Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Skutočne živý plot plný života

Skúste si predstaviť ako kráčate záhradou, ktorú lemujú pestré, voňavé a jedlé kríky. Takú, ktorá vás láka k dotyku, láka vás zhlboka sa nadýchnuť, či na chvíľu si posedieť a pozorovať život v nej. Takú malú oázu, v ktorej nájdete únik od rýchleho sveta. Ak nie sú záhony a okrasné zátišia vašou vášňou, alternatívou môže byť prostý živý plot. Ale skutočne živý!

Skutočne živý plot plný života

Kríky sme sadili na jeseň, preto sme na záver využili na zamulčenie to, čoho bolo v záhrade najviac – padnuté listy zo stromov.

Živá záhrada láka deti

Ohraničenie pozemku je v našich končinách samozrejmosťou. Veľmi obľúbené sú práve betónové ploty, alebo ploty vysadené jedným druhom dreviny, najčastejšie z tuje. Z miest a dedín sa vytrácajú prirodzené, rôznorodé živé ploty. Vyžadujú si totiž čas a energiu na údržbu. Zároveň kríky, či dreviny potrebujú čas, aby vyrástli v krásny a efektívny plot. Nie sú hneď, ako väčšina produktov dnes na trhu. Negatíva sú nesporné. No uvedomujete si ich výhody? Pestrá, zelená, voňavá záhrada príjemne pôsobí na celkovú psychickú pohodu človeka a skvalitňuje život. Podľa odborníčky na školské záhrady Eriky Galanskej, živú záhradu rozpoznáme tak, že v nej nájdeme deti. Pestré kvety, hmyz, vtáci a sladké plody ich prilákajú a postarajú sa o ich zábavu a tiež o dostatok podnetov na spoznávanie sveta. Živá záhrada hrá na všetky zmysly – zrak, tým, že je krásna, čuch, lebo vonia, hmat, pretože láka k dotyku a jej plody chutia. Ten istý efekt viete docieliť správnou kombináciou rastlín určených na vysádzanie živých plotov.

Harmonicky a efektívne, teda permakultúrne

Našu záhradu tvorí starý ovocný sad a v jeho srdci ukážková permakultúrna záhrada. Tvoria ju vyvýšené záhony z prírodných materiálov ako drevené trámy, stará tehla a kameň. Lemujú ju kvetinové záhony z našich tradičných kvetín, takých aké mali vo svojich predzáhradkách naše staré mamy. Do tohto harmonického prírodného konceptu sme potrebovali vytvoriť, samozrejme, živý plot, ktorý by nerušene splynul so záhradou. Touto úlohou sme poverili záhradné architektky Ing. Moniku Gálovú a Ing. Luciu Kováčovú. Požiadavky na ne boli nasledovné – vytvoriť živý plot, ktorý bude kvitnúť od jari do jesene, čiastočne bude jedlý, voňavý, pritiahne zvieratá i hmyz a zároveň nebude náročný na údržbu. Úloha ako pre Popolušku:-).

Skutočne živý plot plný života

Kríkom bude trvať asi dva roky, kým sa zapoja do živého plota a naplno začnú plniť svoju funkciu.

Ako na to?

Záhradné architektky si pripravili projekt, v ktorom navrhli plot v rôznych výškových úrovniach od 1,5 m, až do výšky dvoch metrov (troch metrov). Nakombinovali vyššie kry hlohyňu (Pyracantha), vtáčí zob (Ligustrum), zlatovku (Forsythia), pajazmín (Philadelphus) a nižšie dráč (Berberis), vajgelu (Weigela), svíb (Cornus) tak, aby si netienili a neobmedzovali sa v raste. Jarnými kríkmi ako zlatovka (Forsythia), či orgován (Syringa) sa plot začne na jar prebúdzať do prvých farieb. Krami, ktoré kvitnú v lete ako budleja (Buddleia), vajgela (Weigela) či pajazmín (Philadelphus), bude postupne ožívať do plného rozkvetu a plodov. “V jeseni ozdobia tento živý plot zlaté a červené farby listov zlatovky (Forsythia) a vajgely (Weigela).”Keďže v zimnom období v našich podmienkach nekvitne až také veľké množstvo krov vhodných  do živého plota, záhradné architektky navrhli kry s farebnou kôrou ako svíb (Cornus) a  plodmi, ktoré na kríkoch ostávajú až do neskorej zimy hlohyňa (Pyracantha), imelovník (Chaenomeles) a stálozelené kry ako vtáči zob (Ligustrum), kalina (Viburnum) a hlohyňa (Pyracantha), ktorým listy ostávajú na konároch po celý rok. Koncept pestrého plotu zjednotili nepravidelným opakovaním sa niektorých druhov kríkov, aby nepôsobil chaoticky. Zakomponovali doň aj vysoké okrasné trávy ozdobnice  (Miscanthus), ktoré ho prevzdušnia a dodajú mu dynamiku. Navyše vytvoria zimný efekt. Trávy lákajú k dotyku, pohladeniu. Veľmi obľúbené sú najmä medzi deťmi. Asi preto, že vo vánku, či vetre sú rovnako živé ako oni sami.

Zdravé a chutné

V čase veľkých polemík o kvalite a bezpečnosti potravín, sa ľudia čoraz viac spoliehajú na zeleninu a ovocie z vlastnej záhrady. Nie v každej je priestor a možnosť pestovať si. Živý plot môže byť v tomto prípade jednou z alternatív. Monika a Lucia navrhli do toho nášho jedlé kry ako drieň (Cornus), ríbezľa (Ribes), dulovec (Chaenomeles), ktorý svojimi zlatožltými plodmi pripomína citróny a muchovník (Amelanchier) s plodmi podobnými čučoriedkam. Plodov by malo byť dostatok, dokonca aj na zaváranie. Na svoje si prídu aj zvierací návštevníci. Najmä vtáci vytvoria v záhrade príjemnú zvukovú kulisu. Potravu, či priestor na hniezdenie im zabezpečia kríky hlohyne (Pyracantha). Vtáci sú predátori neželaných hmyzích hosťov, rovnako ako užitočný hmyz, ktorý dopĺňa bzučaním zvukovú kulisu a opeľuje kvitnúce kríky. Perličkou skutočne živo živého plota sú vznešené motýle. Rajom pre nich je motýlí ker budleja (Buddleia), vďaka ktorému budeme mať počas celého leta a sčasti aj jesene vznešené potešenie duše.

Skutočne živý plot plný života

Foto: ZMG. Vďaka zaujímavej kombinácií kríkov, bude okrem kvetinových záhonov aj živý plot pastvou pre oči, sluch, chuť aj dušu.

S minimálnou údržbou

Dnešnému svetu vládne čas. Každý ho máme málo, preto sa väčšina obáva toho, aby nebola pre svoju záhradu otrokom. O živý plot je nutné sa starať. No aj záhradu s trávnikom treba kosiť…Starostlivosť o živý plot pritom nie je až tak náročná. Napokon to, bola aj jedna z podmienok. Ak máme nejaké požiadavky na výšku plota, alebo ho túžime mať stále krásne a pravidelne kvitnúci, je potrebný minimálne presvetľovací rez. Nemali by sme zabúdať na  vystrihávanie odumretých alebo odkvitnutých častí, tiež na orezávanie do nami požadovanej výšky.

Záhradné architektky radia

Pod kvitnúcimi alebo voľne rastúcimi živými plotmi si môžete predstaviť nestrihané živé ploty. Určené sú do záhrad práve takým záhradkárom, ktorí túžia po záhrade riešenej v harmónii s prírodou a majú síce dostatočne veľký priestor, no málo času na údržbu. Tento typ živého plota potrebuje vyčleniť pre rast šírku aspoň 2m. Čím je plot rôznorodejší, tým je aj odolnejší voči škodcom a chorobám. Je farebnejší počas celého roka, keďže môžeme kombinovať rôzne kontrasty a kombinácie farieb kvetov, listov, plodov, či kôry. Taktiež jeho vôňa bude prenikavejšia. Čo sa týka druhového zloženia, vyberáme kry z našich domácich druhov, ktoré nachádzame i vo voľnej  prírode. Doplnili sme ich o kry, ktoré nie sú síce pôvodom od nás, ale v našich podmienkach sa udomácnili a darí sa im veľmi dobre. Do kvitnúceho živého plota je tiež dôležité vyberať druhy s rýchlejším rastom, aby si kry boli schopné navzájom konkurovať. Pri samotnom vysádzaní je dôležité prihliadať na ich veľkosť v budúcnosti a nesadiť ich príliš nahusto.

Skutočne živý plot plný života

Ing. Monika Gálová a Ing. Lucia Kováčová – záhradné architektky

Monika a Lucia sú mladé záhradné architektky (absolventky Záhradnej a krajinnej architektúry, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre), ktoré sa venujú dizajnu a realizácií okrasných záhrad v duchu záhradníčenia podľa vzoru prírody, vo forme tvorby vidieckych a kvetinových záhrad s využitím našich tradičných domácich rastlinných druhov a materiálov. Sledujú tiež moderné trendy ako sú Shabby chic, Provence a Cottage design. Súčasne sa snažia pri tvorbe využívať princípy permakultúry.  Viac na www.zahradecka.sk

PS: Pri nahadzovaní tohto článku na webstránku, som si všimla, že v tabuľke štatistík máme prekliky z jedného linku. Keď som ho otvorila, zistila som, že nás niekto prihlásil do súťaže Blogér roka 2014. Neviem kto to bol a rozumiem tomu, že náhody neexistujú, preto sme si povedali – ok, zabojujeme:-). Ak sa vám náš blog páči, zahlasujte likom blogerroka.sk/lifereset Ďakujeme!

FOTO:  helenakurus.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Záhrada s úžasnou atmosférou

Keby deti mohli stráviť pol detstva na strome, tak to urobia

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

Záhrada, tak trochu, dosť inak

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: