Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

LifeReset – experiment „reštartuj svoj život“

Žili sme život štandardnej štvorčlennej rodiny. Deti, dom, auto, pes. Ja s deťmi od rána do večera a môj muž rovnaký čas v práci. Všetko plynulo a rástlo akosi prirýchlo. Rástli deti, aj účty. Plynul deň za dňom, povinnosť za povinnosťou. Čas nám pretekal pomedzi prsty. Až sme sa zastavili a urobili veľké rozhodnutia preto, aby sme spomalili tempo. Odišli sme s celou rodinou na tri mesiace dobrovoľníčiť. Bol to náš reštart.

LifeReset – experiment „reštartuj svoj život“

 Spolu s chlapcami sme pomáhali kde sa dalo, napríklad aj na stavbe ohrady pre zvieratá:-)

S deťmi po ekofarmách
Ak reštartovať život, tak poriadne. Preleteli sme pol zemegule, na Nový Zéland. Na ekofarmách sme pomáhali farmárom. Spolu s jeden a pol ročným a trojročným synom. S deťmi? Dobrovoľníčiť? Všetko je možnéak človek veľmi chce.Na Slovensku sme pred odchodom dostávali dookola jednu otázku – koľko tam zarobíte? No nič. Odišli sme dobrovoľníčiť „len“ za jedlo a nocľah. No dostali sme viac, ako si vieme kúpiť za všetky peniaze sveta. Dobrovoľníčenie vám peniaze neprinesie. Nezarobíte, ale skôr utratíte. No získavate tri poklady – čas, slobodu, duchovný kapitál.

LifeReset – experiment „reštartuj svoj život“

Pláž v Aucklande. Pri tomto pohľade si naplno uvedomíte viacero pokladov života.

Duchovný kapitál
Dobrovoľnícka práca, je práca len z dobrej vôle a „len“ za dobrý pocit. My sme dobrovoľníčili cez program wwoof.net (world wide oportunity of volunteering on organic farms). Pravidlá sú pracovať štyri hodiny denne za jedlo a strechu nad hlavou. Štyri hodiny „práce“ vám akurát dajú pocit užitočnosti, dobre prežitého dňa a naučíte sa množstvo zaujímavých vecí. Ostatný čas máte pre seba, pre spoznávanie krajiny, pre získanie rozhľadu, a to je duchovný kapitál do vášho života po návrate domov. Máte dostatok času, na to, aby ste spoznali zaujímavých ľudí, inšpirovali sa ich pohľadom, či „odkukali“ od nich ich know – how, ako robia svoj „biznis“. Po návrate viete tento duchovný kapitál investovať lepšie ako peniaze, ktoré sa môžu rýchlo minúť. Toto vám ostáva navždy a ak s tým budete dobre nakladať, zabezpečí vás to, či už finančne, alebo duchovne, na celý život.
S chuťou do práce!

Viete si predstaviť, aké to je po troch mesiacoch vrátiť sa opäť do práce? Frustrujúce? Nie! Práve naopak. Oslobodzujúce. Po troch mesiacoch života v rôznych podmienkach, od bývania v nádhernom dome na pláži, až po farmu v bushi, kde sme spávali v chatkách iba s posteľou, bez vody a elektriny, odrazu prídete na jeden oslobodzujúci fakt – človek k šťastnému životu skutočne nepotrebuje veľa. Domov sa vrátite bohatý na skúsenosti, a to aj tie, že pracovať a zarobiť peniaze vám stačí len toľko, koľko pre dôstojný a spokojný život potrebujete. Žiadne naháňanie sa za lepším autom, krajším nábytkom, ako má sused, či drahšou dovolenkou, akú si užíva šéf. Odrazu ste bohatší než väčšina ľudí vo vašom okolí, pretože aj keď majú veľa, nevážia si to.  Pritom miera bohatstva a blahobytu sa odvíja od miery spokojnosti každého z nás. Podobne hľadá šťastie bez vecí aj Petri z filmu Moje veci.

LifeReset – experiment „reštartuj svoj život“
   

S dobrovoľníkmi na Awhifarme pod stanom, pred poľnou kuchyňou. Aj také bolo naše dobrovoľníčenie…

Vraciate sa do práce s duchovným kapitálom a bez obrovského balvanu zodpovednosti mať aspoň toľko majetku, čo ľudia vo vašom okolí. Ste slobodný, s otvorenou mysľou a odrazu všetko ide ľahšie a s chuťou do práce. Povzbudený zážitkami a skúsenosťami sa nebojíte začať nové veci. Vďaka našim skúsenostiam z dobrovoľníčenia na novozéladských ekofarmách sme skončili v našich zamestnaniach a začali pracovať na vlastných projektoch.

Č-A-S

Náš najväčší poklad z Nového Zélandu má na poklope nápis Č-A-S. Hľadanie strateného času  prinieslo svoje ovocie. Zo Slovenska sme odchádzali s vedomím, že tam strávime len tri mesiace nášho života. Nie večnosť, nie obyčajný čas, ale výnimočný, taký, ktorý je len raz v živote. Užívali sme si každý deň. Žili sme v prítomnom okamihu a tento čas sme vnímali ako veľký dar. Precitli sme a uvedomili sme si, že to je tajomstvo času. Nežiť pre budúcnosť, pre to, že raz si kúpim veľký dom, že raz deti vyrastú a život bude jednoduchší, že už čoskoro dokončím jeden projekt a potom bude mať viac voľnejšieho času. Po jednom projekte príde väčšinou ďalší. Kým dosiahneme jeden budúci cieľ, prichádza ďalší a v skutočnosti nikdy nežijeme súčasnosť. Život je o riešení vecí, ktoré sú aktuálne. No zároveň je treba konštruktívne rátať a plánovať to, čo príde. Konštruktívne vyhodnocovať a ponaučiť sa z toho, čo bolo. S mysľou nezahltenou ďalekými alebo minulými cieľmi, sa sústredí, pracuje a žije ľahšie. A túto ľahkosť, slobodu, inšpiráciu a nadhľad sme získali vďaka trom mesiacom dobrovoľnej práce. Nikdy predtým sme „nezarobili“ viac!

LifeReset – experiment „reštartuj svoj život“


Matúšovcov stretnete aj na festivale Jeden svet. Počas festivalu si ich môžete vypočuť 22. 11. o 18.00 v KC Dunaj v rámci diskusie Môj život inak

TEXT A FOTO: ZMG

PUBLIKOVANÉ NA:  www.jedensvet.blog.sme.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Reštartovanie života

Dobrovoľníctvo je ako čokoláda

Každý pracuje na svojom sne

Nástrahy wwoofingu

Veľké zmeny našich malých detí

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: