Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

Tri tipy na veľké cesty s deťmi

Je to jedna z top tém a otázok, ktoré sa pýtate. Naša odpoveď nie je univerzálna a neplatí pre všetky deti, no možno sa v našom systéme a prístupe pri cestovaní nájdete aj vy a budete môcť využiť to, čo máme my zabehnuté.

Škandinávia autom 3650km

Momentálne píšem tento článok z trajektu z Nemecka do Švédska. Podľa plánov sme mali byť v Dánsku. Ale ani zďaleka nie sme. Tým by som začala to najdôležitejšie posolstvo každej cestujúcej rodiny. Nerobte si presné plány! Plány vytvárajú očakávania. Nesplnené očakávania sklamanie. Sklamanie vytvára stres. A stres nepohodu, hádky, podráždených rodičov, z nich deti, v horšom prípade chorobu. Našu cestu do Škandinávie sme pred mesiacmi začali plánovať ako takmer mesačný wwoofing (dobrovoľníčenie u ekofarmárov) po Nórsku a Švédsku. Cestu sme napokon museli skrátiť na polovicu a skúšať šťastie u farmárov vo Švédsku. Ani tento plán nevyšiel, pretože farmári nás na pár dni nechceli, ale minimálne na dva týždne. Istý bol napokon len dátum odchodu. A viete čo? Ani ten nevyšiel. Odchádzali sme o dva dni neskôr. Teda cesta sa nám vyvíjala tak akosi sama, veľmi podobne ako tá v Thajsku i na Novom Zélande.

Tri tipy na veľké cesty s deťmi

O krajinu inde

Nerobte si presné plány. Je dobré mať kostrovú predstavu, ktorá sa môže podľa situácie meniť. Rada by som zdôraznila, aby ste boli na svojich cestách maximálne flexibilní. Z domu sme vyrazili do Prahy, kde sme u priateľov prespali a z Prahy pokračovali cez Nemecko do Dánska. O siedmej večer, po zápche v Berlíne a daždivej ceste sme boli radi, že sme došli do Rostocku na severe Nemecka, asi 2 hodiny južne od Hamburgu. Napokon teplý a slnečný večer sme strávili v kempe pri krásnom jazere, s muzikou, detským ihriskom a skvelou vybavenosťou. Deti ožili. My sme ožili. Deti sa dokonca v jazere trochu okúpali. Ráno sme za dažďa vyrazili do Rostocku na trajekt do Švédska. Už podvečer predtým bolo jasné, že trasu do Dánska totiž nedáme.

Tri tipy na veľké cesty s deťmi

Oni to nepochopia

Je to také zvláštne, keď si cestu plánujete takmer z hodiny na hodinu, ale o tom cestovanie s deťmi je. Presne preto vám o tom píšem. Že malým deťom nevysvetlíte – máme ešte štyri hodiny cesty pred sebou. Alebo nemôžeme si spraviť prestávku, lebo v Hamburgu máme objednané ubytovanie. Preto som rada, že sme sa rozhodli pre sebestačné cestovanie. Deti žijú maximálnu prítomnosť a čo bude o niekoľko hodín nedokážu pochopiť. Netrápme ich. Na cestách je dôležité im vyhovieť a hľadieť na splnenie ich najdôležitejších potrieb –pohodu, jedlo, pitie, oddych a zábavu.

Starajú sa o vaše potreby

Teda ako v Thajsku a na Novom Zélande, aj na našej ceste Škandináviou určujú smer a tempo Jakubko s Maroškom. Prišli sme na to, že je to takto dobre. Dospelý človek by si povedal, veď potiahnem ešte pár hodín. Alebo zdriemneme si v aute, prestriedame sa pri šoférovaní a stihneme či uvidíme viac. Chlapci nám vždy vybavia dostatočne dlhú prestávku. Vždy nám pripomenú čas desiaty, obedu aj večere. Sú natoľko pozorní, že nikdy nezabudnú na dezert :-). No nie je to tak úplne len o nich. Je to aj o nepredvídaných okolnostiach.

 Tri tipy na veľké cesty s deťmi

To nevymyslíte ani vo filme

Náš trajekt, s plánovanou plavbou 6 hodín do Švédska, sa momentálne po hodine plavby otočili späť do prístavu Roztok, z ktorého sme vyrazili. Trochu sme znervózneli, keď sme zistili, že plávame späť. Spolucestujúci sa tiež čudovali. Hlavou nám prebehli katastrofické scenáre, ako porucha plavidla, alebo bomba na palube. Predstavy prerušil hlas z reproduktorov – „Milí pasažieri, ospravedlňujeme sa, ale na palube máme jeden urgentný zdravotný stav pasažiera, pre ktorý sa musíme vrátiť do prístavu, kde na neho čaká už záchranárska helikoptéra.“ Zo šiestich hodín plavby máme sedem. Toto jednoducho nevymyslíte. Opäť posun, opäť nový plán, opäť nový cieľ. Dáme vám teda vedieť, na akom mieste a v ktorej krajine budeme, až to bude opäť isté. 🙂

Text a foto: ZMG


Súvisiace články:

Naša cesta Škandináviou 2016

Ako sebestačne zbaliť celú rodinu

Keď vám deti zmenia úplne vaše plány

Ako sme prežili 26hodinovú cestu vo vzduchu

 

Tiež sa ti môže páčiť

Previous
Next

Get the latest articles

Subscribe to our notifications and be the first to know about our offers and articles.

Follow us: