Pred dvoma rokmi sme sa rozhodli postaviť si malý mobilný dom a prebývať v ňom dovtedy, kým si nepostavíme väčší, rodinný. Napriek tomu, že šlo o dočasné riešenie, pri jeho stavbe sme s energiou a kvalitou ani len trošku nešetrili. Výsledkom toho bol príjemný, teplý a voňavý domov. Domov, ktorý sa nám už vlastne ani nechcelo meniť za niečo iné. Bodku za konečným rozhodnutím dal príchod nášho tretieho syna.
O dôležitých informáciach, našich hodnotách, o skvelých odborníkoch a množstve inšpirácií bude aj náš dokumenárny film STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia. Budeme radi ak nás podporíte.
Ujasnili sme si priority
Pri plánovaní nášho bývania sme postupovali na základe tohto kľúča: V porovnaní s prístavbou obývačky či rozšírením detskej izby, teda priestoru, ktorý nám v mobilnom dome chýba, stavba rodinného domu (či už slameného, dreveného alebo murovaného) nás bude stáť z hľadiska energie množstvo práce. Postaviť rodinný dom znamená žiť stavbou približne dva roky, kým spomínané úpravy mobilného domu zaberú mesiac života. Finančné hľadisko poukazovalo jasne na prístavbu, ktorá je desaťnásobne lacnejšou investíciou ako postavenie rodinného domu. Radšej investujeme ten čas, energiu a peniaze do nás, do cestovania, do spoločných zážitkov. A tak sa z konceptu mobilného domu stal koncept rastúceho domu, ktorý rastie a vyvíja sa spolu s nami.
Kolíska, symbol našej ďalšej zmeny.
Pôvodný mobilný dom
Mobilný dom má rozmery 3,5 x 10m na prízemí a rovnako tak na poschodí. Tento pôdorys sme museli zachovať, aby sme spodnú a vrchnú časť domu vedeli naložiť na dva kamióny a po dostavaní rodinného slameného domu predať novému majiteľovi. Jeho stavba nás stála okolo 25 tisíc eur bez ceny práce, keďže celý dom takmer sám postavil môj muž Janči. (Viac o stavaní mobilného domu v podrobných článkoch tu.) Keďže šlo o dočasný domov nezamerali sme sa na vytvorenie veľkého priestoru, ale na príjemné a kvalitné bývanie.
Po rozšírení domu vznikla nad kuchyňou plnohodnotná spálňa. Zrušili sme sieť a polovičnú galériu. Vybudovali sme poschodie s izbou.
Ako to bolo predtým…
Pred stavebnými úpravami sme mali 45 m2 obytnej plochy. Znamenalo to kuchyňu s jedálenským sedením, pracovňu, malú detskú izbu a spanie pre nás v galérií. Izby boli pootvárané, aby dom pôsobil vzdušne a priestranne. Navrhovali sme si to tak z obavy, že dom bude skutočne malý pre život rodiny. Realita však ukázala niečo iné.
Konštrukcia prístavby je tiež stĺpiková sedvičového typu s izoláciou Isover Unirol Profi v kombinácií s parozábranou Isover Vario KM Duplex UV. Ide o drevostavbu, ktorá však stojí na pevných základoch. Ešte nás čakajú finálne stavebné a terénne práce.
Život v paneláku
Po nasťahovaní sa do mobilného domu sme zistili, že rozmery nášho domu vôbec nie sú také stiesnené ako obavy, ktoré sme mali. Utvrdili nás v tom aj naši priatelia, rodina, jednoducho všetci tí, ktorí nás navštívili. S prekvapením konštatovali, že sa vôbec necítia ako v nejakom malom „kontajneri“. Stačilo sa odpútať od myšlienky, že bývame v malom a odrazu sme si všimli, že rozmery izieb sú rovnaké ako tie v paneláku, no s výhodou otvoreného priestranstva záhrady a toho, že ide o dom ako taký.
Premeny nášho domu
Na pôvodnom pôdoryse môžete vidieť vstup a oproti šikovnú kúpeľňu s wc. Po ľavej strane sa nachádza kuchyňa s jedálenským sedením a na pravej strane pracovňa. Na poschodí nad kúpeľňou a chodbou je umiestnení len jedna izba, a to pôvodná detská izba. Za ňou nasleduje otvorené spanie so sieťou určenou pre nás. Stačilo jedno dieťa navyše a dom sa začal rozširovať na nepoznanie. 🙂
V novom pôdoryse pribudla na prízemí prístavba obývačky. Na poschodí vznikla veľká detská izba a plnohodnotná spálňa.
Fotografie pôvodného stavu mobilného domu
Pôvodná detská izba s rozťahovacou posteľou, komodami a policou na hračky. Viac foto v galérií stránky.
Spanie v galérií nad kuchyňou.
Pohľad z galérie detskej izby do pracovne. Otvorený priestor po poschodie sme po úpravách zavreli, čím vzniklo poschodie a nová priestranná detská izba.
Keď pribudla spálňa, obývačka a väčšia detská
Mobilný dom sme začali upravovať tak, aby sme dom rozšírili o detskú izbu pre tri deti, spálňu a obývačku. Ešte v lete sme sa pustili do nadstavby podlažia nad pracovňou, kde vznikla priestranná detská izba s tromi posteľami, dostatočným úložným priestorom pre každé dieťa, písací stôl a rôzne prvky hravej kreatívnej detskej izby. Viac v článku 10 tipov pre zdravú a hravú detskú izbu.
Technické riešenia, ktoré sú možné realizovať aj neskôr
Keď už niečo prerábame, tak zároveň aj so stavebnými úpravami, ktoré súvisia s uplatnením technológie. Znamenalo to vyriešiť kúrenie na poschodí. Teplo na prízemí máme z elektrickej podlahovky a pre atmosféru aj z krbových kachlí. Minimálne stavebné úpravy predstavovalo nahodenie tepelného čerpadla vzduch-vzduch Mitsubishi Electric, ktoré v zime kúri a v lete chladí. Aby sme boli šetrní k prírode a tiež si znížili náklady za réžiu domu, zapojili sme si rekuperáciu STIEBEL ELTRON. Teplo z domu sa ňou nevyvetrá a vzduch v dome je stále čerstvý.
Súčasná pracovňa po nadstavbe detskej izby. Nábytok máme vyrobený na mieru, aby sme využili každý cm2 efektívne.
Efektívne využitý každý cm
Dom sme neplánovali rozširovať, a preto na začiatku, pri jeho návrhoch, sme mysleli na využitie každého cm2. Pod schodmi sa nachádza veľký šatník v tvare L, v ktorom máme okrem oblečenia aj zásobník na vodu, kufre a sezónne oblečenie. Posteľ v detskej izbe je nadstavená nad schodiskom, položená z jednej stany na dvoch komodách. Pod ňou vznikol opäť odkladací priestor na stan, spacáky a ešte aj detský kočík. Nábytok v dome je vyrobený na mieru naším „dvorným stolárom“ Ladislavom Ostradickým. Znamená to, že hluché miesta u nás nenájdete.
Miesto sedačky Janči vybudoval drevené pódium so zabudovanými schodíkmi k balkónovým dverám. Tie sú vo výške 50cm, pretože dom je zapustený do svahu. Zásuvky a masívny nábytok do obývačky je už vo výrobe u nášho stolára Ostradického.
Pódium v obývačke
Aj v prístavbe obývačky sme si dali záležať na dômyselnom odkladacom priestore. Keďže je prístavba rovnako ako mobilný dom zasadená do terénu, museli sme sa popasovať s rôznymi výškami. Namiesto sedačky máme drevené pódium, z ktorého je východ do záhrady. Pódiom sme vyriešili výškový rozdiel, pre ktorý by museli viesť k dverám schody a zároveň sme získali bohatý odkladací priestor v pripravovaných zásuvkách pod ním.
Na steny sme použili hlinené omietky, o ktorých sa viac dozviete v rozhovore Hlina vie pojať nie len vlhkosť, ale aj negatívnu energiu. Nová izba bez nášho akustického, formaldehyd rozkladajúceho dierkovaného sadrokartónu by nemohla byť. Aj o ňom viac v článku Sadrokartón ako prírodný materiál?
Bezpečný a uvoľňujúci interiér
Čo je pri vytváraní domova dôležité? Aby bol domov bezpečný. Jeden z príkladov bezpečnosti je trámový strop. Naše podvedomie ho načítava ako znak bezpečia, pretože každý vie, čo drží strechu nad hlavou. Podprahovo to pôsobí upokojujúco. Navyše, malo by to byť zapísané v našej DNA, pretože po stovky rokov sme bývali v dreveniciach, hlinených domoch, ktoré mali drevené trámy. Pocit bezpečia navodzuje aj interiér, v ktorom vás nič neruší, neirituje a vy si môžete v bezpečí oddýchnuť, uvoľniť sa a vypnúť. Príkladom je nábytok z masívu, ktorý má vysokú morálnu hodnotu, pôsobí harmonicky, a preto ho tak často neobmieňame ako nábytok z umelých materiálov. A o tom to je. Snažme sa vytvoriť interiér, ktorý nemusíte neustále vymieňať, aby ste mali pocit šťastia. Dôležité je mať stabilný domov, v ktorom nájdeme svoje útočisko a pohodu.
Túto plastiku z hliny nám vytvorila umelkyňa. Je to symbol našej dediny – Kaplnka sv. Rozárie, ktorá patrí k najfotografovanejším miestam v našom regióne.
Môžeme sa zakoreniť
Na jeseň sme sa pustili do stavania prístavby obývačky k mobilnému domu. Za každou stavbou treba hľadať aj situáciu a životné postoje vlastníka. Naše bývanie je jednoducho reflexia našich postojov a životného štýlu. Mobilný dom sme stavali v čase, kedy sme ešte nevedeli, čo s nami bude. Voľnosť a flexibilita domu nám veľmi pomohli a podporili k správnemu nasmerovaniu. Teraz, keď už naša rodina, vzťah, aj zázemie rastie, bolo možné stavať novú časť domu na pevných základoch a takto sa uzemniť a zakoreniť na miesto, kam všetci spolu patríme.
Budeme radi ak nám pomôžete s natáčaním dokumentárneho filmu STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia. Zbierame financie na zaplatenie štábu spoločnosti www.vyrobilo.sk. Za vašu pomoc môžete získať zaujímavé odmeny. K tomu ešte pomôžete šíriť dôležité informácie o kvalite bývania, ktoré sa dotýkajú každého:-). Ďakujeme. Klik STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia
Pozor! Kto by rád naše bývanie, filozofiu a princípy efektívneho, zdravého, ekologického a hrejivého domova chcel zažiť na vlastnej koži, má možnosť prihlásiť sa na celodenný seminár u nás doma 25.2. Preberieme principy efektívnej a krásnej permakultúrnej záhrady, zdravého interiéru, ekologických materiálov, stavanie s malým rozpočtom, napríklad ako s tým našim – 25 tisíc, kde a ako na stavbe ušetriť a ako vyriešiť čo najefektívnejšie priestor. Viac info https://lifereset.sk/info/ Miesta sú limitované, s prihlásením netreba otáľať.
FOTO: www.helenakurus.sk, www.tomasbencik.com a ZMG
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu
Ako zdravo vetrať, aby sme nebývali v igelitovom vrecku
Elektrická podlahovka, tepelné čerpadlá, kotle…Čo najviac ušetrí peniaze?
Najlepšie teplo je to, ktoré netreba vyrobiť