Jún

Jún v záhrade

Úvod – 1 odsek

Obsah

Záhrada je srdce DOMOVA pre rodinu

Dozrieva hrášok, jahody i čerešne. Rýchly tip čo robiť s deťmi? Zasaďte spolu fazuľu.

  • Tá do zeme ešte môže ísť a ak chceme deti naučiť sadiť, tak najlepšie s veľkými semenami, ktoré vedia pekne vložiť do zeme bez frustrácie z neúspechu.
  • Veľké semená majú aj väčšiu šancu vzídenia. Preto smelo do toho.
  • Fazuľa je na pôdu nenáročná plodina tretej trate.
  • Pozorujte s deťmi prírodu a pestujte spolu lásku k pôde. 

Škodcovia v záhrade

V júni už veľmi často prichádzajú do našich záhrad problémy s voškami, skočkami, mravcami a molicami. Používať dookola len postreky, či už tie ekologické, domáce alebo chemické nemá zmysel. Stále riešime iba prejav „choroby“ a nie jej podstatu. Každý postrek je len náplasť a nerieši naše systémové nastavenie v záhrade. 

  • Záhrada potrebuje byť celkovo zdravá, mať zdravú klímu, pôdu a harmonické usporiadanie.
  • Záhrada potrebuje pre svoje zdravie byť slnečná, vzdušná, nie príliš vlhká a tmavá. Predstavte si dom, ktorý je nevetraný a tmavý. Tiež sa v ňom množia roztoče, plesne, hmyz…

V záhrade budujeme SYSTÉM OCHRANY A PODPORY založený na piatich krokoch

  1. Vyvážený systém postavený na biodiverzite a podpore zdravia záhrady
  2. Rastlinná ochrana pred škodcami liečivými a ochrannými rastlinami
  3. Podpora predátorov a chov zvierat pre väčšiu udržateľnosť
  4. Vytváraním bariér a pascí pre predátorov, ako sú ochranné siete pred skočkami či medené pásky pred slizniakmi. 
  5. Ekopostreky, akými sú pivné pasce pre slizniakov či liečivé odvary, výluhy a zákvasy

Tak ako sa staráme o svoje telo, tak sa staráme aj o záhradu. Nestačí urobiť jeden krok pre zbavenie sa škodcu. Nestabilitu nášho systému treba riešiť komplexne😊.

Ako pomôže dizajn záhrady k stabilite

Jeden z tipov je nastaviť stabilitu systému vďaka premyslenému dizajnu záhrady, kde je slnko, tieň, vlhko, sucho. Kde imitujeme funkčné vzory prírody. Podporujeme biodiverzitu rastlín i zvierat, aspoň tých divokých, ak v záhrade miesto nemáme, ako napríklad motýle, jašterice, vtáky atď. Nie je vám to veľmi jasné? Pozrite si webinár, alebo sa rovno pustite do štúdia kurzu Naplánuj, s ktorým si  navrhnete udržateľnú záhradu.

Zaľúbili ste sa do myšlienky pestovať s deťmi bylinky?

Zásadná otázka je – mať bylinkovú špirálu, alebo obyčajný záhon? Tu je môj tip k tejto dileme. Špirála sa hodí na miesto veľkosti 2×2 m2, pretože by mala mať obvod aspoň 4 m, aby sme jej vytvorili všetky mikroklímy na pestovanie rôznych byliniek náročných na rôzne podmienky. Bylinkový záhon môžete umiestniť v rámci záhrady kdekoľvek a daným podmienkam prispôsobiť výsadbu. 

Kvetinová záhrada a kvetinové záhony

Do záhrad kvetiny patria VŽDY. Ak vás partner presviedča o tom, že z nich nie je úžitok, tak mu povedzte tieto argumenty:

Môj tip ku kvetinám je, aby ste nesadili levanduľu. V ponuke máme mnoho odolnejších a na údržbu menej náročných trvaliek! Veľmi podobná levanduli je šalvia hájna a kocúrnik. Obe kvitnú na modrofialovo a kocúrnik dokonca od jari do jesene. Viete ho doplniť o margaréty, ktoré mu spolu s trávami dodajú hravosť. Tie zabezpečia efekt v prvej polovici sezóny. Výborne k nemu sedí rebríček v oranžovej či žltej farbe, ktorý do záhrady prinesie osvieženie vďaka kontrastu. Kvitnutím nastúpi po margarétach. A aby aj na jeseň bol záhon svieži, doplňte ho o veternicu. Prinesie radosť až do prvých mrazov.