Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Je možné ochorieť zo stresu? Nemoci sú tým najsilnejším učiteľom

Keď chytíte správny smer, vietor prichádza ako na zavolanie. Ako som písala v predchádzajúcom článku Techniky, kurzy, knihy a kouči I. práca s nezrelými vlastnosťami, našimi zrkadlami v druhých, po uvedomení si, že deti netreba špeciálne vychovávať, ale pracovať na sebe samom, to prišlo! 

Prišli noví učitelia a nové smery, ktoré nám dodali chuť a energiu pokračovať ďalej.

Duchovné príčiny chorôb

Zapisovanie najsilnejšej emócie z dňa do denníka nás naučilo, ale hlavne nám na vlastnej koži dalo pocítiť, aká dôležitá je psychohygiena. Že čistá hlava a srdce sú priamo prepojené na vitálnosť a imunitu. A ak nám v tele niečo nefunguje, tak je to len odraz toho, že niečo nefunguje správne v našom vonkajšom svete a jeho prežívaní. 

Mojim druhým životným smerovaním sa stala psychosomatika, teda psychické alebo duchovné príčiny chorôb. Choroby patria do nášho života rovnako ako zdravie. Je to ten najlepší signalizátor toho, že niečo sa deje. Ak ich vieme čítať, dokážeme sa kilometrovými skokmi posúvať vpred. 

Veľkým učiteľom je pre mňa Maruška Heralecká, biochemička, autorka Sofioterapie a veľká žena, ktorej životné skúsenosti a triezvy pohľad na svet, ma priviedli k obrovskému poznaniu. 

Psychosomatika ma krásne zorientovala v sebe, v našej rodine, ale aj v ľuďoch okolo mňa. Pochopila som, prečo je dôležité byť sama so sebou, byť v rovnováhe, neodpojená ruchmi modernej doby, teda „moderného smogu“, ktorý v nás vytvára stres.

 

Choroby zo stresu

Stres nám štartuje fyziologické a psychické pochody, ktoré nás stávajú do pozície obrana alebo útek. Stres nie je len, keď sme nervózni, môže to byť strach z budúcnosti, úzkosť z prítomnosti nepríjemnej osoby, napríklad šéfa :-), stres z manželstva, z výchovy detí a podobne. 

Pri každej podobnej situácií, keď nestojíme nohami pevne na zemi, sme vykoľajení, cítime úzkosť, strach, obavu sa nám znižuje imunita v dôsledku nedostatočného neprekrvovania našich orgánov. Všetko smeruje do svalov, do nich sa sústredí kyslík s dôležitými látkami pre telo, aby boli pripravené utiecť alebo zaútočiť. Telo je v napätí. 

Dlhodobý stres, dlhodobé neriešenie vecí, problémov, ktoré nás zväzujú, trápia, konfliktov, či zlých vzťahov vedie k dlhodobému poklesu imunity a chorobám. Vplývajú na to ešte ďalšie faktory, ale v jednom článku sa úplne do hĺbky nedá ísť.

 

Je možné ochorieť zo stresu? Nemoci sú tým najsilnejším učiteľom

FOTO: www.helenakurus.sk

 

Psychické príčiny chorôb

Psychosomatika rieši zdroj choroby, problém, ktorý nás sužuje a nie je len náplasťou na symptómy ako sú často lieky. Jednotlivé druhy stresu sa viažu na konkrétne orgány. Ťažkosti s trávením súvisia so vzťahmi, ženské a mužské problémy s vlastným postojom k ženstvu, materstvu, alebo mužstvu, zrak a sluch k aktuálnemu dianiu. 

Vždy prichádzajú najprv malé signály, ktoré oznamujú, že sa niečo deje. Aj za nevinným prechladnutím hľadajte únavu, stres, strach, ktorý vás oslabil. Čím dlhšie spúšťač prehliadate, tým viac signálov prichádza, ako pridružené ochorenia, chronické až napokon  závažné. 

Niekedy až smrteľná choroba prinúti človeka prehodnocovať, odpúšťať, meniť postoje a takto sa od zdroja stresu oslobodzovať. Zdravotný stav sa môže radikálne zlepšiť, až úplne uzdraviť.

 

 

Porozprávajte sa o strese aj s deťmi a partnerom

Deti sú najlepšími zrkadlami. Na podvedomej úrovni nasávajú stres rodičov. Toto poznanie nás priviedlo k ešte intenzívnejšej práci na sebe. Vždy keď nám chlapci nejakým spôsobom ochorejú, alebo začnú chorľavieť, je to pre mňa s manželom príležitosť nie bežať k doktorovi, ale sadnúť si v kuchyni, niekedy aj na niekoľko hodín a preberať, čo sa aktuálne u nás deje, koho čo trápi a čo by sme mali riešiť. 

Posúva nás to ako ľudí, partnerov aj rodičov. Núti nás to nájsť si na seba čas. Vďaka tomuto prístupu sme už dva roky nemuseli vyhľadať lekára alebo užívať lieky. Zatiaľ sa nám darí choroby riešiť cez nájdenie zdroja stresu a jeho zníženie. Výnimkou boli situácie aké sme zažili napríklad pri takmer trojmesačnom cestovaním po Thajsku a Kambodži s našimi malými deťmi. 

Naše obavy z nového prostredia boli tak prirodzené, že sa tomu nedalo ubrániť. Dokonalí nie sme a deti zo stresu ochoreli.

 

 

Je možné ochorieť zo stresu? Nemoci sú tým najsilnejším učiteľom

FOTO: www.helenakurus.sk

 

 

Aj deti môžu ochorieť zo stresu, aj keď máme pocit, že nemajú dôvod byť v napätí.

Že choroby si deti nosia zo škôlky alebo zo školy? Prečo potom, niektoré deti ochorejú a niektoré nie. Napríklad aj preto, že niektoré majú slabšiu imunitu, iné silnejšiu. Povedané jazykom psychosomatiky, niektoré zažívajú väčší stres doma, niektoré menší, iné majú pohodu. 

Pritom nemusia byť vôbec týrané, nemusia mať zlých rodičov. Možno mamka rieši nejakú úplnú banalitu, ako konflikt so svokrou, alebo otecko novú pracovnú ponuku, ktorú nevie či má prijať. Niekedy nám aj bežné záležitosti dokážu riadne zavariť. 

Ak sa vieme pozrieť do seba a priznať si, že niečo nezvládame, teda prijať to alebo na druhej strane vyriešiť problém, tak stres mizne a môže naskočiť proces samouzdravovania. Dôležité je nestáť uprostred, ani problém, strach úzkosť neriešiť, ani to neprijať, ale byť v konflikte s tým. 

Po uvoľnení sa imunita nakopne a nastáva až zázračné zlepšenie zdravia. Keby sme si to už tisíckrát na vlastnej koži nevyskúšali, neverila by som, že je to možné! Nejde to však lusknutím prsta, prísť na zdroj stresu, priznať si ho, riešiť ho, je hlavne zo začiatku  veľmi náročný proces. Pri ťažkých chorobách často nezvládnuteľný vlastnými silami a je dobre obrátiť sa na odborníka s terapeutickou praxou.

 

Je možné ochorieť zo stresu? Nemoci sú tým najsilnejším učiteľom

 

Hľadať treba v sebe

Dnes je v ponuke množstvo kníh a kurzov s témou psychosomatiky, etikoterapie, sofioterapie a podobnými, ktoré sa zaoberajú psychickými či duchovnými príčinami chorôb. Vďaka štúdiu a úžasným lektorom sme dokázali pochopiť súvislosti medzi chorobami a našimi životnými postojmi.

Priviedli nás k obrovskému poznaniu. No mnohé odpovede sme našli v sebe. Každý ich v sebe máme. Narodili sme sa s dokonalou výbavou, ako náš život pozitívne vyvíjať. Niekedy je ťažké sa k nim dostať. Hlavu, dušu a srdce mávame natoľko zapratané, že vnútorný hlas nepočujeme. Sú za tým napríklad aj problémy iných, ktoré nevieme riešiť, ale napriek tomu nás zaťažujú. 

Hlavne ak upratujeme radšej cudzie dvory ako tie vlastné. Alebo nám pozornosť kradnú médiá a my žijeme virtuálne životy a nie svoje. Ťažko sa potom vieme napojiť na seba a dostať sa k tým vzácnym odpovediam. Dôležití duchovní učitelia minulého storočia v Československu Mila a Eduard Tomášoví hovorili:

„50% odpovedí máme v sebe a 50% máme hľadať a učiť sa od skúsenejších. Lebo aj keď odpovede máme, ale nevieme sa na ne správne pýtať, je nám to zbytočné.“

Je to krásna vyváženosť, ktorá potvrdzuje, že osobnostný rozvoj nie je len o spoliehaní sa na učiteľov, ale aj na nás samých. Na druhej strane, že učiť sa od skúsenejších, chodiť na rôzne vzdelávacie podujatia, workshopy a prednášky nám rozširuje obzor a učí nás správne sa pýtať.

 

Nenechajte sa súdiť ostatnými

Keď sme sa dali na cestu poznania, niektorí ľudia nás odsúdili. Načo sa vŕtať v minulosti. Načo otvárať staré rany a odpúšťať. Ako to, že sa zaujímame o iné náboženstvá. To bol jeden veľký kameň úrazu. Nikde sa netajíme, že sme kresťania. Práve preto bolo odsúdenie od veriacich aj neveriacich najostrejšie. 

Prenesené do cestovania, by to znamenalo, že budem navštevovať iba kresťanské krajiny a do moslimských či budhistických a iných ani nevkročím, aby ma neovplyvnila ich viera (čo je podľa mňa prejav strachu, nie pevnej viery a stability). Nebola by to škoda? Veď sú to krásne krajiny, zaujímavé kultúry, fascinujúci ľudia. 

Nebojte sa alternatív

Znamenalo by to spoznávať iba časť sveta, iba časť života a tú druhu z obavy prehliadať. Rada ich navštívim, rada si prečítam o budhizme, vypočujem si aj prednášku o čakrách, zacvičím jógu alebo pomeditujem po svojom, modlitbou. Z každého zdroja si rada vezmem to pozitívne pre môj život. 

V mnohom nachádzam veľkú paralelu s kresťanstvom a vďaka mnohému alternatívnemu a inému sa moja viera len upevnila. Mozaika o duchovnom svete vďaka tomu inému krásne zapadla a paradoxne cez poznanie iných náboženstiev, či rôznych duchovných smerov, som sa dostala doslova bližšie k Bohu. 

Otvoriť sa novému je základ pre poznanie. Naučí vás to jednej dôležitej vlastnosti – vedieť informácie filtrovať, vyhodnocovať, získate nadhľad a úžasnú celistvosť, ktorú pri poznávaní len pol sveta nenájdete.

Tipy na zaujímavé videá:

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: