Čaká nás skutočná divočina

V našom bláznivom živote sme čelili už rôznym komickým, ale aj hraničným situáciám. Na Ukrajine sme si s kamarátkou po celom týždni cestovania, naprieč Rumunskom, Moldavskom až na Krym, holili nohy v mori. V Maroku sme kamarátovi posielali číslo VIN na sklách taxíka (jedinečná celosvetová identifikácia vozidla) cestou do hôr za Berbermi – „Ak sa ti do troch hodín neozveme, kontaktuj slovenské veľvyslanectvo“. A zažili sme toho ešte viac…

Lake Taupo

Taupo Lake v srdci severného ostrova. (zdroj: http://www.greatlaketaupo.com)

Ekofarma v novozélandskej bushi

Teraz nás čaká ďalšie dobrodružstvo. Jednou z fariem, na ktorých budeme dobrovoľníčiť je certifikovaná ekofarma zameraná na udržateľný rozvoj – Awhifarm. Farma vznikla pred štyrmi rokmi na zarastenom a zanedbanom mieste neďaleko mesta Turangi, pri nádhernom jazere Taupo lake, v srdci severného ostrova. Farmu navrhoval španielsky architekt Javier Carrasco. Za týchto pár rokov vybudovali zakladatelia spolu s dobrovoľníkmi, ale aj renomovanými odborníkmi samostatnú, nezávislú ekofarmu s vlastnými záhradami, sadmi a ekodomčekmi. Farma presadzuje princípy permakultúry, čo znamená harmonické prepojenie prírody s človekom, od pestovania plodín, čerpania prírodných zdrojov energie, či stavania ekodomov z prírodných materiálov. Jednoducho povedané spolupráca s prírodou vo všetkých aspektoch života, namiesto boja s ňou.

Village2

Ekodedina Awhi Farm (Fotky dobrovoľníčky Diani Emerson)

Semináre, workshopy a odborníci

Na farme nebudeme len makať (dobrovoľníčiť), ale sa aj vzdelávať. Awhi farm je centrom permakultúry, ktoré vzdeláva, organizuje rôzne kurzy a prednášky, udeľuje certifikáty. Prednášajú tam rôzni renomovaní odborníci. Jednými z nich boli napríklad aj Ron a Jaki Roy z Earthwood Building School, New York, USA. Medzi týmito odborníkmi, dobrovoľníkmi, „študentmi“ a celkovo ľuďmi z rôznych kútov sveta, názorov a kultúr budú pobehovať naše malé deti.

Tešíme sa na to! Tešíme sa na to ako nás títo zaujímaví ľudia obohatia. Zároveň naše dobrovoľníčenie na tejto ekofarme vnímame ako veľkú výzvu a skúšku. Suchá toaleta, solárna sprcha, či minidomček, no náš domček, v ktorom budeme prebývať. Uprostred lesa, pri krásnom jazere s termálnymi prameňmi, vodopádmi, si zažijeme novozélandskú „divočinu“ A viete čo? Tešíme sa na to! Doteraz spomíname, ako sme v nemeckom kláštore, kde sme boli tiež ako dobrovoľníci, kúpali polročného Jakubka v lavóre. Prečo nezvýšiť latku na kúpanie sa v jazere:-).

Tiež sa ti môže páčiť

Od Zuzana Matúšová Girgošková
27. 10. 2021
Celý rok sa na ne tešíme, najmä deti. Pre ne sme ochotní urobiť niekedy všetko. A to všetko si často…
Od Zuzana Matúšová Girgošková
23. 06. 2021
Nech bude raz naše dieťa remeselník, vedec alebo obchodník, v práci i súkromnom živote veľmi ocení schopnosť dokázať sa…
Od Zuzana Matúšová Girgošková
27. 04. 2021
Z rôznych strán neustále počúvam – chceme bývať viac v prírode, pestovať si vlastnú zeleninu a žiť v súlade s…
Od Zuzana Matúšová Girgošková
13. 03. 2021
Čaro éterických olejov som spoznala pred piatimi rokmi. Nazačiatku to bolo o pomoci pri liečení detských soplíkov kvapkami do nosa…
Od Zuzana Matúšová Girgošková
12. 03. 2021
 Rada by som s vám opísala príbeh radostneho tehotenstva.  Nebude taký. Pritom ho nepostrehla žiadna tragédia, „len negatívne“ emócie….
Od Zuzana Matúšová Girgošková
05. 02. 2021
To by jeden neveril, že bábätká  nepotrebujú plienky. Ani ja som tomu veľmi neverila, pretože to chce vnímať signály dieťaťa….
Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: