Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?

Ľudia sa ma pýtajú, ako zvládam toľko aktivít, rodinu, záhradu a prácu. Prípadne ich zaujíma, či kvantita nejde na úkor kvality. Teda, že viac ako dve deti trpia nedostatkom pozornosti. Hľa, môj pohľad z praxe.

Upracme si priority

Na to, aby sme toho stíhali viac, je nutné určiť si priority. Každý ich máme rôzne. No ak si položíme základnú existenčnú otázku, odpoveď je len jedna a univerzálna. Čo si so sebou vezmeme na druhý svet?  Našu dušu! Nie kariéru, nie diplomy, nie majetky, nie rodinu, nie partnera. Nič z toho si k sebe nedokážeme naveky pripútať. Priorita číslo jeden je starať sa o svoju dušu. O seba. Čím čistejšia a radostnejšia duša, tým vzácnejší poklad. Čistejšia od hnevu, krivdy, nenávisti, lakomosti atď. Radostná pre zdravé vzťahy. Tie s ľuďmi, zvieratami, vecami a hlavne základný vzťah so sebou samým. V našej rodine to vyzerá konkrétne tak, že už päť rokov sa intenzívne venujeme sebarozvoju. Naviedla nás k tomu naša rodinná a manželská kríza. Pokroky sú veľké. Hlavne preto, že sme získali nadhľad – to, čo sa nám deje, je len zrkadlom nášho vnútorného prežívania. Len projekcia. Výsledkom toho sú dobré rozhodnutia, pretože sme nad vecou. Keď človek prepadá do zúfalstva, do roly obete, do hnevu atď., nedokáže vidieť širšie súvislosti, tápe. To, že sme nad vecou, nám prinieslo oči, ktoré dokážu rozlíšiť, čo je dôležité. Čomu venovať pozornosť. A o tom to je. Upratať najprv seba samého a všetko ostatné sa začne upratovať samo.Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?

Za krásne a úprimné fotografie ďakujeme, ako vždy, našej dvornej fotografke Helenke Benčíkovej: www.helenakurus.sk

Obetavá mamička a mamička perfekcionalistka

Písala mi kamarátka: Ako to robíš, že sa stíhaš venovať svojim záujmom a trom deťom? Ja mám jedno, a nezvládam ísť na žiadny kurz. Vycítila som z toho dve odpovede. I keď ich môže byť pravdaže viac. Prvá, mamička perfekcionalistka nestíha. Chce mať všetko dokonalé a pod kontrolou. Na to je dobrým liekom ďalšie dieťa, aby pochopila, že musí pre dobro všetkých upustiť zo svojich nárokov. Druhá, obetavá mamička. Všetci sú prednejší ako ja. No ak je duša to jediné, čo si na druhý svet berieme, tak potom som JA NA PRVOM MIESTE. Mamička i otecko, ktorí venujú čas svojim záujmom, naplnia svoju dušu radosťou. A spokojní rodičia sú obrovským požehnaním pre rodinu. Čo viac si môžu deti želať? Tajomstvo je v tom, že ak sa venujeme tomu, čo milujeme, dokážeme sa aspoň na chvíľu odpútať od stresov všedného dňa. V tele nastáva uvoľnenie a v uvoľnenom tele môžu prúdiť energie, sila, vitalita, zdravie. Uvoľnený človek si všíma dennodenné maličkosti, ktoré prinášajú radosť. Vtedy nám duša svieti cez naše oči. Také oči sú pre svoje okolie darom.

Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?Najprv moja polovička

Priority teda upratujeme v tom širšom merítku – to najdôležitejšie som ja, moja duša, do nej investujem čas, čistím a riešim ju, posúvam sa. Po dobrom vzťahu so sebou samým nasleduje vzťah s partnerom. Najprv partnerský vzťah. Až potom deti. Darmo sa deťom rozdáme, keď sa nám rozpadne rodina. Darmo si spravíme kurzy k výchove detí, ak nemáme uprataných seba samých a naše vzťahy. Na druhom mieste mám preto svojho muža Jančiho. Venujeme si navzájom čas, sem-tam si spolu vyjdeme von s dôverou, že naše deti to chvíľu bez rodičov zvládnu, že ich to naopak obohatí, posilní a posunie vpred. S dôverou, že zvládnu večer, deň, prázdniny bez nás. Ak je to s dôverou, tak cítia našu podporu a posilňujeme ich, aby skúšky, napríklad z odlúčenia, zvládli. Dôverujeme, že zvládnu situácie, pri ktorých si niekedy deti poplačú. No plač môže byť bezmocný, keď ich ľutujeme, alebo posilňujúci, v ktorom spoznávajú svoje limity a my rodičia ich nimi bezpečne prevedieme. S Jančim náš vzťah aj veľa riešime. Ak prídu konflikty, s ktorými si nevieme rady, tak neváhame osloviť odborníka, tretiu nezainteresovanú stranu. Vďaka tomu sme sa prestali cykliť a veľa nedorozumení sa rozplynulo. Začali sme nachádzať porozumenie. Rozumieme jeden druhému. Náš vzťah za posledné roky veľmi vyrástol, no stále je dosť toho, čo zlepšiť. Doma však vládne hlavne pohoda, ktorú sem tam skúšajú partnerské hádky. Patria k vzťahu. Učia nás uvidieť, na čo si treba ešte posvietiť.

Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?

Síce to môže znieť romanticky rozprávkovo, tak na pozadí je množstvo práce na sebe a našom vzťahu. Množstvo času, energie aj peňazí investovaných do terapií podporujúcich osobnostný rast, seminárov, kurzov. Množstvo inšpirácie a krásneho vedenia múdrych a skúsenejších ľudí, ktorým za veľa vďačíme. Množstvo odvahy otvoriť trináste komnaty, ktoré každý máme. 

Na treťom mieste sú deti

Áno, na treťom. Deti sa učia pozorovaním a nasávaním zo svojho okolia. Do šiesteho roku života si naberajú do svojej nekritickej mysle všetko, čo vidia vo svojom blízkom okolí, napríklad také posudzovanie, manipulovanie, strach zo zlyhania, neresti. Ale samozrejme aj tie pozitívne veci, ako láskyplný vzťah rodičov. Také sa potom snažia budovať i ony samy. Alebo mamička, ktorá dokáže odpúšťať a nepestuje dlho hnev. Či radosť z pohybu u otecka a mnohé iné. Po šiestom roku sa ich otvorená myseľ uzatvára a na základe puzzle, ktoré si dovtedy skladali, vznikne ich filter, okuliare, ktorými nazerajú na svet.  Pochopila som, že to najdôležitejšie, čo môžem svojim deťom dať, je byť pre nich pozitívnym vzorom. Neznamená to dokonalosť! Je to autentický človek, ktorý môže zlyhávať. No dokáže sa ospravedlniť a nabudúce skúsiť zareagovať inak, čistejšie. Že im môžem dať bezpečie rodiny a teplo domova. Bezpečie, vďaka stabilnému vzťahu, na ktorom pracujem. Teplo, vďaka láskyplnému vzťahu, ktorý pestujem. Milovaná žena je uvoľnená, prúdi v nej radosť, kreativita a domov presvetľuje svetlom a teplom. Takto nastavené priority mi do života dávajú harmóniu, v ktorej sa všetko ostatné vyskladá samo. Ešte aj veľká záhrada, zvery, písanie dvoch kníh, dotáčanie dokumentárneho filmu, lektorovanie a štvrté dieťa pod srdcom. A čo otázka, či priveľa detí netrpí nedostatkom pozornosti?

Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?

A to sme ešte stále len na začiatku našej cesty. Je ešte veľa tém, ktoré potrebujeme otvoriť, riešiť a prijať. Roboty ako na kostole. No vo finále hádam krásny výsledok.

Láska sa násobí

Štvrté dieťatko na ceste prekvapilo i niektorých našich kamarátov. „Máme dve, a nestíhame,“ vraveli. Celá moja odpoveď je jedno slovo, a to – priority. Tie, o ktorých ste čítali. Naopak, veľká rodina je pre mňa prirodzeným vývojom cesty sebarozvoja. Viac si dôverujem a dôverujem životu. Som uvoľnenejšia, teda i spokojnejšia a vitálnejšia. Pustila som veci, ktoré mi nerobili radosť a naplno sa venujem tým, ktoré ma napĺňajú. Úplne chápem tie mamičky, ktoré sa z materskej nevrátili na post manažérky v korporácii, ale začali po večeroch šiť, maľovať, tvoriť alebo písať knihy :-). Práve tam je pre ženu ukrytá tá dobíjajúca energia, z ktorej toľko čerpá a toľko stíha. Platí to aj pre mužov, ak robia zmysluplné veci. V mojej tvorivej duši, a v Jančiho zmysluplne naplnenej duši, je dosť energie a istoty pre ďalšie dieťatko. V poradí štvrté. Bude mať teda dosť pozornosti? No nebude. Pozornosť sa delí.  Jednu pätinu bude mať odo mňa, ďalšiu od Jančiho a tie ďalšie od bratov. Teda po sčítaní všetkých častí je to plnosť. Čo sa však násobí, je láska. Bude mať päťnásobne viac lásky. A vidím to aj pri našom treťom, Matejovi. Úprimne. Netešili sme sa z jeho prvých krokov ako pri prvom dieťati. No tlieskali mu až štyria nadšení diváci. Nestihnem mu hocikedy čítať knižku, ale má bratov, ktorí to urobia spontánne, ak ho nezapoja do vankúšovej vojny. Zato chvíle, keď sme všetci spolu a zdieľame naše zážitky z dňa, sú plné lásky. Je to večer pred spaním. Ďakujeme za to čo nám deň priniesol a prosíme o to, na čom nám záleží. V tých, aj v ďalších úplne jednoduchých chvíľach, maličkostiach,  je prítomná veľmi silná energia lásky. Pretože láska a šťastie sa jednoducho násobí počtom osôb, s ktorými ju a ho zdieľame.

Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?Radosť, uvoľnenosť a zdravie nám do života môže priniesť i prostredie, ktoré nás obklopuje. Naša prírodná záhrada a útulný domov je toho príkladom. Spísali sme dve knihy a natočili dokumentárny film, aby si viacerí ľudia mohli vytvoriť Zdravý a útulný domov s minimálnym rozpočtom a Krásnu, jedlú záhradu, v ktorej sa nenadriete. Klik na www.homereset.sk/obchod/

Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?

Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Rozviesť sa alebo zostať spolu

Náš najkrajší darček? Pôrod doma

Život bez strachu prináša zdravie

Intímne o našej ceste k hlbokej intimite

Tajomstvo úspešného time manažmentu

Cestujeme, nemáme domáce úlohy, vzdelávame doma aj v komunite

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť

Čo sme napísali

Najpredávanejšie knihy pre deti aj dospelých

Chcete dostávať info o našej dobrodružnej ceste do Mexika?

Vyplňte údaje a budeme vám posielať aktuálne info z našej cesty.

Dostávajte najnovšie inšpirácie a tipy v e-mailoch