Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!

 

Rajská predzáhradka, ktorá chuťou, vôňou, zvukmi a farbami zabezpečí vaše radostné príchody domov.

Zelený pás pred vašim domom môže byť upravený trávnik s drevinami, alebo pestrý záhon, v ktorom vás pri príchode domov prekvapí červená jahôdka, zvedie vás vôňa rozmarínu alebo opantá nádherná magnólia. Takýto záhon môže rovnocenne zastúpiť živý plot a môže byť v mnohom lepšou voľbou ako betónové ploty. Poďte sa s nami previesť čarovnou predzáhradkou, vďaka ktorej budú vaše príchody domov ešte radostnejšie.

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!

Po ceste k nášmu domu vás odprevádza vôňa levandule, priamy výhľad zachytáva vysoký rebríček, jazyk pošteklia jahôdky a keď sa plne zapojí veľkolepá magnólia, kráľovsky vás privíta krása predzáhradky, ktorá nemusí byť vysadená len tujami a skalničkami.

Predzáhrady starých mám

Naše straré mamy dbali na to, aby bola predzáhrada vysadená krásnymi trvalkami, ale tiež bylinami, ktoré mali hlbší význam. Napríklad rozmarín bol symbolom lásky a smrti a mal pomáhať životu. Často sa objavuje aj v ľudových piesňach. Dnes popularita predzáhrad upadá pre obavu z náročnej údržby. Vysaďte si s nami takú, ktorá vás bude natoľko tešiť, že jarný a jesenný rez nebude záťažou, ale pomocou pre rastliny, ktoré vám budú celú sezónu robiť radosť. Aby tomu bolo tak, je dobré skombinovať kvetinové trvalky, bylinky a jedlé rastliny. Sladké plody jahody, ríbezle, josty, muchovníka, zemolezu kamčatského alebo popínavého kiwi, či schizandry budú príjemným prekvapením nie len pre vás, ale hlavne pre deti. Možno aj vďaka tomu budú mať o dôvod viac prečo zotrvať vonku, ako si sadnúť pred počítač.

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!

Predzáhradka bola vysadená len minulú jeseň, preto si ešte len teraz vychutnávame jej prvé farebné hlávky. Bude však trvať ešte rok, kým sa rastliny plne zapoja a vyrastú do jednotného záhona.

Živý kvetinový plot – prirodzená farebná bariéra

Predzáhradka v našom prípade bola otázkou na záhradné architektky Luciu Kováčovú a Moniku Gážiovú. Cieľom bolo okrem toho, aby záhrada chutila, bzučala, kvitla od jari do jesene, tiež to, aby vytvorila zátišie a intímnu zónu. Náš dom je nad terénom a vysoké trvalky mali vytvoriť optický klam a znížiť tým dom na terén. Rovnako sme chceli dosiahnuť efekt živého plotu a mať súkromie. Záhradné architektky navrhli koncept vysokých trvaliek. „Ľudia si často krát vysadia do predzáhrady stálozelené dreviny, na to, aby mali súkromie. Zabúdajú však na to, že v zime ich odoberajú o svetlo a tiež, že v zime trávia v záhrade podstatne menej času a na uliciach nie sú ľudia, ktorí by ich zvedavým zrakom mohli otravovať, preto ich súkromie nemá čím trpieť,“ vysvetľujú záhradné architektky. Do záhrady navrhli koncept vysokých trvaliek s priemernou výškou 70 cm. Dôležité bolo, aby to boli trvalky, ktoré sa u nás pestujú už dlho a sú odolné a nevyžadujú si prílišnú starostlivosť.

 

Príklady pre vysoké trvalky do predzáhradky ako živý kvetinový plot
Agastacha (Agatache: 70 cm) – Aromatická trvalka, listy silne aromatické s mätovou vôňou, jedna zo základných bylín v tradičnej čínskej medicíne ako korenina.

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!Rebríček (Achilleá Terracottá) 

Tento druh má kvety v rôznych odtieňoch oranžovej farby, je to nenáročná bylinka. Pomáha na ženské ťažkosti, kvet sa dá pekne vysušiť.

Vlčí bôb (Lupina) – Veľké klasy rozmanitých farieb oživia každý záhon v období, keď ešte iné vyššie trvalky svoju nadzemnú časť vytvárajú. Keďže ide o bôbovité rastliny, majú schopnosť pomocou symbiotických baktérií viazať vzdušný dusík a obohacovať ním pôdu, čiže pôsobia v záhone na pôdu namiesto hnojiva.

Sasanka (Anemone 80 cm) – Polotieň, zabezpečujú jesenný aspekt. Kvitnú až do neskorej jesene. Použité sú už v existujúcich častiach záhrady.

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!

Stračonôžka (Delphinium: 50 cm)

Je kostrová rastlina do kvetinových záhonov. Po dokvitnutí si vyžaduje rez, pretože remontuje, čiže znovu kvitne. Použité sú už v existujúcich častiach záhrady a tým prepájajú jednotlivé záhony a vytvárajú jednotný koncept.

Helénium (Helenium: 80 cm) – Tehlovočervené kvety, kvitne celé leto, aj po odkvitnutí zaujímavý efekt v záhone odkvitnutými terčíkmi rastlín.

Vrbica veľkolistá (Lythrum) – Hodí sa k  vodným tokom alebo plochám, listy pripomínajú list vŕby. Kvety sa využívali v cukrárenskom priemysle, používala sa aj v ľudovom liečiteľstve.

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!Ľaliovka (Hemerocallis: 60 cm)

Nenáročná, koreň má sladkastú chuť a kvety sú jedlé. Používajú sa ako farebný doplnok do šalátov. Nájdeme ich  v existujúcich častiach záhrady.

Ježibaba modrá (Echinops) – Nápadné kvety guľovitého tvaru, rez na sušenie. Lákadlo pre hmyz. Liečivá rastlina na nervové poruchy, pretože egeneruje nervy a nervové centrá.

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!Kosatec (Iris) – Zabezpečuje jarný efekt.  Kvety a listy sibírskeho kosatca obsahujú obrovské množstvo užitočných látok, a to kyselinu askorbovú, organické kyseliny, aldehydy, triesloviny. Extrakt z kosatca sibírskeho blahodárne pôsobí na kožu. Stimuluje metabolické procesy, spevňuje kožu a podporuje jej hĺbkové čistenie. Éterický olej z kosatca má jemnú arómu a využíva sa pre tvorbu parfumových kompozícií. Hĺbkové čistenie kože.

 

3D Rajská záhrada

Aj predzáhrada môže pripomínať vstup do rajskej záhrady. Takej v ktorej sa to hýri rozmanitosťou a pestrosťou. O kvetoch sme sa už zmienili. Spomenuli sme aj jedlé rastliny, ktoré sú zaujímavým spestrením trvalkového záhonu. Rozmanitosť chutí môžeme doplniť aj popínavými rastlinami. Do predzáhrady takto dostaneme nie len horizontálne záhony, ale aj vertikálne pestovanie a to už je návod na to, ako sa k rajskej záhrade priblížiť. Vstup do domu lemovaný akébiou päťpočetnou, viničom, aktinídiou, teda kiwi, zemolezom alebo jedlou ružou, bude doslova sladkým návratom domov. Plody týchto rastlín dozrievajú rôzne a  majú aj estetickú funkciu. Nie ste z popínavých rastlín nadšení, pretože sa obávate o fasádu vášho domu? Môžete využiť konštrukcie, po ktorých sa budú rastliny ťahať, alebo si zrátať, čo vám prinesie viac úžitku, pekná fasáda alebo zdravé plody. Vytiahnutím rastlín do výšky, získa vaša predzáhrada 2D efekt. Stačí pridať ešte čas, teda dozrievanie postupne od skorej jari, až po neskorú jeseň a z 2D sa stáva 3D. Na malom mieste viete takto dosiahnuť vysoký efekt.

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!

Pri  každom stĺpe  je vysadená popínavá rastlina. Ich úlohy sú jasné – estetická, plody, tienenie a zlepšenie klímy.

 

Príklady k popínavým rastlinám do rajskej záhrady

Akébia päťpočetná (Akebia quinata) – Kvety vínovočervenej farby s vanilkovou vôňou. Na jeseň má 10 cm veľké plody pripomínajúce uhorky. Potrebuje oporu na ovíjanie. V našich podmienkach nemá plody často. Ale aj ostatné časti sa využívajú v tradičnej čínskej medicíne. Stonka, výhonky, korene – proti zápalom, plesňovým a na bakteriálne ochorenia z listov na prípravu čaju, výhonky do šalátov.

Zemolez (Lonicera henryi) – Popínavá, mrazuvzdorná stálozelená a kvitnúca liana, plody – čierne bobule.

Kiwi (Aktinídia) – Liana okrasná listom + jedlé plody, 5x viac vitamínu C ako čierne ríbezle.

Vinič (Vitis vinifera) – Keďže sa nachádzame vo vinohradníckej oblasti, táto rastlina určite nemôže chýbať v kompozícii.

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!

V chodníku nájdete tymián, klasickú materínu dúšku, jahody, skorocel, pažítku, medovku a rozmarín. 

Bylinkovým chodníkom až domov

Bylinky neodmysliteľne patria do záhrady. Sú krásne, využiteľné v kuchyni, no to čo sa často opomína, ochraňujú iné rastliny pred chorobami a škodcami. Predstavte si ich, ale aj ako hlavných hrdinov, ktorí vaše kroky domov sprevádzajú, napríklad takým bylinkovým chodníkom. Záhradné architektky Monika Gážiová a Lucia Kováčová majú tip, ako na to. „Pri hľadaní riešení predzáhrady domu autorky článku, sme sa zhodli na tom, že vzhľadom na permakultúrne zameranie rodiny, využijeme pri budovaní chodníka a tiež lemov záhonov staré tehly. Zužitkujeme tak niečo, čo by si inak možno nenašlo uplatnenie a ešte sa kvôli nášmu chodníku nemusí vyrábať nový materiál,“ vysvetľujú architektky. Tehlový chodník sa môže príjemne kľukatiť a nech máte prostredia viac prírodné, alebo viac mestské, nič ním nepokazíte. Záhradné dizajnérky však prišli s nápadom posadiť do chodníka rôzne bylinky a spestriť tak cestu domov. „Tehly na okraji chodníka sú miestami vynechané a na ich mieste sme vysadili pažítku, jahody, tymián, materinu dúšku, skorocel a rebríček obyčajný,“ dopĺňajú.

 

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!

Jazierko pred našim domom presunulo celú našu rodinu z posedenia za domom, opäť pred dom. Je to lákavé sledovanie života a príjemná kulisa.

Voda, ako život

V ázijských krajinách nájdete pred vstupom do domu, reštaurácie či hotela jazierka alebo nádoby s vodou, vodnými rastlinami a rybičkami. Voda pred vstupom je dôležitým harmonizačným elementom v záhradnej architektúre podľa feng shui. Zároveň je to pre nás posledným prvkom k tomu, aby sme dosiahli efekt rajskej predzáhrady, ktorá vonia, chutí, hýri farbami a v neposlednom rade zvukom. Voda pritiahne do vašej predzáhrady život, včely, motýle, užitoční hmyz, jašterice a rôznych vtákov. Odrazu to nebude len krásna a chutná predzáhrada, ale aj bzučiaca a spevavá vďaka vtákom, ktorí sa prídu z vášho jazierka napiť. Stane sa z nej predzáhradka, v ktorej nájdu potešenie všetky naše zmysly. Ak je vaša predzáhradka veľmi malá, postačia aj malé napájadlá pre hmyz a vtákov. V sude už viete pestovať vodné rastliny a chovať rybičky, ktoré by požierali prípadné vajíčka komárov. Ak sa naladíme na predzáhradku, v ktorej nájdeme z každého rožka troška, vytvorí sa nám navyše harmonická rovnováha, vďaka ktorej nebudeme musieť bojovať so škodcami, rastliny budú odolné a údržba bude minimálna.

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!

VIZITKA:
Ing. Monika Gážiová a Ing. Lucia Kováčová – záhradné architektky

Monika a Lucia sú záhradné architektky (absolventky Záhradnej a krajinnej architektúry, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre), ktoré sa venujú dizajnu a realizácií okrasných záhrad v duchu záhradníčenia podľa vzoru prírody. Navrhujú vidiecke a kvetinové záhrady s využitím našich tradičných domácich rastlinných druhov a materiálov. Súčasne sa snažia pri tvorbe využívať princípy permakultúry. Viac na www.zahradecka.sk

FOTO použité v článku sú od Helenky Kurusovej 🙂 www.helenakurus.sk

Viac inšpirácií nájdete v knihe Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa a tiež v našom dokumentárnom filme V zdravom dome žijú šťastní ľudia, všetko dostupné na www.homereset.sk   

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!   Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!  Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov!

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Skutočne živý plot plný života

Záhrada s úžasnou atmosférou

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

Keby deti mohli stráviť pol detstva na strome, tak to urobia

Záhrada, tak trochu, dosť inak

Permakultúra je vlastne zdravý sedliacky rozum

 

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť

Čo sme napísali

Najpredávanejšie knihy pre deti aj dospelých

Chcete dostávať info o našej dobrodružnej ceste do Mexika?

Vyplňte údaje a budeme vám posielať aktuálne info z našej cesty.

Dostávajte najnovšie inšpirácie a tipy v e-mailoch