Tento článok vznikol vďaka môjmu tretiemu najmenšiemu synovi a našim prechádzkam. Odkedy je na svete častejšie sa prechádzame. Snažím sa pritom prítomne vnímať krajinu. Uvedomila som si jednu zásadnú vec – Slovensko sa mení na „tujkovú krajinu“. Nebola by to až tak silná téma na článok, keby so zmenou krajiny nesúvisela aj zmena myslenia a vnímania. Tak ako bývaním, aj záhradou vieme ovplyvniť osobnosť a životné návyky. Všetci túžime byť šťastní, vyrovnaní, spokojní. Jednou z ciest ako na to môže byť meditačná záhrada alebo aj taký kúštik prírody, akým je zelený balkón.
Všetky fotografie sú robené v našej permakultúrnej, prírodnej a meditačnej záhrade. Autori: www.helenakurus.sk a www.tomasbencik.com
Psychológia záhrad a balkónov
Príroda, záhrada, vysadený balkón je stále sa meniaci kolobeh života. Vďaka tomu vieme, ktoré ročné obdobie je a dokážeme vnímať plynutie života. V záhrade, v ktorej je len tráva a okrasné dreviny, čas akoby zastal. Naopak v meditačnej zdravej záhrade môžeme pozorovať ako rašia nové svetlozelené listy, kvitnú kvety, dozrievajú plody, farbia sa a padajú listy, prichádza obdobie „holých“ stromov, kríkov, záhonov. V záhrade trávnikov a okrasných drevín sa nič z toho nedeje, nemení. Psychológovia tvrdia, že trend týchto záhrad nastal z dôvodu, že súčasná populácia chce byť stále mladá, aktívna, krásna a na podvedomej úrovni nechce vidieť jeseň či jar života. Nechce pripustiť zmeny, pretože tie sú nevyspytateľné a oberajú nás o moc kontroly. Kebyže to zhrnieme, súčasný vývoj smeruje k tomu, že neberieme život taký, aký je. Neplynieme s ním, ale chceme si realitu prispôsobiť sebe. Ako to zmeniť? Ako zmeniť náš odmietavý postoj k životu? Odpoveď znie: Tak, že ho pripustíme, napríklad v záhradách a na balkónoch.
Záhrada sa stala našou vysunutou obývačkou. Trávime v nej po celý rok veľa času a uvedomujeme si jej veľký prínos pre náš život. Veľa ľudí chce bývať v dome, aby mali pôžitok zo záhrady, no prioritne sa venujú stavbe domu. Nemalo by to byť naopak? O vhodnom výbere pozemku, efektívnej a krásnej záhrade, umiestnení domu a i., natáčame práve dokument. Na dokončenie potrebujeme vašu pomoc. Podporte ho na STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia a získajte zaujímavú odmenu. Klikni a pozri si:-).
1. krok k meditatívnej záhrade
Skúste sa zamyslieť nad tým, kde sa vám oddychuje najlepšie. Kde sa cítite slobodne a šťastne? Kde sa viete zahĺbiť do seba alebo viete byť plne prítomný? Väčšina ľudí má všetky tieto potreby uspokojené v prírode. Odpoveď ako dosiahnuť meditačnú záhradu či balkón nájdete práve v lese. Do záhrady a na balkón je potrebné dostať nefalšovanú rôznorodú prírodu. Takú, ktorá hrá na všetky zmysly. Uvedomte si čuch! Príjemná vôňa vie na podvedomej úrovni spôsobiť zmeny v hormonálnych procesoch a spôsobiť vylučovanie tzv. hormónov šťastia. Tie pôsobia antistresovo, čo je prvý a zásadný predpoklad pre uvoľnenie a zahĺbenie sa do seba.
Levandule sú teraz IN, no krásne vône a farby viete docieliť širokým spektrom kvetín a kríkov. Ako postupovať pri výsadbe kvetinových záhonov sa dočítate v článku Záhrada s úžasnou atmosférou a konkrétne príklady kvetín nájdete TU. Pre balkón odporúčam vysadiť rôzne druhy kvetín či byliniek. Ak máte vôľu a možnosť, tak aj zeleninu. Na balkóne viete pestovať i kríky s bobuľovitými jedlými plodmi, pričom dokonca existujú aj balkónové stromy. V kvalitnom záhradníctve vám poradia, ktoré odrody a ktoré kombinácie sú pre balkónové pestovanie vhodné.
2. Krok – Započúvajte sa!
Tak ako v lese vašu dušu tešia zvuky prírody, je skvelé mať podobnú hudbu aj doma. Vtáčikov prilákate kŕmidlami a napájadlami. Nemusia to byť nádherné vtáčie búdky ani drahé napájadlá. Stačí starý hrniec naplneným vodou zakomponovaný do vkusného zátišia. V lese sú prítomné aj zvuky hmyzu. Nie všetci ich máme radi. Ak netrpíte alergiami, tak skúste len zmeniť postoj. Vaša reakcia na bzučiacu včelu môže byť rôzna. Buď mám strach, môže ma uštipnúť, alebo wow, jar prichádza, už lietajú včielky. Pre hmyz je skvelé vytvoriť hmyzí „hotel“. Viac v článku 10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu. Celkovo začne vaša záhrada žiť rôznymi zvukmi a zvieratami, keď do nej zakomponujete vodu v podobe jazierka či nádobu s vodou na balkóne. Voda priláka život a život znamená čulý ruch a zvuky. Zahoďte predsudky voči jazierkam a vode, z článku Bylinková špirála s jazierkom oživia vašu záhradu pochopíte, že jazierko je najvzácnejší klenot záhrady.
3. krok – Neodtrhnúť zrak
Zrak uvoľňuje zelená farba, preto je dobré, ak máte z kancelárie výhľad na stromy či les a z času na čas sa na ne zapozeráte. V záhrade to chce ďaleko viac. Pestrá, farebná záhrada harmonizuje celkový organizmus človeka. Radosť z prirodzenej krásy vyplavuje opäť hormóny šťastia a vy to môžete vnútorne pociťovať ako tešenie sa duše. Presne v takejto záhrade či na pestrom balkóne si viete oddýchnuť, vypnúť hlavu a len jednoducho BYŤ. Neobmedzuje sa len na niekoľko druhov kvetov. Na základe príkladu lesa a prírody sa nebojte kombinovať kríky, stromy, trvalky a bylinky. Aj v lese je toho habadej, a napriek tomu to nikoho neruší.
4. krok – Každodenná reflexná masáž
Pestrá prírodná záhrada ukrýva v sebe mnoho podnetov aj pre náš hmat. Môže sa vás dotýkať rôznymi štruktúrami, ktoré aktivujú nervové centrá v mozgu. Prechádzka po rannej rose a mäkučkom trávniku je veľmi príjemné osvieženie dňa. No vaše nohy sú uspôsobené zažiť omnoho viac. Príroda ich pripravila na chodenie naboso a nie v pevnej obuvi. Dôvodom sú reflexné body na chodidlách, ktoré sa chodením po nepravidelnom teréne masírujú, prirodzene prekrvia. A to nielen na chodidlách, ale v celom tele. Cesta ku skvelej reflexnej masáži je mať namiesto anglického trávnika aj časti nerovnomerného terénu s rôznym porastom, kamienkami či pieskom.
Čo s balkónom?
Pre balkóny mám ako tip rôzne masážne podložky. Vyrobiť si ich dokážete veľmi jednoducho aj sami. Do plytkých nádob ako sú plechy na pečenie môžete nasypať rôzne štruktúry ako kamienky rôznych veľkostí, piesok, kôru, drevo a vyskladať z nich cestičku z jednej strany balkóna na druhú. Polievanie kvetín môže byť zároveň aj takouto antistresovou reflexnou masážou. Spojíte tým príjemné s užitočným.
5. krok – Získať chuť do života
Láska ide cez žalúdok. Toto je aj cesta ako si vybudovať pekný vzťah so záhradou. Odtrhnite si každý deň počas sezóny čerstvé jahody, jablká či paradajku. Keď pocítite plnú chuť čerstvého ovocia, uvedomíte si, aké úžasné je mať záhradu plnú plodov a že starať sa o ňu, stojí za to. Je to rovnaký princíp dávania a prijímania ako všetky ostatné vzťahy, ktoré máme a budujeme si. Prírodná meditačná záhrada vás navyše doslova núti byť bdelý, prítomný a rovnako si tak bdelo, prítomne vychutnávať jedlo a jeho chute. To isté platí aj pre balkón, ktorý je skôr takou ochutnávkou jari, leta a jesene než zásobárňou potravín. Jeho úloha spočíva vo vytváraní meditačného priestoru.
6. krok – Záhrada ako relax
Záhrada, predzáhradka, terasa či balkón môžu byť pestrým a podnetným priestorom. Mnohí však majú strach z prílišnej údržby. Opäť to chce zmeniť postoj. Aj činnosti v záhrade môžu byť relaxáciou. Záleží od postoja. Či záhradu a pobyt na čerstvom vzduchu berieme ako „muklovanie“ alebo ako oddych v prírode. Čím premyslenejší koncept záhrady máme (postavený napríklad na princípoch permakultúry), čím je záhrada prírodnejšia, tým menej práce si vyžaduje. Viac v článku Permakultúra je vlastne zdravý sedliacky rozum. Šiesty krok k meditačnej záhrade a balkóna je zmeniť postoj a začať ju tvoriť v harmónií s rozumom a intuíciou.
Preč s cintorínovou výsadbou!
Rozumiem tomu, že anglické trávniky a okrasné dreviny si v slovenských záhradách našli miesto práve z dôvodu nízkej údržby. I keď údržba anglického trávnika nie je ani náhodou nenáročná. Ako som v úvode spomínala, miesto v ktorom žijeme, vyrastáme, vychovávame deti, výrazne ovplyvňuje naše životné postoje, charakterové črty a osobnosť. Nie každý si uvedomuje pôvodné využitie obľúbených tují. Táto okrasná drevina bola výsostne využívaná na cintorínoch a keď sa zahľadíte na jej vzhľad a porozmýšľate nad jej vlastnosťami, pochopíte prečo. Záhrady odoberajú o svetlo, nedajú sa tvarovať, strihať, nevedia v nej žiť zvieratká. Podprahovo je vnímaná práve ako rastlina odprevádzajúca na druhý svet. To je aj dôvod, prečo sa neodporúča sadiť ju v blízkostí nemocníc, pretože chorým ľuďom podprahovo nepomáhala v uzdravovaní.
Vytvorme si zdravý svet
Čím túto cintorínovú záhradu nahradiť? Krásne príklady nájdete v celom článku Živý plot plný života. Ak máte fádnu výsadbu, neznamená to, že okrasné dreviny vytrháte. Lepšie urobíte, ak budete vašu záhradu postupne dopĺňať a nahrádzať farebnými voňavými a chutnými rastlinami, ktoré sa postarajú aj o relaxačnú hudbu. Keď sa vám podarí vytvoriť aspoň kútik prírodnej meditačnej záhrady či balkóna, pošlite mi fotografiu. Rada ju uverejním ako inšpiráciu pre druhých. S kúskom vôle a správnym postojom môže mať väčšina z nás meditačný priestor, vďaka ktorému môže rásť aj ich srdce, duša a myseľ.
Ak sa chcete o meditačných, prírodných, permakultúrnych záhradách dozvedieť viac, príďte na náš celodenný seminár 25.2 u nás doma, kde sa permakultúre, prírodnému staviteľstvu, inteligentným riešeniam a technológii, mobilnému domu a zdravému interiéru budeme venovať celý deň. Viac info tu. Miesta sú limitované, s prihlásením netreba otáľať:-).
PS: Podporte STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rajská predzáhradka, ktorá zabezpečí vaše radostné príchody domov
Skutočne živý plot plný života
10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu
Ako sme navrhovali ná permakultúrny sad