Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Každý máme vlastnú cestu

Každý deň nájdeme v mailovej schránke e-mail od vás. Ďakujeme za každý jeden. Vyjadrujete nám podporu a tá nám pri tejto odvážnej ceste veľmi pomáha. Mnohí nám píšete o podobnej situácií, akú sme zažili my. O tom, že nevládzete ďalej a chcete začať od znova, no neviete ako. Určite nie sme tí praví, aby sme vám radili. No keďže nám už prišli desiatky takýchto mailov, rozhodla som si sadnúť za počítač a napísať tento článok o ceste, ktorá je jedinečná a zakaždým iná pre každého z nás. Čo však zostáva rovnaké je odhodlanie vydať sa na ňu.

 Každý máme vlastnú cestu Každý máme vlastnú cestu…   

Nás život je o našich rozhodnutiach

Každý človek prežije počas života niekoľko ťažkých období. Na Novom Zélande sme si uvedomili jedno sväté pravidlo – všetko zlé je na niečo dobré. To, že sme tu je výsledkom náročného obdobia. Ak by sme nenačreli na dno našich síl, neboli by sme tu. A možno boli, ale nie preto, aby sme sa vydali na vlastnú cestu. Ako povedal Max Frisch, kríza je produktívny stav. Človek z nej musí len odstrániť príchuť katastrofy. A ja dodávam, postaviť sa k nej kreatívne. Kým sme sa utešovali tým, že musíme len vydržať a všetko sa zlepší, ako to my Slováci pacifisticky robíme už celé stáročia, naše trápenie sa prehlbovalo. V momente, keď sme si povedali – DOSŤ! – začalo sa naše kreatívne obdobie. Vzťah sa nám utužil, uzavreli sme silné spojenectvo. Analyzovali sme našu situáciu, čo nás valcuje, čo chceme zmeniť, ako to urobiť…Najdôležitejší zlom nastal pri vyslovení DOSŤ. Druhý, keď sme si povedali, že urobíme všetko preto, aby sme to zmenili. Keď prišlo naše odhodlanie.

 Každý máme vlastnú cestuVeľké životné zmeny vyžadujú dobrý plán. Hoďte ho na papier. Prinúti vás to premýšľať.

Chce to odvahu

Mať rodinu je veľmi zodpovedná celoživotná úloha. Každé rozhodnutie príchodom rodiny, už nie je o vašom individuálnom kroku. Týka sa každého člena. Vycestovať, urobiť blog, obetovať prácu, opustiť rodinu a priateľov nebolo vôbec ľahké! Na druhej strane sme si uvedomovali, že musíme konať. A tak sme tu. Cestovať s dvomi maličkými deťmi do rôznorodých podmienok si žiada skutočne veľkú dávku odvahy. Ale vypláca sa! Cesta už spĺňa naše očakávania. Mojim druhým odkazom je – nebojte sa vziať svoj život a šťastie do vlastných rúk. Zmeňte to čo vás trápi, nech je to už práca, bydlisko, ľudia, ktorí vás frustrujú…je to len vo vašej kompetencii a NIČ nie je nemožné.

Každý máme vlastnú cestu

                                                                         NIČ nie je nemožné!

Náš recept pre náš LifeReset

Stav psychického vyčerpania, burnout môže mať milión dôvodov. Neexistuje presný postup ako reštartovať svoj život. Môžem vám len prezradiť ako sme začali my. Napísali sme si to na papier. Napísali sme projekt našej životnej zmeny – LifeReset. Dvadsaťstrán (na počte nezáleží) o tom, kto sme, čo chceme dosiahnuť, prečo vznikol náš projekt, aký je náš plán a cieľ. Ako vznikali riadky, uvedomovali sme si kto sme, teda ako sa v aktuálnej situácii vidíme. Nútilo nás to premýšľať, prečo sme sa do nej dostali. A hlavne nás to priviedlo k tomu, čo všetko musíme zmeniť. Analýza, plán a očakávania boli na papieri. Nebolo cesty späť.

Každý máme vlastnú cestu

Po analýze sa už nevŕtajte v minulosti. Nový začiatok je nepopísaná tabuľa.

Nepodceňujte prípravu

Úspech často závisí od dobrej prípravy. Nepodceňujte ju. Tá naša trvala viac ako tri mesiace. Mohli sme len tak niekde vycestovať. Ísť na dva týždne na dovolenku alebo sa bezcieľne potulovať po svete. Nepochybne by to svojim spôsobom pomohlo. My sme však chceli radikálnu zmenu, z ktorej vyťažíme MAXIMUM. Príprava začala rešeršom krajín, spôsobom cestovania, hľadania prostredia, ktoré nám dá najviac inšpirácie a  pomôže najlepšie rozvinúť plány, ktoré zrealizujeme po návrate.

Každý máme vlastnú cestu

Inšpiráciu, ktorú sme hľadali, sme našli na Novom Zélande. Tá vaša môže byť kdekoľvek vo svete.

Krajina

Popredné miesta v rôznych oblastiach celosvetových rebríčkov patria práve Novému Zélandu. Podľa autorky knihy Miluj svoj život Louise Hayovej, upratovanie v živote musí nastať nie len v mysli, ale aj duši a tele. Novozélanďania majú druhé miesto najobetavejších ľudí na svete podľa prieskumu, ktorý sledoval ochotu, nápomoc  a množstvo dobrovoľníckych aktivít. . (Výsledok World Giving Index survey – organizovaného UK-based Charities Aid Foundation, www.nzherald.co.nz) Krajina je treťou najbezpečnejšou na svete, hneď po Islande a Dánsku. (http://www.visionofhumanity.org 2013 podľa Global Peace Index porovnávali 162 krajín)  Tunajší farmári patria medzi najproduktívnejších výrobcov kvalitných a bezpečných potravín sveta. (zdroj: http://www.nzfeatrust.org.nz/) Našli sme tu všetko. Očistu mysle vo vyspelej spoločnosti, naplnenie duše v srdečných ľuďoch, aj ozdravenie tela detoxikáciou zdravým a kvalitným jedlom.

Každý máme vlastnú cestu

Práca na farmách je zaujímavá a zábavná. Po tejto práci sa necítime unavení, ale práve naopak, plní energie, vychutnať si život.

Spôsob

Vycestovať sme chceli, aby sme zmenili prostredie a vyčistili si hlavy. Otázka bola ako cestovať, za akým cieľom. Sprvu sme mysleli, že pôjdeme na pár mesiacov pracovať do Švajčiarska, tiež veľmi vyspelej krajiny. Práca za peniaze, by konkrétne náš problém nevyriešila. Opäť by to bol kruh naháňania sa za peniazmi. Poznáte to, potiahni ešte dve hodinky a budeš mať príplatok alebo budeme mať peniaze, aby sme kúpili to, či hento. Dobrovoľníčením sme našli ďalší zmysel života. Slobodu od sily peňazí, od prirodzenej potreby mať ich stále viac. Wwofingom ušetríme kopec peňazí, keďže Nový Zéland je pre Slovákov drahá krajina. Len pre lepšiu predstavu, menu v reštaurácii stojí okolo 20 eur, noc v moteli na osobu priemerne 50 eur. Od kaderníka odchádzate podľa náročnosti strihu aj o 100 eur ľahší. Wwofovaním nemusíme premýšľať, čo nás koľko v obchode stojí, keďže nakupovať chodíme zriedkavo. Nemusíme opasky priťahovať kupovaním lacných a menej kvalitných potravín. Za päťhodinovú prácu dostaneme kvalitné a rôznorodé jedlo. Práca je zaujímavá aj zábavná. Väčšinu dňa máme nato, aby sme boli spolu, šli na výlet, oddychovali, čítali, hrali sa…

Každý máme vlastnú cestu

Robiť rozhodnutia aj za detí je veľká zodpovednosť. Oni nás nasledujú na ceste, ktorú sme pre nich my vybrali.

Inšpirácia

Môj názor je, že Slováci málo cestujú. Môžete mi oponovať, že cestovanie je o peniazoch. No ako vidíte aj na našom príklade, sú možnosti ako spoznávať svet s malým rozpočtom. Mladí Slováci vycestujú za hranice, aby zarobili peniaze. Sú síce v Británii, Nemecku alebo Rakúsku, ale v neustálom pracovnom kolobehu. Večer padajú unavení do postele. Alebo frustrovaní rutinou nedostávajú a nevedia prijať to podstatné, čo cestovanie dáva – inšpiráciu. Ako to myslím? Tým, že pracujeme štyri až päť hodín, máme dostatok energie na to, aby sme debatovali so zaujímavými ľuďmi. Tým, že sme „slobodní od pocitu mať viac“, sa sústredíme na nás, na naše plány. Tým, že stretávame veľa, veľa skúsených, scestovaných a tiež šťastných ľudí, zbierame vzácne informácie, názory a pohľady na všetko! Cestovaním, dobrovoľníčením, získate jednoducho viac – inšpiráciu, cenné skúsenosti, ktoré sú základom k postaveniu vášho šťastia, alebo vášho biznisu, domu, vzťahov s ostatnými ľuďmi… K tomu všetkému ešte dodám – cítime sa dobre, lebo robíme dobré veci a úspech prichádza vtedy, keď sa oslobodíme od všetkých negatívnych myšlienok a emócií.

Každý máme vlastnú cestu

Jakubko a Maroško milujú knihy. My milujeme čítať im večer.

Čítajte

Niekedy k nám dôležité informácie aj prídu, no nevieme ich spracovať alebo využiť. Veci, ktoré jeden vidí inšpiratívne, môže druhý považovať za zbytočné. Posledné, čo vám chcem odporúčať je čítať. Čítanie správnych kníh obohacuje a rozširuje obzory rovnako ako cestovanie. V našej príprave na Nový Zéland boli zahrnuté aj knihy, ako pred cestou, tak aj počas nej. So sebou sme zbalili osem kníh pre nás a ďalších šesť pre naše deti. Vzali by sme ich aj viac, ale nemali sme miesto. Čítanie je a bola pre nás mentálna príprava na zážitok, ktorý vieme dokonale spracovať a využiť v náš prospech vďaka správnym knihám. Ktoré sú to? Predtým ako urobíte hrubú čiaru za svojim predchádzajúcim životom siahnite po knihe od autorky Louise Hayovej – Miluj svoj život. Pomôže vám oslobodiť sa od negatívnych myšlienok a emócií z ťažkého obdobia a pomôže naštartovať sa na nový pozitívny začiatok. Kniha Sila prítomného okamihu od Eckharta Tolle vás nasmeruje, užívať si život a vzácne momenty, oslobodí vás od neustálych myšlienok a obáv o budúcnosť, či minulosť. Päť jazykov lásky (Gary Chapman) vám pomôže pochopiť, že ste milovaný. Len každý lásku prejavuje inak. A veľa ďalších kníh tohto žánru vás minimálne prinúti premýšľať a myslím, teda som.

Každý máme vlastnú cestu

Vyrovnaní, pripravení, odhodlaní sme sa vydali na našu cestu. Tá vaša môže byť úplne iná. Nejde o to, či vycestujete, niekedy skutočne stačí len zmeniť zamestnanie. Nejde o to, či na Zéland, niekedy vám dá viac chudobné Moldavsko. Nejde o to, či wwoofingom, helpexom, ktorý funguje na podobnej báze  alebo searchcaucingom (nezištné hostenie cestovateľov na jeden, dva dni za predpokladu, že aj vy raz prichýlite pocestných). Každý si musí nájsť vlastnú cestu. Dôležité je odhodlať sa, pripraviť sa a vydať sa na ňu, vydať sa za vlastným šťastím.

Every day we find an e-mail from you in our inbox. Thank you for each one. You express your support and that is what helps us at this daring trip. Many of you have written about a similar situation like we experienced. That you cannot go further and you want to start from the beginning again but you don’t know how. We are definitely not the right ones to advise you. But since we have received tens of such e-mails, I have decided to sit to the computer and to write this article about the way that is unique and different for each of us. However there is something identical for all of us – the resolution to start.

Každý máme vlastnú cestuEveryone has own way

Our life is about our decisions

Everyone experiences several hard times in the life. In New Zealand, we have realised one absolute rule – everything bad is good for something. The fact we are here is a result of a hard time. If we hadn’t plumbed the depths, we wouldn’t be here. Or maybe yes but not to get to our own way. As Max Frisch said, a crisis is a productive state. A man just shall remove the disastrous taste from it. And I am adding, to stand to it positively. When we were comforting each other that we needed to withstand and everything would be better, like we Slovaks having been doing this pacifically for centuries, our affliction was getting deeper. At the moment when we said ENOUGH! – our creative time started. Our relation has become tougher, we have concluded a strong alliance. We were analysing our situation that was rolling over us, what we wanted to change, how to do it…The most important twist happened when we said ENOUGH. The second one when we decided we would do our best to change it. When our resolution came.

Každý máme vlastnú cestu Big life changes require a good plan. Put it on paper. It will make you thinking.

It needs courage

To have a family is a very important life-long task. When you have a family, each decision is not your individual step. It impacts each member. To travel away, to create the blog, to sacrifice the work, to leave relatives and friends – it was not easy at all! On the other hand, we realised we needed to act. So we are here. To travel with two little children to various conditions, it really requires a large dose of courage. But it is worth it! The trip has fulfilled our expectations. My second message is – don’t be afraid to take your life and luck to your own hands. Change what you are worry about, either your work, accommodation, or people who frustrate you… it is only in your competence and NOTHING is impossible.

Každý máme vlastnú cestu

NOTHING is impossible!

Our recipe for our LifeReset

The physical fatigue state, the burnout can have a million reasons. There is no exact procedure how to restart your life. I can only reveal how we have started. We put it on paper. We have written a project for our life change – LifeReset. Twenty pages (but the number is not important) about who we are, what we want to achieve, how our project originated, what is our plan and goal. When the lines were growing, we realised who we were and how we have seen ourselves in the given situation. It forced us to think why we have got to this situation. And mainly it led us to all what we needed to change. The analysis, the plan and the expectations were on paper. There was no way back.

Každý máme vlastnú cestuDo not rake over the ashes after the analysis. A new beginning is a blank book.

Do not underestimate the preparation

Success often depends on good preparation. Do not underestimate it. Our preparation took more than three months. We could have travelled somewhere just so. For two weeks for a holiday or just to wander around the world without any goal. Definitely, it would help us in some way. But we wanted a radical change to draw MAXIMUM from it. The preparation started with a research of countries, way of travelling, looking for an environment that would give us most inspiration and help us to develop plans to be fulfilled after our return.

Každý máme vlastnú cestuWe found the inspiration we were looking for in New Zealand. Yours can be anywhere in the world.

Country

Top places in various worldwide rankings are occupied just by New Zealand. According to the author of the book Love Your Life, Louise Hay, cleaning in the life shall be not only in the thoughts, but also in the soul and body. New Zealanders rank second in the most devoted people based on a survey focused on willingness, helpfulness and number of volunteer activities (Result of the World Giving Index survey organised by UK based Charities Aid Foundation, www.nzherald.co.nz). The country is the third safest country in the world, just behind Iceland and Denmark (http://www.visionofhumanity.org 2013 according to the Global Peace Index comparing 162 countries).  Local farmers belong to the most productive producers of high quality and safe food in the world (source: http://www.nzfeatrust.org.nz/). We have found everything here. Purgation of mind in a developed society, fulfilment of soul thanks to hearty people, and cleaning of the body by detoxification by healthy and high quality food.

Každý máme vlastnú cestuWork on farms is interesting and funny. We do not feel tired after this work, on the contrary, we are full of energy and ready to enjoy the life.

How

We wanted to travel away to change the environment and to clean our heads. The question was how to travel, with what goal. First we thought we would go to Switzerland, another very developed country, to work there. However, a work for money would not solve our particular problem. We would be again in the circle of catching money. You know that, stay here for two more hours, you will have a bonus, and we would have money to buy this or that. In volunteering we found another meaning of life. Freedom from money, from the natural need to have more and more. Wwoofing can save us a lot of money, because New Zealand is an expensive country for Slovaks. Just for a better idea, a set menu in a restaurant costs about 20 euros, a night in a motel per person is 50 euros in average. Based on how demanding was your haircut, you leave a hairdresser also without 100 euros. At wwoofing, we don’t need to think about prices in the supermarket since we shop only rarely.  We do not need to save by buying cheaper and lower quality food. For five hours of work, we receive high quality and various meals. The work is interesting and funny. The most of the day we can spend together, going to a trip, relaxing, reading, playing…

Každý máme vlastnú cestu

To make decisions also on behalf of children is a big responsibility. They follow us on the way that was chosen by us for them.

Inspiration

In my opinion, Slovaks travel little. You can argue that travelling is about money. But as you can see on our example, there are opportunities how to meet the world with a small budget. Young Slovaks travel abroad to make money. They are in UK, Germany or Austria, but they work all the time there. In the evening they fall tired to bed. Or frustrated by the routine, they do not receive and cannot accept the important given by travelling – the inspiration. How do I mean it? Thanks that we work four to five hours we have enough energy to discuss with interesting people. Thanks that we are “free from the have-more feeling”, we focus on ourselves, on our plans. Thanks that we meet many, many experienced, travelling and happy people, we gather precious information, opinions and views on everything! Travelling, volunteering simply gives you more – inspiration, valuable experience that are foundations for building your happiness or your business, home, relations with other people… To all that, I just add – we feel good because we do good things and success comes when we release from all negatives thoughts and emotions.

Každý máme vlastnú cestuJakubko and Maroško love books. We love reading them in the evening.

Read

Sometimes the important information comes to us but we cannot process or use it. Things that are seen as inspiration by one can be considered useless by another. The last I want to recommend you is to read. Reading of right books enriches and widens your horizons same like travelling. Our preparation for New Zealand involved books, both before the trip and during it. We packed eight books for us and other six for our kids. We would take more but we hadn’t space. Reading for us was and still is a mental preparation for experience that can be perfectly processed and used on our behalf, thanks to right books. What books are they? Before you turn over a new leaf, check the book by Louise Hay – Love Your Life. It will help you to release from negative thoughts and emotions from the hard time and help to get started for a new positive beginning. The book The Power Of Now by Eckhart Tolle will direct you how to enjoy your life and precious moments, release you from constant thoughts and concerns of the future or the past. The Five Love Languages (Gary Chapman) will help you to understand that you are loved. Just everybody expresses the love in another way. And many other books in this genre will at least make you think – I think, therefore I am.

Každý máme vlastnú cestuWell-balanced, ready, resolved, we started our trip. Yours can be completely different. It is not about travelling, sometimes it is enough to change the work. It is not about New Zealand, sometimes poor Moldavia can give you more. It is not about wwoofing, helpex that works on a similar basis, or searchcoaching (gratuitous accommodation for travellers for one or two days provided that also you will give accommodation for others one day). Everybody has to find his own way. It is important to resolve, to prepare and to start it, to set out for you own happiness.

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: