritom to nemusíte vôbec robiť tak ako oni. Možno oni sú arogantní voči podriadeným, vy ste možno voči autoritám, policajtom a podobne. Síce na schôdzky chodíte včas, avšak neskoro odovzdávate daňové priznanie atď.

Od Freuda po Ježiša

Keď si nezrelosť budete zapisovať a všímať, naučíte sa s ňou postupne pracovať. Samozrejme nepríde to zo dňa na deň. Nám sa prvé ovocie ukázalo po troch mesiacoch denodennej práce. Až po troch mesiacoch nám akoby prišiel zmysel toho čo robíme, keď sme prestali mať z niektorých situácií a ľudí silné emócie, ale už len slabšie :-). Vďaka denníkom si vieme spätne pozrieť, čo sme v ktorom životnom období riešili a prečo sa to dialo. Funguje tu opäť také životné pravidlo, že situácie, strachy, hnev, závisť či spomínaná arogancia, ohováranie a nedochvíľnosť sa budú opakovať dovtedy, kým nepochopíme, že je to naša lekcia, ktorou sa máme niečo naučiť, kým nepochopíme, prečo sa nám deje. A tak sa nám niektoré situácie diali veľa, niektoré odišli rýchlejšie. V každom prípade je to práca na celý život. Spracovanie nezrelostí nám však pomáha rozvinúť priestor pre opak – zo spomínanej arogancie k ústretovosti a pochopeniu, od nedochvíľnosti k zodpovednosti a ohľaduplnosti, od ohovárania po neposudzovanie a pohľad na svoje vlastné nedostatky a zlyhania. Túto techniku opísal už známy psychiater Sigmund Freud. No  hovoril o nej aj veľký učiteľ ľudstva Ježiš Nazaretský, ktorý učil ľudí pozerať sa na vlastné nedostatky, nesúdiť druhých, pretože aj my sami často v rovnakom chybujeme.

Ku komu si chodíme po rozumy

Foto: Nový Zéland 2013

Každý máme svoju cestu

Po Danke prišli ďalšie a ďalšie odpovede v podobe kníh, zaujímavých ľudí, osudných stretnutí, zaujímavých kurzov, prednášok, lektorov (sofioterapia, rodinné konštelácie, stravovanie, vedomé žitie, Kranio-sakrálna terapia…malé kúsky mozaiky, ktorými objavujeme nepoznanú stránku sveta. Z každej sme si vzali to, čo bolo nášmu srdcu blízke). Druhé dôležité know how je, že každý po rozhodnutí zmeniť svoj život, nájde tú najsprávnejšiu cestu. Neexistuje žiadna univerzálna a ani tá naša mnohým ani zďaleka nesedí. Niekto sa na sebapoznanie dostane cez stravu. Zmení stravu a zmení s ňou aj svoje myslenie. Doslova sa mu myseľ otvorí pre nové smery. Prešli sme si aj touto etapou a je to jedna obrovská téma, ktorá nás veľmi ovplyvnila. Niekto sa začne hýbať, behať a s pohybom prichádza čistenie hlavy a do nezaťaženej hlavy príde skôr inšpirácia a triezvy pohľad na svet ako do tej preplnenej problémami. Ja som k sebapoznaniu prišla hlavne vďaka deťom. Keď som sa stala matkou, bola pre mňa priorita stať sa dobrou matkou. Správne deti vychovávať. Prečítala som všetky veľké diela o výchove, cez Koncept kontinua (Jean Liedloffová), po Vychovávame deti a rastieme s nimi (Naomi Aldortová) alebo prístup k deťom – výchova nevýchovou a slobodné vzdelávanie. Všetko ma to inšpirovalo. To nepopieram. Ale najdôležitejšie poznanie prišlo s uvedomením si, že tá najlepšia výchova je ísť deťom príkladom. Ak sme pre ne dobrým vzorom, nepotrebujú nám svojim správaním toľko zrkadliť. O tom, však viac v predchádzajúcich článkoch – Ako nám Kambodža a Thajsko zmenili život a S deťmi ste v Thajsku a Kambodži vážený človek.

Muži majú svoju cestu

Zaujímavé bolo pre mňa pozorovať, ako rozdielne vnímame cestu osobnostného rozvoja ja ako žena a Janči ako muž. Podobný prístup som odpozorovala aj u viacerých našich priateľov. Kým ja som vyhľadávala knihy, zaujímavé prednášky napríklad na youtube, rozprávala sa veľa s mojimi priateľkami o ich ceste, Janči makal. Razil si tú svoju cestu hlavne cez fyzické telo. Veľa a pravidelne behal, otužoval sa v ľadovej vode, držal rôzne pôsty, detoxikoval a pre mňa ako ženu sa jednoducho fyzicky náročne týral. Okrem toho sa samozrejme aj vzdelával a do čistej hlavy i srdca toho ozaj príde viac, ale z pohľadu kvantity sa pre mňa ničil. Vy muži to samozrejme tak citlivo nevnímate. Teda náš výber cesty ku kvalitnejšiemu životu je nesmierne individuálny a ešte aj podmienený takými faktormi, ako je samozrejme vek, pohlavie a životná situácia. Žiadna z teórií nie je univerzálna a nie je ani zďaleka jediná. Dobré je vedieť si vyberať, zmapovať si ich viacero a nájsť si z viacero viac, ktorými sa budeme ďalej pozitívne vyvíjať. Po osvojení si práce s nezrelými vlastnosťami, sme pokračovali ďalej zaujímavými smermi. O tom napíšem v budúcom článku. Budem rada ak mi napíšete vaše techniky a spôsoby, ktoré vás posunuli vpred. Veľmi, ale veľmi rada sa inšpirujem a objavím niečo nové, čo pomôže aj nám samým. 🙂 Ďakujem.

FOTO a TEXT: ZMG

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Tajomstvo úspešného time manažmentu

Keď sa mení navonok, mení sa aj vo vnútri 

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Môj tip na to, ako nájsť vnútorný pokoj

Vychutnajme si život TERAZ!

Zaujímavé videá, ktoré nás inšpirovali. Taká malá ochutnávka:-)

https://www.youtube.com/watch?v=39fX6ehZeRQ

https://www.youtube.com/watch?v=-M1LJ2_GSg8

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: