Júl

Júl v záhrade

Máme tu horúce leto a s ním dovolenkové obdobie. No máte stres z toho, že by ste odišli a nechali záhradu na pospas osudu? Nemusíte ho mať. Záhrada sa uplatnením permakultúrnych princípov môže nastaviť tak, aby bez vás prežila minimálne štyri dni. A maximálne? Záleží veľa od vás. Konkrétne tipy krok za krokom nájdete vo webinári Ako odísť na dovolenku a nezblázniť sa?

Obsah

Pestovanie

Vysievame

V júni zbierame množstvo našej úrody a pokračujeme v pestovaní ďalej. Zameriame sa na prázdne miesta v záhonoch. Na políčku, kde sme vybrali cibuľu, môžeme vysadiť opäť zemiaky. Na voľné miesta vieme teraz vysiať hrach, pekinskú kapustu, karotku. Nezaháľame s nachystaním priesad kalerábu, šalátu a brokolice. Pestujem ich kvôli slizniakom a veľkému teplu v sadbovačoch.

Priesady

Rozpálená a odkrytá pôda má uprostred leta väčší sklon k tvoreniu zásušku, ktorý je pre semienko veľkou prekážkou. Väčší úspech preto budeme mať, ak si pripravíme priesady a tie dáme do zeme a rovno zamulčíme. Ak nerobíme priesady, tak vysiaty záhon do vzídenia rastliniek prikryjeme bielou netkanou textíliou alebo jutovým vrecom. Prikrývka bude pôdu chrániť pred silným slnkom a bude udržiavať vlahu. Inak do zeme môže ísť aj pór či mangold.

Príprava záhonov

Postup po vyberaní skorých zemiakov a cesnaku. Pôdu očistíme od slamy, čo je jednoduchšie a rýchlejšie ako odburiniť! Tiež rýľovacími vidlami prevzdušníme, roztrúsime pôdu, ale neobraciame. Stále je to jednoduchšie ako okopať!

Pestujeme s deťmi zážitky

Letné prázdniny nám priniesli tému programu pre deti. Viete, aký je ten náš? Čas strávený v prírodnom raji spolu. V raji nielen symbolicky, ale keď si reálne vezmem koľko ovocia, zeleniny, byliniek, kvetov si deti nazbierajú, tak mám ozaj pocit, že doma máme raj. Navyše, nám je tu tak úžasne, že nás neláka z domu ani odchádzať. Máme tu wellness, zážitky, činnosti a každý kamarát sa chce u nás zastaviť, deti pohrať sa.

Začať môžeme aj v lete. Druhý tip, ako s deťmi pestovať zážitky je začať s nimi pestovať bylinky. Tie nie sú tak náročné na pestovanie, a preto hneď na začiatku pestovania s deťmi nám nehrozí sklamanie z neúspechu. Čítajte o nich viac nižšie. 

Škodcovia hlúbovín

Máte ešte pár hlávok brokolice alebo vám ich už zožrali skočky? Jedným z hlavných krokov pri ochrane našich rastlín pred škodcami je bariéra. Skočky skočia do záhrady a za sebou zanechajú spúšť! Ak máte len pár hlávok brokolice a karfiolu, hlúboviny môžete chrániť pred skočkami aj tak, že na ne natiahnete sieťkové vrecko na pranie jemnej bielizne. Vrecká majú zips, ktorý jednoducho okolo stonky zazipsujete. 

Júl v záhrade

Pri škodcoch však potrebujeme myslieť na 4 systémové riešenia:

  • rastlinná prevencia,
  • predátori,
  • bariéra alebo pasca a
  • biopostrek.

Robiť len jedno z toho nám nikdy systémový efekt neprinesie a tému škodcovia budeme mať na stole každú sezónu.

BIOpostreky na škodcov

Na skočky pomáha vyrobený postrek. Zmiešame 2 ČL neemového oleja s 1 l vody a 1 ČL saponátu. Tento postrek opakujeme pravidelne a často. Hlavne ak nám naprší a dážď postrek zmije. 

Čo v suché a horúce letá

V úvode som spomínala, že ak máte pestovania už dosť a potrebujete si ísť oddýchnuť a načerpať aj iné zážitky, je to možné. Spomenula som, že vo webinári Ako odísť na dovolenku a nezblázniť sa, som vám pripravila inšpirácie z mojej dlhoročnej praxe. No ďalším absolútne nevyhnutným krokom, ako záhradu a úrodu ochrániť pred rozpáleným slnkom a veľkým suchom je mulčovať. 

Mulčom totiž dosiahneme to, že zakrytá pôda sa nebude prehrievať, ale naopak mulč bude vlahu udržiavať dlhšie. Nevytvorí sa na pôde nepriepustná škrupinka zatvrdnutej pôdy, ale pod mulčom ostane pôda kyprá, bude dýchať a bude chránená aj pred veľkými kvapkami letných búrok.

MINIKURZ ZDARMA 19. - 23. 8. 2024

Druhá šanca pre záhradu

Budovanie

Čo môžeme v lete vysádzať

Jednoznačne kvety! V záhradných centrách ich viete kúpiť v kvetináči, čo umožňuje výsadbu prakticky kedykoľvek počas sezóny. Výsadba v lete má len jedno úskalie – je nutné polievať. Ak vysádzame v horúcich dňoch aj dvakrát za deň, kým rastlinky zapustia korienky do novej pôdy a dobre zakorenia.

Na jar a na jeseň

Ak je veľa zrážok polievať často ani netreba, len po výsadbe. No ak počas školského roka nemáte kedy sadiť, nenechajte sa polievaním odradiť. Vyhrňte si rukávy a pustite sa do vytvorenia krásnych kvetinových záhonov, ktoré môžu úplne zmeniť atmosféru vašej záhrady v okúzľujúci priestor. Vysadiť kvety si vyžaduje aspoň minimálnu znalosť a dobrý návrh budúceho kvetinového záhona.

Bylinky s obrovským úžitkom

Môžete ich začať pestovať aj teraz v lete, rovnako ako kvety. Výhodou byliniek je, že sú často krásne ako kvety, no zároveň aj aromatické a máme z nich úžitok! Bylinky sú často aj mimoriadne jednoduché na pestovanie a údržbu. Rada ich preto dávam ako prvý krok k pestovaniu s deťmi. Tu sa nedá neuspieť:-).

Pestujeme v záhonoch alebo špirále

V lete je čas vytvoriť si bylinkové záhony s deťmi alebo s partnerom ako spoločný projekt či aktivitu. Bylinky môžeme pestovať ako jednoročky priamo v zeleninových záhonoch, alebo v samostatných bylinkových záhonoch. Môžeme ich pestovať aj v bylinkovej špirále. 

Jazierka a bylinky

Možno pýtate, že čo majú tieto dve rozdielne štruktúry spoločné. Majú symbiotický vzťah, jedno druhé dopĺňa a podporuje sa. Hlavne ak pestujeme v špirále alebo ak chceme pestovať viacero rôznych druhov byliniek. Pri jazierku sa bude dariť práve tým vlhkomilným. Jazierko je navyše klenotom záhrady a stojí na uváženie, či by si nenašlo miesto aj v tej vašej záhrade. Skúste toto rozhodnutie urobiť aj na základe tohto kurzu.

Plánovanie

Aj by ste si chceli vyložiť nohy v záhrade a naliať si studený drink, ale! Záhrada je stále bágrovisko alebo zaprataný dvor či len trávnik a prvky bez ladu a skladu. Nepodliehajte frustrácií, ale začnite s jej navrhnutím. Práve cez leto môžete mať na to viac pokoja a energie, pretože tvorivý proces si vyžaduje mať ju. Vytvoriť si môžete dizajn záhrady, ak v nej ešte nič poriadne nemáte ale aj redizajn záhrady, ak vám naozaj tá vaša nevyhovuje. 

Postup navrhovania záhrady

Potrebujete sa k tomu dôkladne zamyslieť nad tým, akú záhradu máte, aký je jej potenciál. Veľmi precízne si spísať, čo všetko by ste v záhrade chceli:

  • mať,
  • robiť,
  • pestovať,
  • chovať aj
  • vybudovať.


Po zozbieraní všetkých informácií môžete skúsiť záhradu navrhnúť. No veľmi užitočné je k tomu poznať dizajnérske nástroje, kompozície a permakultúrne zásady, ak chcete, aby bola záhrada krásna, jedlá a efektívna.