Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!

Rada nahliadam do záhrad našich známych, priateľov, rodiny. Reakcie sú niekedy roztržité… „Ale vieš, my nemáme permakultúru v záhrade. Nemáme vyvýšené záhony, iba klasické hriadky,“ počula som teraz pred nedávnom. Aké oslobodzujúce je počuť, že nie v každej permakultúrnej záhrade sú nevyhnutné vyvýšené záhony!

 

Kedy sú vyvýšené záhony v záhrade zbytočné

Keď máte zdravú úrodnú pôdu! Cieľom vyvýšených záhonov je budovať v nich úrodnú pôdu podobnú tej v lese. Tej voňavej, nie príliš drolivej, nie príliš lepiacej sa, ale takej akurátnej, chutnej lesnej. Obsah vyvýšených záhonov tvorí skladba, ktorá je inšpirovaná práve tou z lesa. V lese na zem padajú listy, ihličie, konáre, kde tu niečo uhynie, vykaká sa, zhnije a vďaka tomu je pôda v lese živá, neustále meniaca sa, tvoriaca v prirodzenom kolobehu.

Obsah veľmi výživného vyvýšeného záhona, ktorý je vhodný na pestovanie na živiny náročné plodiny tvoria tiež viaceré vrstvy. Konkrétny fotopostup s tipmi a informáciami, aký záhon, na aký tip zeleniny a ako čo s čím skombinovať nájdete už v našej knihe Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa.

 

Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!    Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade! 

  Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!  Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!

Ako budujeme vyvýšený záhon

Záhon typu nemecká kopa môžeme vyhĺbiť do zeme alebo priamo na trávnik položiť kartón, ktorý zahluší trávnik a časom sa rozpadne. Na kartón vrstvíme staré konáre, ktoré sa počas dažďa napijú vodou ako špongia a zásobujú záhon vlahou, tiež sa rozkladajú čím vytvárajú humusnú zložku a teplo.

Na staré konáre ukladáme tenké konáriky, ideálne „odpad“ z jarného strihania stromov. Pozor! Konáre ukladáme, tak aby neboli veľké medzery. Obsah záhonu sa bude rozkladať a záhon klesať. Keď sú v záhone hluché miesta, prebehne tento proces veľmi rýchlo. Kopa rýchlo zľahne a pôda sa môže pokaziť.

Píšem o tom z našej vlastnej skúsenosti, keď sme zakladali našu prvú nemeckú kopu. Na konáre ďalej vrstvíme zem, hnoj, organickú zložku ako stará slama, lístie, čerstvo pokosená tráva v tenkej vrstve a opäť prekladáme zemou. Dobre namiešaný vyvýšený záhon je ako dobre uvarený nedeľný vývar:-). Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!  Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade! Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!  Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!

Kedy v záhrade vyvýšený záhon nebudujeme?

A teraz k pointe. Vyvýšený záhon je systematické budovanie pôdy, ktorú tvorbou a doplňovaním vyvýšených záhonov neustále zúrodňujeme. Kvalitná pôda znamená aj kvalitnú a zdravú úrodu bez chemického hnojenia a postrekovania. A to predsa chceme. Ak máme striekať, tak to si môžeme rovno ušetriť robotu a kúpiť si zeleninu či ovocie v obchode. Keď je vo vašej záhradke kvalitná úrodná pôda, tak potom vám stačí urobiť len tri kroky. Prvý je ohraničiť si políčko, na ktorom chceme pestovať tak, aby sme na rastliny dosiahli zo strán rukou a nemuseli sme po zemi šliapať a utláčať ju. Utlačenú pôdu ľudia okopávajú, rýľujú, čo je vlastne devastácia pôdy.
OH! Vážne?! No usúďte sami. Pri týchto činnostiach dochádza k obracaniu pôdy spolu s mikroorganizmami, ktoré nikdy nevideli svetlo a tie skončia mŕtve napovrchu, kým tie čo žijú v hornej vrstve pochováme. Pôdu vo vyvýšených záhonoch na jar len rozrušíme rýľovacími vidlami. Pohrabličkujeme, pripravíme prípadne riadky a sejeme. Hotovo! Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!

Ako ďalej na zahrade pestovať?

Už mám svoje úrodné políčko ohraničené kameňmi, obrubníkmi, fošňami a podobne. V druhom kroku sa o úrodnú pôdu starám tak, že jej dodávam živiny hnojom, alebo kompostom alebo zelených hnojením. V treťom kroku ju prikrývam, aby mi vietor a dážď neodniesli moju úrodnú pôdu preč. Tiež preto, aby nevysychala. Odhalená pôda sa v prírode nevyskytuje. Pre Zem je to stav katastrofy, erózia pôdy, otvorená rana, ktorú zachraňuje burinami. Sú to záchranári, výsadkári. Zaceliť otvorenú ranu vo vašom políčku môžete prikrytím tzv. nastieľaním slamou, drevnou štiepkou,  v niektorých prípadoch listami, v tenkých vrstvách pokosenou trávou a podobne. Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!

Čo je základ každej permakultúrnej záhrady?

Základom permakultúrnej záhrady nie sú vyvýšené záhony. Je to rôznorodá, pestrá prírodná záhrada po vzore lesa. Samočinná ako les, bzučiaca, čvirikajúca, farebná, voňavá a chutná ako les. Je to záhrada, v ktorej nie je monokultúra – anglický trávnik a okrasné dreviny, ale pestrý a PRIRODZENÝ život. Ak máte vo vašej záhrade stromy, kríky, kvety, bylinky, napájadlá či krmítka a ešte aj klasické hriadky miesto trávnika, tak už je to ústretový krok k permakultúre. Lebo to najdôležitejšie, čo robí permakultúristu permakultruristom aj na balkóne, je srdce na správnom mieste. Na takom, kde človek cíti a vníma potreby prírody a zároveň aj človeka. Nie len seba, ale aj suseda s ktorým si buduje dobré vzťahy.

Dokáže odolať konzumu ako novým rifliam, obkladačkám, záhradnému nábytku…Preto v pemakultúrnej záhrade nájdete množstvo recyklovaných materiálov. Preto v permakultúrnej záhrade nájdete ľudí žiť, nie len sa na záhradu pozerať a kosiť ju. Preto tvorí permakultúrnu záhradu pestrosť, radosť, ŽIVOT a ľudia, ktorí vnímajú jej potreby, tak aby s ňou spolupracovali a nebojovali.

Celú filozofiou, ale tiež praktické fotopostupy nájdete v knihe Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa. Veľa inšpirácií nájdete aj v našom dokumentárnom filme V zdravom dome žijú šťastní ľudia.  

 

TEXT: Zuzana Matúšová Girgošková, www.lifereset.sk, Foto: Helena Benčíková

Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!   Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!  Permakultúra nie sú iba vyvýšené záhony v zahrade!

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: