Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Vyhľadať
Close this search box.

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu  

Jazierko je život. Do záhrady pritiahne množstvo živočíchov, hmyzu a organizmov, ktorí behom niekoľkých dní prebudia vašu záhradu k pestrému životu. Bylinková špirála je zdravší život pre vás. Jej vône vás budú lákať počas celého leta a v zime si ich pripomeniete bylinkovým čajom. Urobiť správne jazierko a správne bylinkovú špirálu si vyžaduje dodržať viacero dôležitých zákonitostí, aby sa bylinkám darilo a jazierko fungovalo.

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu  Letmý pohľad na časť jazierka priamo pred terasou, ktoré je prepojené bylinkovou špirálou schovanou za trsom trávy:-).

Nezvažovali ste jazierko alebo bylinkovú špirálu vo vašej záhrade? Tu je zopár argumentov, prečo by vašej záhrade nerozluční súrodenci prospeli.
Aby sa nikto neutopil

Jazierko nebýva štandardne súčasťou záhrad. Dôvodov je viacero a medzi časté argumenty patrí – je okolo nich veľa roboty a môžu sa v ňom utopiť deti. Na tieto dva existujú aj dva protiargumenty. Vyžaduje si starostlivosť, ktorú ak porovnáme s objemom práce na pestovanom trávniku, je menšia. A deti neochránite pred nebezpečenstvom tým, že im obrazne povedané schovávate nôž, ale keď im vysvetlíte, načo a ako sa používa. To isté platí pre jazierka. V našej záhrade ich máme tri a synovia vo veku štyri a päť rokov vedia, že si pred nimi majú kľaknúť na kolienka, jednou rukou sa pridržať, aby nestratili balans a tou druhou sa môžu pokojne dotýkať hladiny. Samozrejme, môže sa stať, že do jazierka by niekto, napr. aj zviera, mohol padnúť. Dôležitá je preto prevencia, či už bambusové mreže uložené pod hladinou jazierka na prvom vytvarovanom poschodí. Alebo vytvorenie dostupného brehu, teda spomínaných poschodí, tak aby sa z neho dalo ľahko vyjsť a zvládol to napríklad aj nečakane „vykúpaný“ psík a pritom nepoškodil jazierkovú fóliu. V našom prípade bola jama na jazierko takmer pol roka vopred vykopaná, kým došlo k realizácií a za ten čas si celá rodina i priatelia zvykli na to, že tam jazierko bude.

Výhody jazierka

Jazierko predstavuje život. Je to prvok, ktorý vo vašej záhrade zaručí čulí ruch a rovnováhu systému. Je zdrojom vody pre hmyz aj vtákov, ktorí sú predátormi škodcov. Treťou najčastejšou obavou z jazierka sú komáre. No voda zaručuje spomínanú rovnováhu. S komármi je aj dostatok predátorov, ktorí vás od otravného hmyzu zachránia. Narozdiel od záhrad, kde vodný zdroj chýba a sním aj predátory, kým invázia komárov graduje. Do našej záhrady sa takto nasťahovalo množstvo vtákov, jašteríc a netopierov. Jazierko zvlhčuje a ochladzuje klímu, čo oceníte hlavne počas horúceho leta. Vytvára tiež neopakovateľnú atmosféru. Napomáha celému prírodnému systému vo vašej záhrade držať rovnováhu bez kolízií, a to nielen nadmerným množstvom komárov, ale aj škodcov pre ovocné stromy, zeleninovú záhradu alebo kvetinové záhony. Dôležité je jeho umiestnenie vrámci záhrady. V našej záhrade máme spomínané tri. Jazierko prepojené s bylinkovou špirálou je umiestnené pred domom a okrem spomínaných funkcií zvyšuje aj solárne zisky v dome odrazom slnka od hladiny do interiéru domu.

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu  

Jedno z našich troch jazierok v sade. Toto sa ukrýva v oblasti divočiny. Vzniklo veľmi prirodzene a nádherne nám prepája prírodnú záhradu s divokou časťou.

Bylinková špirála ako má byť

Zdravý životný štýl, bio potraviny a návrat ľudového liečiteľstva nahrávajú návratu byliniek do záhrad. Osvedčeným spôsobom ako ich efektívne pestovať, je v záhone v tvare špirály. Je to vzor, ktorý sa v prírode často opakuje a jeho hlavný prínos je šetrenie miesta. Aby sme vytvorili ozajstnú funkčnú bylinkovú záhradu s pestrým výberom byliniek a s minimálnou údržbou, je dôležité, aby jej priemer mal minimálne 4m! Až pri tejto rozlohe vieme vytvoriť jednotlivé mikroklímy pre rôzne druhy byliniek. Druhou podmienkou je, aby bola prepojená s jazierkom. Pri dobre založenej bylinkovej špirále dokážete na severnej strane prepojenej s jazierkom pestovať aj cesnak medvedí, ktorý inak rastie v chladnom a vlhkom lese. Naopak na vrchole špirály sa bude dariť teplomilným stredomorským bylinkám. Takáto bylinková špirála dokáže byť v mnohom samočinná, v kombinácií s jazierkom nevysychá a rastlinám sa v nej natoľko darí, že aj úroda je slušná, a to pri minimálnej údržbe.

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu  

Bylinková špirála je u nás po troch rokoch riadne zarastený bylinkový kopec. Z južnej strany sú ešte rozpoznateľné obrysy a kamene. Zo severnej je to voňavá džungľa, ktorá sa vytvorila práve vďaka vlhkej klíme z jazierka.

Ako na to? Naše tipy, ako vytvoriť funkčné jazierko a samočinnú bylinkovú špirálu.
Zakladáme jazierko a špirálu

Jazierko a bylinková špirála patria medzi základné štruktúry permakultúrnych záhrad, a to pre ich vysoký prínos v systéme. A ak je niečo permakultúrne, znamená to aj vysoko efektívne. Budovanie týchto štruktúr sa preto robí naraz. Najprv sa vykope jazierko a zemina z výkopov sa použije na vytvorenie bylinkovej špirály. Často ľudia robia tú chybu, že najprv vytvárajú z kameňov alebo starých tehál tvar špirály a tú vypĺňajú zemou. Je to zbytočne zdĺhavé a fyzicky náročné. Bylinková špirála je  umelý kopec, ktorý má byť kameňmi obložený a vytvarovený do špirály. Kamene či tehly majú okrem spevnenia svahu kopca aj funkciu ohrievania zeme a rastlín, potom čo sa na slnku nahrejú. Zem z výkopov teda umiestnime v tesnej blízkosti jazierka z jeho južnej strany. Špirála takto dokáže tieniť jazierku, čím dochádza k menšiemu odparu. Kameňmi vytvarujeme etáže špirály. Prvá začína od severu a mala by byť prepojená s jazierkom, napríklad kokosovou rohožou, cez ktorú si kopec na severe môže ťahať vlhkosť. Na tomto severnom úpätí špirály sa bude najlepšie dariť vlhkomilným bylinkám vhodným na severné stanovištia ako napríklad cesnak medvedí, mäta či rebarbora.

Nerobte tie isté chyby pri jazierku

Veľkosť jazierka by mala byť dostatočná na to, aby bolo čo najviac samočinné a nebolo závisle na vašej neustálej starostlivosti. Voda vo veľmi malých jazierkach sa môže počas leta rýchlo pokaziť, či už premnožením rias alebo zakyslením z dažďov. Minimálna veľkosť by mala byť 3x4m. Ideálny tvar je oval, a to z estetického hľadiska, pretože je to tvar, ktorý sa najčastejšie objavuje v prírode. Tiež z funkčného, kedy prúdením vetra môže voda prirodzene cirkulovať. V neposlednom rade efektívneho, pretože fólia na jazierko má určite šírky a je jednoduchšie a ekonomicky výhodnejšie robiť obdĺžnikový, teda oválny tvar. Rozhodnúť sa môžeme medzi fóliami EPDM-gumokaučuk (vydrží 40 rokov, dá sa kedykoľvek lepiť a lepšie sa s ňou pracuje), PVC fólia (vydrží 10 rokov, dá sa zvárať v prvom roku, v chladnom počasí sa s ňou pracuje horšie). Na čo si pri fóliách treba dávať pozor je, že v lete sa na priamom slnku môžu rozpáliť až na 63 stupňov.

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu  

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu  

Hadicou sme chytili rovinu. Vyššiu časť brehu sme prekopali, nižšiu vyplnili. Pri skladaní kameňov šlo o veľmi precíznu skladačku, tak aby nám kamenné brehy nepadali.

Vyhrňme si rukávy!

Keď už máme jamu na jazierko vykopanú, podľa druhu terénu, môžeme steny vyhladiť a zbaviť kameňov, ktoré by mohli fóliou poškodiť. Jama by mala mať minimálnu hĺbku 1,2m a aspoň jedno poschodie pod hladinou, na ktorom sa pestujú rastliny. V prípade spomínaného padnutia do jazierka vieme cez ňu z jazierka vyjsť. Toto poschodie by malo mať šírku aspoň 50cm, aby sa dalo vyskladať kameňom a rastlinami. Kamene používame bez obsahu Ca– vápnika. Matej Debnárik, odborník na jazierka hovorí, že v ich spoločnosti majú overený
premývaný guľáč 4-8mm, premývaný guľač 100mm a viac. Odporúča kamene ako nadsitné, devínsky lomový guľač a tatranská žula. Na ostatných kameňoch sa zachytáva vláknitá riasa alebo môžu do vody vypúšťať chemické prvky, ktoré by vode škodili. Nie je teda jedno, aký kameň na stavbu jazierka použijete. Ak si chcete znížiť rozpočet na jazierko a zvažujete použiť kamene z miestneho potoka alebo jazierka, musíte brať do úvahy aj to, že si do jazierka môžete priniesť riasy.

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu  

Jazierko pritiahlo náš život v záhrade k nemu. Deno denne sedávame priamo pred ním a pozorujeme rybky, včielky i jašterice.

Vysádzanie vodných rastlín

Upravenú jamu, vyskladáme mäkkou geotextíliou a natiahneme jazierkovú fóliu. Snažíme sa ju čo najlepšie vyrovnať a nezrovnalosti fólie prekladať. Fóliu na poschodiach postupne obložíme kameňom. Kamene zakladáme tak, aby do seba zapadali a nehýbali sa. Takto vytvoríme stabilné steny a tiež breh z kameňa. Po dokončení vysádzame rastliny a to priamo do 4-8mm premývaného guľaču. Lekná do košov. Rastliny kupujeme, pretože všetky vodné rastliny sú zákonom chránené, ak by ste zvažovali zadovážiť si ich z nejakého miestneho jazierka. Okrem toho môžu mať tieto rastliny vírusy, baktérie a nemusia prežiť v umelovytvorenom jazierku. „Nie je raritou, že sa prostredníctvom takýchto rastlín dostanú do nášho nového záhradného jazierka aj ryby,“ vysvetľuje Matej Debnárik a pokračuje – „Často sa nám stáva, že nám klienti volajú, aby sa nás opýtali, ako je možné, že v ich umelom jazierku bez rýb, teraz ryby sú. Odpoveďou sú vtáky, ktoré na svojom perí prenesú ikry z prírodných jazierok do záhradného.“

Starostlivosť

Dôležité je zberať nečistoty z povrchu hladiny. Ak sa dá, mali by sme zabrániť padaniu listov do jazierka napríklad roztiahnutím siete nad hladinou s maximálnou veľkosťou oka 1cm. Najmenej dvakrát do roka by sme dno jazierka mali povysávať vodným vysávačom. Rastlinky striháme na jar alebo na jeseň, dôležité je aby suché časti nehnili vo vode.

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu  

Záhradný architekt radí ako mať v jazierku zdravú vodu
Ing. Matej Debnárik, www.zahradnejazierka.sk

Klienti za nami najčastejšie chodia so žiadosťou o kryštálovo čistú vodu, ak takou nie je, majú pochybnosti o jej nezávadnosti. Rôzne sfarbenia vody však nevypovedajú o jej kvalite. Ak je voda pokazená, spoznáte to podľa toho, že zapácha. Zápach môže napovedať o zdroji znečistenia. Najčastejšie sú to organické čiastky na dne jazierka. Aj nepriehľadná voda môže byť nezávadná a teda čistá. Čo ju však môže „zlomiť“ je prívalový dážď. Tým, že dažde sú čoraz kyslejšie, dokážu vodu v malom jazierku zakysliť. Jazierko si s tým však vo väčšine prípadov vie poradiť samé, preto doň nič nepridávame, len vyčkávame. Z tohto dôvodu jazierko nedopĺňame dažďovou vodou. V extrémnych prípadoch môžu kyslé dažde vyhubiť ryby aj rastliny. Na prvé napustenie používame vodu z vodovodu. V druhom rade po rozbore, studničnú, ktorá je veľmi tvrdá a bez kyslíku, čo tiež škodí rastlinám aj rybám. Základ je vodu dopúšťať a nie vymieňať, aj keď sa nám zdá byť zakalená. Vypustením a napustením sa zničí ekosystém, ktorý v jazierku už stihol vzniknúť a môže to mať za následok väčšie problémy, ako tie, ktoré vás k tomu viedli.

Bylinková špirála v skratke
Využívame zem z výkopu jazierka. Kameňmi vytvoríme poschodia špirály. Začíname od severu. Zo severu je pripojené aj jazierko napríklad kokosovou sieťou, ktorá je čiastočne zatopená v jazierku a čiastočne zakopaná na úpätí jazierka. Bylinky vhodné do špirály podľa orientácie: vlhký sever – mäta prieporná,  medvedí cesnak, ligurček lekársky, pažítka. Na stredné stanovište medovka lekárska, ľubovník bodkovaný, yzop lekársky, bazalka, kostihoj lekársky. Na priame slnko v najvyšších poschodiach sadíme levanduľu úzkolistú, tymián (dúška tymiánová), materinu dúšku, pamajorán obyčajný, šalviu lekársku.

Bylinková špirála s jazierkom: Súrodenci, ktorí oživia vašu záhradu  

A v lete, až všetko rozkvitne, záhrada sa premení na farebnú, bzučiacu a voňavú oázu pokoja. 

Jazierko v skratke
Minimálny rozmer 3x4m. Pripájame ho s bylinkovou špirálou z juhu, aby ho zatieňovala. Vytvárame aspoň jedno poschodie šírky 50cm pod hladinou, aby sme v ňom pestovali rastliny a vedeli vďaka nemu vyskladať kameňom steny a breh. Používame EPDM-gumokaučuk (vydrží 40rokov, dá sa kedykoľvek lepiť a lepšie sa s ňou pracuje), PVC fólia (vydrží 10 rokov, dá sa zvárať v prvom roku, v chladnom počasí sa s ňou pracuje sa s ňou horšie). Kamene bez obsahu Ca– vápnika, premývaný guľáč 4-8mm, premývaný guľač 100mm a viac, kamene ako nadsitné, devínsky lomový alebo devínsky guľač a tatranská žula. Základné rastliny do jazierka, ktoré môžeme doplniť o okrasné vodné a podhladinové. Pre močiarnu zónu do 30 cm je to Caltha palustris – záružlie močiarne, typha minima – pálka mala, Hippuris vulgaris – truskavec obyčajný, Iris aquatica – iris vodný, Menyanthes trifolia – vachta trojlistá, Mantha aquatica – mäta vodná, Alisma plantago aquatica – žabník skorocelový, Acorus calamus – puškvorec. Do hlbšej zóny 30-70cm vyberáme tieto rastliny Butomus umbelatus – okrasa močiarna, Typha angustifolia – pálka úzkolistá, Typha latifolia – pálka širokolistá, Do hlbokej zony nad 1,2m sadíme Nuphar lutea – leknica žltá, Nymphaea sp. – lekná, Nelumbo nucifera – lotos indický.

FOTO: Tie krásne fotky sú od www.helenakurus.sk a tie z realizácie sú moje ZMG:-)

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov

Skutočne živý plot plný života

Záhrada s úžasnou atmosférou

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

Keby deti mohli stráviť pol detstva na strome, tak to urobia

Záhrada, tak trochu, dosť inak

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: