Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Zdravá záhrada vyžaduje málo polievania

Ako mať zdravú záhradu bez chorôb a škodcov

Zdravá záhrada bez chorôb a škodcov?  Áno, aj to sa dá docieliť...

Zdravá záhrada je nielen esteticky príjemná, ale aj prospešná pre naše fyzické a duševné zdravie. Škodcovia v záhrade, úroda v ohrození a vo svojom vnútri riešim, že chémiu naozaj nechcem použiť. Veď preto pestujem vlastné potraviny a budujem zdravú záhradu. Na internete tu nejaký biopostrek, tam výluh, ale nič skutočne nezaberá. Pozrime sa na to prečo?

Ako mať zdravú záhradu bez chorôb a škodcov
Ako mať zdravú záhradu bez chorôb a škodcov

Zdravá záhrada potrebuje rovnováhu medzi slnkom a tieňom

Používať dookola len postreky, či už tie ekologické, domáce alebo chemické nemá zmysel. Stále riešime iba prejav „choroby“ a nie jej podstatu. Každý postrek je len náplasť a nerieši naše systémové nastavenie v záhrade. Záhrada potrebuje byť celkovo zdravá, mať zdravú klímu, pôdu a harmonické usporiadanie. Záhrada potrebuje pre svoje zdravie byť slnečná, vzdušná, nie príliš vlhká a tmavá. Predstavte si dom, ktorý je nevetraný a tmavý. Tiež sa v ňom množia roztoče, plesne, hmyz…Preto dbáme na to, aby v záhrade boli aj tienisté miesta pre príjemný chládok, ale zároveň bolo aj dostatok slnka.

,,Prosto každá zdravá záhrada, aj tá permakultúrna potrebuje údržbu“...

Stromy a kríky orezávame, trávnik kosíme na etapy, tak aby sme vytvorili zakaždým ostrov nepokosenej trávy pre úkryt hmyzu, trvalky či zeleninu oplejeme a očistíme od odumretých častí. Prosto každá záhrada, aj tá permakultúrna potrebuje údržbu. Tak ako sa staráme o svoje telo, tak sa staráme aj o záhradu. Dobrá stratégia a plánovanie v našej záhrade urobí zázraky. Mám pre vás aj ja jeden zázrak, ktorým vám pomôžem docieliť zdravie a sebestačnosť, pomocou môjho kurzu Vypestuj vo Vianočnej ponuke za zvýhodnenú cenu. Stačí kliknúť TU >>>

Keď vzduch stojí...

,,Na zdravie záhrady je dobré sa začať pozerať z vtáčej perspektívy a vnímať ju ako celok“.

So zdravou klímou súvisí jeden fenomén, a to fenomén betónových plotov. Na to, aby záhrada po daždi obschla, na to, aby sa v páľave schladila, je dôležitý vietor, prúdenie vzduchu. Záhrada uzavretá betónovými plotmi sa stáva statickou, vzduch stojí. Predstavme si horúce leto, zaprší a v takejto záhrade je teplo a vlhko. Klíma podporujúca množenie škodlivých mikróbov a plesní. Riešením sú polopriepustné ploty, živé ploty. Vzduch čiastočne zadržia, čiastočne prepustia. Aké nastavenie máte v záhrade vy? Máte v rovnováhe vzduch, slnko, tieň? V konkrétnej údržbe dbáme na to, aby koruny stromov, kríkov, či medzi zeleninou v hriadkach bolo dostatok priestoru, slnka a prúdiaceho vzduchu. 

V zdravom tele zdravý duch, v zdravej pôde zdravý život

Záhradu udržiavame primerane vlhkú, nie mokrú, nie suchú a práchnivú. V tom je obrovská pomoc mulčovanie. Zakrývanie pôdy pred vytváraním tzv. zásušku – škrupiny tvrdej zeme, po ktorej voda stečie, vietor a dážď pôdu devastujú, pôda nie je kyprá, nedýcha. Odhalená pôda znamená pre prírodu stav katastrofy! Preto imitujeme deje v prírode a mulčujeme, zem prikrývame. Zároveň dbáme o to, aby bola pôda v dobrej kondícii, a to budovaním pôdy, ktoré je systematické a deje sa počas celého roka. Na jar pridávame kompost, mulčujeme, hnojíme napríklad žihľavovým zákvasom, na neskoré leto vysievam zelené hnojenie, na neskorú jeseň pridávame hnoj, ktorý vypáli aj prezimujúce vajička škodcov a spóry chorôb. Dbáme na správne načasovanie, použitie a zapracovanie. 

Ako mať zdravú záhradu bez chorôb a škodcov
Ako mať zdravú záhradu bez chorôb a škodcov

V spolupráci s mesačníkom Záhradkár vám ponúkam k nahliadnutiu jeden z mojich článkov tu.

Udržateľná záhrada, ako prevenciu potrebuje aj pestrý zeleninový záhon

Prečo pole kolabuje a les nie? Prečo poľnohospodári veľké lány polí neustále striekajú a hnoja, kým les funguje bez vstupov človeka bez premnoženia škodcov, bez hnojív a má stále viac stromov, plodov a zvierat? Lebo les považujeme za vzor vyvážený systém založený na rozmanitej biodiverzite. Teda v lese nájdeme nespočetné druhové zastúpenie všetkého živého aj neživého. Na poliach sa pestujú hektáre jednej plodiny. Preto práve čakám vlnu skočiek, ktoré prídu po tom, ako sa skosí repka olejná. Hejná skočiek z obrovských polí sa presunú do záhrad.

Túto nestabilitu vytvára človek, a to nie len na poliach, ale často aj v záhradách. Celé políčka kapusty, samostatné políčka kukurice, či zemiakov a paradajok. Preberaním vzorov z funkčných systémov, akým je les si zaistíme určitú stabilitu. Preto pestujeme v záhonoch zmiešané kultúry.

  • V jednom záhone kombinujeme rastliny, ktoré sa vzájomne podporujú – alelopatické vzťahy.
  • V jednom záhone pestujeme podľa nárokov na živiny – sadenie podľa tratí a rovnako pestujeme v spolu so zeleninou jednoročné ochranné rastliny a byliny.
  • Pre mrkvu je výborným susedom cibuľa alebo pór. K ním sa ešte hodí majoránka, pretože odpudzuje mravcov a slimákov a zároveň zlepšuje susedným rastlinám vôňu a chuť.
  • Kapuste sa darí aj v kombinácií s rajčinami a k rajčinám sa hodí bazalka. Tá odpudzuje komáre a muchy.

Ekologická záhrada vyžaduje výber vhodného stanovišťa

Pred rokmi sme dobrovoľníčii na permakultúrnych farmách na Novom Zélande, kde sme sa v mnohom inšpirovali. Napríklad v tom, že pestovanie zeleniny nemusí byť len v časti záhrady, ktorú vyčleníme a oddelíme od ostatnej pod nálepkou úžitková. V permakultúrnej záhrade máme zeleninové riadky dizajnované tak, aby boli spolu s trvalkami, bylinkami, prípadne jazierkom stromami a kríkmi v jednom zladenom a estetickom celku.

Krásne vyvýšené záhrady lemované pestrými lánami trvaliek dokážu vytvoriť dojem nádhernej botanickej záhrady priamo pod oknami domu. Zeleninovú záhradu nemusíme schovávať na koniec záhrady, môže byť priamo pred terasou domu miesto trávnika, z ktorého nemáme toľko úžitku. Dosiahnuť vieme estetickú a zároveň funkčnú i efektívnu záhradu. Zeleninu máme priamo „pod nosom“, vidíme čo sa v nej deje, či je potrebné poliať, pozbierať úrodu alebo ošetriť pred škodcami. Nemusíme ďaleko chodiť, lebo aj vzdialenosť nás odrádza. Zároveň sú záhony systematicky rozložené, preto pri normálnom množstve vošiek bude zasiahnutá len časť úrody a nie celá. Viem to dať do rovnováhy. Záhrada pod oknami môže byť estetická, praktická, obohacujúca telo pohybom i dušu zmyslom. Vtedy žijeme v prepojení s ňou.

Sterilná záhrada = neudržateľná

Ako mať zdravú záhradu bez chorôb a škodcov
Ako mať zdravú záhradu bez chorôb a škodcov

Rovnováha je pestovanie zeleniny pri bylinkách ako ochranných rastlinách, spolu s kvetmi, ktoré lákajú opeľovače, pri stromoch, ktoré sú domovom vtákov, pri jazierku, ktoré je domovom vážky, jašterice, hadov…Pre predátorov nechávame v záhrade kôpky lístia, konárov, kameňov, v ktorých nájdu jašterice, ježkovia i hmyz úkryty. Podporujeme v záhrade tzv. divoké zóny, zónu divočiny, ktorá by mala byť bez zásahov človeka a vytvorená pre prírodu, hmyz, divoké zvieratá. Vytvárame v nej spomínané úkryty, tiež napájadlá, krmítka a rovnako aj výsadbu. Napríklad pre vtákov vysadíme jarabinu,  pre motýle budleju, pre opeľovačov kocúrnik. Zároveň podporujeme kolobeh života v prírode. Najúčinnejší a najprirodzenejší predátor vošiek je lienka. Dokáže požrať stovky vošiek za deň!!! Stovky vajíčok kladie blízko vošiek, na spodnej strane listov. Vyliahnutie trvá týždeň. 

Chemickým postrekom na vošky ničíme aj vajíčka lienok. Zničíme si celú kolóniu prirodzených predátorov. Jednorázovo postrek zaberie. Vošky zdochnú, efekt je okamžitý a totálny. No z dlhodobého hľadiska systém nebudujeme, ale ničíme. Ničíme prírodné procesy, ktoré sú inak udržateľné a efektívne ako v lese.

Etika záhradníka

Jeden desiatok úrody vraciam späť prírode. Kedysi to sedliak pestoval desať hlávok kapusty. Deväť pre seba a desiaty pre zajaca ako dar prírode za to, že nám dala zo svojho. Biopostrekmi často nezničíme všetkých škodcov fatálne a okamžite. Obmedzíme ich vývoj, množstvo, do tej miery, aby sme stihli mať úrodu aj my a zároveň sme zachovali život v záhrade, aby pokračoval a nebol úplne zlikvidovaný. Dôležitá je preto etika záhradkára, záhradníka. Pestovať aj svoju vlastnú trpezlivosť, pokoru a vďačnosť, za všetko čo nám príroda dáva. Potom je každá strata prijímaná a náš svet sa nezrúti, ak sme schopní byť vďační aj za to čo sa podarí, aj za to čo sa nepodarí. Pestovať v súlade s prírodou chce aj veľký vnútorný súlad vo svojom vnútri. Príroda nás učí vnímať ju a rovnako vnímať aj seba.

V zdravej záhrade budujeme SYSTÉM OCHRANY A PODPORY založený na piatich krokoch.

  1. Vyvážený systém postavený na biodiverzite a podpore zdravia záhrady
  2. Rastlinná ochrana pred škodcami liečivými a ochrannými rastlinami
  3. Podpora predátorov a chov zvierat pre väčšiu udržateľnosť
  4. Vytváraním bariér a pascí pre predátorov, ako sú ochranné siete pred skočkami či medené pásky pred slizniakmi.
  5. Ekopostreky, akými sú pivné pasce pre slizniakov či liečivé odvary, výluhy a zákvasy

Príklad pre vošku:

  • Rastlinná prevencia: Vysaďte aksamietnica, kapucínka, trebuľka voňavá, levanduľa, pažitka a fenikel.
  • Predátor: Lienka a zlatočkaBariéra a pasca: Pasca na kolíku z téglika jogurtu. Téglik najskôr obalíme žltou lepiacou páskou, alebo natrieme na žltú farbu. Žltá farba vošky dokonale láka. Téglik umiestnime hore dnom na drevený kolík klincom. Následne téglik potrieme tenšou vrstvou vazelíny.
  • Postrek: Žihľavový zákvas, ktorý je postrek a hnojivo v jednom. Obsahuje dusík, fosfor, draslík, minerály, stopové prvky a látky posilňujúce obranyschopnosť rastlín. Potrebujeme kilogram nasekanej pŕhľavy, ktorý vložíme do nekovovej nádoby a zalejte 10 litrami dažďovej vody. Nádobu prikryme a položme na slnečné miesto ďalej od domu, lebo zákvas smrdí. Občas premiešajte. Približne po 10-14 dňoch je výluh pripravený, keď prestane peniť. Ak ho chceme použiť ako hnojivo, zriedime s vodou v pomere 1:10. V prípade použitia na postrekovanie proti voškám, zriedime s vodou v pomere 1:20.

Nestačí urobiť jeden krok pre zbavenie sa škodcu. Nestabilitu nášho systému treba riešiť komplexne😊. Nebojte sa, aj s týmto vám viem pomôcť. Odporúčam, aby ste si pozreli webinár Ako na škodcov bez chémie, ktorý vám poskytne všetky nevyhnutné informácie, tipy a triky, ako chrániť vašu záhradu. Aktuálne ponúkam webinár Ako na škodcov bez chémie v zvýhodnenej cene vo Vianočnej ponuke TU >>>

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: