Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Náš novorodenec ciká do nočníka

To by jeden neveril, že bábätká  nepotrebujú plienky. Ani ja som tomu veľmi neverila, pretože to chce vnímať signály dieťaťa. Hovorila som si, že to musí byť veľmi náročné sledovať bábätko, kedy mi dá najavo, že sa chce vyprázdniť. Najťažšie je uveriť tomu, že je to naozaj ABSOLÚTE JEDNODUCHÉ! Pri mojich posledných troch deťoch z piatich sme bezplienkovali.

Najlepšie plienky, žiadne plienky – bezplienková metóda

Dieťa naozaj dáva najavo, že sa chce vyprázdniť! S Matejom sme začali v troch mesiacoch a hneď na signál „pssst“ nabehol. Zobrala som ho nad umývadlo, pustila vodu a robila „psst“. Párkrát sme to zopakovali a prešli na nočník, kde sa pri tomto zvuku vyprázdnil. Alžbetka začala bezplienkovať v jej prvom týždni života. Magdalénka v jej druhom. Už novorodenec začne byť nepokojný, plačká až plače, lebo sa chce vycikať či vykakať. Mne to príde nesmierne jednoduché, radšej ho dať vycikať ako utišovať v náručí. Jednoducho, ak dieťa zaplače a nemá prečo (je napapané, vyprdkané), vyzlečiem mu poistnú plienku a dať ho nad umývadlo, lavórik, vedierko, nočník, urobím „psst“ a po vyprázdnení utriem či umyjem čistou vodou (jednorazové utierky som nepoužívala pri žiadnom z piatich detí, lebo jednoducho je čistá voda). Zaberie to päť minút, ktoré by som inak dieťa upokojovala v náručí, aby neplakalo. Preto celá rodina, Janči i deti, vieme, že keď dieťa mrnčí, chce dôstojne na WC:-). Je to v intervaloch cca 45 minút.

Náš novorodenec ciká do nočníka

Ak ste na nás narazili prvý krát, začítajte sa do ďalších článkov na tomto blogu, ktoré sú o našej odvážnej ceste neštandardným životom už osem rokov (sme jeden z prvých blogov na Slovensku, tiež  dvakrát ocenený za najlepší blog roka). Klikajte, čítajte a nasávajte, čo všetko sa dá v živote zmeniť a ako slobodne žiť, ak sa naozaj chce. A najlepšia motivácia sú deti. Preto ich máme päť:-)))))). Celý náš príbeh tu  

Od 3 mesiacov bez plienky celú noc!

Najlepšie na tom bolo, že sme plienky úplne zhodili v noci. Tam nám bezplienková ide najlepšie. Vždy pred dojčením sa dieťa väčšinou chce  vyprázdniť. Začne krútiť panvou a mrnkať. Vtedy ho vezmem, dám nad nočník a ešte aj v spánku sa vyciká. Keď chce kakať, je to jasné krútenie panvou a pritláčanie nožičiek k brušku. Vďaka rozlíšeniu týchto dvoch prejavov, či sa vycikať alebo vykakať, mám za celý týždeň najviac jednu pokakanú plienku. Dieťatku sa aj lepšie vyprázdňuje, keď ho držíte opreté chrbátikom o prsia s pokrčenými nožičkami, ako po ležiačky do plienky. Vyprázdni sa naraz a nemusí po troške do plienok. S tými pocikanými je to viac plienok, lebo nie vždy môžem pustiť z rúk niektoré ďalšie z mojich piatich detí. Alžbetka sa od troch mesiacov tak naučila cikať do nočníka, že ju stačilo dvakrát za noc dať vycikať a spali sme do rána. Fakt to stojí za to! Menej látkových či jednorazových plienok je obrovská úľava a nie iba pre mamu, ale aj komfort a pokožku dieťaťa. O bezplienkovaní nájdete na internete, youtube i v kníhkupectvách kopec informácií a knižiek. Ako to vzniklo a že bezplienkovú aplikovali indiáni i africké kmene od nepamäti. Len náš rozvinutý svet si zvykol na jednorazovky. Je to lepší biznis:-(.

Náš novorodenec ciká do nočníka

Naše štvrté dieťatko, Alžbetka, bola bez plienok od prvého týždňa jej života. Práve oslávila dva roky a úplne bez plienok cez deň je už 8 mesiacov. 

Kedy bezplienková prestala fungovať

Nám približne v siedmom mesiaci, keď sa Matej i Alžbetka dokázali už tak niečím zabaviť , že zabudli dať ZRETEĽNE najavo, že chcú na nočník. Keďže tých detí mám doma požehnane:-), tak som na seba a na deti od toho obdobia netlačila a bezplienkovala ako prišlo. Písali mi čitatelia na FB LifeReset, že im sa vďaka dôslednom bezplienkovaní podarilo zhodiť plienky od ôsmeho mesiaca života dieťatka!!! „Mali sme ísť s dcérou do poradne k doktorke, tak som jej pre istotu chcela dať plienku. Malá úplne protestovala. A od vtedy už žiadnu plienku na zadočku nemala,“ tak znel komentár pod príspevkom na FB. Pridali sa k nemu ďalšie, v ktorých rodičia tvrdili to isté. No čo vám poviem? Oplatí sa dať si ten zámer a bezplienkovať, dávať dieťa od narodenia na nočník, keď miesto dvoch rokov s plienkami, máte pokoj už po ôsmich mesiacoch. Koľko ušetrených peňazí, odľahčenej prírody a spokojných zadočkov?

Náš novorodenec ciká do nočníkaLátkové plienky pre zdravé zadočky

„Látkovali“ a „látkujeme“ pri  piatich deťoch. S prvými dvoma ešte s klasickými štvorcovými plienkami a poštolkami. Každý druhý deň som prala 40 plienok, ktoré som následne žehlila. Čistá otročina v porovnaní s dnešným modernými látkovým plienkam, ktoré vyzerajú ako tie jednorazové. Ľahko nasadíte, vyzlečiete, sú pohodlné. Majú však obrovskú výhodu, že sa dajú oprať. Prečo toľkej snahy, keď existujú tie jednorazové? Vychádzam z vlastnej skúsenosti. Kedysi som používala pri menštruácii hygienické vložky. Už  13 rokov fungujem hlavne na menštruačnom poháriku. K nemu mi pribudli menštruačné nohavičky. (Ženy, sú úžasné, celé šestonedelie som v nich prežila!)

Nájdeš na www.homereset.sk s množstvom hodnotných produktov!

 Plienka sa rozkladá 40 rokov

Menštruačný pohárik je pre mňa vynález storočia! Žiaden smrad, odpad, choroboplodné zárodky, zapareniny. Ešte stále si dobre pamätám ten otrasný pocit z obalenia intímnych partií hygienickou vložkou. Sedem dní človek vydrží, ale 24 mesiacov?! To bola moja prvá veľká motivácia. Nezdá sa mi to v poriadku, aby dieťatko malo zadoček a genitálie obalené v plienke napustenou chemikáliou, ktorá z tekutiny vyrobí tuhé guličky. Ale to neznamená, že jednorazové plienky nepoužívame vôbec! Len to, že ich striedame s látkovými. Po jednorazovkách siahnem pri cestovaní a v noci. Druhý pohľad je ten ekologický. Vraj jedna plienka sa rozkladá 40 rokov. Keď si predstavím, koľko nesmierne veľa ich len jedno dieťa vyprodukuje, tak túžim našu Zem odľahčiť aspoň o tie od mojich detí.

Náš novorodenec ciká do nočníkaOkrem ekológie látkové plienky šetria peniaze. Na začiatku je však nutné si kúpiť viacero, čo nie je lacná záležitosť. My sme celú sadu 40 plienok kúpili z druhej ruky po dieťatku, ktoré ich používalo len pol roka v super stave za super cenu. 🙂 Pri piatom už boli dosť opotrebované, tak som si otvorila bazos a tam celý balík nových plienok, ktoré majiteľka napokon nepoužívala. A do toho tá synchronicita! Dopisujem tento riadok, zvoní kuriér. Má pre mňa balíček. Otvorím a tam krabica plná nových látkových plienok, ktoré mi jedna čitateľka poslala ako prekvapenie po jej dieťati. To jednoducho nevymyslíš!

Keď neboli automatické práčky

Deti sa naučia v látkových plienkach skôr na záchod. Blbosť? Zapnite sedliacky rozum! Naša generácia vyrastala na látkových plienkach a drvivá väčšina detí začala s nočníkom najneskôr po roku a pol. Prvá vec: Dieťa si v látkovej plienke uvedomuje, že je pocikané, čo je nekomfort a skôr mu dôjde, že komfort je vypustiť „nádrž“ niekde, kde ho to nebude potom napríklad chladiť. Druhá vec: Naše mamy nemali automatické práčky, a teda ich motivácia naučiť deti na nočník bola podstatne väčšia. Niektoré od plienok „odnaučovali“ nevýchovne bitkou, niektoré len trpezlivosťou. V tomto prípade som sa nespoliehala na internet, ale na rady mojej mamy.

Náš novorodenec ciká do nočníka

Pri toľkých deťoch je šetrenie látkových aj jednorázových plienok výrazná položka.

Ako sme deti odnaučuli my

Naši prví chlapci v roku a pol už cikali a kakali do nočníka.  S prvým sedením okolo 6. mesiaca prišli ranné, poobedné a večerné nočníkové rituály, aby sa deti s nočníkom zoznámili a brali ho prirodzene. Na jar, kedy mali obaja po roku, som im vyzliekla plienky a nabádala ich každých 20 minút na cikanie. Základ je, že som ich nežiadala, aby mi oznamovali potrebu, ale sa s tým pocitom len zoznamovali. Dva týždne sa učili len vypustiť „ciky“ do trávičky, na kvietoček či na chrobáčika. Len ako pustiť. Ďalšie dva týždne sa učili rozoznať, či majú pocit cikať. Len si uvedomili, že niekedy sa mama snaží zbytočne, lebo nič nejde. Ďalšie dva týždne boli už o nejakom znamení, že potrebujú vypustiť :-). Celkovo 6-8 týždňov očuraných gatí, podláh, sedačky, mňa, ale po nich bol pokoj. Keď sme sa už rozhodli, že budeme bezplienkoví, chcelo to pevné nervy, aj vôľu a viac im ich už nedať, len v noci a na dlhé cesty. Čo tým chcem povedať je, že láskavým, trpezlivým a často obetavým prístupom, sa dieťa vie naučiť, odpozorovať si svoje telo aj omnoho skôr, ako psychológovia radia a výrobcovia jednorazových plienok ich v týchto výskumoch nadšene podporujú. Pred tridsiatimi rokmi mať plienky v dvoch rokoch bolo čudné. Ak sa však rozhodnete, že pre vás je to príliš veľa úsilia, mám preto veľké pochopenie.

Náš novorodenec ciká do nočníka

Netreba byť radikálny, ale láskavý

Ak nič z toho nerobíte ako my, nevadí. Dôležité je, aby váš prístup k starostlivosti o bábätko vytváral súzvuk s vaším srdcom, svedomím, intuíciou a sedliackym rozumom. Niekedy je náročné byť plne ekologický. Postačí robiť aspoň niečo. Napríklad minimálne využívať mokré utierky a spoľahnúť na klasickú čistú vodu. Ani my v našej rodine nie sme stopercentní eko, stopercentní bio, na sto percent pozorní rodičia. Pri treťom dieťatku je to, ako sa s nadsádzkou hovorí, o prežití popri starších súrodencoch. 🙂 Dobré je vedieť, že naše deti si to takto vybrali. A pár láskavých a motivačných viet k tomu nájdete v tomto krásnom a veľmi čítanom článku Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?

 Za 8 rokov našej veľkej životnej zmeny sme získali množstvo originálnych informácií, o ktoré sme sa s vami podelili v našom filme a knihách. Všetko nájdete na  www.homereset.sk Náš novorodenec ciká do nočníkaNáš novorodenec ciká do nočníka Náš novorodenec ciká do nočníka

Čítaj ďalšie inšpiratívne články: 

Založili sme školu LifeStart pre dobrý štart detí do života

Farby, ktoré si obliekame či v nich bývame, ovplyvňujú naše zdravie

Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť

Rozviesť sa alebo zostať spolu?

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: